Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Lekce 8 - Základy Adobe Photoshopu - Retušování fotografií

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Základy Adobe Photoshopu - Práce s textem, jsme si vysvětlili rozdíly mezi bodovým textem, odstavcovým textem a textem na cestě. Vyzkoušeli jsme, jakými nástroji můžeme text vytvořit a dále upravovat. Také jsme si blíže představili velmi důležité panely pro práci s textem, kterými jsou panel znaků a panel odstavec. V dnešním Adobe Photoshop tutoriálu se budeme zabývat retušováním a opravováním fotografií. Ukážeme si například, jak pomocí různých nástrojů velmi jednoduše odstranit akné, vrásky, jizvy a podobně.

Nástroj štětec

Nástroj štětec Nástroj štětec v Adobe Photoshop je jedním ze základních malovacích nástrojů, který maluje v obraze barvou popředí. Štětec oproti tužce slouží k vytváření měkkých tahů barvy. Při retušování nástroj štětec využijete například při odstraňování rozsáhlého tetování, kde nelze využít retušovacích nástrojů.

Malování štětcem je velmi jednoduché. Po zvolení štětce Nástroj štětec v Adobe Photoshop z panelu nástrojů si můžeme na pruhu voleb nastavit například stopu špičky, režim, krytí či hustotu a následně jen stiskneme levé tlačítko myši a táhneme v obraze.

Malování štětcem v Adobe Photoshop

Volby nástroje štětec

 • Stopa špičky – Řídí způsob aplikování barvy. Barva může být například aplikována postupně, s měkkými okraji, s různou dynamikou stopy, se stopami různých tvarů a podobně.
 • Režim – Nastaví metodu prolnutí barvy, kterou malujete, se spodními obrazovými body.
 • Krytí – Nastaví průhlednost aplikované barvy.
 • Hustota – Nastaví rychlost aplikování barvy při pohybu ukazatele přes danou oblast.
 • Rozprašovač – Simuluje malování rozprašovačem.
 • Tlaková tlačítka – Přitlačením pera na plochu tabletu potlačíte krytí a nastavení velikosti stopy.

Nástroj záplata

Nástroj záplata Nástroj záplata v Adobe Photoshop slouží k opravení vybrané oblasti fotografie s použitím obrazových bodů z jiné oblasti fotografie nebo ze vzorku. Pomocí záplaty můžeme z fotografie odstranit například vrásky, jizvy, mateřská znaménka, akné nebo třeba kruhy pod očima.

V následující ukázce pomocí záplaty odstraníme nedokonalosti z obličeje slečny. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme fotografii níže:

Fotografie k retuši v Adobe Photoshop

K otevření souboru lze využít klávesové zkratky Ctrl + O a celý proces tak urychlit.

V dalším kroku původní fotografii duplikujeme (Ctrl + J) a na panelu nástrojů si zvolíme nástroj Záplata. Nyní si fotografii přiblížíme (Ctrl + +) a od ruky vybereme oblast, kterou chceme odstranit. Pomocí levého tlačítka myši nalezneme nový vzorek dat, kterým nahradíme vybranou oblast. Tímto způsobem postupně odebereme všechny nedokonalosti na obličeji:

Retušování fotografie v Adobe Photoshop

Při výběru oblasti musíme dávat pozor, abychom nevybrali žádnou ostrou hranu. V následující ukázce můžete vidět k čemu by došlo.

Vybrání ostré hrany pomocí nástroje Záplata v Adobe Photoshop

Pokud omylem vybereme ostrou hranu, nástroj záplata nám ji rozmaže. V tomto případě nám nezbývá nic jiného, než se vrátit pomocí klávesové zkratky Ctrl + Z o krok zpět a výběr oblasti provést znovu.

Volby nástroje záplata

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Ve volbách nástroje nalezneme následující možnosti:

 • Nový výběr – Vytvoří nový výběr a zruší jakýkoli předchozí. Také umožňuje dosavadní výběr přesouvat.
 • Přidat k výběru – K dosavadnímu výběru přidá nový výběr.
 • Odečíst od výběru – Od dosavadního výběru odebere nový výběr.
 • Průsečík s výběrem – Vytvoří výběr z oblasti, která se shoduje s dosavadním a novým výběrem.
 • Zdroj – Původně vybraná oblast se opraví vzorkovanými obrazovými body.
 • Cíl – Nově vybraná oblast se opraví vzorkovanými body.
 • Průhledná – Slouží k extrahování textury s průhledným pozadím ze vzorkované oblasti.
 • Rozptýlení – Ovládá, jak rychle se vložená oblast přizpůsobí okolnímu obrazu. Čím vyšší hodnota je vybrána, tím hladší je obraz.

Nástroj klonovací razítko

Nástroj klonovací razítko Nástroj Klonovací razítko v Adobe Photoshop maluje jednu část obrazu přes jinou část stejného nebo odlišného obrazu. Nastroj se velmi často využívá pro duplikování objektů nebo pro odstranění nedostatků, kterými jsou například odlesky.

V následující ukázce pomocí klonovacího razítka duplikujeme srdce. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: blickpixel):

Fotografie k ukázce klonovacího razítka v Adobe Photoshop

Po otevření souboru si jako vždy vrstvu obsahující fotografii nejprve duplikujeme a následně si zvolíme nástroj klonovací razítko Nástroj Klonovací razítko v Adobe Photoshop z panelu nástrojů. V pruhu voleb, nebo kliknutím pravým tlačítkem myši do otevřeného dokumentu, si nastavíme velikost a tvrdost štětce. Dále podržíme klávesu Alt a levým tlačítkem myši si vybereme vzorek, kterým chceme malovat. Nyní malováním vzorek duplikujeme do námi zvolené části obrázku.

