Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Laravel, co vše na server

Aktivity
Avatar
Martin Suchodol
Tvůrce
Avatar
Martin Suchodol:30.3.2020 16:12

Ahoj, zatím se jen učím s Laravelem. Ale dnes mě napadlo co vlastně vše se dává na server. Je zde plno složek a souborů které mi přijdou že je zbytečné je dávat na produkční server. Co tam tedy dát a co ne?

 
Odpovědět
30.3.2020 16:12
Avatar
Martin Kašpar:30.3.2020 18:16

Ahoj, to je lehká otázka s těžkou odpovědí. Hodně záleží i na tom, jak při vývoji dodržíš best practice. Dám Ti sem kousek jednoho GitLab CI skriptu pro build funkčního balíčku - bez auto deploymentu a testů. V bloku artifacts je seznam složek a soubor, který pro běh potřebuješ, ale ...

script:
 - composer install --prefer-dist --no-ansi --no-interaction --no-progress --no-scripts
 - cp .env.gitlabci .env
 - php artisan key:generate
 - php artisan optimize
 - npm install
 - npm audit fix
 - npm run prod
artifacts:
 expire_in: 1 month
 paths:
  - app/
  - bootstrap/
  - config/
  - database/
  - node_modules/
  - public/
  - resources/
  - routes/
  - storage/
  - vendor/
  - artisan

Složka node_modules a příkazy npm odpovídají tomu, že děláme frontend ve Vue.js. Bez toho nebo jiných npm závislostí tam být nemusí.

Nikde mimo soubory ve složce config nesmíš používat načítání konfigurace metodou env(), jinak bys musel přidat i soubor .env. Stejně tak ho musíš přidat, pokud nepoužiješ příkaz artisan config:cache (je i součástí artisan optimize).

Když je konflikt prostředí s composer.lock a composer.json, nemusí se správně nastavit autoload a pak tam musel být i composer.json. Ani to není optimální stav, ale může se stát.

Kdybys dělal řeba testovací build a automatizované PHPUnit testy, budeš potřebovat taky složku tests, soubor phpunit.xml a případně i .env.testing, kde si uděláš nastavení pro testování, jako jsou testovací databáze, sandbox protředí atd.

Takže na tvůj dotaz není úplně snadné odpovědět ;-)

 
Nahoru Odpovědět
30.3.2020 18:16
Avatar
Martin Suchodol
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Martin Kašpar
Martin Suchodol:30.3.2020 19:43

Takže zhruba odpověď kterou jsem tak nějak očekával, každopádně díky.

 
Nahoru Odpovědět
30.3.2020 19:43
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Lupčík
Supertvůrce
Avatar
Jan Lupčík:30.3.2020 23:40

Jen bych rád doplnil, že i .env se používá normálně na produkci. V konfiguračních souborech pouze používáš jeho hodnoty, tudíž nedojde ke konfliktu na Gitu a také neukládáš citlivá data na Git.

Nahoru Odpovědět
30.3.2020 23:40
TruckersMP vývojář
Avatar
Odpovídá na Jan Lupčík
Martin Kašpar:31.3.2020 7:24

S neumítěním .env na Git souhasím, ale jinak bych si troufal oponovat. Hodně ovšem záleží na tom, jak máš postavený deployment na produkci. Nicméně z dokumentace Laravelu.

You should typically run the php artisan config:cache command as part of your production deployment routine.

A k tomu další poznámka.

If you execute the config:cache command during your deployment process, you should be sure that you are only calling the env function from within your configuration files. Once the configuration has been cached, the .env file will not be loaded and all calls to the env function will return null.

Pokud tedy dodržíš, že při deploymentu na produkci uděláš artisan config:cache, je Ti umístění .env na produkci k ničemu, protože se již nenačítá. Naopak pro lokální vývoj je jako best practice popsáno nepoužívat config:cache a pracovat klasicky s .env.

 
Nahoru Odpovědět
31.3.2020 7:24
Avatar
Jan Lupčík
Supertvůrce
Avatar
Odpovídá na Martin Kašpar
Jan Lupčík:31.3.2020 18:21

Teď už to chápu. Ty chceš vytvořit mezipaměť konfigurace a tu umístit na produkci. Což samozřejmě lze, nejsem si však jist, jestli se jedná o best-practices. Ne vždy se musí web nahrávat nebo aktualizovat jenom z Gitu, ale lze také použít externí služby jako je Envoyer přímo od samotných vývojářů frameworku. A ten pouze pracuje se soubory z Gitu, nikoliv však už s jeho Gitlab CI/CD, popř. Github Workflows, jelikož má svoje skripty, které lze upravovat.

Nahoru Odpovědět
31.3.2020 18:21
TruckersMP vývojář
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.