Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Tomas Cizek
Člen
Avatar
Tomas Cizek:8.5.2018 20:42

Ahoj,
Mám takových pár otázek, na které mě nenapadlo zeptat se jinde, než tady. Chtěl bych být programátor. No, jenže...na to potřebuju minimálně maturitu, popřípadě vysokou. A teď nastavává moje sada prvních otázek :D.

Vyplatí se ta vysoká vůbec ? Naučí tam člověka opravdu řekněme slušně programovat ? Může po ní ten student hned nastoupit do nějaké ze začátku méně placené práce, kde by dělal programátora a nebo se víc vyplatí místo těch pěch let učení se chodit na brigády a učit se programovat doma, případně chodit na různé kurzy ? A jak moc je vysoká škola náročná vzhledem k matematice ? A je v programování v takové míře vůbec potřeba ?

Jde mi o to, že mě teď to studování programování z netu, knížek, různých fór celkem chytlo a kdykoliv mám volný čas, snažím se naučit zase něco nového a baví mě to. Od té vysoké mě ale právě strašně odrazuje jedna věc - matematika. Sice z ní mám teď na střední IT škole za 1, ale maturitu bych nedal ani náhodou. Ani za 4 ne.

Proto tady mám poslední otázky, které vyplývají i z názvu vlákna.

Co se tedy ty celé dva roky do maturity učit ? Matematiku a zkusit vysokou a nebo se na vysokou vykašlat a ty dva roky spíše věnovat programování a studiu angličiny, ze které je jednodušší zmaturovat ?

Děkuji všem, kteří to přečetli až sem a snad se najde někdo zkušenější, kdo by poradil a pomohl.

Editováno 8.5.2018 20:43
 
Odpovědět
8.5.2018 20:42
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Tomas Cizek
Martin Dráb:8.5.2018 21:06

Vyplatí se ta vysoká vůbec ?

Ano, obvykle ti dá větší rozhled, než jaký bys získal samostudiem. Budeš se totiž muset učit i věci, které jsou důležité, ale nebudou tě bavit.

Naučí tam člověka opravdu řekněme slušně programovat ?

Ne, protože cílem VŠ je dát ti obecnější přehled o, řekněme, pokročilejších tématech než na střední. Pokud tě něco zajímá více (třeba to programování), nikdo ti nebrání se mu více věnovat a například hlubší znalosti v této oblasti při studiu využít. Na projití VŠ ale nemusíš být žádný slušný programátor, na to ty projekty, co se tam dělají, nebývají dost velké.

Může po ní ten student hned nastoupit do nějaké ze začátku méně placené práce, kde by dělal programátora a nebo se víc vyplatí místo těch pěch let učení se chodit na brigády a učit se programovat doma, případně chodit na různé kurzy ?

Ideální je dělat oboje, tzn. studovat a k tomu na část úvazku pracovat (klidně za malý peníz, důležitější je získat představu o tom, jak to vypadá v praxi, protože to ti na VŠ moc neukážou; tam ti ukážou, jak by to mělo v praxi vypadat v ideálním světě).

A jak moc je vysoká škola náročná vzhledem k matematice ?

Záleží na konkrétní VŠ.

A je v programování v takové míře vůbec potřeba ?

Matematika? Na běžné programování ne. Pokud se chceš ale věnovat nějaké užší oblasti (umělá inteligence, vědecké výpočty, nějaká větší statistika), hodí se.

Co se tedy ty celé dva roky do maturity učit ?

Ideální je vydat se směrem, který tě baví. Pokud díky tomu vytvoříš aplikaci, kterou třeba využijí i ostatní, nebo ji budeš moci ukázat (i třeba jen zveřejněním na GitHubu), tím lépe.

Matematiku a zkusit vysokou a nebo se na vysokou vykašlat a ty dva roky spíše věnovat programování a studiu angličiny, ze které je jednodušší zmaturovat ?

Za mě určitě tu matiku a VŠ. Umět anglicky je samozřejmě více než žádoucí. Pokud se na VŠ vykašleš, můžeš mít sice ze začátku náskok, ale menší rozhled a jiný (omezenější?) způsob uvažování. Cílem VŠ totiž není dát ti nějaký znalosti (pouze), ale i naučit tě přemýšlet.

Dalším (velkým) pozitivem VŠ je studentský život obecně. Zejména pokud si nebudeš muset všechny náklady hradit sám (tzn. budou tě podporovat rodiče, takže tě vydělávání peněz nebude příliš svazovat).

