Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C a C++. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
c++ week

Raná recenze Windows 10 Mobile

Kdesi jsem zaslechl zprávu, že ty mobilní Windows jsou už vcelku stabilní. V seznamu podporovaných telefonů jsem nalezl svojí Lumii 720, stáhl Windows Insider aplikaci, vybral rychlý okruh a přibližně hodinku nechal telefon pracovat, než se dostavil build 10149. Hned v úvodu mě překvapilo, že se mi nesmazaly aplikace ani jiná data, na což jsem byl upozorněn, že se možná stane.

Graficky je systém trošku jiný než Windows Phone, jak ho známe. Subjektivně se mi to moc nelíbí, ale bude to všechno o zvyku. Například malá ikonka baterie, která je často navrhována na změnu ve Windows Feedback (Edit - u buildu 10166 je již ikonka zvětšená). Dále jsou to pozměněné přechodové animace, například když otvíráte aplikaci ze Startu. Písmenka v přehledu všech aplikací nemají podbarvení, čas je na lockscreenu trochu menší, mezery mezi dlaždicemi na Startu jsou menší a tak dále. Je to prostě jen trochu jiné.

Obrázek 1: Obrazovka se všemi aplikacemi. Celá se posunula vlevo, hledání je tam permanentně a na začátku jsou naposledy přidané aplikace.

Obrázek 1: Obrazovka se všemi aplikacemi. Celá se posunula vlevo, hledání je tam permanentně a na začátku jsou naposledy přidané aplikace.

Více než grafické úpravy mi vadí jiné věci. Zaprvé s tou stabilitou to není tak horké, telefon občas nereaguje, občas se neodroluje centrum akcí, občas nějaká aplikace spadne, nebo se nenačte vůbec. Celkově je to takové méně svižné.To jsou všechno klasické problémy preview verze, které snad budou vyřešeny. Navíc moje sedm set dvacítka má jen 512 MB RAM, což je nejnižší možná hodnota (Windows Phone 8.1 běžel bez zádrhelů).

Trochu víc mě pobuřují zásahy do filosofie ovládání v některých aplikacích. Tak například ten mnohokrát omílaný hamburger button. Rozumím tomu, proč tam je - některé aplikace se s tím ovládají dobře, lidé jsou na něj zvyklí z jiných platforem a z mobilního i desktopového webu. Tak OK, dokážu to pojmout. Proč je ale tenhle "hambáč" umístěný na nejnepřístupnějším místě na celém displeji, to jsem zatím nepochopil.. Je to totiž vlevo nahoře, kam většina pravorukých lidí s více než 4" plackou musí aspoň trochu ručkovat. Proč? Microsofte proč? Proč si s ostatních platforem bereš ty špatné věci? Vlastně vůbec nechápu, proč se v mnohých případech přesunulo ovládání nahoru...

fotky

Obrázek 2: Aplikace Fotky. Spuštění, či zrušení výběru je nahoře. Tlačítka pro akce s fotkami (sdílet, smazat) se objeví dole.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Je to hůř dosažitelné (člověk má přeci ruku spíše dole, kde jsou ostatní tlačítka). Aplikace využívají ovládacích tlačítek dole i nahoře zároveň a to může být matoucí. Například v aplikaci fotky je tlačítko pro označení vícero fotografií nahoře. Vyberete fotografie a chcete je například smazat – a tlačítko pro smazání je dole. Doufám, že se zatím skrývá nějaká logika, po jejímž pochopení nebudu tápat s tím, kde by mělo být jaké tlačítko. Možná i chápu, proč to celé tak je. Je to nějaký ústupek pro Universal Windows Platform, tedy celkově filosofii, že jedna aplikace poběží s minimálními úpravami na všem možném od splachovadla na záchodě, až po družici obíhající kolem Marsu. Visual Studio má v záloze nějaké komponenty (například RelativePanel), které se změnou UI na různých zařízeních pomohou. Třeba přibydou i takové, které umožní snadné ovládání na telefonu, tabletu i notebooku.

Horní ovládací prvky jsme si nějak vysvětlili na ukázkových aplikacích od MS. Tyto aplikace by měly být referenční pro budoucí vývojáře. "Takto se to má dělat", sděluje nám Microsoft.

Dobře. Ale co třeba tohle?

Obrázek 3: Aplikace Files a Groove Music. Lupa a tlačítko na označení položek jsou pokaždé jinde. Obrázek 3: Aplikace Files a Groove Music. Lupa a tlačítko na označení položek jsou pokaždé jinde.

Obrázek 3: Aplikace Files a Groove Music. Lupa a tlačítko na označení položek jsou pokaždé jinde.

Jednou je vyhledávání nahoře a jednou dole. Tak jak to teda má být správně? Jak to udělat aby to bylo intuitivní pro všechny staré i nově příchozí uživatele Windows? Ono stejně by celé vyhledávání v aplikacích mělo být přenecháno tlačítku s lupou, které bohužel skoro nikdo nepoužívá (snad až na Cortanu).

Další věcí, nad kterou jsem si téměř ukroutil hlavu je prohození pořadí ikonek a další nabídky v appbaru (při stisknutí "teček"). Teď nejspíš nikdo nechápete, co mám na mysli. Obrázek to vysvětlí:

here wp 8.1 w10m

Obrázek 4: Vlevo HERE Maps ve WP 8.1, vpravo ve W10M.

