Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Operační systém Android

Android je nejrozšířenější operační systém pro mobilní zařízení na světě. Používá se v chytrých telefonech, tabletech, hodinkách, ale i v náramcích a autech. Android běží na linuxovém jádře a je open-source. Protože Android zná asi většina z vás, tak nemá cenu popisovat, jak systém vypadá, co v něm můžete a nemůžete dělat, jak stahovat aplikace a spoustu dalších věcí. Dnes bych se spíše podíval do jeho historie. Řekneme si, jak to všechno vůbec začalo, poté něco o prvním telefonu s Androidem - T-mobile G1. Podíváme se na jednotlivé verze Androidu a poté opustíme historii a podíváme se na grafické nadstavby telefonu, root a alternativní ROM. Nakonec si řekneme něco o nakupování smartfounů s Androidem, čeho se při nakupování vyvarovat a co by v novém telefonu nemělo chybět.

Jak to všechno začalo

Za všechno mohou tito čtyři pánové - Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White, kteří v roce 2003 založili v Kalifornii firmu Android Inc. Nejdříve chtěli vyvíjet operační systém pro fotoaparáty, ale rozhodli se vyrábět systém pro mobilní telefony. Na to však potřebovali nějakého hodně bohatého partnera - firmu Samsung. V Samsungu se jim ale vysmáli, v zásadě jim řekli toto.

Vy a jaká armáda se chystáte jít a vytvořit toto? Máte šest lidí. Jste blázen?

O dva týdny později však uspěli u Googlu.

První telefon s Androidem

V říjnu 2008 byl představen světově první mobilní telefon s operačním systémem Android - HTC Dream, neboli T-mobile G1. Přišel s hardwarovou QWERTY klávesnicí, 192 MB RAM, tří-palcovým displayem, procesorem Qualcomm a Androidem ve verzi 1.0. Prodával se za cenu okolo 10 000 korun a do Česka se dostal na začátku roku 2009.

HTC Dream - Android*

(obr. zdroj: www.gsmarena.com)*

Historie verzí

historie verzí - Android

(obr. zdroj: http://tiomiz.deviantart.com/…er-364855448)

Všechny verze jsou pojmenovány podle nějakých sladkých jídel, jejichž první písmena jdou podle abecedy. V tabulce uvádím, které velké změny se odehrály v dané verzi.

Verze Název Novinky
1.0 Apple pie - jablečný koláč Android Market, Webový prohlížeč, Google aplikace, YouTube aplikace, Google Mapy
1.1 Banana bread - banánový chlebíček Numerická klávesnice v aplikaci pro volání
1.5 Cupcake - košíček Podpora Bluetooth profilů A2DP a AVRCP, Softwarová klávesnice s predikcí, Nahrávání a sledování videa
1.6 Donut - donut Podpora gest, Turn-by-turn navigace
2.0 - 2.1 Eclair - eclair Aktualizováno uživatelské prostředí, HTML, Digitální zoom, Podpora Microsoft Exchange, Bluetooth 2.1, Živé tapety, Vylepšeno uživatelské prostředí
2.2 Froyo - mražený jogurt Zlepšení rychlosti, Nahrávání souborů na web, USB tethering, Aplikace mohou být instalovány na rozšířitelné úložiště
2.3 - 2.3.4 Gingerbread - perníček Aktualizováno uživatelské prostředí, Vylepšená klávesnice, Vylepšeno kopírování/vklá­dání, Vylepšeno řízení výkonu, Podpora video volání, Podpora NFC, Opraven problém s hlasovým vyhledáváním, Vylepšena aplikace Gmail
3.0 - 3.2.6 Honeycomb - plástev medu Podpora více jader , Lepší podpora pro tablety, Možnost změny velikosti widgetů, Google Talk video chat, Anonymní prohlížení webu, Google eknihy, HTTP živé přenosy, Podpora myší, gamepadů, …, Vylepšení WiFi, Automatické aktualizace
4.0.1 - 4.0.4 Ice Cream Sandwich - ruská zmrzlina Odemčení obličejem, Lepší rozpoznávání hlasu, WiFi direct, Vylepšeno zadávání textu, Webový prohlížeč umožňuje až 16 záložek, QVGA video, Plynulejší otáčení obrazovky
4.1 - 4.3 Jelly Bean - bonbón jelly bean Google Now, Hlasové vyhledávání, Zlepšení aplikace Fotoaparát, Možnost zapnout/vypnout otáčení obrazovky, Widgety na zamykací obrazovce, Photo Sphere, Podpora více uživatelů, Podpora rozlišení 4K
4.4 - 4.4.4 Kit Kat - kit kat Nahrávaní obrazovky, Větší bezpečnost, Zlepšení výkonu, Klávesnice s emoji, Google Now - součást domovské obrazovky
5.0 Lolipop - lízátko Notifikace na zamykací obrazovce, Material design, Projekt Volta - větší výdrž baterie, Zlepšení rychlosti, Jiná softwarová tlačítka

