Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C a C++. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
discount week 80 + hiring

Diskuze: Je FIS VŠE lepší volba než FIT ČVUT?

Aktivity
Avatar
Dorian Grey
Člen
Avatar
Dorian Grey:18.2.2016 23:16

Dobrý den,
rozhoduji se mezi těmito dvěma školami, základní kritérium pro mě je to, že nechci dlouhodobě působit na pozici programátora, který je dle mého výstupem střední školy. Na druhou stranu je jasné, že se nedá nastoupit hned na pozici nějakého projektového manažera, it architekta apod.
Všiml jsem si, že tady se na FIS dost nadává a pro mě taky byla první volba FIT, ale je to oprávněné? Našel jsem poměrně zajímavý názor pana ing. J. Kokeše z ČVUT:

Na druhou stranu považuji za naprosto zásadní chybu celého FITu, že ostatní absolventi fakulty nemusí mít ekonomické povědomí vůbec... Doporučil bych každému i z jiného oboru, aby si vybrané předměty z ISM zapsal jako volitelné, přesto že jde "jen o humanitní nesmysly"...Bohužel otázkou zůstává, jestli to je dost na to, aby takový absolvent byl schopen konkurovat absolventům VŠE. V čistém programování určitě, ale co jsem viděl v MI-DPO v tom běhu, kdy ho vedl doktor Pecinovský, tak stačí trochu uhnout z tvrdého kódování směrem k návrhu informačního systému (což IMHO do kompetence FITu patří, nebo by tak aspoň patřit mělo) a naši už-skoro-inženýři mají velký problém. Upřímně, pokud má někdo ambice na něco "lepšího", než je programátor, tak bych mu spíš doporučil tu VŠE.

S panem Pecinovským (pokud jste někdy drželi v ruce učebnici JAVA, tak je pravděpodobně od něj) jsem měl tu čest hovořit osobně a ten mi to jen potvrdil, že prý je 10x jednodušší naučit analyticky myslícího absolventa FISu pokročilejší programovací techniky než učit absolventa FITu myslet trochu jinak.

Sofiina volba...

Editováno 18.2.2016 23:17
 
Odpovědět
18.2.2016 23:16
Avatar
hitzoR
Člen
Avatar
hitzoR:19.2.2016 13:04

No jsem na FISu (momentálně čtvrtý semestr bakaláře) a co se týká základů těch ekonomických předmětů, tak jsou docela záživné a ikdyž nejsou úplně do podrobna, tak je z nich slušný základ, se kterým se člověk může prodrat až na post nějakého vyššího managera, kde obecně nejsou potřeba nějaké odborné IT znalosti jako spíš obecný přehled o tom, co a jak funguje.

Co se týká programování, tak to je tady víceméně zatím jen okrajově, ale jiné IT předměty jsou rozhodně zajímavé (o většině věcí v nich mám povědomí, ale takový data mining mi docela dost dal, tenhle semestr mám kvantitativní management, který taky vypadá celkem slibně). Dá se říct, že to tady je tak půl na půl, co se týká počtu ekonomických vs IT předmětů a pokud člověk chce uspět v IT, tak tomu musí asi věnovat o něco víc než jen to, co se učí ve škole, ale k těm ekonomickým a business věcem se jen tak lehce "ve volném čase" nedostaneš. Nehledě na to, že z IT oboru je po programátorech nejspíš nejmenší poptávka, zatímco expertů v různých jiných oblastech je nedostatek.

Před dvěma rokama, když jsem se rozhodoval, tak jsem v nějaké diskuzi četl zajímavý názor, kterého pointa zněla zhruba takhle:
"Po dokončení FIT ČVUT nastoupíš na post programátora, kde budeš brát třeba 40 tisíc měsíčně. Postupem času ti ale bude plat růst jen minimálně, protože se se znalostma z ČVUT nemůžeš posunout na nějakou lepší pozici.
Naopak po dokončení FIS VŠE nastoupíš do práce na nějakou junior pozici s platem 25 tisíc, ale během pěti až deseti let se můžeš propracovat do vyššího managementu, kde se to může pohybovat kolem 80 až 100 tisíc měsíčně."

Já byl před výškou víceméně rozhodnutý, že chcu dál dělat weby, grafiku apod. Po roce a půl na FISu mám o svoji budoucnosti úplně jiné představy. Dřív jsem si myslel, že povahově a psychicky na managera nikdy mít nebudu, ale to prostředí tady mě dost změnilo, praktický každý člověk, se kterým se tady seznámíš, je něčím zajímavý a inspirativní, což, co sem slyšel, se na FITu úplně říct nedá, protože dost podstatná část lidí tam jsou pořádní nerdi, co 16 hodin denně čumí do monitoru. :D A o výhodě toho, že je na škole převaha slečen asi ani nemusím mluvit. :D

Jinak co se týká samotného Pecinovského, tak na něj se valí z řad studentů jen samá kritika, ale já osobně ho na prográmko neměl, tak nemůžu soudit.

 
Nahoru Odpovědět
19.2.2016 13:04
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:19.2.2016 15:21

No a pak tu máme managery, kteří ví h*vno a chudáci programátoři pod nimi jen trpí (a projektu to taky neprospěje).. Správný manažer by měl nejen umět vést lidi (což je hodně o charisma a povaze a ne každý má předpoklady) a ekonomicky přemýšlet (což není těžké se naučit), ale HLAVNĚ by měl opravdu rozumět oboru a problematice.. Pokud jen projde nějakým rychlokurzem IT, pak z něj (pokud se nezačně pořádně učit - což nezačne) dobrý IT manager nebude..

A nevím teda, jak na ČVUT FIT, ale u nás na VUT FIT se na to poměrně klade důraz a kdo má zájem, tak je tu hromada takto zaměřených volitelných předmětů (jak mluvit, jak vést lidi, ..) a základy mají všichni (Základy SW inženýrství). A zajímalo by mě - na ČVUT FIT se nedělá žádný informační systém nebo větší projekty? My tu máme teda tvorbu informačního systému (od jeho návrhu po finální implementaci) jako projekt přes tři semestry..

A proč není nerd inspirativní? Že se nezaměřuje na to, jak vydělat maximum peněz za minimum práce? :D

Nahoru Odpovědět
19.2.2016 15:21
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Dorian Grey
Martin Dráb:19.2.2016 15:34

Pokud by ses v budoucnu chtěl věnovat spíše manažerským profesím, tak bych ti určitě doporučil ekonomicky zaměřenou školu, protože pak by pro tebe možná nějaké to více hardcore programování nemělo moc význam. (resp. si to bude alespoň po dobu toho programování myslet).

Záleží, co preferuješ. Jestli +- normální život, kdy budeš ne tolik do hloubky rozumět spoustě věcí, nebo se s tebe stane nerd s bezkonkurenčními znalostmi v určitém užším oboru (a pokud po nich bude sháňka, pak bych se o finance moc nebál). Jistě, můžeš být i výjimka, která dokáže skloubit oba tyto směry. Každý z těchto směrů má své výhody a nevýhody.

Souhlasím s tím, že by bylo rozumné mít zkušenosti s obou výše zmíněných směrů – tzn. jako manažer bys měl mít zkušenost(i) s nějakým více hardcore programováním, abys rozuměl lidem, co pracují pod tebou. Jako nerd bys měl mít nějaké ekonomické povědomí, protože ekonomické důvody (a jiné netechnické) prostě svět ovlivňují, ať už je to dobře nebo špatně.

Dnešní trend je oceňovat více manažerské než technické profese, a tak se dívat na (běžné) programátory trochu zeshora. Co ale tak slýchávám, tak i sehnat programátora, pokud se nejedná o webové věci, nemusí být zrovna triviální záležitost, tzn. není jich dost (těch s většími znalostmi). Naopak mi přijde, že každý by chtěl být manažerem a pokud možno se technické práci vyhnout :-).

Nahoru Odpovědět
19.2.2016 15:34
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Pluhtík
Člen
Avatar
Pluhtík:19.2.2016 20:58

Co studium "Podniková informatika" na ekonomicko-správní fakultě MUNI? Díval jsem se na to, a připadá mi to, že je to z 90 % ekonomie a z 10 % informatika, což mě mrzí, protože kdyby existoval opravdu obor, který by byl dejme tomu z 75 % informatika a zbytek ekonomie, tak by to bylo super, pro mě :D

 
Nahoru Odpovědět
19.2.2016 20:58
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Pluhtík
Jan Vargovský:19.2.2016 23:08

Co ti brání si zapsat ty ekonomické předměty?

 
Nahoru Odpovědět
19.2.2016 23:08
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Taskkill
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Dorian Grey
Taskkill:20.2.2016 13:16

Dal jsem ti minus, tak se ti vyjadrim ke vsemu, co me osobne irituje a dle mych skutecnych zkusenosti jsou omyly, myty a polopravdy:

základní kritérium pro mě je to, že nechci dlouhodobě působit na pozici programátora, který je dle mého výstupem střední školy

  • kdyz nechces pusobyt jako programator, tak nestuduj programovani, snadny reseni
  • jakej programator je produktem stredni skoly? Ktery stredni skoly? Nemam rad tyhle nazory, protoze je produkujou lidi, ktery toho moc nevedi a pletou hlavu mladejm, ktery jsou duverivi a nemaji jasno/moznost si utvorit vlastni nazor, ze stredni jdes delat juniora/lepice kodu/prasila/pos­koka (vetsinou, nechci urazit nadany vyjimky, ale ty asi sami pochopili, ze o nich nemluvim) na tehle pozici skutecne nikdo moc delat nechce, ovsem to co je produktem stredni skoly se neda nazvat programator ... to co je produktem studia a dlouhodobe praxe je programator, pak vznika problem, kdyz se to tak casto zamenuje, jdeme dal

Na druhou stranu je jasné, že se nedá nastoupit hned na pozici nějakého projektového manažera, it architekta apod

  • ale na tuhle pozici taky nejde nastoupit bez/s minimalni technickou vzdelanosti a sefovat lidem s vysokoskolskych titulem z felu, fitu, matfyzu atd. !!! Znam (ne osobne, jsou to proste znami) dva soft. architekty, oba jsou studovany technici (FEL) a k tehle pozici se dostali po letech driny, driny, driny a od uplny nuly

k citaci, kterou uz znova citovat nebudu, mam taky par poznatku,
ta "vetsina" FITaku totiz nejspis usiluje o ziskani pozice programatora, developera, kdo vi co analitika, system admina, server neco... asi je primarne nelaka pozice, kde budou rikat jinejm lidem co maj delat, lidem, ktery skutecne neco delaj, chtej sami neco delat, tak je to s mladyma odjakziva, takze vystudovat si manazerovinu a jit sefovat mladejm studovanejm a mnohem znalejsim klukum, jo to je dost sen (nebo nocni mura pro ty kluky) ... dal, na fitu mame spoustu predmetu ohledne tehle humanitnich nesmyslu, a at uz tomu ten pan veri nebo ne, lidi si je muzou i zapsat a studovat, pravda je totiz to, ze se to dobre mluvi o necem co je takhle bagatelizovatelny - reknes neco jako "FITaci sou asocialove a nejsou schopny vest podnik, protoze nemaj na skole poradnou ekonomii" no dobre, at si to rika kdo chce, ono to stejne nebude mit vetsi vahu nez obecna pravda ... veta ohledne toho v cem jsme jako FITaci schopny FISakum konkurovat - formulace, ze jsme urcite schopni konkurovat v programovani pusobi trochu vysmesne, FIT je vysoka programatorska z nejakyho duvodu! Proc to prednasejici o prvnim semestru omylaj porad dokola? Protoze prijdes na FIT a hodej te do vody a plav si/top se... my programujem porad, od pondeli do patku, v patek, kdyz ostatni jdou parit a pak cely soboty a nedele, vyjadreni konkurovat je teda podle me dost na hrane, konkurujem jinejm programatorskejm skolam, ne ekonomce. A posledni dulezitej bod, ukaz par nerdum ekonomii a rizeni tymu lidi a podobny veci a ano mas dobre odvedenej vyzkum - nikoliv, studenti FITu jsou i ti, kteri jsou vsestrane nadani, kteri jsou schopni vest tym, pracovat na pozici manazera a senior architekta, tohle z tebe ale stejne udela praxe, ke skole bych se moc nemodlil.

