Diskuze: Státní SŠ vs Soukromá SŠ, obory IT - co vybrat ? (JIžní Morava)
Erik Šťastný:20.2.2017 14:31
V prvé řadě fakt nechápu to kódování textu, je to jako by jsi toho třičtvrtě odněkud zkopíroval a dopsal k tomu 10 svých vět.
Každopádně je to jen na tobě jestli ti to za to stojí. Já byl na soukromé škole, která byla prakticky úplně stejná obsahem učiva jako státní školy, kde byli kamarádi. jediná výhoda je opravdu v té větší volnosti.
Co jsem opravdu nechápal, tak kamarádi na státní střední škole se prostě nemohli o velké přestávce sbalit a jít na 20 minut pryč. Na naší škole jsem se mohl sbalit a jet si na druhý konec města koupit hamburger Mnohem větší volnost taky byla v tom, že nikomu nevadilo, když jsi si v hodně dal rohlík nebo měl na stole notebook, což byl u kamarádů na státní škole prý někdy taky dost problém. Nechceš si vést sešit a nic v hodině psát? Tak nepiš, na státní škole jsou schopní, tě nechat propadnout za to, že nemáš sešit.
Kamarádi ze státní školy mají/nemají vysokou, pracují/nepracují jako vývojáři. V obsahu učivo to v mém případě rozhodně nebylo. Má jediná zkušenost, je že mi to poskytlo fakt daleko větší volnost, což bylo bezva
Kodovani už je v pohodě, ale příspěvek mi nejde upravit. Napíšu to sem ještě jednou.
Zdravím všechny programátory, designéry a ostatní uživatele
Webtrhu.
Jsem žákem 9. třídy jedné školy na Jižní Moravě a tento týden mám
vyplnit pøihlášku na SŠ. Vím, že je tu spoustu zkušených programátorù
a lidí, co mají něco za sebou a přesnì od vás bych potřeboval radu/
pohled na vìc, popř. nějaké vaše zkušenosti. Rady od vás jsou ty
nejcennějšíí, které mohu dostat .
Absolutnì nejdùležitějšíí kritérium pro mě je, abych měl v hodinách trochu svobody a nemusel dělat přesně to, co mi učitelka nařídí. například tady na ZŠ musím opisovat anglický slovíčka, který moc dobře znám, denně používám, do slovníčku. Učitelce jsem řekl, že si z nich klidně napíšu test a nechám se z nich ústně vyzkoušet. Ona mi řekla něco ve stylu "To by nebylo vùči ostatním spravedlivé, pěkně si to napíšeš".. Například ve fyzice mi nevyhovuje poslouchat učitelku, jak vysvětluje látku, mnohem rychleji (minimálně 2 x rychleji) se to naučím, když si to čtu třeba v učebnici a zamýšlím se nad tím sám. To ale dělat nemùžù.. Ztrácím spoustu hodin týdně tímto, stovky hodin ročně. Řekl bych, že je to dost stupidní.
Mùžu podat 2 přihlášky, žiji v Jihomoravském kraji. Uvažuji nad 2. státními školami a jednou sokromou, - SŠ Klobouky u Brna, Purknova Brno a mezi soukromou školou, EDUCAnet Brno. Všude obor IT.
EDUCAnet Brno je pro moje požadavky pravdìpodobnì úplně nejlepší.
Jediný zádrhel je, že se na ní platí 20 tisíc ročně, což mi rodiče(
zkošel jsem to s nimi probrat ), podle toho co říkali, nezaplatí.
Je tu teda pouze jediná možnost vydělat si těch 20 litrù sám. Tyto
prázdniny bych mohl jít na brigádu a vydělat si něco rukama, popř. o
prázdninách po prváku/ druháku, jít někam brigádnčit jako programátor.
(aktuálně jsem zhruba v polovine Front-End development programu na
freeCodeCamp.com)
GRATULUJU, žE SES DOSTAL AŽ SEM! JEŠTĚ KOUSEK A MÁŠ PŘEČTENO
Ano, peníze bych byl určitě schopnej nějak vydělat ( nebo se pletu a
není to tak jistý ? )
Jenže ty peníze, 20 tisíc ročněì * 5, tudíž 80 TISÍC za 4 roky bych ale
mohl zainvestovat, pokud bych nebyl na té škole i do jiných věcí - třeba
do rùzných seminářù, tréningù, do mimoškolních projektù - tudíž do
vzdělávání.
