Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Leagoo Elite 4 - levný číňan s Androidem 5.1 a LTE

Leagoo na našem trhu nabízí své telefony poměrně krátce (necelý rok). Za tu dobu však představilo bezmála deset chytrých telefonů. Na testování dorazil jeden z nejnovějších modelů – Leagoo Elite 4, který je první Leagoo smartphone s Androidem 5.1.

První pohled

Telefon přišel zabalený ve velké černé krabici tvaru čtverce. Ta kromě samotného smartphonu obsahuje krátký manuál uložený v zeleném papírovém pouzdru, ochrannou fólii na displej, nabíjecí adaptér a micro-USB kabel. Nechybí ani sluchátka s náhradními špunty a redukce z micro-USB na klasické USB (samice), telefon by totiž měl podporovat USB OTG. Ve skutečnosti to je bohužel tak, že připojený USB disk nerozpoznal a ani nebyl schopný nabít druhý mobil.

Balení - Recenze mobilních telefonů

Samotný telefon není o moc větší, než jeho 5ti palcový displej. Pod displejem se nachází tradičně tři ovládací tlačítka – vlevo menu, uprostřed tlačítko domů a vpravo šipka zpět. Nad displejem jsou pak senzory, malý reproduktor a přední fotoaparát. Zadní kryt telefonu je velmi tenký a není hladký, nýbrž vroubkovaný, díky čemuž bylo pro mě velmi nepříjemné mobil držet. Na horní hraně se nachází micro-USB port a jack pro připojení sluchátek. Tlačítko power a ovládání hlasitosti jsou pak umístěny na pravém boku. Ovládání hlasitosti je však řešeno poněkud nešťastně, neboť smartphone má zvlášť tlačítko na zvýšení a na snížení hlasitosti.

Telefon - Recenze mobilních telefonů

Uvnitř

Po sundání velmi tenkého krytu se objeví velká zelená baterie s nápisem Leagoo. Vedle fotoaparátu se nachází slot na MicroSD kartu, pod ním pak sloty na SIM a micro-SIM karty.

Uvnitř - Recenze mobilních telefonů

Hardware

Specifikace

  • Displej: 5“ QHD IPS
  • Procesor: MediaTek 6735P, čtyřjádro, 1 GHz
  • RAM: 1 GB
  • Úložiště: 16 GB, možnost microSD
  • Baterie: 2400 mAh
  • Fotoaparát: 5 Mpx přední, 8 Mpx zadní
  • Konektivita: LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS, USB OTG, Dual-SIM
  • Systém: Android 5.1

Displej

Displej s rozumnou velikostí 5 palců neurazí, ale ani nenadchne. Nabídne rozlišení QHD (960x540 px) a je schopný rozpoznat najednou až 3 dotyky. Černá barva není moc věrohodná a bílá je v podstatě šedá. S viditelností na slunci je na tom dobře z téměř všech pozorovacích úhlů.

Výkon, Antutu

V benchmarku Antutu telefon dosáhl přes 21000 bodů. Hru Shadowgun:Deadzone zvládnul na nízké detaily a Asphalt 8 se nepodařilo spustit. S nepříjemnými záseky si poradil i s titulem N.O.V.A 3.

Antutu - Recenze mobilních telefonů

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát nabídne pouze 8 Mpx, což není žádná sláva. Na snímky pořízené tímto chytrým telefonem se můžete podívat na konci recenze. Samotná aplikace fotoaparátu nabídne několik režimů focení – klasický fotoaparát, face beauty mód, režim živé fotografie, režim krásy tváře, panorama a MAV.

Konektivita

Telefon podporuje všechna česká LTE pásma, přítomnost WiFi a Bluetooth ve verzi 4.0 je samozřejmostí, stejně tak jako možnost vytvořit WiFi hotspot. Také by měl podporovat funkci USB OTG, jak jsem však zmínil výše, na testovaném kusu tato funkce nefungovala. Dále stojí za zmínku už jen GPS. Tím výčet funkcí končí, podpora Glonass ani NFC se nekoná.

Baterie, výdrž

Baterie má kapacitu pouze 2400 mAh, což znamená, že na jedno nabití vydrží přibližně den při normálním používání (focení, volání, SMS, internet). Nabíjení je však velmi rychlé. Z 15ti % se nabije na 60 % za zhruba čtvrt hodiny. Na úplných 100 % to pak je cirka hodina.

Software

Grafické prostředí

Leagoo Elite 4 běží na systému Android ve verzi 5.1 Lollipop s grafickou nástavbou Leagoo OS. Při prvním spuštění nás čeká zelená prezentace, která nás seznámí se základními funkcemi telefonu. Plocha je řešena podobně, jako u MIUI od Xiaomi, nebo u iOS – všechny aplikace i widgety se zobrazují na stejné ploše, žádný seznam aplikací zde není. Můžete si vybrat mezi několika motivy plochy, mezi kterými se přepíná tažením dvou prstů odspoda nebo odshora obrazovky. Vlevo se navíc nachází speciální plocha určená pouze hudebnímu přehrávači, která vypadá velmi dobře. Vpravo je zase plocha vyhrazena pro fotoaparát s galerií.

