NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Diskuze: učenie linuxu

Aktivity
Avatar
Mirko196
Člen
Avatar
Mirko196:31.12.2017 22:11

ahoj všetci potrebujem radu ohľadom Linuxu.
chcem sa naucit pracovať v kali Linuxe (dôvod asi kazdý poznáte nie nechcem hacknut/cracnut susedovi wi-fi) ale ma to háčik. Ano mam ho nainštalovaný ale je tu problém niako som zistil že tam je plno nástrojov (ako by som otvoril knihu zo zákonmi nic neviem ovladat) proste španielska dedina... a tak by som rad poprosil niekoho z vás kto mi vie pomoct/poradit ako zacat alebo cim zacat toto je moje prve stretnutie z Linuxom. viem niaku teóriu ale to asi nestačí ucit sa plno prikazov nema taktirz zmysel. Viem že neni naškodu vediet niaky programovací jazyk učím sa python ktorý mi ide celkom dobre. ale neviem ako ho tam mam zaclenit ale časom to asi príde takže ak sa tu niekto nájde kto mi poradí budem veľmi rad.

ďakujem

 
Odpovědět
31.12.2017 22:11
Avatar
Richard Závodný:1.1.2018 1:12

No, přiznám se... Ačkoliv Linux mám rád, jedu na něm 100% (kromě her, na ty si ovšem stále vydržuju Windows) od 28.07.2015 (úplně první Linux jsem nainstalovat rok a půl předtím jako sekundární systém, avšak používal jej minimálně, ne-li vůbec), tak ho opravdu na 100% neznám (avšak dokážu jej na určité úrovni používat). Nějakou dobu jsem používal Ubuntu (což je derivát Debianu), samotný Debian na serveru, Raspbian (další derivát Debianu pro Raspberry Pi) a nyní Fedoru. Dle mého se Linux nejlépe naučíš, pokud jej budeš aktivně používat, avšak připrav se, že nějakou dobu to potrvá. Aktivním používáním myslím, nainstalovat a používat ho nějakou dobu jako hlavní systém. Ovšem záleží na tvých preferencích, ale trvám na tom, že v 99% případů jsi schopný Windows nahradit, pokud opravdu chceš, i když v určitých oblastej je to trošku ošemetnější. Vzhledem k tomu, že jsi začátečník, tak bych volil nějaký OS založený na Debianu (Většina programů, knihoven, apod., které budeš potřebovat má předkompilované balíčky právě pro tento systém, to znamená, že se ve většině případů vyhneš kompilování). Kali Linux je také derivát Debianu, avšak obsahuje hodně nástrojů právě pro penetrační testování a dle mého není úplně vhodný pro denní používání, jelikož je poměrně úzce zaměřený. Pokud tedy chceš Linux používat jako hlavní systém, volil bych asi Ubuntu, které má pěkné prostředí, je pro začátečníky docela přívětivé a má velkou uživatelskou základnu.

Co se týče Pythonu, tak bych řekl, že to je dobrá volba. Sám mám v plánu se ho v tomto roce naučit a co se týče penetračního testování, tak většina nástrojů se píše právě v něm (hned po něm následuje C++). Pokud tě zajímají neuronové sítě, hluboké učení a umělá inteligence, tak je to jasná volba (další v pořadí je opět C++).

Přeji ti, ať dosáhneš svého cíle. :)

Editováno 1.1.2018 1:14
 
Nahoru Odpovědět
1.1.2018 1:12
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Mirko196
Petr Čech:1.1.2018 12:01

Kali Linux není úplně ideální prostředí na učení se Linuxu. Já jsem začínal na Ubuntu a pořád ho používám třeba na serverech z velice jednoduchého důvodu - Ubuntu má strašlivě velkou uživatelskou základnu, takže můžeš cokoliv vygooglit a prostě nějaký výsledek dostaneš. U jiných distribucí tomu tak zdaleka není a předpokládá se, že toho hodně umíš a umíš si to udělat sám.
Co by ses měl naučit je také práce s terminálem (něco víc než instalace a používání balíčků :P). Rozhoně není na škodu umět následující:

  • speciální znaky, globbing
  • Práce se soubory
  • Vim (nebo nějaký jiný lepší editor se zvýrazněním syntaxe)
  • Filtry - grep, sed, sort a všemocné awk - jsou to, co se používá hodně často
  • Psaní bash skriptů - podmínky, cykly
  • Přístupová práva, procesy, identita, uživatelé
  • SSH