Editováno 8.5.2018 21:07
Nahoru Odpovědět
8.5.2018 21:06
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Martin Petrovaj
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Tomas Cizek
Martin Petrovaj:8.5.2018 21:06

Ahoj, určite zváž skôr názory starších a skúsenejších členov tunajšej komunity než môj, ale z pohľadu mňa ako študenta, ktorý sa 2 roky snaží popri strednej aj pracovať v odbore a mojich známych, ktorí buď študujú na VŠ, alebo ju už dokončili sa vysoká vo valnej väčšine prípadov určite vyplatí :-)

Záleží síce ktorá škola a aký odbor, ale platí to pomerne všeobecne. Vysoká ťa naučí aj veci, ktoré by si sám doma proste ani neskúsil a veľakrát sa ich z rôznych dôvodov učil len ťažko, môže ti dať aj nejaké skúsenosti a hlavne s diplomom sa vo všeobecnosti oveľa jednoduchšie hľadá práca. K tomu prichádzajú ďalšie veci ako kontakt s pomerne novými vecami (na lepších školách), networking atď.

Je tu ale jedno veľké ALE, a síce že to všetko závisí v podstatnej miere aj od tvojej aktivity. Ak na hodiny prídeš len podpísať prezenčku, budeš sa učiť večer pred skúškou a projekty robiť kopírovaním z netu v podobnom čase, tak ti tá vysoká asi na nič nebude.

Na brigády, stáže, kurzy a pod. určite choď už teraz a aj cez vysokú, je to jedna z najlepších vecí, ktoré pre seba môžeš urobiť a získaš tým obrovský náskok pred svojimi pohodlnejšími rovesníkmi :-) Ak bývaš vo väčšom meste, hľadaj part-time ponuky, brigády, internshipy, menšie zakázky, hocičo, hlavne na sebe pracuj a zbieraj skúsenosti, referencie a kontakty. Aj keď na veľa ponúk dostaneš zápornú odpoveď, častokrát dostaneš aspoň nejaký feedback pre seba a zoznámiš sa s veľa super ľuďmi, ktorí ti pomôžu získať super job neskôr ;-)

No a čo sa matiky týka, maturity sa až tak neboj + máš do nej ešte kopu času a pri jednotke určite aj bunky. Zastúpenie a dôležitosť matiky sa líši od fakulty k fakulte, často aj medzi odbormi, takže v najhoršom prípade môžeš ísť niekam, kde jej je menej. Dobrý nápad je aj byť v kontakte so spolužiakmi, ktorí sú v nej lepší alebo aspoň tak dobrí ako ty, ich pomoc určite oceníš. A čo sa jej využitia týka, minimálne logické a analytické myslenie mať musíš, přes to vlak nejede. A aj stredoškolskú, aj vysokoškolskú matiku pravdepodobne niekedy využiješ - opäť to je ale strašne variabilné podľa odboru a zamerania. Napr. dátový analytik, "bezpečák" či grafik (the coding kind) ju využije bezpochyby viac, ako napr. správca siete alebo front-end kodér.

No a angličtina je proste nevyhnutnosť :-)

Nahoru Odpovědět
8.5.2018 21:06
if (this.motto == "") { throw new NotImplementedException(); }
Avatar
DHPICO
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Tomas Cizek
DHPICO:9.5.2018 13:00

pokud bych se vcítil do dané situace: také jsem studoval na IT škole - SPŠE Pardubice a ve druháku (2 roky do maturity) jsem si taky myslel, že bych nedal maturitu z matematiky, protože jsme prostě ještě všechno neprobrali, na začátku čtvrťáku jsem si vypočítal asi 10 testů z loňských let a nakonec odmaturoval z matematiky za 1, takže bych to určitě hned nezavrhoval :) Už na konci střední jsem měl nabídky na práci, ale dal jsem přednost spíše tvorbě menších projektů na zakázku a tím sbíral zkušenosti. Po maturitě jsem šel na vysokou, konkrétně Unicorn College, která je zaměřená mnohem více na praxi než teorii a tedy i matematika je zde dělána tak, že je jen dva semestry, ale 100% z ní využiješ v praxi, takže super :) první ročník jsem ještě při studiu jen občas dělal zakázky a ve druháku jsem nastoupil do jedné firmy jako OSVČ a jsem tam již rok, ale přesto, že bych se mohl vykašlat na školu, tak mě tam dokopou k tomu umět mnohem více než jen to, co prozatím používám v práci, jedná se třeba o: sítě, operační systémy, algoritmy (včetně grafů), naučil jsem se další 4 programovací jazyky, proniknul i do práva, mikro a makro, vyzkoušel si práci s databázemi od Mysql přes MongoDB až po Oracle, udělal jednoduchou umělou inteligenci, každý semestr mám obchodní angličitnu od A2 do C1 ... a je toho spoustu dalšího k čemu bych se sám jen tak z nudy během práce nedokopal, ale velmi si cením získaných vědomostí, takže určitě je nejlepší cesta jít na vysokou a zkusit během toho pracovat třeba na zkrácený úvazek :)