Plocha - Recenze mobilních telefonů

Bohužel, telefon není plně lokalizován do češtiny. Hlavně pak v nastavení, kde je polovina anglicky a u některých položek chybí i popis, co dělají (například Video eye control). Nastavení je, z pro mě nepochopitelného důvodu, rozděleno do dvou „kategorií“ - General a All.

Protože tento smartphone podporuje Dual-SIM, můžete u každé SIM karty nastavit, k čemu ji chcete používat (například první SIM pro volání a SMS a druhou pro datové připojení).

Předinstalované aplikace

Předinstalovaných aplikací v telefonu naštěstí moc není, takže za to si výrobce zaslouží pochvalu. Kromě klasických aplikací od Googlu zde však nalezneme i aplikace od Leagoo – HotKnot, Xender a aplikaci na měnění témat plochy.

Multitaskingové menu

Vypadá to, že multitaskingové menu se vývojářům z Leagoo příliš nedaří. Přestože už je lepší, než u testovaného Lead 7, má jeden zásadní problém. Není multitaskingové. Zobrazuje pouze ikony naposled spuštěných aplikací, které můžete vyčistit. Kromě tlačítka pro vyčistění nedávných aplikací se zde nachází tlačítko s ikonou nastavení. Bohužel, tlačítko neslouží k zobrazení nastavení, nýbrž zapne aplikaci Recent White List, ve které můžete aplikace přidat do výjimek při čištění (jak jsem později zjistil, nenachází se zde všechny aplikace).

Nedávné aplikace - Recenze mobilních telefonů

Funkce navíc

I Leagoo Elite 4 ukrývá funkce, které nejsou pro Android úplně typické a obsahují je pouze některé smartphony.

Gesta

Jak jsem zmiňoval již výše, tažením dvěma prsty můžeme změnit téma plochy. Tím však možnosti gest nekončí. Tažením tří prstů odspodu obrazovky uděláte snímek obrazovky. Mávnutím rukou nad displejem se posunete na další plochu v launcheru, nebo na další obrázek v galerii. V nastavení jsou i možnosti pro ovládání volání gesty (ztlumení otočením telefonu a přijmutí hovoru zatřepáním), nicméně ty moc spolehlivě nefungují. Nechybí ani odemykání gesty, kde na zamknutém displeji nakreslíte určitý znak/symbol a telefon se odemkne a spustí přidruženou aplikaci (například pokud napíšete na displej písmeno C, spustí se fotoaparát).

Nastavení gest - Recenze mobilních telefonů

Zabezpečení aplikací

V nastavení je skryta i možnost Privacy protection – Set applications. Při prvním spuštění budete vyzváni k zadání čtyř- až šestnácti- místného PINu. Poté budete moct vybrat aplikace, které budou při spuštění vyžadovat zadání PINu, který jste před chvílí vytvořili. Formulář pro odemknutí aplikace ale vypadá příšerně a designově vůbec neladí se zbytkem softwaru.

Odemykání aplikace - Recenze mobilních telefonů

MiraVision

MiraVision je speciální nastavení od MediaTek, které umožňuje upravovat kvalitu zobrazení. Můžete nastavit kontrast, sytost i jas obrazu, ostrost, nebo teplotu barev. Předdefinované jsou pouze dva režimy – standardní a živý, nechybí však možnost ruční konfigurace. Technologie dynamický kontrast pak mění kontrast automaticky, podle právě zobrazovaného obrázku.

Cena, dostupnost

Telefon byl na trh uveden 1. října tohoto roku (2015). Prodává se zatím pouze v oficiálním eshopu Myleagoo.cz za cenu 3190 korun.

Garance 10D

Tuto službu představila na konci září společnost Dynamic Mobie (oficiální český distributor smartphonů Leagoo) a nabízí ji ke všem chytrým telefonům od Leagoo. Jedná se o program, který slibuje výměnu mobilu za nový, pokud nedojde k opravě do deseti dnů. Tuto službu získají automaticky všichni zákazníci a měla by být platná i po vypršení záruční lhůty.

Závěrečné zhodnocení

Klady

  • gesta
  • možnost zamykání aplikací
  • LTE
  • Dual-SIM
  • Garance 10D
  • cena

Zápory

  • kapacita baterie
  • vroubkovaný zadní kryt
  • oddělená tlačítka pro ovládání hlasitosti
  • telefon není plně lokalizován do češtiny
  • multitaskingové menu
  • formulář pro odemknutí zamčené aplikace
  • při nošení v kapse se samovolně rozsvěcí displej

Za zapůjčení děkujeme společnosti Dynamic Mobile


Galerie


 

Všechny články v sekci
Recenze mobilních telefonů
Článek pro vás napsal Pavel Junek
Avatar
Uživatelské hodnocení:
2 hlasů
Autor se zajímá o Android a věnuje se webtvorbě. Pro ITnetwork píše o zajímavých projektech z crowdfundingových serverů a zprávy ze světa mobilních technologií.
Aktivity