Ne nutně v tomto pořadí, vzájemně se to překrývá.
Potom, co ovládneš tohle, budeš třeba i rozumět hodně věcem ze SO :D a budeš umět dělat modifikace, takže nebudeš vyloženě script kiddie.
Dobrý způsob, jak si ověřit, že to umíš, je pokusit se rozchodit si linuxový server bez grafického rozhraní (třeba i jako virtuální mašinu, nemusí to být živý server). Potom se podíváš na nějaký tutoriál, jak se to mělo správně udělat, zjistíš, že toho hooodně moc nevíš a začneš studovat věci, co jsi neudělal.
Co si budeme povídat, je to běh na dlouhou trať, než člověk nějak pochopí Linux, trvá to klidně i roky, když se to aktivně neučí.
Jo, a cool trik, co ti hodně tutoriálů neukáže je ctrl+z, schválně si najdi k čemu to je.

Nahoru Odpovědět
1.1.2018 12:01
the cake is a lie
Avatar
Mirko196
Člen
Avatar
Mirko196:1.1.2018 16:27

takže stiahnuť si ubuntum naučiť sa tých 7 bodov a stále sa učiť niečo nové a prospešné. A ctrl z znamená o jednu akciu späť

 
Nahoru Odpovědět
1.1.2018 16:27
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Mirko196
Petr Čech:1.1.2018 18:32

Používej tlačítko odpovědět.
Ne, ctrl+z je právě v příkazové řádce něco úplně jiného a extrémně užitečného, ale zatím jsem to nikde neviděl zmíněno - velmi jednoduše řečeno to pošle program na pozadí (resp. zastaví). Dokonalé třeba když přepínáš mezi psaním skriptu ve vimu a jeho zkoušením.
No, ono to bude chtít víc než těch 7 bodů, ale jak budeš ty body zkoumat do hloubky, začneš narážet na další věci, co by ses měl naučit, to, co jsem sepsal jsou vyloženě základy obecně práce s Linuxem, což ale potřebuješ umět. Potom můžeš pomýšlet na nějaký pentesting.

Nahoru Odpovědět
1.1.2018 18:32
the cake is a lie
Avatar
Mirko196
Člen
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Mirko196:1.1.2018 19:30

je mi to jasne

 
Nahoru Odpovědět
1.1.2018 19:30
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Neaktivní uživatel:1.1.2018 22:32

Btw víš, že když pošleš program na pozadí, tak ho můžeš znovu spustit právě na pozadí (protože ctrl-z ti to pauzne) a pokračovat s něčím jiným? Taky celkem užitečný :)

Editováno 1.1.2018 22:33
Nahoru Odpovědět
1.1.2018 22:32
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
B42P6
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
B42P6:2.1.2018 0:43

Problém nastáva keď sa tomu programu na pozadí začne chcieť niečo vypisovať do terminálu. :-D Potom to narobí v termináli, taký bordel, že ak sa mi to nepodarí nejako zasa zastaviť, tak je celému terminálu koniec :D. Ale to sa mi väčšinou stane, keď púšťam nejakú grafickú aplikáciu v terminále.

Editováno 2.1.2018 0:44
Nahoru Odpovědět
2.1.2018 0:43
'long long long' is too long for GCC
Avatar
Atrament
Člen IT Redactor Gang
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Atrament:2.1.2018 6:01

Dokonalé třeba když přepínáš mezi psaním skriptu ve vimu a jeho zkoušením.

To snad ani není potřeba, když si ten script můžeš ve Vimu normálně spustit.

 
Nahoru Odpovědět
2.1.2018 6:01
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Atrament
Petr Čech:2.1.2018 9:08

To jsem popravdě nevěděl. Ale třeba když ti ten skript bude manipulovat se soubory, bude nejspíše dobré vyskočit, abys to mohl zkontrolovat.

Nahoru Odpovědět
2.1.2018 9:08
the cake is a lie
Avatar
Atrament
Člen IT Redactor Gang
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Atrament:2.1.2018 16:09

V tom případě by se ti mohlo hodit vědět, že ve Vimu je zabudován normální shell, když zmáčkneš dvojtečku a napíšeš vykřičník tak pak můžeš zadávat normálně příkazy bashe, můžeš samozřejmě rovnou spustit bash a nebo třeba mc, prostě cokoliv.

Výhodu oproti vyskakování z Vimu to má tu, že si to můžeš namapovat na nějakou klávesu, takže pak můžeš jednou klávesou skript uložit, spustit a poté i rovnou spustit tu kontrolu...

 
Nahoru Odpovědět
2.1.2018 16:09
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 11 zpráv z 11.