NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Diskuze: JavaFX v praxi

V předchozím kvízu, Online test znalostí Java, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.

Aktivity
Avatar
David Klouček:16.2.2016 16:45

Tady se docela dost lidí zajímá o JavaFX, jak moc se ale používá v praxi? Když zahledam firmy nabízející vývoj desktopovejch aplikací, používaj většinou .NET a když už mají ukázkové aplikace v Javě, tak konkrétně ve Swingu. A všechny aplikace co jsem kdy používal byly/jsou rovněž ve Swingu.

 
Odpovědět
16.2.2016 16:45
Avatar
Erik Báča
Člen
Avatar
Erik Báča:16.2.2016 17:43

JavaFX je poměrně nová, časem má Swing nahradit, ale to ještě chvilku potrvá

Nahoru Odpovědět
16.2.2016 17:43
Když mi dáš mínus, napiš proč!
Avatar
Atrament
Člen IT Redactor Gang
Avatar
Odpovídá na David Klouček
Atrament:17.2.2016 1:55

JavaFX je takové nechtěné dítě :) Tvůrci se hrozně moc snaží, aby to nahradilo Swing, ale popravdě - nedaří se jim to. Snaží se nahradit Swing už dobrých sedm let. Problém JavaFX je, že její vývoj je přinejmenším zmatený a velice velice pomalý. Nabízí sice pár hezkých vlastností, ale zároveň taky kopu nehezkých. Ve srovnání se Swingem v některých oblastech působí moderněji a je jednodušeji použitelná, ale není tak vyzrálá a chybí ji citelně širší podpora v některém z rozšířených IDE.

Swing na druhou stranu byl Oraclem označen jakožto technologie minulosti. Do budoucna se prostě počítá s tím že jednou JavaFX přece jenom Swing dožene a nahradí, ale nikdo nedokáže říct kdy. Navíc jsem v poslední době zaznamenal celkem hodně diskusí na toto téma, kde se často mluví o tom, že už ani Oracle samotný na JavaFX tak moc nesází, že tým vývojářů JavaFX se neustále zmenšuje atd. Zajímavé čtení k tématu je třeba http://www.codenameone.com/…-javafx.html

Netbeans a Intelijj Idea, dvě z nejpouživanějších IDE jsou obě postavené na Swingu, a pokud vím tak žádné plány o přechodu na JavaFX nejsou. Z toho plyne i jejich celkem bídná podpora JavaFX. Netbeans sice má nějaký plugin na ten JavaFX SceneBuilder - ale tento nástroj sám o sobě je něco strašlivého. Stabilita nulová, takže save po každé akci je prakticky nutnost, a nabídka widgetů vůbec nereflektuje aktuální stav JavaFX takže spousta widgetů chybí. Takže nezbývá než psát to všechno ručně. Naproti tomu Swing má v Netbeans k dispozici špičkový Mattise se kterým je tvorba GUI vysloveně radost - obzvláště poté co se člověk chvíli trápil se SceneBuilderem.:)

Když se na celý problém podíváme z pohledu vývojáře co se chystá začít zrovna nový projekt a rozhoduje se zda ho postavit na Swingu nebo JavaFX, tak je třeba si přiznat že i navzdory silným proklamacím o zářné budoucnosti JavaFX jsou pořád všechny klady na straně Swingu. Podpora v IDEčkách, robustní a léty osvědčené technologie, doslova tuny dokumentace, tutoriálů a návodů všude po netu, skoronativní vzhled na většině současných systémů a solidní jistota, že to v blízké budoucnosti z Javy nezmizne jen tak, stejně jako nezmizl mnohem starší awt. A to nemluvím o Netbeans platformě, postavené samozřejmě na Swingu, (i když jistou podporu JavaFX taky má), kterou by případný zájemce o tvorbu nové desktopové aplikace rozhodně měl vzít v úvahu. JavaFX prostě nenabízí žádnou dostatečnou 'killer feature', kvůli které by se člověk, rozjíždějící nový projekt, měl jednoznačně rozhodnout pro ni.

 
Nahoru Odpovědět
17.2.2016 1:55
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.