NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!
NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.

Výkon mobilních telefonů – jak a podle čeho vybírat

Když si dnes půjdete koupit nový mobilní telefon či tablet, určitě Vás bude zajímat výkon přístroje a budete si prohlížet jeho parametry. Mezi nejdůležitější patří operační paměť, kapacita uložiště, fotoaparát či velikost displeje. Na neposledním místě bude též cena. V dnešní době, kdy se telefon stal osobním pomocníkem, jenž nám slouží k práci i ve volné chvíli na zábavu je důležité, aby byl rychlý a výkonný.

Tento článek může pomoci vybrat relativně výkonný mobilní přístroj za rozumnou cenu. Naučí Vás srovnávat mobilní přístroje na základě jejich výkonu. Může se tak hodit nejen zájemců o nový mobil, ale i nadšencům či geekům porovnávající každý parametr. Můžete namítnout, že to lze poznat na základě typu procesoru, velikosti RAM či akcelerace grafiky. Není tomu zcela tak, protože Vám takový postup neřekne, jak jsou kompatibilní součástky mezi sebou a jak vše funguje jako celek.

AnTuTu

Vše je o AnTuTu. Co to vlastně je? AnTuTu má dva významy. Ten první je název hongkongské společnosti, která se zabývá měřením výkonu mobilních přístrojů, dnes asi největší v tomto oboru. Na jejich stránkách http://www.antutu.com/ se můžete dočíst nejnovější informace o hardwaru mobilních technologií. Druhý význam je aplikace, kterou vytvořila právě tato firma a jenž měří výkon mobilních přístrojů. Výsledek u AnTuTu je celkové skóre složené měřením následujících parametrů:

  • CPU (centrální procesor) – společně s UX největší vliv na výsledné AnTuTu
  • GPU (grafický procesor) – akcelerace grafiky 3D, 2D
  • IO (paměť) – překlad input output, stručně: rychlost čtení a zápisu do paměti
  • UX testing (user experience) – praktická rychlost, odezva aplikací, multitasking
  • RAM (operační paměť) – čím více tím lépe :-)

Současná verze AnTuTu

Momentálně je aktuální verze AnTuTu Benchmark v6, jenž přináší změny ve skórování výkonu oproti minulé verzi 5. Mezi novinky patří například ověřování skóre pomocí QR kódu či testování jednotlivých parametrů. Nově tedy AnTuTu měří celkové skóre, ale můžete též zjistit, jak si na tom váš přístroj stojí například v rychlost zápisu do uložiště (IO). Více se můžete dočíst přímo na stránkách AnTuTu http://www.antutu.com/en/view.shtml?…. V (ne)poslední řadě také došlo ke změně loga.

AnTuTu v6 - Android

Každý si může bezplatně stáhnout aplikaci AnTuTu Benchmark a změřit si výkon na svém stroji. Mobilní přístroj by měl být měřen v ideálních podmínkách, bez zatížení dalším instalovaným softwarem. Může být též ovlivněno aktuální verzí operačního systému. Samotné měření pomocí AnTuTu (či jiného SW) však výkon snižuje. Tyto hodnoty za nás změřili druzí a proto doporučuji toho využít. Instalace samotného programu je dobrá pro nadšence, jenž si chtějí se zařízením hrát, ladit výkon a pak jej měřit, avšak aplikace bohužel neobsahuje statistiky všech telefonů.

Kde najdu již naměřené hodnoty?
Existuje více webových portálů poskytující měřený výkon stroje.

Kimovil

Mezi mé oblíbené portály patří http://www.kimovil.com/en/. Umožňuje rychlé vyhledávání přístrojů pomocí vyhledávacího boxu, kam stačí zadat část názvu telefonu, chytrá nápověda vám nabídne možnosti. Například chci najít Sony Xperia Z5, tedy zadám do vyhledávače Z5. Výsledek je nesledující:

Kimovil vyhledávání - Android

Po vybrání konkrétního stroje už můžete sledovat jeho technické parametry. AnTuTu je označeno ikonou hořícího smajlíka/králíka, viz obrázek níže. Důležitou informací může být i verze AnTuTu Benchmark podle které bylo hodnoceno. Momentálně zná Kimovil jen dvě kategorie a to verzi v6 nebo „v?“ (jež hrdě reprezentuje ostatní verze).

Cost-effective graf - Android

Další vychytávkou je zobrazení cost-effective grafu (viz obr. výše), jenž vám ukáže silnější a slabší stránky telefonu v poměru k ceně. Čím vyšší číslo, tím lepší poměr cena/výbava. Cena všech uvedených telefonů je samozřejmě v dolarech, takže je potřeba brát v potaz drobné rozdíly.