Použití klonovacího razítka v Adobe Photoshop

Pokud bychom chtěli z fotografie odebrat odlesky, které se nacházejí v blízkosti složitých hran, např. vlasů či obočí, nejprve v panelu voleb nastavíme režim na ztmavit a krytí na 2025 %. Režim ztmavit nám zajistí, že budeme nahrazovat pouze místa, která jsou světlejší než náš vzorek dat.

Volby nástroje klonovací razítko

Ve volbách nástroje nalezneme následující možnosti:

 • Režim – Určuje režim prolnutí.
 • Krytí – V rozsahu 0 % – 100 % lze určit průhlednost dané vrstvy.
 • Hustota – Nastaví rychlost aplikování barvy při pohybu nástroje přes určitou oblast.
 • Zarovnaný – Zajišťuje stejné odsazení pro každý tah.
 • Vzorkovat – Určuje, ze kterých vrstev budeme vzorkovat data.

Nástroj retušovací štětec

Nástroj retušovací štětec Nástroj Retušovací štětec v Adobe Photoshop upraví nedostatky tak, že zmizí v okolním obraze. Retušovací štětec napodobuje texturu, jas, průhlednost a stínování navzorkovaných obrazových bodů podle retušovaných obrazových bodů. Opravené obrazové body tedy hladce splynou se zbytkem obrazu.

Volby retušovacího štětce

Ve volbách nástroje nalezneme následující možnosti:

 • Režim – Určuje režim prolnutí.
 • Zdroj – Určuje zdroj, který se použije pro opravu obrazových bodů.
 • Zarovnaný – Zajišťuje stejné odsazení pro každý tah.
 • Vzorkovat – Určuje, ze kterých vrstev budeme vzorkovat data.
 • Rozptýlení – Ovládá, jak rychle se vložená oblast přizpůsobí okolnímu obrazu. Čím vyšší hodnota je vybrána, tím hladší je obraz.

Photoshop kromě Retušovacího štětce Nástroj Retušovací štětec v Adobe Photoshop obsahuje také Bodový retušovací štětec Nástroj Bodový retušovací štětec v Adobe Photoshop. Použití si ukážeme u tohoto druhého typu.

Nástroj bodový retušovací štětec

Nástroj bodový retušovací štětec Nástroj Bodový retušovací štětec v Adobe Photoshop funguje podobně jako retušovací štětec. Ale s tím rozdílem, že již nemusíme vybírat vzorek dat, protože nástroj automaticky vzorkuje body z okolí vybrané oblasti.

V následující ukázce pomocí bodového retušovacího štětce odstraníme nedostatky z obličeje postavy. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: bstad):

Ukázková fotografie pro použití retušovacího štětce v Adobe Photoshop

Vrstvu s původní fotografií si duplikujeme a z panelu nástrojů zvolíme Bodový retušovací štětec Nástroj Bodový retušovací štětec v Adobe Photoshop. Stopu štětce si zvětšíme tak, aby byla o něco větší než oblast, kterou máme v plánu opravit. Nyní již malováním odstraňujeme nedostatky z fotografie:

Ukázka použití nástroje Bodový retušovací štětec v Adobe Photoshop

Volby nástroje bodový retušovací štětec

Ve volbách nástroje nalezneme následující možnosti:

 • Režim – Určuje režim prolnutí.
 • Podle obsahu – Umožňuje porovnat sousedící obsah obrazu tak, aby dokonale vyplnil výběr a přitom zachoval stíny a okraje objektů.
 • Vytvořit texturu – Pomocí obrazových bodů ve výběru vytvoří texturu.
 • Souhlas blízkosti – Pomocí obrazových bodů kolem okraje výběru vyhledá oblast, která bude použita jako záplata.

Nástroj červené oči

Nástroj červené oči Nástroj Červené oči v Adobe Photoshop slouží k odstranění efektu červených očí z fotografií, které byly pořízeny s použitím blesku. Tento neduh jste určitě již někdy zpozorovali u vlastních fotografií :) V následující ukázce odstraníme efekt červených očí z fotografie. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže:

Fotografie s červenýma očima

Dále si zvolíme nástroj Červené oči Nástroj Červené oči v Adobe Photoshop z panelu nástrojů a vybereme oblast fotografie, ve které se červené oči nacházejí. Tímto velmi jednoduchým způsobem tento nežádaný efekt z fotografie odstraníme:

Odstranění červených očí v Adobe Photoshop

Volby nástroje červené oči

Ve volbách nástroje nalezneme následující možnosti:

 • Velikost panenky – Zvětší nebo zmenší oblast ovlivněnou nástrojem.
 • Míra ztmavení – Nastaví tmavost korekce.

To je pro dnešní lekci vše. V příští lekci, Základy Adobe Photoshopu - Úprava fotografií I, se budeme nadále věnovat úpravou fotografií. Ukážeme si, jak fotografii oříznout, doostřit nebo třeba jak nahradit některé barvy.


 

 

Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a vše co k tomu patří.
Předchozí článek
Základy Adobe Photoshopu - Práce s textem
Všechny články v sekci
Photoshop
Miniatura
Následující článek
Cvičení k 8. lekci Adobe Photoshop
Aktivity (5)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!