Nahoru Odpovědět
9.5.2018 13:00
Požehnáni budíš oráj
Avatar
Alegorius
Člen
Avatar
Alegorius:11.5.2018 23:19

Ahoj,
určitě tady na fóru najdeš kvalifikovanější názory,ideálně od někoho kdo VŠ absolvoval,ale zkusím se s tebou podělit o svůj názor jako názor studenta v prváku na VŠ.Sám jsem nebyl dlouho rozhodnutý na střední pro to,co chci vlastně dál studovat,měl jsem totiž spoustu koníčků.Nakonec jsem zvolil Aplikovanou informatiku i přesto že jsem nikdy předtím nějak moc neprogramoval,ne­dělal s grafikou,sítěmi,ani ničím podobným.Už předtím mě ale bavilo programko a taky jsem trochu uvažoval zda na VŠ jít či ne.A i přes všechny ty výhrady,které vůči VŠ mám,bych ti asi doporučil to zkusit.Pokud budeš studovat informatiku,získáš hodně široký záběr skills které pak můžeš sám dál rozvíjet.Ano,VŠ tě sama o sobě do praktického života nepřipraví,tohle mám potvrzeno od mnoha lidí,zdrojů atd. ale to už asi víš.Mě osobně na VŠ vadí nejvíc asi dvě věci- za a)jsou tam některé předměty které ti reálně do praxe dají strašně málo - třeba již zmiňovaná matematika,pokud se nechceš specializovat spíše vědecky,nebo pracovat s nějakými programy,které matematické operace ve vyšší míře využívají.Nebo např.teoretická informatika,pořád úplně nechápu proč se tenhle předmět vůbec musím učit.Ta druhá věc je,že i ty předměty jako např.programování učí lidé,kteří buď mají min.zkušenost z praxe,nebo programovali v nějaké IT firmě třeba před nějakou delší dobou a teď už ztratili přehled o tom,co ve světě programování zrovna ,,frčí" tj,které jazyky,nové knihovny atd.. se zrovna v praxi nejvíc používají.My máme třeba teď na zkoušku dělat věci jako řadící algoritmy apod. co se tolik v praxi nevyužívají.Obecně má ale VŠ spíše výhody-to že se musíš učit i věci,které tě nebaví má taky něco do sebe,více tě to zocelí.Navíc díky té široké paletě předmětů získáš i větší přehled.Plus jsou taky samozřejmě věci jako Erasmus,můžeš bydlet na koleji,máš spoustu student.slev atd..Co se týče matiky na SŠ to ti neporadím,protože sám jsem s ní měl problém a maturoval jsem raději z AJ.Ale překvapilo mě,že tu vysokoškolskou matiku zatím docela zvládám,takže min. na té VŠ bych se toho být tebou nebál.A angličtina to je samozřejmě nutnost dneska..ale stejně jako třeba s tím programováním,i aj bych se učil sám zároveň s výškou.Tam si možná pokecáte o sportech,jídlu,o­blečení atd.. ale to je pro praxi sakra málo.A dneska už máš spoustu stránek organizující meetupy lidí se zájmem o AJ-často nabízející i propojení přímo třeba s cizinci v Česku atd..Nebo zkus chat,fakt je tolik možností,hlavní je mluvit.Na závěr bych ti doporučil ještě jeden článek,který sepsal můj známý,který si prošel IT VŠ a popisuje určitý manuál,jak bys měl k věcem na VŠ přistupovat a další tipy co se hodí
Zkus mrknout sem: https://www.zdrojak.cz/…sokou-skolu/
Nevím jestli se tady na fóru smí postovat odkazy na cizí stránky,ale tohle má fakt hodnotu ^^ ,tak snad mi to hned nesmažou :D
Hodně štěstí v dalším studiu ;-)

 
Nahoru Odpovědět
11.5.2018 23:19
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Martin Dráb:11.5.2018 23:36

a)jsou tam některé předměty které ti reálně do praxe dají strašně málo

Jako hlavní cíl matiky na VŠ bych spíš viděl naučit tě jinak myslet. Ale záleží, jak je vedena. Konkrétní znalosti (počítání integrálů na 20 způsobů) nejsou tak podstatné.

