Diskuze: Web v Jave?
V předchozím kvízu, Online test znalostí Java, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Člen
Zobrazeno 17 zpráv z 17.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
V předchozím kvízu, Online test znalostí Java, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
https://www.itnetwork.cz/…-do-jee-j2ee
myslím, že Java alebo C# je ešte lepšia cesta ako php.
omezení není v podstě žádné, vše co napíšeš v Ruby, Node.js nebo PHP tak napíšeš i v Javě. Výhoda je v rychlosti a stabilitě. V dnešní době v Javě napíšeš API server a frontend třeba v Angularu, který volá onu Javu.
Ahoj.
Pokial chces v Jave robit web, je niekolko moznosti.
Pri kazdej budes potrebovat server umoznujuci spustat java servlety, vecsinou sa
pouzivaju styri:
Doporucujem Tomcat.
Dalej mozes pouzit rozne frameworky, zalezi na tom, co chces vyvinut.
Pre rest api sa najcastejsie pouziva framework nazyvany Spring, SpringBot.
Je to skvela vec, umoznuje pomocou annotations vytvorit rychle co
potrebujes.
Pre web sa pouzivaju najcastejsie:
Osobne skor doporucujem tuto kombinaciu pre web stranky:
Milan
PHP je neprehladne, pomale a zastarale.
C# je jazyk pre male projekty a na platenom ASPX frameworku.
NodeJS ma NPM package manager, coz umoznuje najst jednu z milionov kniznic, presne aku potrebujes priamo z command line.
ukazka: npm search websocket
vysledok:
NAME DESCRIPTION AUTHOR DATE V
bufferutil WebSocket buffer utils =lpinca =3rdeden… 2017-11-03 3
...
alebo najdes balicky: https://www.npmjs.com/search
jednoduchym prikazom mozes kniznicu priamo nainstalovat do projektu:
npm install <pkg> --save
parameter save zabezpeci, ze ked presunies projekt, dependency na tomto balicku sa apise do suboru package.json a potom ked napises: npm install, vsetky balicky sa same stiahnu.
M
Jenom k tomu C# - jsi úplně mimo.
Ahoj,
Vyvíjím svůj maturitní projekt v kotlinu a je to web. Kotlin běží nad JVM takže je to s Javou kompatibilní. Jak říkal Milan Jurkulak tak ano většina webů v Javě se dělá přes Applety v dnešní době, máš na to různé frameworky. Co jsem ale koukal tak je málo JavaEE tutoriálu/článků. Je to trošku komplikovanější si založit server a napsat si v něm nějakou aplikaci.
Ale Applety nepotřebuješ za každou cenu aby si mohl vyvíjet svůj vlastní web v Javě, můžeš si také napsat "svůj vlastní" server, který jenom buildneš jako JAR file a spustíš. Já například používám tuhle knihovnu na webový server v Javě/Kotlinu: https://github.com/ktorio/ktor
ten npm ktory ospevujes vznikol na myslienke Mavenu v Jave, tak isto ako Gradle... je to neodmyslitelna sucast vacsich projektov koli manazovaniu dependencies... NPM je pokus o kopiu pre node.js
Npm je to nejhorší, co kdy mezi balickovacimi systémy kdy vzniklo. A nemuze za to ani tak samotne NPM jako neuvěřitelna hloupost JS vývojářů co nemají tušení co je semver
Můžeš to rozepsat? Docela by mě to zajímalo, sám nemám NPM příliš v lásce, ale objektivně nedokážu říct, proč . A potom tu máš třeba bower, co sám doporučuje přechod na npm potom, co byl označen za deprecated.
já zas NPM a PNPM mám celkem dost v oblibě, takže bych taky ocenil zdůvodnění opačního názoru a celkem silná slova označit všechny JS vývojáře za hlupáky
"hloupost studentů, co nevědí kdy vznikla ČR"
Mluvím o tom, že všichni studenti jsou hloupí a neví kdy vznikla ČR, nebo mluvím o studentech s nevědomostí, kdy vznikla ČR?
To ale nepopírám, že většinu JS vývojářů považuji za hlupáky.
Každopádně, zaujal mě tvůj slogan na profilu, takže ti povím, že právě to co tam píšeš je jedna z největších nevýhod NPM a ekosystému Javascriptu..
místo, aby vývojář napsal 1 řádku kodu, nebo si 2 mi řádkami kódu rozšířil prototyp, tak si použije balíček, který má 1 řádku kódu, skládá se z 10ti souboru, přináší neskutečný overhead, prochází do bundlingu, treeshakingu a nejideálněji.. V dependencies ho pak budeš mít cavet verzí, takže autor toho balíčku udělá v další patch verzi tolik breaking change ze se z toho pak psoere polovina internetu,.., nebo jeste lepe, polovina internetu prestane fungovat...
Odkazy:
https://www.theregister.co.uk/…t_pad_chaos/
https://github.com/…uber/isarray
Takže.., třeba pro to NPM ekosystém je velikánský omyl, díky silné hlouposti a demenci většiny JS vývojářů. Douofám, že si vážíš toho, že jsem odpověděl.
Jsem rád za odpověď, samozřejmě řeším balíčky spíše větší
problémy než ty, které bych vyřešil do 100 řádků kódu, breaking changes
jsem nějaké drastické za poslední rok práce s tím nezažil, protože
používám jen ty, které mají 10k+ stažení každý den, a když jsme u
těch článků, já už řeším spíše prevenci před takovými věcmi https://hackernoon.com/…9a8cb347c5b5
Jsem velmi rád, že jsi napsal co jsi napsal a dal ten článek..
Rád se s tebou tedy o něco podělím. Rád bych předně řekl, že toto se rozhodně netýká pouze JS, ale obecně veškerého použití 3rd party knihoven.
Jen NPM je v tomto nejpalčivější právě z důvodu minimalizace, distribuce a runtimeu (u třeba milionu počítačů).
Jmenuješ tady 10k stáhnutí. Je tomu 3 týdny, co jsem zjistil, že knihovna co má 250 000+ STAŽENÍ a jejímž autorem je celosvětový poskytovatel SSO identit má v sobě naprosto kritickou chybu (jedná se o NPM balík), který způsobuje, že jakýkoliv projekt, který tento balíček použivá, odesílá přihlašovací tokeny (bearer tokeny) na cití weby.
Knihovna má 160řádků kódu.
Co mě vyděsilo ještě více je to, že po upozornění autorů na tento critical explot jim trvalo 2 týdny, než publishnuli na NPM nový balíček.
Dále bych rád řekl, že jsem také spoluautor odhaleného exploitu na RCE u express.js
Zobrazeno 17 zpráv z 17.