Ještě malá matematika. Odhaduju, že na státní škole bych
neefektivnímu učení a malé svobodě v hodinách ztratil tak minimálně 8
hodin týdnì. 8 * 4 = 32. ... 32 * 9 = 288 minimální počet ztracených hodin
ročně.. 288 * 4 = 1 152 hodin za 4 roky.
80 000 (kolik zaplatím za 4 roky) : 1 152 (počet ušetřených hodin) = 69
Kč/hodina.
1 152 je ale minimálníí počet ztracených hodin, takýe 65 Kč/hod by mohlo
prakticky spadnout na 50 Kč/hodina.. Takže kdybych za ty 4 roky dělal celkem
prùmìrnì 100 Kč/hod, teoreticky by se mi to dost vyplatilo.
Otázka tedy zní: Myslíte, že by mi někdo na konci prváku zaměstnal na pár hodin týdně jako Web Developera, kdybych měl udělané všechny 3 certifikáty na freeCodeCampu ( Front-End, Data Visualization + Back-End), + alespon ten jeden, krapetko větší projekt + výbornou pasivní angličtinu. Jestli ano, tak bych si ty peníze mohl vydìlat skrz programování = praxe v mém oboru, takže velká výhoda oproti tomu, kdybych třeba makal něde ve vinohradě, což mi sice vydělá peníze, ale v mém oboru se neposunu ani o krůček.
Jsou dvì možnosti, z kterých mùžete vybrat:
Jít na soukromou školu, kde oèividnì není zastaralá výuka, kde to funguje, ale platit 20 tisíc ročně + vydělávat si na to sám.
nebo
Jít na státní školu, kde je pravděpodobně zaostalá výuka nevyrovnaná
21. století, malá svoboda v hodinách = tisíce hodin ztracených kvùli malé
svobodì (viz nahoře - nejdùležitějšíí kritérium)
Nebo máte lepší řešení ?
Děkuju, Lukáš Hanák
Erik Šťastný:20.2.2017 14:54
Jinak pokud si myslíš, že jsou to "ztracené" hodiny, tak ano je tu pro tebe samozřejmě jiné řešení, jdi rovnou studovat dálkově, když si myslíš, že se všechno naučíš líp sám
Jakub Klindera:21.2.2017 15:22
Myslím si, že pokud máš na to, abys udělal přijímačky, tak je rozhodně lepší státní. Asi je pravda, že ta soukromá je více "rodinná". Každý se zná s každým, což se na státní škole moc nestává. Asi tam bude i větší volno, ale i na státní škole to není takové jak na základce. Řekl bych, že tam je to všechno jenom o domluvě. A když chceš poctivě studovat, tak ti je stejně volno typu "bulání" nebo, že se sebereš v půlce hodiny a jdeš si koupit kebab k ničemu.
Zbytečné platit školné za soukromou školu, když by ses normálně dostal na státní. Ty státní bývají často na mnohem vyšší úrovni než ty soukromé (ne vždycky). A škola tě sama programovat nenaučí. Všechno je jen o tvém přístupu a zájmu, jak často se tomu chceš věnovat. Navíc většina IT škol nabízí víceméně to samé (certifikáty ECDL, IT essentials, CCNA 1 a 2,..). Tím netvrdím, že všechny školy jsou stejné.
Tys napsal, že na státní škole je výuka zaostalá a ztratíš tam tisíce hodin, protože máš málo svobody... Není to pravda. Přeci jsou nějaké osnovy, podle kterých se musí každá škola řídit. Rozhodně studování oboru, který tě baví není ztráta času, ale jen osobní rozvoj. Navíc máš spoustu odborných předmětů, které se učíte přímo v učebně stavěné na tento předmět, takže výuka rozhodně není zastaralá.
Jak napsal Elisse nademnou, že máš jít studovat dálkově, tak si nemyslím, že to je dobré u střední školy. Dálkově se studuje zároveň, když člověk už má práci a denně ji navštěvuje.
Jedná se jen o můj názor, je možné, že se bude lišit od názoru ostatních.
Zobrazeno 5 zpráv z 5.