Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Jak přejít z Java 8 na vyšší verzi - Apache NetBeans

Od doby, co vyšla Java 8, se toho v onom jazyce spoustu změnilo. Jedná se zejména o tyto události:

  • aktualizace vychází každého půl roku (je tedy třeba pravidelně aktualizovat a zkoušet funkcionalitu aplikace; aktuální LTS verze v době psaní článku (verze s 3 letou podporou) je Java 11
  • změna licencí (Oracle přestal poskytovat aktualizace zdarma; přechod na alternativu OpenJDK)
  • přibyla spousta nových funkcí, výrazné vylepšení rychlosti (zejména pak Garbage Collector)

Instalace nové Javy

Pokud tedy potřebujete/chcete využívat některé z benefitů aktuální verze, doporučujeme použít Javu vydanou pod OpenJDK: https://openjdk.java.net/ Aktuální verzi (z doby psaní tohoto článku) 12 lze stáhnout zde: https://jdk.java.net/12/. Pokud je v současné době již novější verze, samozřejmě použijte tu.

Instalace nové verze Javy - Kompilace manuálně v Javě

Provedete to kliknutím na příponu souboru (zip, tar.gz) vedle názvu systému, pro který Javu chcete stáhnout.

Obsah archivu nakopírujte do libovolného adresáře. Můžete použít adresář, který využívaly předchozí instalátory Javy: C:\Program Files\Java (struktura je pak C:\Program Files\Java\jdk-12.0.2\bin). Pokud potřebujete, můžete si tímto způsobem nainstalovat i více verzí Javy a pak mezi nimi dle potřeby přepínat.

Nastavení NetBeans IDE

Stažení Apache NetBeans

Pokud používate NetBeans 8.2, je nutné stáhnout si novou verzi pod záštitou Apache Foundation, jelikož tato starší verze novou verzi Javy nepodporuje (podpora pouze pro Javu do verze 8). Novou verzi Apache NetBeans je možné stáhnout zde: https://netbeans.apache.org/…d/index.html

Stažení nových Apache NetBeans - Kompilace manuálně v Javě

Kliknutím na zelené tlačítko Download se přesuneme na stránku s informacemi o dané verzi.

První v pořadí je poslední vydaná verze programu s předběžným přístupem, u níž vychází častěji aktualizace a díky které máte jako první přístup k novým funkcím. Hned pod ní je pak stabilní verze s garantovanou roční podporou, u které vycházejí jen důležité aktualizace a není tedy třeba často aktualizovat.

Kompilace manuálně v Javě

Následně klikneme na název souboru obsahující zkompilovanou verzi IDE s instalátorem.

Kompilace manuálně v Javě

Nyní už jen vybereme ze kterého serveru chceme IDE stáhnout, klepnutím na doporučený odkaz ke stažení.

Instalace Apache NetBeans

Kompilace manuálně v Javě

Při instalaci si zkontrolujte, zda instalátor automaticky detekoval verzi Javy, kterou chcete použít jako výchozí. Pokud ne, vyberte manuálně adresář, do kterého jste v prvním kroku JDK rozbalili. Další kroky jen proklikejte a po dokončení instalace IDE spusťte.

Kompilace manuálně v Javě

V případě, že máte nainstalovanou starší verzi IDE, vám bude nabídnuta možnost importovat vaše nastavení z této verze. To zahrnuje i případné rozpracované projekty, které máte ve starší verzi otevřené. Můžete tedy dialog potvrdit klepnutím na Yes. Starou verzi IDE můžete i nadále používat nezávisle na nové verzi, avšak není zde pro to důvod, jelikož nová verze obsahuje vše co verze stará a navíc spoustu nových vychytávek.

Konfigurace Javy v Apache NetBeans

Pokud jste IDE stáhli v archivu, Javu nainstalovali až po instalaci IDE nebo si chcete přidat více verzí Javy - zde je postup, jak na to:

V hlavním kontextovém menu zvolte Tools/Options, pak ze záložek vyberte možnost Java (obrázek kávového hrníčku) a z dalších záložek pak Java Shell.

Kompilace manuálně v Javě

Zde si můžete nastavit výchozí verzi JDK. Přehled dostupných JDK si zobrazíte kliknutím na tlačítko Manage. Pokud se zde verze, kterou potřebujete, nenachází, přidáte ji klepnutím na tlačítko Add Platform.

Kompilace manuálně v Javě

V prvním okně vyberete Java Standard Edition, následně vyhledáte složku, ve které se dané JDK nachází a potvrdíte její přidání.

Kompilace manuálně v Javě

Po přidání by mělo okno vypadat jako na výše zobrazeném screenshotu. Pokud se vám z nějakého důvodu soubory v záložkách Classes/, Sources/ a Javadoc/ nenačetly, zřejmě jste vybrali špatnou složku - zkontrolujte, zda se opravdu jedná o Java JDK.

Vytvoření a konfigurace projektu v Apache NetBeans

Při vytváření nového projektu si můžete všimnout, že nám zde přibyly nové možnosti:

Kompilace manuálně v Javě

Pro vytvoření klasické Java aplikace, na kterou jste zvyklí, vyberte Java with Ant.

Aplikace se vytvoří pod výchozí nastavenou Java JDK. Pokud chcete verzi JDK u projektu změnit, klepněte pravým tlačítkem na název projektu a zvolte Set Configuration/Customize.

Kompilace manuálně v Javě

Následně vyberte požadovanou verzi JDK knihovny v Libraries klepnutím na Java Platform

Kompilace manuálně v Javě

a následně v Sources klepnutím na Source/Binary Format zvolíte požadovanou verzi JDK pro váš program

Kompilace manuálně v Javě

V případě problémů můžete využít možnost komentářů pod článkem.


 

Všechny články v sekci
Kompilace manuálně v Javě
Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Uživatelské hodnocení:
1 hlasů
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity