Využij akce až 30% zdarma při nákupu e-learningu. Zároveň pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Hledáme fulltime koordinátora/ku kurzů. 100% homeoffice,100% časově flexibilní. Mám zájem!
discount week 30

Lekce 10 - PowerUser ve WordPressu

V předchozí lekci, E-shop na WordPressu, vícero možností, jsme si ukázali nejvhodnější typy pluginů pro tvorbu e-shopů.

Dnes se podíváme na takzvaného PowerUsera.

PowerUsera bych definoval tak, že víc používá kódy, než kliká ve WordPressu v pluginech a jiných nastaveních. Nyní si ukážeme, jak obejít nutnost použití některých pluginů jako ukázku.

CSS a JS

Pokud chcete vkládat vlastní JS a CSS do webu, můžete použít plugin nebo šablonu. V našem případě bude snazší si ukázat vlastní plugin.

Jak vidíte, máme vytvořený soubor index.php ve složce moje-css-a-js/ a nainstalujeme jej do WordPress jako každý další plugin.

Tato složka musí být při instalace ve formátu .zip, abyste ji mohli nahrát.

Následně pak ve složce už máte vytvořené podsložky CSS a JS a do nich příslušné soubory. V těchto souborech jsou pak úpravy.

Proč volit tuto cestu? Protože tyto soubory pak můžete v child šabloně následně deregistrovat nebo jim přidělit jiná místa na specifických stránkách. WordPress a každý plugin nebo šablona o těchto souborech ví. A při změně šablony o tyto úpravy nepřijdete - dokud plugin nevypnete.

Child theme

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Podřízená šablona je oproti vlastnímu pluginu už trochu složitější. V čem? Tak tedy ve zkratce: ne každý vývojář na child theme myslí a ne každá funkce se dá podřídit tomu, aby byla snadno upravitelná z podřízené šablony.

V této ukázce zrovna stačí mít ve functions.php tento kód. Ten načítá CSS z rodičovské šablony a víc netřeba. Zbytek funkcí lze snadno upravit.

Co je důležité zmínit je to, že child theme se načítá jako poslední a má tudíž poslední slovo ve funkcích. Pokud tedy v této šabloně máte header.php (soubor s hlavičkou webu), tak přebíjí header.php z původní (rodičovské) šablony. Pro korektní úpravy tedy jen okopírujeme a vložíme původní obsah do nového souboru header.php a přidáme cokoliv, co je potřeba. A vše funguje.

Takto se dají načítat například loga, Google fonty (a další) ještě před vším ostatním. Logo například chcete, aby se načítalo co nejdříve (z hlediska UX) - uživatel totiž ihned ví, že je na správném/špatném webu a reaguje co nejdříve.

Neomezené možnosti

Pokud se stane, že opravdu PowerUser jste, tak už nejste odkázání jen na jednoduchý systém tlačítek a polí ve WordPressu. Pokud se mi něco nelíbí, jdu a dodělám si to nebo najdu kód, který mi pomůže. Čím méně pluginů, tím lépe.

Další ukázkou bude CPT (custom post type) neboli vlastní typy stránek. WordPress tento typ stránek umožňuje poměrně snadno tvořit. V základu máte Post (příspěvek) a Page (stránku). Post se hodí na blog a Page na obyčejné stránky. WooCommerce pak následně přidává Product (produkt) z důvodu, aby se v administraci a logice odlišily různé typy obsahu - přeci jen příspěvek na blogu a produkt na e-shopu jsou 2 odlišené věci.

A přesně v tuhle chvíli pak přichází plugin CPT UI. Jak již název napovídá, tak dovoluje pomocí UI (user interface = uživatelské rozhraní) tvořit (pomocí tlačítek a polí) další typy stránek - jako jsou například FAQ, recenze a další.

Na obrázku výše vidíte, jak plugin nahradit. Prakticky jen zadám textace v administraci, což jsou ty labels, label a description, dodám ikonku, kterou chci vedle názvu v menu (menu_icon) a zadám slug do slug a funkce register_post_type().

Během řádově minuty mám vlastní typ stránek FAQ, kam mohu zadávat nové typy stránek bez toho, abych narušoval zbytek webu. A hned je o plugin méně. Takto je to ve WordPressu se vším. S více než 99 % problémů se před vámi již někdo střetl a vyřešil je.

Stačí tedy jít na Google a hledat :).

To je pro dnešní lekci opět vše.

Kdo stojí za článkem?

Ahoj, jmenuji se Pavel Mareš a od roku 2012 pracuji v digitálním prostředí. Prošel jsem si kódováním, vývojem webů, grafikou a v tuto chvíli pomáhám svým klientům tvořit kvalitní stránky na míru.

Nabízím služby - UX, UI (grafika), kódování (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasazení webu na WordPress (vlastní šablony). Můžete se podívat na mé reference.

Rychlý kontakt: +420 776 256 020 / info@mares-pavel.cz

V příštím díle, Vývoj WordPress pluginů a šablon, základy, se podíváme na vývoj WordPress pluginů a šablon.


 

Předchozí článek
E-shop na WordPressu, vícero možností
Všechny články v sekci
WordPress - Tvorba webů snadno a rychle
Článek pro vás napsal Pavel Mareš
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity (5)

 

 

Komentáře

Avatar
Miloš Zeman
Člen
Avatar
Miloš Zeman:9. února 23:15

Článek je napsán krkolomně. Autor používá neobyklé obraty a slovosled. Tato ukázka je toho důkazem, jste-nejste, probůh co to je? "Pokud se stane, že opravdu PowerUser jste, tak už nejste "

 
Odpovědět
9. února 23:15
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Miloš Zeman
Člen
Avatar
Miloš Zeman:9. února 23:16

Tato věta je opravdu češtinářská perla "Pokud se stane, že opravdu PowerUser jste, tak už nejste odkázání jen na jednoduchý systém tlačítek

 
Odpovědět
9. února 23:16
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.