Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
Discount week - April - 30

Moje první práce v IT - jak na pohovor?

Pokud studujete programování, líbí se vám a baví vás, tak je více než pravděpodobné, že se programováním jednou budete chtít živit. To ovšem znamená, že se budete muset poohlédnout po nějaké společnosti, kde svoji vysněnou práci získáte, a na kratší nebo delší čas se tam usadíte.

Než však svůj post profesionálního programátora získáte, čeká vás vstupní pohovor. Tam budete podrobně prozkoumáni, ohledáni a otestováni, zda jste právě vy tím vhodným kandidátem.

Že to zní strašidelně? Napoprvé asi ano, ale nemusíte mít strach, protože právě z toho důvodu pro vás máme tento článek. Navedl mě k tomu sdraco, protože jsem také programátor, pracuji jako senior konzultant a analytik, ale hlavně sedím na druhé straně „barikády“ – testuji nadějné kandidáty a uchazeče na místo programátora.

Část první - Curriculum Vitae

Ještě předtím, než se vůbec dostanete na pohovor, bude se po vás chtít vlastní životopis. Co to je, to určitě víte ze školy, takže by jeden řekl, „nic převratného.“ Jenže CV je váš první kontakt s lidmi, se kterými budete pracovat a vaše vůbec první šance udělat dobrý nebo špatný dojem!

Co by mělo být ve vašem životopise?

 • Vaše znalosti
 • Vaše zkušenosti
 • Vaše reference
 • Trochu z vaší osobnosti

Co v něm naopak být nesmí?

 • Vymýšlení si nebo lhaní
 • Hrubky a nespisovná čeština

V životopise chcete uvést věci, které umíte, ve kterých vynikáte. Chcete se pochlubit tím, co jste už dokázali – a právem! Zatímco jiní koukají na televizi, programujete po večerech ve svém volném čase prográmky, učíte se a tvrdě dřete. Máte právo být na sebe hrdí a nebojte se pochlubit.

Také se nebojte dát najevo, po čem vaše srdce touží. Chcete pracovat v silném týmu, s chytrými lidmi a stále učit se nové věci? Nemohli byste bez toho být? Napište to tam.

Na druhou stranu ovšem nepřehánějte. Jestliže jste si na ITnetwork pročetli jeden článek o Open GL, není dobré to do svého CV dávat. Lidé, kteří se vás budou ptát, mají zkušenosti a snadnou přijdou na to, kdy si vymýšlíte.

A ti samí lidé umí česky. Pokud tohle není vaše silná stránka, pište ve Wordu a používejte jazykové korekce. Nezapomeňte, že do CV vkládáte svoji energii a tím dáváte najevo, kolik jste ochotni investovat. Nic nevypadá hůř než „odfláknutá“ práce, kdy jasně říkáte, že vám na tom zase tolik nezáleží.

Část druhá - vstupní pohovor

Konečně přišel ten den, kdy se chystáte na svůj pohovor. Ale jak takový pohovor vlastně vypadá a co váš čeká?

Možností je celá řada. V některých firmách se může jednat o několik kol s různou tématikou, v jiných zase o jediné sezení. Budeme se spolu bavit o formě jednoho sezení, které v sobě zpravidla shrnuje všechno.

Na takových pohovorech proti vám budou obvykle sedět tři lidé – manažer, šéf týmu a senior programátor. Někdy těch lidí bude více, někdy méně, ale ti tři jsou klíčoví. Budeme jim říkat svatá trojice.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Manažer je tam kvůli administrativním procesům a zastupuje firmu. Šéf týmu je váš (budoucí) nadřízený, takže vás chce minimálně vidět. Senior programátor je hnidopich a rýpal, ten se vám bude vrtat v mozku, aby zjistil, co umíte.

O tom, co se bude dít, až za chvilku, protože nejprve musíte vědět…

Část třetí - proč bůh vymyslel pohovory?

Sedíte tedy proti svaté trojici a čekáte, co bude. A v tu chvíli si musíte uvědomit důležitou věc – proč tu vlastně jste?

Pohovory se dějí ze dvou důležitých důvodů:

 1. Firma chce zjistit, jestli jste vhodným kandidátem
 2. Vy chcete zjistit, jestli je firma vhodnou příležitostí

Právě vzájemná vhodnost je nejdůležitějším prvkem. Věřte mi, že se nechcete dostat do firmy za každou cenu. Můžete ostatní přesvědčit o tom, že na to máte, ale jestliže nejste pro něco vhodní a něco není vhodné pro vás, nebudete tam šťastní.

Nechte proto věcem volný průběh. Vydejte ze sebe to nejlepší a nechte je, aby vydali to nejlepší ze sebe. Pokud si vás vyberou, vědí proč, pokud ne, také vědí proč. Dokonce vám mohou nabídnout jinou a lepší pozici, než o jakou se ucházíte! Šéfové se vzájemně znají a dávají si doporučení, aniž byste to věděli.

