NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!
Avatar
Lukáš Hypša:29.12.2017 18:25

Ahoj,
chtěl bych se zeptat studentů co studujou (nebo studovali) na nějaký odborný IT škole jak je to tam s výukou programování. Kdy a čím se začíná, jaké jazyky se vyučují a jak hluboko se jde. Jaký úkoly třeba dostáváte na doma a co je vrchol programátorského umění takového maturanta na střední. Díky za všechny odpovědi :)

 
Odpovědět
29.12.2017 18:25
Avatar
Honza Bittner
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Lukáš Hypša
Honza Bittner:29.12.2017 18:34

To záleží škola od školy. Většinou se na českých školách však učí něco jako Python, C#, Java, weby (HTML, CSS, JS), Python atp.

Úrovní většinou nic moc (mé zkušenosti i co jsem se ptal různých lidí) a jede se docela pomalu, aby všichni stíhali, páč je evidentně problém naučit všechny žáky i úplné základy.

Ale samozřejmě záleží škola od školy a také třída od třídy. :-)

Nahoru Odpovědět
29.12.2017 18:34
FIT ČVUT alumnus :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Lukáš Hypša
Martin Dráb:29.12.2017 19:23

Gymnázium Arabská, cca před deseti lety to tam bylo tak, že se probírala látka předmětů Programování I a II na MFF UK (ne úplně 1:1, ale tak 90 % ano). Zejména algoritmy (třídění, vyhleádávní...). Tohle se dělalo cca 3 roky (v prváku fakt základy, druhák a třeťák ten MFF). Pak se k tomu přidal úvod do HTML/CSS/PHP/JS. V posledním ročníků spíš takové manažerské věci (životní cyklus softwarového díla atd.), ale nic zásadního.

Za velkou výhodu považuji to, že každý rok bylo třeba odevzdat ročníkovou práci ideálně na vlastní téma. Takže pokud jsi chtěl, mohl sis dělat něco svého a následně za to dostat známku, popř. i s tím třeba vycestovat do jiného města na SO4ku.

Nahoru Odpovědět
29.12.2017 19:23
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Jakub Rychlý:30.12.2017 0:07

My se v prváku učíme Cčko a od druháku se prý máme vrhnout na C#. Základy programování se podle našich učebních plánů nejlépe učí v Cčku, s čímž úplně nesouhlasím, ale podmínky a cykly jsou všude stejné. Na středních je dost potřeba, aby na tom všichni byli stejně, takže první rok se učíš téměř základy - máme spousty předmětů, kde bereme teorii IT a něco málo do praxe, ale tomu opravdovému programování se dostaneš až třeba ve třeťáku (tedy aspoň u nás) ;) ale myslím si, že zrovna ITnetwork ti může dost pomoct a třeba překvapit učitele, že něco umíš. Pokud už pár let programuješ, jako já, tak tě základy programování budou nejspíše nudit.

Nahoru Odpovědět
30.12.2017 0:07
Čím víc toho vím, tím víc zjišťuju, že vlastně nic nevím.
Avatar
Michal Žůrek - misaz:30.12.2017 0:21

C a C++, v budoucnu možná Java, zatím spíše C++. například 1. ročník velký prd (historie jazyka C, vývojové diagramy, proměnné, podmínky, cykly, makra, preprocesor a funkce. Pak to pokračuje a ve čtvrťáku se dělá v supermoderním prostředí Trubo<něco>. Existuje nějaký záhadný postup jak to nainstalovat na Windows 10 a některým (cca 60% studentů) to dokonce jede. Zbylých 40%, kterým se to nepodařilo nainstalovat musí dělat "jako" že jim to jede. Vrcholem je GUI v tomto zázraku. Výstupy studentů jsou kalkulačka, převodník jednotek, a aplikace na podobné úrovni. Naopak všichni důkladně znají všechny teoretické "poznatky" jako například co to jsou homogenní datové typy, vyjmenovat všechny možné i nemožné typy konstruktorů, detailně popsat polymorfismus, atd. Probere se toho docela hodně, když na to přijde. Většinou se naučí studenti sami svoji iniciativou, ke které je školní poznatky (s výjimkou teoretických žvástů, ty nebaví nikoho) motivují sebevzdělávat se.

 
Nahoru Odpovědět
30.12.2017 0:21
Avatar
Odpovídá na Lukáš Hypša
Michael Škrášek:30.12.2017 10:52

1. ročník základy pythonu a HTML a CSS, základy algoritmizace např. třídící algoritmy, 2. ročník OOP v pythonu, 3. ročník se učí JS, PHP, databáze a Java, probírá se dědičnost, abstraktní třídy atd ... , 4. ročník nevím, asi něco složitějšího

celkově se jede dost pomalu aby všichni stíhali, programuje se v PERFEKTNÍCH prostředích jako třeba pspad, nebo bluej (i když později se přejde na netbeans)

Nahoru Odpovědět
30.12.2017 10:52
"I choose a lazy person to do a hard job. Because that person will find an easy way to do it. " Bill Gates
Avatar
Lukáš Hypša:2.1.2018 20:22

Super, díky za všechny odpovědi :)

 
Nahoru Odpovědět
2.1.2018 20:22
Avatar
1T0S
Člen
Avatar
1T0S:2.1.2018 22:53

U nás tedy v 1. ročníku nějaké ty základy C# + OOP, ve 2. ročníku se k # přidá HTML, CSS a PHP, ve 3. ročníku se probírají již zmíněné jazyky + se začínají používat v praxi ( C# - Unity engine, .NET, PHP - Nette, Symfony ). Ve čtvrtém ročníku se upouští od # a volí se zaměření ( Grafika - Bez programování, Sítě - Základy C++, Appky - C++, Weby - PHP, MySQL a krátký pohled na ostatní "webové" jazyky ).

Tempo je celkem pomalé, ale není problém si informace dohledat / doptat se vyučujících.

 
Nahoru Odpovědět
2.1.2018 22:53
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.