Diskuze: Vysoká škola
Člen
Zobrazeno 40 zpráv z 40.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Jim napiš email, pro studenta si nechají koleno uřezat. Určitě odpoví.
Ja plánujem ísť na IT školu z Obchodnej akadémie takže sa veľmi nestresuj.
Ohledně IT na všb: počítej s tím, že jak budeš umět programovat a matiku, tak to je škola skoro zadara Ale musíš umět programovat. Jinak ohledně předmětů: http://www.fei.vsb.cz/…ky-oboru-bc/ Zde máš všechny obory a předměty oborů
Inak, je to naozaj taká dobrá škola? Viem, že sa to tu už riešilo, ale počul som, že by to mala byť najlepšia IT škola v Českej Republike... Vieš o tom niečo?
že nejlepší škola v ČR určitě není, už z principu, že jako neexistuje nejlepší operační systém neexistuje ani nejlepší škola. Populární je všude, jen ne v Moravskoslezském kraji.
Ďakujem za rady. Neviete inak s akými najhoršími známkami sa tam asi dá dostať ? Osobne som totižto prvé dva ročníky ešte na strednej flákal... Viem že sa tam berie aj maturita do úvahy, pri tej si verím, do konca že nebudem musieť robiť ani príjímačky z matiky...
Vezmou všechny, jestli se pak udržíš je jen na tobě.
Aha, pretože čo som pozeral štatistiku na ich stránke tak tam boli aj nejaký neprijatý. Tak preto som sa hlavne obával... Inak, aké základy z programovania by bolo vedieť už pri nástupe ?
Nemusíš umět naprosto nic. Škola tě vše nějakým způsobem "naučí".
S tim vubec nesouhlasim... sem na FITu a reci o tom, ze student nemusi videt
programovani ani z letadla tahle skola vypousti vic nez moc... staci pak zazit
veci jako progtest, peklo v shellu a je ti jasny, ze az na pristom dni
otevrenych dveri ( aneb nachytej zobaky, dneska se lhat muze) uslysis neco jako
podte k nam, budem na vas hodny...budes se tomu jenom smat...
#noofense
Já ale nemyslím, že nemusí vědět programovat během studia, ale když nastupuje. Náhodou takového znám a AFAIK zvládá to dobře.
Když jsem se o to naposledy zajímal, tak byla průchodnost na IT VŠ asi 20%. Pochybuji, že se to za poslední dobu nějak změnilo.
V prváku jako já? Souhlasím, ze predesle znalosti hodne usetri nervy a cas a divim se, ze nekteri to tak nejak zvladaji. Tedy pokud pomineme Programování v Shellu, pardon peklo v shellu
To je hrozný, že po vás najednou někdo něco chce, co?
Nemyslím, že by lhali - nepochybně na vás hodní jsou. A opravdu nepotřebuješ nic umět před nástupem. Minimálně jednou budou někde všechny důležité věci zmíněny. Tj. na první přednášce, se nejspíš dozvíš, co je to proměnná, příkaz, algoritmus, atd. Ovšem očekává se samostatná práce, ne že ti to, jako na střední, řeknou desetkrát a budou doufat, že se milostivě uráčíš si to zapamatovat a dokonce možná i používat!
Na VUT FIT se uvádí, že jeden kredit je cca 30 hodin práce. Například základy programování v prváku (C) jsou za 7 kreditů, tedy 210 hodin práce. Je 39 hodin přednášek a 39 hodin cvičení. Takže podle této metriky se očekává, že za semestr věnuješ tomuto předmětu cca 132 hodin mimo přednášky a cvičení. A tento čas strávíš tvorbou projektů a samostudiem. Jednoduše řečeno se na to doma každý den (celý semestr) hodinu podíváš. Samozřejmě spousta lidí to zvládne i za kratší čas - tady ten odhad ti ale garantuje, že předmět dáš - samozřejmě pokud máš předpoklady programovat.