Má to prohození nějaký důvod? Přeci když si vyvolám tu sekundární nabídku, tak chci věci z té sekundární nabídky, ne? Proč tedy místo kam snadno dosáhnu, zabírají tlačítka, která jsem mohl stisknout i předtím? Vím, je to "prkotina". Obecně všechny tyhle věci nejsou stěžejní, ale přesto mě mrzí, že Microsoft ve víru změn mění i ty věci, které se mu vcelku povedly (například ovládání tabletu na Windows 10 oproti 8 špatné, ale to je zase na jiný hořký článek).

To jsem si hezky "zahejtil". Teď přidám něco z veselejšího kalíšku - mobilní 10 jsou v mnoha ohledech skutečně krokem vpřed. Tak třeba ve výpisu všech aplikací se objevila položka "Nedávno přidané". Už se vám tedy nestane, že když si při instalační mánii postahujete spoustu zbytečných aplikací a pak jen s obtížemi dohledáte, které to vlastně byly. Další pozitivní věcí je rozšíření rychlých akcí. Standardně máte 4 superrychlé, po kliknutí na Expand se otevřou další. Nastavení, které dříve bylo na místě tlačítka Expand je teď jednou z těchto rychlých akcí. Přibyly tam také tlačítka na zapnutí Spořiče baterie a zapnutí svítilny. (To je pokrok, co Androiďáci?).

rychlé akce

Obrázek 5: Rozšířené centrum rychlých akcí.

Nastavení je celé přepracované a docela se povedlo. Je v něm například i vyhledávání, což se hodí! Jenom nechápu, proč je nastavení vždycky zelené. Tedy i v případě, že máte jiný barevný motiv, než zelenou (možná jen chyba). Za zmínku stojí klávesnice, která je trochu produktivnější. A to díky šikovně umístěnému čtyř-směrovému posuvníku. Tedy takové "tečce" mezi čtyřmi dolními tlačítky, kterou můžete libovolně posouvat textový kurzor, místo snahy trefit se na určené místo prstem. Dále má klávesnice trochu jiné rozložení. Objevila se tu čárka vlevo od mezerníku. Místo tlačítka pro přepínání klávesnice je tlačítko smajlíkovací (známé z virtuální klávesnice z W8). Jazykové nastavení nyní měníte horizontálním posuvem po mezerníku (jaké to prozřetelné využití toho dlouhého tlačítka). Po jeho podržení se v nabídce objeví všechny dostupné klávesnice, a nebo možnost dostat se do nastavení. Slibovanou novinkou je možnost psát číslice podržením horní řady kláves a výběrem ze sekundární nabídky. Nefunguje to však u české klávesnice, kde na vás "vyskočí" písmena s diakritikou. Sekundární nabídky se dočkalo i tlačítko pro speciální symboly a čísla.

klávesnice wp 8.1 klavesnice 10

Obrázek 6: Vpravo klávesnice ve Windows 10 Mobile. Povšimněte si zeleného joysticku, mírné změny rozložení v dolních řadách a různých odstínů kláves. Vlevo stávající klávesnice na WP 8.1.

Dále je ve W10M samozřejmě spoustu nových aplikací (email, fotky, hudba, mapy, Edge, fotoaparát, …). To by si vysloužilo samostatný článek, jehož vydání si spíše ponechám na finální verzi. V případě, že chcete aplikace přepínat podržením tlačítka zpět, tak se nyní zobrazují zleva doprava. Tedy tu aktuální aplikaci máte nejvíce vlevo a ke starším se dostanete odrolováním doprava. Proč to tak je, netuším. Jestli je to k něčemu dobré, také ne.

Celé Windows 10 Mobile jsou neustále ve vývoji. Tato recenze si neklade za cíl být kompletní, ani příliš objektivní. Doufejme, že do vydání, jehož datum je prozatím ve fázi domněnek a spekulací, se Microsoft vybičuje a předloží nám použitelný systém. Nejdůležitější skutečně není změna jakéhosi tlačítka, ale to jestli se Microsoftu podaří udělat z celých Desítek schopnou a konkurenční platformu na různých typech zařízení. Celá ta myšlenka je dobrý krok a doufám, že dobrý bude i výsledek.


Galerie


 

Všechny články v sekci
Recenze her a aplikací
Článek pro vás napsal tesař.tech
Avatar
Uživatelské hodnocení:
2 hlasů
Autor se věnuje dýchání přibližně celý život
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
MrPabloz
Člen
Avatar
MrPabloz:14.7.2015 12:03

Obrázek 6. máš přehozený popis. w10 klávesnice je na pravé straně, ne vlevo:)

Odpovědět
14.7.2015 12:03
Harmonie těla a duše, to je to, oč se snažím! :)
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na MrPabloz
David Novák:14.7.2015 12:25

opraveno

Odpovědět
14.7.2015 12:25
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Jan Vargovský:14.7.2015 12:47

Na mobilní verzi žádné vlevo a vpravo není :D

 
Odpovědět
14.7.2015 12:47
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.