Diskuze: Linux - Ubuntu
Člen
Zobrazeno 18 zpráv z 18.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Záleží dost na typu notebooku. Každý má totiž jiný BIOS, který se
stará o úsporu energie a často k němu výrobce neposkytne vývojářům
dokumentaci. Řeší se to na stránkách
http://forum.ubuntu.cz/index.php?…
jinak dík pokud to nebude okey tak se na ten script určitě mrknu
No jo, instalační jádro nemá v sobě zakompilovánu úsporu energie. Po rebootu se ti spustilo už nové optimalizované jádro, který ji má.
V instalačním návodu je doporučeno instalovat Ubuntu na notebook jen pokud je připojen k externímu zdroji elektřiny.
Teď mám zas další probém chtěl jsem si sem dodatečně nainstalovat windows 7 ale když se to snažím instalovat tak tam mam vlastně na výběr kam to chci nainstalovat ale hodí mi to hlášku like a "system nelze nainstalovat z důvodu absence NTFS bla bla" něco takového a nejde oddíli ani formatovat ani vytvářet nové atd co je tam za možnosti tak nevím teď co stím na internetu jsem četl že se ubuntu tím tak brání nebo co to je sice hezký ale já chci i windows nemáš s tím nějakou zkušenost?
Nejdřív se instalují Windows a pak teprve Ubuntu, protože primitivní instalátor Windows má potíže s Grubem a neumí přerozdělit linuxové oddíly.
Jde to udělat i takhle, ale máš několik problémů. Windows potřebuje fyzický oddíl umístěný hned na začátku disku. Instalace woken ti smaže MBR a dokurví tabulku oddílů. Musíš potom obnovit tabulku oddílů a nainstalovat nový zavaděč a znovu ho vygenerovat. Dělal jsem to takhle a nestojí to za to. Lepší je bootnout LiveCD. Smazat zazálohovat si data externě nebo na konec disku. Smazat Ubuntu. Vytvořit první oddíl pro wokna. Nainstalovat wokna. Pak nainstalovat ubuntu s ručním rozložením diskových oddílů. Určit si prostor pro system,odkládací prostor, home. Restartovat. Vše funkční a za 2h nemáš co instalovat.
Začátečníci mají obvykle potíže se přes ty problémy dostat, proto doporučuji nejprve instalovat Windows (jen pokud je uživatel ještě bude potřebovat) a teprve pak Ubuntu (nebo jiný linuxový OS). Linuxové instalátory totiž respektují existenci Windows na disku, přizpůsobí tomu svou instalaci a vytvoří správný bootloader s bootovacím menu. Windows se instalují s představou, že na disku nebude žádný jiný OS. Chtejí na něm být samy.
Ale já mám také problém nainstalovat ubuntu na okna site tam je přesně ten výběr ale při bootovaní se mi to zastaví vysune dvd z mechaniky a napise : please remove installation disc and than pres enter.. tak vyndam to dvd zasunu a dam enter xD restartuje se mi book a hned to bootuje windows
A kam jsi nechal uložit bootloader? Do MBR nebo do bootsektoru? Osvědčilo se mi to druhé, protože pak stačí jen v MBR přehodit bootovací oddíl a šlape to jak má.
Doufám, že jsi dal Ubuntu na druhý primární oddíl. Z logického oddílu se blbě bootuje. Netvrdím, že to nejde.
jo tak mi to povídá že nemám určený souborový system což fakt už nevím jak bych zkusil jsem tam svihnout NTFS ale ten tam byl takže žádná změna swap,faty všechno možný ale nejde mi rozdělit ani disk protože tam mám ten s tím windowsem s kapacitou celého HDD a když ho snížím tak se mi tam udělá jen pod kategorie (nepoožito) a tu kapacitu kterou jsem tam dal... ale nejde to upravit nic takže k tomu nemůžu přiřadit souborový systém ani ho nějak editovat ^^ tak já už nevím
Skvělé. Teď v té kategorii "nepoužito" vytvoř jeden primární oddíl s připojením na "/" a druhý (malý) na swap.
Swap by normálně nebyl nutný, ale pokud budeš chtít hibernovat, tak nutný je. Alespoň tak velký jako velikost RAM, ale menší, než dvojnásobek.
Ve woknech defragmentuj disk. Nabooutuj liveCD ubunta a v dashi dej gparted. Přejdi na Oddíl-Změnit velikost/přesunout. Zvol si velikost. Zkontroluj, že před oddílem néni vynechané místo. V lunchery by měl být znak instalace. Před ní než začneš instalovat doporučuji připojit se k netu. Wifi ti z liveCD nepojede. Musíš nainstalovat ovladač který by ti měl nabídnout Správce ovladačů. V instalaci systému zvol Něco jíného.. Klikni na volný prostor. Vytvoř oddíl pro systém. Vyber typ ext4, přípojný bod jako "/", velikost 15-20GB. Další oddíl bude pro /home. Typ bude ext4, přípojný bod "/home". Velikost jakou chceš. Zde se budou ukládat nastavení programů a tvoje data. Poslední oddíl swap. Néni nutný ale pokud chceš využívat hibernaci (moc nedoporučuji) tak je potřeba vytvořit nový oddíl. Typ bude swap velikost cca velikost ram*1.5. Hibernaci nedoporučuji. Na ubuntu mně nikdy pořádně nefungovala. Je to pomalé. Start čistého systému cca 35s. Startování hibernovaného systému je mnohem pomalejší.
Zobrazeno 18 zpráv z 18.