Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
discount 30 + hiring

Obfuskace Java kódu

V předchozí lekci, Java spuštění - JVM argumenty, jsme si předvedli, jak se při spuštění definují JVM parametry.

V tomto článku si vysvětlíme co to ta obfuskace je a taky si povíme něco málo o jednom z nejznámnějších obfuskátorů pro Javu.

Takže co to ta obfuskace vůbec je? A proč ji používat?

Již z anglického názvu obfuscate, což znamená mimo jiné zatemnit, vyplývá, že půjde o znemožnění čtení zdrojového kódu. Takovéto obfuskátory jsou pro většinu jazyků. Je dobré je používat, když Vaše projekty nejsou open source, nebo tomu podobné a nechcete aby někdo obcházel licenční čísla či nějaká hesla. Většinu lidí obfuskovaný kód odradí a dále ho nechají být, 99% určite, se zbylým procentem se musíte smířit, to jsou převážně hackeři kteří jdou za svým cílem a zdrojový kód nějak získají.

Jak to funguje?

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Většinou to dělá tyto věci:

  • odstraňuje Vaše poznámky, komentáře
  • smaže veškeré mezery, prostě naprosto zničí úpravu kódu
  • přejmenuje proměnné, metody, třídy, případně rozdělí na několik tříd navíc

Proč používat?

V .jar souboru jsou přeložené třídy do byte kódu (u GUI jsou tam i listenery), které jdou lehce přeložit zpět, obzlášť v Javě. Pokud nechcete, aby někdo věděl, jak jste docílili výsledku, znal vaše postupy, nebo nechcete, aby obcházeli různé ochrany, které tam máte, tak je dobré kód obfuskovat. Kód to změní k nepoznání, do té míry, aby to interpret přelouskal. Pro člověka, který to bude chtít přečíst, to bude nepoužitelné, všechny proměnné, metody, třídy budou různě rozházeny a pojmenovány pár písmeny z abecedy. Tím pádem nebude vědět, co co dělá a proč to dělá.

Tak to jsme si řekli něco málo o obfuskaci. Ted je řada na obfuskator pro Javu. Nejznámnějším je nejspíš ProGuard a to z důvodu že neobsahuje jen Obfuskátor, ale mimo jiné i poskytuje optimalizaci kódu a jiné užitečné funkce.

Stáhnout si ho můžete zde: http://proguard.sourceforge.net/

U starších verzí se muselo všechno dělat přes příkazový řádek. Naštěstí již mají grafické rozhraní. Rozbalíte si složku kterou jste stáhli, půjdete do šložky bin a spustíte soubor proguardgui.bat, ten Vám zapne samotný program. Dále se jen řídíte průvodcem. Většina věcí je již nastavená takže jen zadáte .jar soubor který chcete obfuskovat a cestu kam se má výsledný soubor uložit. Pak stačí jen vše přeskočit a obfuskovat. Pokud se Vám to bude zdát nedostatečné můžete si pohrát s nastavením, ale myslím že je to nastavené optimálně.

Samozřejmě existují i tzv. deobfuskátory, ale těch nejsem příznivcem =)


 

Předchozí článek
Java spuštění - JVM argumenty
Všechny články v sekci
Kompilace manuálně v Javě
Článek pro vás napsal Fugiczek
Avatar
Uživatelské hodnocení:
4 hlasů
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:11.6.2012 8:14

Zmínil bych, že se obfuskuje bytekód, který je jinak velmi jednoduše převeditelný zpět na Java kód. Nejde tedy o obfuskaci přímo kódu, který píšeme my, ale toho, co generuje JavaC. Např. u JavaScriptu se zase obfuskuje přímo to, co píšeme my. Narážím na ty komentáře, ty v bytekódu asi úplně nebudou.

Mazání mezer a podobně není příliš důležité, existují tzv. deobfuskátory, které to umí naformátovat zpět. Hlavně jde o přejmenování proměnných na abcd atd., což je nevratný proces. Člověk potom vůbec netuší, co daná metoda dělá, když se jmenuje A a pracuje s parametry xyz, kdy volá metodu Q :)

Odpovědět
11.6.2012 8:14
One of the most common causes of failure is the habit of quitting when one is overtaken by temporary defeat.
Avatar
Fugiczek
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Čápka
Fugiczek:11.6.2012 13:28

Tak hlavní účel toho článku bylo aby lidi vůbec věděli že nějaká ochrana na zdrojový kód je :)

 
Odpovědět
11.6.2012 13:28
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Fugiczek
David Čápka:11.6.2012 13:33

Jo, vysvětlil jsi to dobře, jen bych tam asi připsal něco přímo o obfuskaci Javy, máš to hodně obecné. Vysvětlit, co je v jar souboru a proč by se to mělo obfuskovat.

Odpovědět
11.6.2012 13:33
One of the most common causes of failure is the habit of quitting when one is overtaken by temporary defeat.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Fugiczek
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Čápka
Fugiczek:11.6.2012 14:01

Poslal jsem na schválení menší dodatek proč to používat :)

 
Odpovědět
11.6.2012 14:01
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovědět
11.6.2012 14:32
One of the most common causes of failure is the habit of quitting when one is overtaken by temporary defeat.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.