Teoretická informatika

Nevím, co tím přesně myslíš (je to velmi široká oblast), ale obecně ti znalost TI může pomoci třeba v případě, kdy za tebou přijde, že potřebuje něco naprogramovat. Se znalostí TI dokážeš lépe odhadnout, jak moc to bude složité (a třeba jej i poslat do háje s tím, že by chtěl řešit problém, který prokazatelně algoritmicky vyřešit nelze, nebo je to podle naších aktuálních znalostí, samo o sobě těžké). Případně pokud byses někdy dostal do oblati návrh svého vlastního prog. jazyka (i třeba jednoduchého pro nějaké interní skriptování), tak tam ti TI ušetří mnoho práce.

Ta druhá věc je,že i ty předměty jako např.programování učí lidé,kteří buď mají min.zkušenost z praxe,nebo programovali v nějaké IT firmě třeba před nějakou delší dobou a teď už ztratili přehled o tom,co ve světě programování zrovna ,,frčí"

Cílem IMHO není naučit tě věci, co právě teď "frčí" ("frčí" různé věci v různých oblastech), protože to je znalost, kteoru dokážeš buď relativně rychle získat sám, nebo si na ni zaplatit kurz. Jejich cílem je tě do základů těch technologií uvést, případně ti ukázat, jak věci fungují "pod pokličkou" (třeba to řazení), abys jen slepě nepoužíval knihovny, ale i trochu věděl, co děláš, jaký výkon od toho můžeš očekávat atd.

Nahoru Odpovědět
11.5.2018 23:36
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Neaktivní uživatel:12.5.2018 10:37

Nechápu tyhle otázky...
Snad se úč co chceš, co tě baví a co tě bude bavit.
Chceš jít na VŠ jdi, nechceš jít na VŠ nejdi.

Editováno 12.5.2018 10:37
Nahoru Odpovědět
12.5.2018 10:37
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:15.5.2018 15:20
  • Programator nepotrebuje SS ani VS. Ale je vyhodou VS.
  • Na VS v prvnim roce ti zopakuji matiku SS. Neni to tak dramaticke, jak to vypada, zvlast, kdyz jsi mel za 1.
  • Matika se pri programovani vyplati.
  • Vyplati se kurzy VS o programovani a i jine s tim spojene. Ziskas urcitou predstavu, co vsechno jde udelat a jak uvazovat pri navrhu a jak si usporadat kod programu.

Kdyz nepotrebujes VS, jak ziskat znalosti?

  • VS doporucuji studentum k predmetu scripta. Vetsinou pouze studentum. Ale da se zajit za pedagogem a pozadat ho. Ti lepsi ti je daji. Ale obvykle jsou scripta v Moodlu (Pdf) pod heslem. A kdyz nejsi student, tak smula. Daji se sehnat i tistene. Informace o literature jsou verejne dostupne.
  • Da se chodit na prednasky. Ale muze se ti stat, ze te pedagog vyhodi nebo vede dochazku. Rozvrhy jsou dostupne casto bez hesla.

Je to trosku klikacka
https://stag.slu.cz/…168/CleanUrl?…

  • https://stag.slu.cz/ - nahore Prohlizeni - vlevo Programy a obory - pak vyplnit vyhledavani (prezen. bc, ok) - ok
  • klikacka dole

Program = informatika
Obor = vyp. technika,
Plan = vyp. t.
dole plany oboru Informatika a výpočetní technika
Segment = Informatika a výpočetní technika (Bc)
Blok = napr IN1-01/A - Teoretická informatika (ten je pro prvaky)
Zobrazi se seznam predmetu.

  • rozkliknes predmet UI/N1002 2017 Algoritmy a programování I

https://stag.slu.cz/…168/CleanUrl?…
Je tam vypsany Obsah, kdo to Garantuje, literatura (staci ti zakladni, 2 knizky nebo sesity).
Bohuzel, nekdy se da sehnat literatura jen v univerzitni prodejne nebo tam vubec neni zadny kousek :) Takze, spis se pouzivaji ta pdfka.
Tech predmetu mas asi 10 na semestr.
Vetsinou lidi nechodi na prednasky, ty scripta jim staci a neco uz o programovani vi. Takze na to kaslou :) Staci jim za 3.

 
Nahoru Odpovědět
15.5.2018 15:20
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.