Chceš se vypracovat až k výdělku 160.000 Kč/měsíc? Důležité je začít. Staň se programátorem díky rekvalifikačnímu kurzu! Začni dnes!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Roman
Člen
Avatar
Roman:26.3.2018 10:31

Zdravim vas, jak to vydite s budoucnosti vyvoje webovych aplikaci? Jaky je vas nazor na dnesni temer az nasilne nasazovani SPA a isomorfniho pristupu vyvoje v javascriptu? Co webove servery postavene na javascriptu napr. Node.js? Jsou schopny neceho jako "standardni" web servery (Apache, ngnix, IIS) napr. proxy, rozlozeni zateze, apod.
Za mne jako odkojeneho phpeckre se s timto smerem nejak nemuzu stotoznit a zajimaly by mne nazory jinych. Jak uz lidi vytvarejicich web aplikace v php, asp.net, nebo jiz zminenem javascriptu.

Editováno 26.3.2018 10:32
 
Odpovědět
26.3.2018 10:31
Avatar
Marian Benčat:26.3.2018 11:23

nepoužívej SPA, dokud ji opravdu nepotřebuješ, vývoj je mnohonásobně dražší, náročnější a přináší nové problémy. Pokud máš schopný serverový jazyk s dobrým template enginem a nějaké AJAX řešení okolo, ve většině případů je nesmyslné použít SPA framework.

Nahoru Odpovědět
26.3.2018 11:23
Totalitní admini..
Avatar
Roman
Člen
Avatar
Roman:26.3.2018 11:28

Jak jsem psal pro mne tento smer neni a nejak mu nemuzu prijit na chut.
Dekuji za nazor a reakci. Snad napisi i dalsi svuj pohled na vec.

 
Nahoru Odpovědět
26.3.2018 11:28
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Marian Benčat
:26.3.2018 19:17

Marian vážne? Vo väčšine prípadov je SPA nezmysel? SPA, obzvlášť s využitím Service Workers, je pomalšia jeden krát, pri prvom načítaní. Aj to nie o veľa - nečakáš na kompiláciu, ale gzipovaná sa servíruje z CDN cez HTTP2 a to je fakt rýchle. Následne je ďaleko rýchlejšia ako všetky ostatné riešenia. Navyše ti SPA umožňuje plne sa oslobodiť od backendu a to je naprostá pecka...

 
Nahoru Odpovědět
26.3.2018 19:17
Avatar
Roman
Člen
Avatar
Odpovídá na
Roman:26.3.2018 19:44

Evidentně máš opačný názor a zkušenosti se SPA - můžeš se vyjádřit k mim otázkám?

 
Nahoru Odpovědět
26.3.2018 19:44
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Roman
:26.3.2018 20:21

SPA je výsledok evolúcie - úplné odtrhnutie frontu od backendu. A je to evolúcia logická, plná výhod oproti klasickému prístupu. Nepovažujem klasiku za vyslovene zastaralý spôsob, ale rozhodne nesúhlasím s Marianom - je to práve naopak, klasický prístup má čoraz menšie opodstatnenie. Ešte aj zvyčajné argumenty typu lepšie SEO pri multi-page prístupe prestávajú hrať úlohu - Google spider a analytika sa vysporiada aj s SPA. A nie len Google. Veď nieto divu, keď SPA, presnejšie PWA tlačí do popredia práve Google. Lenže ... nie je všetko zlato čo sa blyští. Ja som poslednú aplikáciu nenavrhol ako samostatný Vue based SPA f-e nad samostatným AWS based b-e kvôli Google, ale kvôli zjednodušeniu vývoja, zrýchleniu, sprehľadneniu, kvôli x dôvodom ktoré nemali s Google nič. Ale mali LOGIKU. A bola to zrovna náhradná aplikácia za PHP generovanú, lebo na PHP server urobiť DOS útok je jedna malina oproti pokusu urobiť DOS útok na najväčšiu CDN sveta pre zneprístupnenie f-e, alebo urobiť DOS útok na zneprístupnenie b-e servírovanému z Amazonu. Nehovoriac o tom, že na b-e môžem použiť nie len JS, ale aj Javu, či niečo iné, alebo zvoliť iného cloud services providera, proste čokoľvek... Je to evolúcia, bráň sa tomu ako Ericsson smartfónom a budeš tiež história.

 
Nahoru Odpovědět
26.3.2018 20:21
Avatar
Odpovídá na
Marian Benčat:26.3.2018 20:55

Ano ve většině případů je SPA napropstý nesmysl, především z toho důvodu, že udělat něco opravdu dobře v SPA, je mnohem časově náročnější a chce větší zkušenost, nech nechat napsat to někoho v nějakém klasickém server- rendered MVCčku.

Já tdy mluvím o tom, že někdo jako AirBank udělá svůj prezentační Web jako SPA v reaktu a co z toho vzniklo? Zbytečně náročná stránka, 10x dražší, než by byla kdyby to bylo renderované serverem a při startování vidíš jak se ta stránka skládá.. je to předrenderované z části na serveur a stejně ti to žádný search engine nezindexuje pořádně..

A co že je ta obrovská výhoda? To že přes service worker ovládáš caching? A k čemu že je to dobré? Kdo na tu stránku poleze offline a k čemu mu to bude? Naopak je uživatel šoku z toho, když mu vyskočí javascritp prompt, který vypadá jako každý druhý phishing na internetu a service worker se ho přes něj zeptá, že má k dispozici novější verzi..