Na druhou stranu máte i vy možnost se rozhodnout, jestli zrovna zde chcete pracovat. A pokud ne, tak se nepřemáhejte. Jde přece o vaši vysněnou práci!

Proto buďte upřímní, buďte sami sebou a užijte si celý pohovor.

Část čtvrtá - co vás čeká?

Takže opět sedíte proti svaté trojici a dotyční se vás ptají na všechno možné. Vlastně je to hodně podobné prvnímu rande – trocha nervozity, neznáte se, a tak se vzájemně snažíte poznat a témata budou točit okolo toho, co jste napsali do životopisu.

Zcela jistě se vás budou ptát na minulé zkušenosti. Tady vás možná zklamu, ale jako zkušenost se hodnotí „práce v pětičlenném týmu na půlročním projektu.“ Do zkušeností vám nezapočítají „vlastní budík, abyste nezaspávali.“ Dobrou zprávou ovšem je, že stále ještě nedodělaná diplomová práce na téma „Amortizovaná vytíženost webové farmy“ do zkušeností patří, zvlášť pokud firma pracuje s J2EE.

Na řadě pohovorů dostanete písemný nebo ústní test, který ohodnotí vaše znalosti. Tady přijde na řadu senior programátor, který bude bedlivě sledovat vaše myšlenkové pochody.

K tomu patří rada nad zlato – přemýšlejte nahlas! Na svých pohovorech dávám obvykle jednoduchý kus kódu, o kterém si povídáme. Sleduji, jaké má dotyčný analytické schopnosti a jestli bez svého IDE není ztracený. Bohužel, neumím číst myšlenky, a pokud jste pět minut zticha, nic si z toho neodnesu. Když přemýšlíte nahlas, vidím, kam směřujete a můžu i pomoci

Také vás čeká řada otázek z oboru a znovu opakuji - buďte upřímní! Nebudete tomu věřit, ale obvykle trvá tak minutu nebo dvě, než zjistím, jak moc si uchazeč vymýšlel ve svém CV. Jedna minuta?! Ta trojice, která proti vám sedí, má zkušenosti a pozná, když něco nesedí. Navíc senior programátor má obvykle přehled v řadě oblastí, jazyků i platforem – denně s nimi pracuje.

Otázky mohou být jak obecné, tak velice detailní, zkusme si jich několik položit skrze obory:

 • V jaké verzi Javy byly zavedeny generiky?
 • Co je to Applet sandbox a jak funguje?
 • Jaké jsou výhody a nevýhody techniky přetěžování operátorů?
 • Co jsou to extension metody?
 • Jaký je rozdíl mezi statickou a instanční metodou?
 • Jaký je ve Visual Studiu rozdíl mezi kompilačním módem debug a release?
 • Jaký je rozdíl mezi procesem a vláknem?
 • K čemu slouží thread pool a jak funguje?
 • Jaký je rozdíl mezi pointerem a referencí?
 • Co znamená: application stack, memory heap, desktop heap?
 • Co je to memory leak a jak k němu může dojít v Javě?
 • K čemu slouží výjimky?
 • Jaké znáte návrhové vzory a kde jste je používali?

Proč by někoho zajímala stará verze Javy bez generik? Jednoduše proto, že stále ještě existují aplikace běžící na starých systémech a podobné znalosti patří k všeobecnému přehledu. A jaký je rozdíl mezi statickou a instanční metodou? Odpověď, že jedna z nich má přístup k instančním proměnným, je chybná.

O každé z otázek, které jsem uvedl, se dá bavit minimálně 15 minut a o většině z nich byla napsána nejedna kniha, takže jednoslovné odpovědi nebudou ty správné. Ale nenechte se vystrašit, když něco nebudete vědět. Dobrého zkoušejícího nezajímá to, co neumíte, ale to, co umíte. Obvykle se dotyčného ptám do té doby, dokud zná odpovědi. Jakmile něco neví, snažím se najít hranici jeho znalostí, protože ta udává jejich množství. Když něco neví? Od toho máme Google. Denně na něm hledám tak 100x, tak proč by uchazeč musel znát vše-vědění světa?

Proto nemějte špatný pocit, když si s něčím nebudete vědět rady, dobrý zkoušející dává takové otázky jenom proto, aby vám dal co největší šanci se předvést.

Část pátá - příprava

Existuje skupina otázek, které dostanete prakticky vždy. Obvykle v různém pořadí, ale je dobré se na ně připravit:

 • Jaký si představujete plat?
 • Proč jste odešel z firmy X nebo Y?
 • Proč chcete pracovat právě v naší firmě?
 • Co víte o technologii Z, kterou naše firma vyvíjí?
 • V jakém největším týmu jste pracoval?
 • Jaká byla struktura týmu – vývojáři, designéři, analytici, testeři?
 • Na jakém největším projektu jste pracoval?
 • Jaké týmové nástroje jste používali – TFS, Git, CVS?
 • Jaké další nástroje jste používali – wiki, CRM, CP?