K tomuhle mel dobrou poznamku David Novak, i my na CVUTu mame skupinovy projekty, velkyho rozsahu, je to jen o tom co ty chces, takze jak rika David, ta moznost tu je a vzdycky byla.

A ohledne mysleni, jak si presne predstavujes ze premysli FITak? Jakoze premyslime neanalyticky? Programator je analytik, dobrej programator umi premyslet hned za pouziti nekolika paradigmat a podobne, ne tohle fakt neberu jako argument.

hitzoR se k tomu vyjadril celkem zajimave pokud jde o jeho zkusenosti ze skoly - vidis tam, ze skola ti neda vic nez zaklad a predstavu a to plati jak pri ekonomii, tak programovani, s cim uz ale uplne nesouhlasim, je ta parafraze toho nazoru co povazuje za zajiamavy - ano 40k se uvadi jako nastupni (v tabulkach), ale ze ti plat neporoste? No zalezi jak se nadres :) ani my a ani manazeri nejsou nijak limitovany a proto jsou i inzenyri co berou 200k. Nijak se tedy nelisi moznosti tehle dvou skupin! Jasne ze ti vyse zmineni uz delaj seniora, architekta, ze vedou sami tym lidi, ale odkud se museli vypracovat? (zhruba za tech pet deset let) No tak jsem rad, ze v tom mame jasno.

Zaver: Diky ze jsi si dal tu praci a docetl prispevek az sem, vsechno co jsem psal je pouze muj osobni nazor, vychazi z toho jak se divam na svet, na IT obec a z toho co jsem v minulych nekolika letech kolem sebe videl.

Moje rada: pokud tedy opravdu netouzis po tom, travit hodiny nad kodem, matematikou, ktera se tyka programani a algoritmu, ale radsi matematikou, ktera se tyka penez, mas volbu jasnou, mysli ale na to, ze az budes vest tym programatoru, kteri si zvolili neco jineho, ze jsou to stejni lide jako ty, mysli na to, ze svoje znalosti tvrde ziskavali praxi a studiem, stejne jako tys musel (budes), mej k nim respekt a oni ho budou mit k tobe - neni duvod aby se studenti VSE a FITu nebo CZU nesnaseli, tuhle nenavist vyvolavaji stejne jen lide, kteri vedi pramalo a fanatizuji mlade lidi k tomu aby verili, ze oni jsou v necem lepsi, ze jsou ta prava sorta lidi, ja osobne nemam dobry vztah k tem skolam, lide mi nevadi, prave proto, ze vetsinou to co ty skoly predstavuji z lidi dela hloupe fanatiky - toliko k tomu nadavani a nesnasenlivosti.

Doufam ze at se rozhodnes jakkoliv, budes se svoji volbou spokojeny, a pokud se rozhodnes jit na FIT a ja tam tou dobou jeste budu :D klidne napis, predam ti par poznatku do zacatku, ktery lituju, ze mi nikdo nerekl.

