3 způsoby, jak změnit kariéru
Cítíš, že se v práci stále rozvíjíš? Necítíš se vyhořelý? Máš tolik peněz, kolik potřebuješ, a rovnováhu mezi pracovním a osobním životem? Pokud jsi alespoň na jednu z otázek odpověděl ne, možná právě nastal čas posunout se v životě dál.
Přejít do nové oboru však může na začátku vyžadovat mnoho trpělivosti. Pandemie přiměla spoustu lidí prozkoumat jiné kariérní možnosti, ať už z vlastního rozhodnutí, nebo z nutnosti.
Jak tedy na změnu kariéry?
Rozhodnutí přejít do nového oboru pravděpodobně znamená, že si budeš muset doplnit nějaké znalosti. Existují takové 3 hlavní cesty, jak toho dosáhnout.
1 - Studium
Pokud je člověk dostatečně mladý, je toto asi první z možností, která ho napadne. Pravděpodobně proto, že pokud je schopný a není mu ještě 26 let, může studovat zadarmo. Pro ostatní to znamená poměrně velkou časovou zátěž, pohybovat se v mladém kolektivu, který zatím moc nezná potíže dospělého života (alespoň ne v plném rozsahu). A rodinnými příběhy asi taky zrovna nezazáříš a budeš si v tomto ohledu rozumět více se svými kantory, kteří ale na tebe nebudou mít v tomto ohledu čas. Pravděpodobně.
Tato cesta je velmi časově i psychicky i finančně náročná. Samozřejmě, že mít titul je fajn, ale na nenasyceném trhu IT pracovníků to určitě není to nejdůležitější.
2 - Kurz
Kurzy se dnes nabízí napříč snad všemi možnými obory. Kurzy jsou zhuštěnou a velmi konkrétně namířenou formou vzdělání pro ty, co přesně vědí, co potřebují. Po úspěšném absolvování získáš certifikáty, které se pěkně vyjímají v životopisech.
E-learning - Online kurzy
Pomocí e-learningu se učíš svým vlastním tempem a za vlastních časových možností, ale není zde žádný lektor. Některé věci třeba pochopíš později, nebo se na ně můžeš zeptat v diskuzním fóru.
Budeš zde plnit praktické příklady a cvičení, která běžně řeší programátoři každý den během své práce.
Školení - Prezenční kurzy
Prezenční kurzy či školení mají vše přednášeno lektorem. Rovnou ti vysvětlí obtíže a sdělí různé tipy ze své praxe. Navíc ti ihned odpoví na otázky a zkontroluje chyby. Případně na ně rovnou ukáže, čímž ti ušetří tak několik (desítek) minut frustrace.
Oproti e-learningu je prezenčních kurzů užší nabídka a jsou dražší. Proto je výhodná jejich kombinace. Typicky začínat s lektorem a pokračovat později už sám.
3 - Rekvalifikace - Komplexní výuka zdarma
Rekvalifikace je takovým hybridem studia a kurzu. Jedná se o intenzivní kurz trvající 4 měsíce. Je pod záštitou MŠMT, která dohlíží na skladbu a kvalitu nabízených znalostí. Na jeho konci získáš osvědčení o rekvalifikaci, který má váhu středoškolského vysvědčení. Rekvalifikace mohou být finančně náročné, ale naštěstí je hradí pro uchazeče Úřad práce. Mohou být tedy zcela zdarma.
5 hlavních důvodů, proč lidé mění kariéru, a co jim to nakonec přineslo
Průzkum Joblist o kariérní krizi ve středním věku (2021) uvádí důvody, proč lidé mění kariéru:
- lepší plat: 47 %
- vysoký stres: 39%
- znovu nastolit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem: 37%
- potřeba nové výzvy: 25 %
- obor přestal být zajímavý: 23 %
Ten samý průzkum Joblistu pak uvedl i výsledky, co těmto lidem jejich rozhodnutí přineslo. Nakonec byli:
- šťastnější: 77%
- spokojenější: 75%
- větší pocit uplatnění: 69%
- méně stresováni: 65%
Lidé, kteří změnili profesi, navíc vydělávali více peněz. Respondenti průzkumu, kteří změnili kariéru kvůli lepšímu platu, si ročně vydělali navíc až 233 744 Kč ve srovnání s předchozí pozicí.
Další zajímavé články