IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Ladislav Tlapák:25.1.2019 1:11

Dobrý večer/ráno.
Mám dotaz. To že přes VPN můžu ovládát zařízení co má veřejnou IP chápu. Ale mám více PC s linuxem na různých místech s neveřejnou IP a mám jeden server s openVPN na veřejné. Šlo by, když budou všechny přiojené na ten server je ovládat popřípadě jak ? Ať již přímo ze seerveru, nejlépe s jakéhokoliv toho PC ? Předem děkuji za rady a popostrčení k cíli.

Chci docílit: Ovládání vozítek s kamerou řízené raspberry, které mají mobilní internet.

Odpovědět
25.1.2019 1:11
Technika je pouze pro pomoc, nikoliv pro myšlení místo lidí
Avatar
Otík Rampouch:5.3.2019 17:30

Ano, šlo. VPN je tunel do nějaké určité sítě. VPN server, přestože má veřejnou ip aby ses na něj dostal, bude připojený k nějaké lokální síti. Ty nějak musíš řešit, jak dostanou připojené pc přes vpn ip adresu, to se dělá většinou pomocí dhcp a v té chvíli máš vše vyřešené. Po připojení se prostě koukneš na ip adresu pc, která bude jiná než před připojením, to samé uděláš i u druhého připojeného pc a následně se mezi nimi můžeš propojit například pomocí ssh (neznám samozřejmě tvé nastavení a bude to velmi záležet na tvojí konfiguraci, ale takhle nějak by to ve výsledku mělo fungovat).

 
Nahoru Odpovědět
5.3.2019 17:30
Avatar
Michal Žůrek - misaz:5.3.2019 20:53

jo jde to tak. Nejjednodušší možná konfigurace je popsána na https://www.linuxexpres.cz/…envpn-server

Ale nebude to fungovat dobře. Mobilní síť není vhodná na přenášení (jakéhokoliv) obrazu. Bude tam velká (fakt velká) latence a výpadky v důsledku nedostatečné kapacity sítě.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+2,50 Kč
Řešení problému
 
Nahoru Odpovědět
5.3.2019 20:53
Avatar
Tomáš Novotný:6.3.2019 2:40

Ahoj,
v principu jak píše Otík. Dokonce to nemusí být ani ze stejné podsítě pokud to bude řádně naroutované. Záleží jen na tom, aby PC s veřejkou mohlo komunikovat s těmi dalšími.
DHCP .. dejme tomu, ale doporučoval bych spíše statické IP, ušetříš si tím headache (bolení hlavy) a mohl bys rovnou pořešit předávání portů. I FW by se ti měl konfigurovat lépe, když budeš povolovat nějaký port pro konkrétní zařízení IP.
Osobně to mám spíše vyřešeno tak, že veřejka je na hlavním routeru a ve vnitřní síti je řada různých zařízení. Natem pak jednoduše pořešeno to, aby ses dostal kam potřebuješ. Výhodou vidím v tom, že ti nemusí běžet PC s veřejkou.
Nevýhoda, na TP-Linku za 800Kč to patrně nenastavíš.
Konkrétní řešení však záleží na potřebách.

Editováno 6.3.2019 2:42
Nahoru Odpovědět
6.3.2019 2:40
∞ ... the exact amount of possibilities how to deal with the situation ... so by calm, your solution is one of many
Avatar
Tomáš Novotný:6.3.2019 3:03

ááá až teď jsem si všiml, že vozítka mají mobilní internet, tj. nejsou ve tvé lokální síti...tak tam mne napadá, že ještě bude potřeba pořešit v podstatě to samé jako s ovládáním... tj. i tvé vozítko se musí připojit k VPN serveru.... aby ty s ovladačem i vozítka byly ve "stejné síti"...

Editováno 6.3.2019 3:04
Nahoru Odpovědět
6.3.2019 3:03
∞ ... the exact amount of possibilities how to deal with the situation ... so by calm, your solution is one of many
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Ladislav Tlapák:6.3.2019 3:15

Vím že to neni idealni reseni, zvlaste kdyz se dostanu mimo LTE...Jenze jine nevidim aby se mohli pohybovat vsude.

Nahoru Odpovědět
6.3.2019 3:15
Technika je pouze pro pomoc, nikoliv pro myšlení místo lidí
Avatar
Odpovídá na Ladislav Tlapák
Tomáš Novotný:6.3.2019 3:32

Jj jak zmiňuje Michal, tady budeš mít docela problém s odezvou a výpadky při řízení vozítka... pracuji i pro jednoho ISP (poskytovatele internetu) a řešili jsme připojení přes mobilní síť. Bylo to jen pro monitorovací potřeby. Ty odezvy a výpadky jsou opravdu velké. Je pravda, že to je v lokalitě kde je 3G a někde jen GPRS. Ale i tak.

Editováno 6.3.2019 3:33
Nahoru Odpovědět
6.3.2019 3:32
∞ ... the exact amount of possibilities how to deal with the situation ... so by calm, your solution is one of many
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 7 zpráv z 7.