 
Nahoru Odpovědět
20.2.2016 13:16
Avatar
Odpovídá na David Novák
Neaktivní uživatel:20.2.2016 13:23

Jsou tu jak projekty, tak i volitelné manažerské a další humanitní volitelné předměty a student FITU musí myslím mít alespoň jeden humanitní a manažerský předmět za bakaláře, pokud se nepletu.

Nahoru Odpovědět
20.2.2016 13:23
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Taskkill
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Taskkill
Taskkill:20.2.2016 13:56

EDIT: za gram. chyby se omlouvam, kdyz pisu delsi text vzdycky mi nejaka utece

 
Nahoru Odpovědět
20.2.2016 13:56
Avatar
Pluhtík
Člen
Avatar
Odpovídá na Taskkill
Pluhtík:20.2.2016 15:37

Tohle pomohlo nejen autorovi tohoto příspěvku. Děkuji.

 
Nahoru Odpovědět
20.2.2016 15:37
Avatar
Michal123
Člen
Avatar
Odpovídá na Taskkill
Michal123:5.1.2019 16:36

Zdravím,

síce vidím, že je to tu pomerne "mŕtve" téma, aj tak to so svojou otázkou skúsim.(dúfam, že nikomu tu nevadí, že som slovák)

Takže tu sa pomaly dostávame k mojej otázke. Tak, ako asi každý, som na toto fórum narazil z jedného dôvodu, neviem sa rozhodnúť medzi ČVUT a VŠE. Dôkladne som si prečítal všetky názory no odpoveď priamo na to, čo ma zaujíma, som nenašiel. Všetci tu rozoberáte, ktorá škola má lepšiu,ťažšiu, kvalitnejšiu... matiku, z ktorej školy sa viete lepšie zamestnať a ktorá škola má lepšiu perspektívu do budúcnosti.

No ja si myslím, že ono to nie je ani tak o tom čo a kde študujete, ale čo popri tom, ako študujete, robíte. Takže sme sa konečne dostali k mojej otázke(tí bystrejší už asi vedia čo sa spýtam), pri ktorej škole je väčšia šanca, že už popri štúdiu sa dokážete na čiastočný úväzok zamestnať vo svojom odbore?

Pevne verím, že sa tu nájde niekto kto s tým skúsenosti má, alebo len niekto kto na to má názor, budem vďačný naozaj za všetko čo mi k tomu budete vedieť povedať.

 
Nahoru Odpovědět
5.1.2019 16:36
Avatar
Jindřich Máca
Člen IT Redactor Gang
Avatar
Odpovídá na Michal123
Jindřich Máca:5.1.2019 16:50

Zdravím,

můžu mluvit za sebe a ČVUT FIT, kde jsem studoval/studuji. Určitě je velká šance už během studia pracovat v oboru, dokonce i od prvního roku. Moje vlastní zkušenost a vím i o spoustě dalších lidí. Fakulta má obecně spoustu "partnerů" mezi firmami z průmyslu a praxe. Lidé z některých těchto firem učí jako externisté přímo na škole. Dále je tu obrovská nástěnka přes celou chodbu s různými nabídkami práce. Sečteno podtrženo, kontaktů a příležitostí je zde hromada, stačí být trochu proaktivní. ;)

Mám k tomu ale také nemalé varování. Studium, alespoň tedy na FIT, podle doporučených osnov (je zde míra volnosti) vydá pro běžného smrtelníka, který chce mít relativně dobrý prospěch, na plný úvazek ne-li více. To znamená, že pokud jsi k tomu člověk přibere další práci byť jen na půl úvazku, má to hned jako 1,5 úvazku. Neříkám, že se to nedá zvládnout, ale nejspíš se rozlučte se studentským životem, většinou víkendů a tak nějak obecně s volným časem. :-`

 
Nahoru Odpovědět
5.1.2019 16:50
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 12 zpráv z 12.