Grafické nadstavby

Ačkoliv většina telefonů používá Android, ne všechny používají vzhled čistého Androidu. Většina z nich používá takzvané grafické nadstavby od výrobce. Ty s sebou nesou jiný vzhled, nové funkce, ale mohou vám i znemožnit přístup k některým funkcím z čistého Androidu. Třeba MIUI vůbec nepoužívá seznam aplikací a všechny aplikace a widgety máte na domovské obrazovce (podobně jako u iOS). TouchWiz od Samsungu zas přináší mnoho gest, ale vzhledově se mi nelíbí. Nebo nadstavba od Xperie je vzhledově docela pěkná, ale zas vám mobil zahltí aplikacemi, které ani nepoužíváte a nedají se odinstalovat.

Pokud se vám ale vzhled vašeho systému nelíbí, můžete si z obchodu stáhnout nějaký launcher, nebo provést root vašeho telefonu a nahrát si tam takzvanou alternativní ROM.

Root a alternativní ROM

Pokud si rootnete váš telefon, znamená to, že máte přístup do systému a můžete si s ním dělat prakticky co chcete. Ale pozor, pokud provedete root, ztratíte záruku! O rootu toho víc psát nebudu, pokud si chcete zařízení rootnout, mrkněte třeba na http://www.xda-developers.com/.

Protože android je open source, tak si ho může upravit každý k obrazu svému - a takhle vznikají i alternativní (custom) ROM. Asi nejznámější custom ROM je CyanogenMod. Seznam podporovaných zařízení naleznete zde: http://download.cyanogenmod.org/. Mezi další custom ROM patří třeba Paranoid Android, Carbon, nebo Rootbox.

Vybíráme nový telefon

Nejdříve byste se měli zamyslet na co budete váš nový telefon používat. Dále je potřeba si uvědomit, že jakmile nejste připojeni k internetu, váš chytrý telefon přestává být chytrý. Dále záleží na vaší finanční situaci. Zde si musíte rozmyslet, zda platit předražené sumy za značku nebo koupit něco levnějšího z Číny. Také určitě víte, jak má být telefon velký, jak dlouho má vydržet nabitý, jestli má mít dobrý fotoaparát, jak má být těžký a výkonný. Protože aplikace se nedají přesouvat na SD kartu, tak doporučuji co největší úložiště.

Pokud budete telefon používat jen na volání a SMSky, tak vám bude stačit asi jakýkoliv mobil. Stačila by vám i nějaká starší Nokia za pár set korun, ale pokud chcete Android, tak 512MB RAM, jedno-jádrový procesor a display 3-4 palce by měl stačit.

Jestli vám mobil bude sloužit k surfování po internetu, mailování, chatování, občasnému hraní her a focení, je pro vás to pravé mobil ze střední třídy. 1-2GB RAM, dvou-, nebo čtyř-jádro, čtyř-palcový display, minimálně 5MPix fotoaparát a přední kamera je to, co budete hledat.

A pokud na telefonu non-stop hrajete hry nebo koukáte na internetu na online videa, chce to pořádné "pádlo" (nebo tablet :) ). Procesor minimálně čtyř-jádrový, RAM ne méně, než 2GB, úhlopříčka okolo pěti palců a baterie čím víc, tím líp :).

A na co si dát při nákupu pozor? V telefonu by měly být nainstalované Gapps (tam patří i obchod Play). Pokud nakupujete v některém méně známém obchodě, dejte si pozor, aby vám přišlo originální zařízení a ne čínská kopie. Telefon by neměl být nijak poškozen. Dále je dobré koupit si telefon s co možná nejnovějším Androidem, protože všem je asi jasné, že mobil s Androidem 2.3 nebude úplně nejnovější.


 

Všechny články v sekci
Android
Článek pro vás napsal Pavel Junek
Avatar
Uživatelské hodnocení:
11 hlasů
Autor se zajímá o Android a věnuje se webtvorbě. Pro ITnetwork píše o zajímavých projektech z crowdfundingových serverů a zprávy ze světa mobilních technologií.
Aktivity