Proc zrovna VSB FEI (tedy doufam, ze myslis FEI) a ne treba Ostravska univerzita? Dodelavam VSB, sice jinou fakultu, ale prijde mi, ze se zasekla v case. Mozna jen ma fakulta, ale tezko soudit. Kazdopadne bych po statnicich sel rad znovu na bakalare, ale tentokrate na aplikovanou informatiku (dalkove), ale koukal jsem na studijni plan od VSB a OU a prijde mi, ze OU ma novejsi technologie oproti VSB.
Samozrejme, pokud ti jde o programovani a take je to pouhy muj nazor.
Mohl bys tu popularitu VSB trochu rozvest? Celkem me to zajima jako ostravaka
Jak poznam, ze mam predpoklady k programovani? Btw. neni to mysleno zle...
To je tedy otázka Prostě to zkusíš a buď ti to jde nebo ne. Podle toho buď půjdeš na IT nebo ne. Pokud jsi zkoušel programovat a nepřišel jsi na to, jestli ti to jde nebo ne, tak to bude spíše signál, že to nebude to pravé. Úspěch poznáš velmi snadno, prostě kód funguje a jsi schopen program dále vylepšovat. Hodně lidí, kterým programování nevyšlo, působí v IT v dalších rolích (např. jako markeťáci, třeba u nás šlo hodně lidí z IT na EKO).
No.. Není to úplně lehká otázka, ale v zásadě potřebuješ logické a analytické myšlení. Programování je o tom, že analyzuješ problém, který chceš vyřešit a rozložíš ho na jednodušší problémy, které následně vyřešíš.
Například:
Problém: Oslovování uživatele jeho jménem (ve tvém programu).
Analýza: Potřebuji znát jeho jméno, uložit si ho a při komunikaci s ním
používat.
Realizace:
Dálší analýza odhalí problém se skloňováním - Ahoj David! místo Ahoj Davide! - pokud to chce porgramátor řešit, následuje další analýza problému a jeho rolzožení na podproblémy, atd.
Zkus si udělat nějaké testy tohoto typu - určitě se něco na logiku a analýzu dá najít (TSP, mensa, ...)
Popularita VŠB je tak úspěšná až potřebují popularizační projekty (ale nejsou sami, jak jsem zjistil, tak Slezská Univerzita v Opavě s "popularizačními" projekty také začíná). Spousty let mají problém naplnit kapacitu studenty a když jsem mluvil s 4. ročníkem naší školy kam jdou a "jak se těší", tak ti co jsou na VŠB prohlásí něco ve smyslu.
Kam jdeš studovat dál?
VŠB, co jiného mi zbývá, když mi rodiče nedovolí jinde?
Ačkoliv jsem se ohledně toho co přesně se tam studuje moc nezabýval, ze všech těch popularizačních projektů (v rámci kterých jsem již asi 4× vyděl učebnu biomedicíny, hlava mi nebere proč furt dokola jednu a tu samou) se tam toho moc neučí a když už něco, tak si nemůžu pomoct, ale je to všechno tak 5 let mimo. O programování ani zmínka, jen mi jednou bylo zmíněno, že programátory potřebují jako sůl.
Tak ale na to tiež treba nejaké základy, nikto nemôže čakať že sa začne učiť programovať a o hodinu z neho bude majster... Ja som sa inak celkovo pýtal iba či je dobré vedieť ešte pred nástupom na VŠ. Osobne nejaké základy mám a plánujem sa ešte do tej doby pokročiť aby mi to tam nerobilo taký problém... Inak, myslíte že sa aspoň pre takú teóriu a základný prehľad hodí táto kniha? Nemyslím k programovaniu ale k celkovému teoretickému prehľadu... http://www.martinus.sk/?…
k programování se celkem hodí dobrý rozhled v matematice.
David Hartinger a David Novák: Děkuji za rychlou reakci a k věci.