Za zmínku stojí i funkce komparátoru. Funguje snadno, podobně jako komparátor na MobilMania. Stačí kliknout na ikonu s modrým „vs“ na kartě telefonu (v levém horním rohu obrázku telefonu). Ve spodní části obrazovky se vám pak ukáže lišta s porovnávanými stroji. Kliknutím na Compare si zobrazíte porovnání snad všech parametrů, na které si vzpomenete.

Phone Arena

Dalším povedeným portálem je http://www.phonearena.com/…s/benchmarks -> Performance Benchmarks. Zde najdete hodnoty naměřené nejenom AnTuTu, ale i dalšími aplikacemi jako je Vellamo Metal, Basemark OSII a další dvě aplikace měřící grafický výkon GFXBench (podrobnější popis najdete přímo na stránkách Phone Areny). Jedná se o list zařízení, jenž jsou seřazeny od nejlepších po nejhorší. V podstatě to je velmi dlouhý seznam, ve kterém se dá vyhledávat pomocí vyhledávacího boxu, můžete použít i vyhledávání prohlížeče (Ctrl+f). Databáze je obsáhlá, nic méně některé stroje zde nenajdete. Zejména smartphony čínské výroby byste zde hledali marně.

Phone Arena vyhledávání - Android

Oba portály jsou užitečné a mají co nabídnout. V praxi jsem se setkal s tím, že u některých strojů poskytují rozdílné hodnoty. Z pravidla Phone Arena ukazuje o něco nižší hodnoty. Bohužel se mi nepodařilo zjistit proč.

Google

Další možností je samozřejmě AnTuTu konkrétního přístroje „vygooglit“. Stačí překliknout google chrome na záložku obrázky nebo projít prvních 5 článků a požadovanou hodnotu jistě najdete – do 5minut. Pravděpodobně se však hodnoty budou lišit. To činní problém pokud například chcete porovnávat dva telefony, protože AnTuTu pochází ze dvou zdrojů, tak nejspíš nebude srovnání příliš objektivní.

Vyhledávání AnTuTu na Google. - Android

Android Benchmark

Trošku v opozici vůči AnTuTu stojí Android Benchmarks - http://www.androidbenchmark.net/ jenž je součástí mezinárodního portálu. Obsahuje seznamy výkonů elektrických zařízení. Na jejich stránkách http://www.passmark.com/index.html najdete srovnání i počítačových CPU, grafických karet, RAM a to jak pro mobilní zařízení, PC, tak notebooky.

Android Benchmark nabízí stejně jako AnTuTu aplikaci jenž změří výkon vašeho přístroje. Jmenuje se Performance Test Mobile (dále jen PTM) a měří tyto hodnoty:

  • CPU tests – výpočtové operace, komprimace, šifrování a další
  • Disk tests – čtení a zápis na interní a externí uložiště (SD karta)
  • Memory tests – rychlost operační paměti
  • 2D Graphics – jednoduché a komplexní vektory, test zobrazení
  • 3D Graphics – jednoduché a komplexní testy scén

Na rozdíl od AnTuTu vede zvlášť sekci pro Android a pro iOS. Pro iOS zařízení je odkaz- http://www.iphonebenchmark.net/. Výsledná hodnota měření je Pass Mark Rating, jenž je navzájem porovnatelná pro oba systémy. PTM do svých hodnocení nezahrnuje UX (user experience), jenž může být někdy zavádějící. AB se zabývá čistě výkonem stroje.

Dlaždice Android Benchmark - Android

Hlavní výhodu stránek spatřuji v tom, že můžete studovat hodnoty jednotlivých komponentů od konkrétních výrobců. Můžete například navzájem porovnávat pouze procesory, paměti, disku, či 2D a 3D grafiky. Samozřejmě zde je i celkové hodnocení strojů, jenž se skrývá pod dlaždicí Search for your Android Device.

Android Benchmark poskytuje zase trochu rozdílný pohledat na vyhledávání. Já osobně bych stránky při výběru použil, avšak pozor, výsledky se můžou lišit od AnTuTu. AnTuTu se zaměřuje na stroj jako na celek a snaží se podat výsledek ve zjednodušené formě. Naopak PTM Vám nabízí každý detail přístroje, jenž můžete zkoumat a sami si pak udělat obrázek o Vašem přístroji. Stránky se Vám můžou hodit i při vyhledávání počítače či notebooku.

Závěrem

Na světových veletrzích se představují nové mobilní přístroje několikrát do roka, vytahují se trumfy, výrobci elektroniky se předhánějí o pixely a gigabajty. Je zajímavé tyto technologie sledovat, avšak musíme to nutně mít? Ne každý z nás potřebuje mít vlajkovou loď a nechce se mu utrácet peníze za nejnovější stroj. Výše zmíněný návod Vám doufám pomůže najít rychlý a výkonný telefon za pár kaček. A ať slouží :-). 


 

Všechny články v sekci
Android
Článek pro vás napsal Jiří Hron
Avatar
Uživatelské hodnocení:
4 hlasů
Aktivity