Diskuze: Rozdíl mezi PHP a JS
V předchozím kvízu, Online test znalostí PHP, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Zobrazeno 4 zpráv z 4.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
V předchozím kvízu, Online test znalostí PHP, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Nejlepší bude v nich začít programovat, otázka se ti zodpoví sama. Pro vývoj webu potřebuješ oba tyto jazyky.
Zdravím! Otázka poměrně jednoduchá a jasná, odpověď je ale hodně složitá, protože zrovna tyto dva jazyky jsou hodně rozdílné. Zkusím tedy popsat nějaké ty zásadní rozdíly a případy použití.
Začneme hlavními rozdíly, které člověk pocítí právě při programování. Jak již napsal Neaktivní uživatel, nejlépe je asi člověk pochopí, když jsi oba jazyky vyzkouší. Já to vezmu z obecnější teoretické roviny.
To je k této sekci asi vše. Pokud toho moc nevíš o OOP, tak Ti to asi moc neřekne, ale tohle jsou ty rozdíly, které zkušeným programátorům prozradí skoro vše potřebné.
Druhá část Tvé otázky směřovala na použití jazyků a k čemu se hodí. Opět, to využití je dost široké , a já to zkusím vzít spíše obecně.
Když tedy máme možnost psát webový backend v PHP i JavaScriptu dovolím si menší srovnání ještě v tomto ohledu.
V podstatě se jedná o velký rozdíl v přístupu zpracování uživatelských požadavků na webový server.
Celkově se dá říct, že oba dva tyto serverové přístupy mají něco do sebe a co moje zkušenosti sahají, dost často je kombinují. Klasický obsah stránek rychle a snadno obslouží PHP, když to NodeJS se postará o dobře škálovatelné a rychlé chaty na backendu té samé webové stránky. Samozřejmě pak nesmí chybět obsluha na frontendové části, která bude také v JavaScriptu, často za použití nějaké té knihovny nebo frameworku.
Doufám, že tahle moje "slohová práce" pomohla alespoň trochu objasnit danou problematiku. Pokud se budete chtít dozvědět o jednotlivých pojmech a konceptech více, stačí zabrousit do příslušné sekce zde na ITnetwork, případně využít známý vyhledávací nástroj.
Oba jazyky nepotřebuje. Serverová část se dá napsat i v JS (Node.js) nebo jiných jazycích (Python atd.). Klientská se dá zase napsat i bez JS, pokud mu budou stačit základní animace a stránku bude vždy generovat na serveru, vystačí si s CSS3.
Zobrazeno 4 zpráv z 4.