Již jsem mnohokrát zmiňoval, že zde se učím převážně Javu a také ASP.NET MVC, avšak zdejší tutoriály mi slouží pro české vysvětlení, které mi vyhovuje hlavně u Javy. MVC mi také něco dalo do začátku, ale převážně jsem hledal řešení na zahraničních webech a prozatím jsem byl spokojen, protože jsem dokázal tímhle způsobem pokrýt mé požadavky či problémy. Posouvám se postupně a tím získávám zkušenosti (alespoň doufám ) a přicházím na další možná řešení.
Neřekl bych o sobě, že jsem úplně blbej na programování, ale tím, že se převážně učím sám po večerech po práci, kdy energie není mnoho a mozek by nejraději už vypnul, tak mi příjde, že mi některé věci trvají zbytečně dlouho (nebo jsem i kouknul na řešení) a já pak nevím, zda se vůbec posunuji a nebo zda se na to nemám vykašlat.
Právě z toho důvodu se neustále snažím ujišťovat, zda mi to jde či nejde. Vím, že jsem s tím otravný a vím, že řešení je vždy mnoho, ale chci to dělat co nejlépe a chci se vyhnout špatným návykům
Na druhou stranu, mi dost lidí z oboru tvrdí, ať se vykašlu na nějaké tutoriály a vymyslím si vlastní aplikaci a to mě právě posune dál, a prozatím nebyl problém. Napsal jsem si, sice stupidní, ale napsal, aplikaci na vykreslování sloupcových grafů v JavaFX, a nebo nyní v asp.net mvc dělám aplikaci na správu knih (CRUD), kterou se snazim ruzne vylepsovat (seo url, sprava uzivatelu, administrace, upload, atd co mě napadne).
Takže asi takhle. Nejsem děcko, které musí být voděno za ručičku, ale stále se pokládám za panice (v programování ) a když mě někdo ujistí a nebo poradí, zvýší mi to alespoň trochu sebevědomí a hlavně motivuje.
PS: Sorry za tu slohovku.
David Hartinger Tím, že jsem se inspiroval i jinde, jsem nechtěl naznačit, že tato síť mi nic nedala. Právě naopak. Dokopala mě k tomu, abych vůbec zkusil zase začít, protože jsem se kdysi na to vykašlal. Takže tím vlastně děkuji.
Zajímavý názor. Netvrdím, že VŠB je špatná, spíše jen to, že je to o lidech. Kdo se bude chtít věnovat studentům, budou-li o to stát, tak jim pomůže se posunout. Jen mě celkem u VŠB FEI odrazuje JavaME, když třeba Ostravska Univerzita už má i android. Buď VSB neaktualizuje studjní plány a nebo trochu zaspali dobu, když OU má programování na android.
Ale, jak tvrdím, je to jen o lidech (vyučujících).
To už jsi dost neinformovaný. JavaME tu není už pár let.. Studuji 4 ročník FEI IT, vím tedy o čem mluvím. Tato škola není špatná, ale není ani nejlepší. V kvalitě učení, obsahu učiva a tak je rozhodně lépe než IT na Ostravské univerzitě, takže pokud ostrava tak VŠB FEI.
Právě proto jsem psal, že buď neaktualizují studijní plány a nebo se zasekli v čase. Mohl bys mi, prosím, do PM zaslat, jaké předměty tam jsou, co se týče programování?
Ale no tak... jasne ze jsem byl predem srozumen co me ceka... ja na tu skolu chtel jit od prvaku na stredni ... ale me jde o neco jineho... oni rikaji my vas to naucim..ale jak jsi sam rekl...ona vejska neni o tom, ze oni te to nauci... (alespon z meho pohledu ted) .. je to spis smrst informaci, lidi co je sdelujou jsou super, sdelujou to super formou.. (vetsinou) ale je toho tak moc..a kdyz zjistis ze to moc je stale malo a ze te ceka minimalne 5x vetsi samostudium... no fakt ma cenu se o tom bavit ?