Nebo co je ta druhá výhoda? Ajax? To přeci není výsada SPA.

Jak s SPA souvisí DOS útok? Však každý druhý rozumný jazyk (tam PHP nepočítám) si View předbuildí a je shcopno si i celý response (HTML) cahcovat..

Jinak mimochodem, když mluvíš o tom DOS útoku.. právě v polední době se hodně mluví o tom, že ten node-js server side rendering MNOHEM MNOHEM pomalejší, než nějaký běžné MVC.

Ono také se nelze divit, je rozdíl stringově něco skládat (což dělají MVCčka) a vkládat něco do DOMu a provádět tam pro to vyrenderování plno operací nad ním..

Takže tu máme:

  • stejné výsledky (obojí je html)
  • SPA je mnohonásobně dražší a právě že naopak na serveru pomalejší.
Nahoru Odpovědět
26.3.2018 20:55
Totalitní admini..
Avatar
Marian Benčat:26.3.2018 20:57

Ještě si zmínil PWA,.. nevěřím tomu, že Apple pustí někdy v životě na svoji platformu PWA. Service workery, proč ne.. ale nikdy to nepustí, aby se to tvářilo a chovalo jako plnohodnotná aplikace. A pokud to bude jen na androidu a ne IOS, tak to umře.

Nahoru Odpovědět
26.3.2018 20:57
Totalitní admini..
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Roman
:26.3.2018 21:24

Pozri Roman ... ja tu nie som na to, aby som niekoho presviedčal o výhradnej pravde. Marian si však cucá argumenty z prsta a prezentuje ich tu ako fakty - SPA je 10x drahšia, vývoj trvá dlhšie, užívateľ je v šoku lebo mu vyskočí JS prompt, SPA je na serveri pomalšia ... to sú nezmysli a hovorí z neho čistá zaslepenosť. Žiaľ, najlepšia rada akú Ti môžem dať, kvôli tomu že ja nemám čas to rozpytvať a vysvetliť poriadne a Marian zasa nevie o čom hovorí a len jalovo hejtuje, ignoruj nás oboch a zapátraj po objektívnych informáciách inde. Prepáč :/

 
Nahoru Odpovědět
26.3.2018 21:24
Avatar
Roman
Člen
Avatar
Roman:26.3.2018 22:12

Panove ja vam dekuji obema za vase nazory a postrehy.
Pravdou je, ze jsem cekal zapojeni vice lidi. Kazdopadne jak pise Vladislav kouknu i do jinych zdroju. Evoluci se nevyhnem, ale otazkou pro mne zustava jestli je to skutecna evoluce nebo modni trend, ktery pomine (cas ukaze).
Jasna je potreba isomorfniho vyvoje. Asi kazdy vyvojar, ktery kdy mel co docineni s webovkami si posteskl nad absenci jazyku, ve kterem by napsal vsechno, proto me SPA vcelku zaujala. Na druhou stranu jelikoz jsem phpeckar a snazim se vyuzivat framework(-y) nepocituju potrebu SPA studovat hloubeji. Je to dano i mou averzi vuci javascriptu (uz jen z jeho syntaxe se mi chce zvracet). No nic webovkam zdar!

 
Nahoru Odpovědět
26.3.2018 22:12
Avatar
Odpovídá na
Marian Benčat:26.3.2018 22:18

Heh :-) Vladislav, já ty SPA systémy vyvíjím, velké systémy, jedny z největších v Evropě pro nejrůznější firmy a korporáty, stejně tak, jako jsem vyvíjel a vyvíjím i ty aplikace, co jsou renderované serverem.. Ono je strašně jednoduché zalhat o pravdě, enž dokázat lež, že?

Postav si vedle sebe alespoň pro jednou frontned, co je generovaný Node.js a je jedno, ejstli je to NG Universal, Nuxt, nebo tvůj oblíbený Vue,js a pak si vedle něj dej něco co je renderované serverem.. Ono je fakt hezký, že ty data už ti tam doplní client - browser, ale pokdu máš server rendering, tak na něm ten node.js stráví mnohem více času a hlavně, šíleně ti utrpí propustnost vzhledem k vlastnostem node.js

Nahoru Odpovědět
26.3.2018 22:18
Totalitní admini..
Avatar
Odpovídá na Roman
Marian Benčat:26.3.2018 22:21

Až se budeš Romane koukat, tak doporučuji si projet historii třeba takové React / Vue komunity, zjistil by si totiž, že oni si mění "best practive" a názory, každých čtvrt roku.. je strašně funny sledovat, jak lidé jako zde Vladislav opustili JQuery a Angular a šli na React a jeho unidirectional dataflow, protože angular byl HTML basedm měl double way binding a neměl state..

Přešli na react proto, aby za 3 měcíe po něm mohli hromadně React opouštět a nasedat na Vue.js, který staví na principech Angular 1, je HTML based, má 2-way binging a dokonce téměř identické atributy :-) takhle ten JS funguje.. co bylo včera cool už je dnes out :-) poznáš to brzy sám..

https://medium.com/…48d4011b6fc4

Nahoru Odpovědět
26.3.2018 22:21
Totalitní admini..
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 12 zpráv z 12.