PS: ja tu skolu mam fakt rad, ne ze ne... ale jako prvak (coz je podle me zasadni) obcas koncim s migrenou z unavy nad prazdnym bodovym okynkem .. coz uz tak prijemny neni (kdyz uz se clovek tak snazi)
Zvykej si
Prváci jsou většinou rozmazlení ze středních.. Jo a lepší to už nebude.. Snaha totiž nestačí - důležitý je výsledek. Taková je realita a pak zaměstnavatele určitě nebude zajímat, jak ses snažil, ale nakonec se nepovedlo
A vzdyt jo... ja se na to docela tesim... naopak budu radosti bez sebe, kdyz tu prilezitost dostanu...
Smyslem vysoké školy je primárně naučit tě učit se. To je taky hlavní rozdíl mezi středoškoláky a vysokoškoláky. V práci dostaneš tunu informací a musíš se je naučit. Lidem, kteří si tím neprojdou, se pak nedá vysvětlit, proč odborná IT nestačí na to, aby byli kvalitními (nejen) programátory.
Realita praxe je tvrdá - vůbec nic neumíš, ať už máš vysokou nebo nemáš. A dalších 3-6 let po vysoké ještě umět nebudeš. Jenže s vysokou získáš schopnost hodně rychle se naučit to, co zrovna potřebuješ a to udělá hlavní rozdíl ve tvých šancích se uplatnit.
Pokud někdo tvrdí, že vysokou nepotřebuješ, že jsou výjimky, pak je mu buď 15 let a nemá smysl ho poslouchat, nebo je výjimka. Ale těch je strašně málo, jestli znám jednoho takového člověka z několika set, je to moc.
Jsem docela rad, ze se k tomuhle nakonec diskuze dostala... ja tvuj nazor sdilim... doslova bez vyhrad se s nim ztotoznim ... vlastne ani neni duvod k tomu, abych na to neco psal ... ale jelikoz mam trochu pocit, ze by to pak vypadalo, ze s timhle pohledem nesouhlasim, tak vyjadruju svuj souhlas...
Produktívna diskusia je len dobrá vec... Síce by ma zaujímalo koľko % zo študentov, ktorý VŠ neurobia sa fakt snažilo a myslelo to vážne a koľko % nie... Aj keď je tam určite omnoho viacej argumentov. Inak už som sa pýtal vyššie. Neviem či niekto tu knihu poznáte, ale chcel som sa spýtať či by sa nehodila aspoň na taký teoretický prehľad... Nemyslí o programovaní ale celkovo, či mi to aspoň pomôže ako mne, Slovákovi aspoň s názvoslovím, keď plánujem ísť na tu VŠ do ČR... ďakujem.
Alebo teda prípadne nejakú literatúru, najlepšie v Čestine, ktorá by bola iba takým teoretickým úvodom ?
Omlouvám se, že jdu mimo téma. Chtěl bych se zeptat, jestli je možné docházet pouze na jeden předmět z jiné fakulty (pakliže je na stejné škole) a jestli je kvůli tomu nutné dělat přijímačky? Nechci kvůli tomu zakládat nové téma.
Většina škol umožňuje zapsat si jeden předmět jiné fakulty té stejné školy - konkrétní dotaz pošli na studijní oddělení své fakulty..
Studuji Apl. inf na UPOLU v Olomouci a můžeme chodit na jakýkoliv předmět chceme (pokud to kapacita předmětu dovolí) a omezené to není, takže klidně můžeš studovat informatiku a chodit na všechny předměty právníků, k tomu si přidat třeba první pomoc, zajít na něco na pajdák aby jsi nebyl jen v párkové společnosti a nakonec si dát nějaký sport aby ses hýbal ...pokud to teda časově stíháš
Super. Mám rád, když je to takhle flexibilní, ale asi by stačil i ten jeden předmět.
Zobrazeno 40 zpráv z 40.