Před pohovorem si nastudujte webové stránky společnosti a seznamte se s ní - její webová prezentace je ekvivalentem vašeho CV, tak do toho. Také se nebojte zeptat na to, co vás zajímá nebo zaujalo.

Část šestá - facebook, linked-in, etc.

Upřímně, chvíli jsem přemýšlel, zda sem dávat tuto část, ale protože neustále zdůrazňuji, abyste byli upřímní (a zejména sami k sobě), dám sem tohle varování.

Vůbec první, s kým budete ve firmě komunikovat telefonem nebo mailem, bude HR (human resources) manažer(ka). A ten/ta má facebook profil! A současně s vaším CV si otevře váš profil a podívá se, co jste zač.

Jak asi vypadá vaše zeď se zprávou „Tak jsem dneska poslal CV do firmy Z. Vůbec netuším, co po mně chtějí, ale za pokus nic nedám a časem si najdu něco lepšího?“

Chcete se stát profesionálem? Je načase se jako profesionál chovat. Když už musíte něco psát, buďte pozitivní, nikdy nevíte, kdy se vám to vrátí.

Část sedmá - reference

Vůbec nejlepší způsob, jak získat práci, jsou osobní reference. Váš kamarád už ve firmě pracuje a vy jdete na pohovor? Nechte ho, ať vás doporučí! Je to výhodné z obou stran.

Firma ví, že se za vás zaručil člověk, na kterého se už spoléhá. A vy jdete na pohovor s tím, že za sebou máte dobré slovo a doporučení.

Druhou stranou mince jsou takzvaní head-hunters. Jsou to lidé a společnosti, kteří sledují trh práce a snaží se zprostředkovávat pracovní místa. Vy jim pošlete životopis a oni vám domluví pohovor. Občas ani nebudete vědět, do jaké firmy nebo jakou pozici, což vás v procesu degraduje na pouhé zboží. Buďte opatrní a než do toho půjdete, ujistěte se, že se svěřujete do správných rukou.

Hodně štěstí na závěr

V tuhle chvíli byste měli mít představu, jak probíhá velká část pohovorů. A já doufám, že jsem vám alespoň trochu s tím dalším pomohl. A nezapomeňte, že všechna energie, kterou do své vlastní prezentace vložíte, se vám mnohonásobně vrátí. Držím palce!


 

Všechny články v sekci
Práce a podnikání v IT
Článek pro vás napsal coells
Avatar
Jak se ti líbí článek?
129 hlasů
Aktivity (5)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (25)

Avatar
Milan Křepelka
Redaktor
Avatar
Milan Křepelka:19.2.2015 6:34

Ano. Máš dobrou pamět. :)

 
Odpovědět
19.2.2015 6:34
Avatar
kelley
Člen
Avatar
kelley:3.7.2015 12:34

Pěkně napsáno, i když u mě těžko říct, jestli zde obsažené informace ještě někdy využiju. Ale kdo ví - a jak už tady někdo napsal - cesy Páně jsou nevyzpytatelné. Tuhle jsem si v aukci vydražil simulátor pamětí EPROM na bsatlení se starými mikroprocesroy a při předávání zboží z ruky do ruky od prodávajícího zaznělo: "Jé, vy víte k čemu se to používá ? Nechcete u nás pracovat ?" :D CV jsem sice poslal a nějak se pak zadrhla komunikace, ale to je teď fuk - chtěl tím jen říct, že fakt nidky nevíte odkud vítr zafouká... :)

 
Odpovědět
3.7.2015 12:34
Avatar
Zbyněk Málek:16.9.2016 16:31

Můžu přihodit mojí zkušenost, jakožto někoho, kdo neměl ambice a neznal prakticky nic... Před Vánoci jsem dospěl k názoru, že VŠ není nic pro mě (FI MUNI). Na Sylvestra jsem si přivodil úraz a byl jsem měsíc doma. Ten měsíc jsem kromě flákání a relaxování věnoval sepsání mého životopisu.

Životopis: Nebyl moc obsáhlý, vzhledem k tomu, že jsem neměl (a stále moc nemám) pracovní zkušenosti... Mohu pouze souhlasit, že každá blbost pomůže. Kupříkladu mi hodně zvedl body týdenní kurz sítí na VŠPJ, který byl sice "zadara," ale ani jsem z něj neměl žádné doložení, že něco umím. Další body jsem měl za brigádu v oboru, (s papím jsem jezdil tahat sítě, telefony a kamery) a zbytek jsem zaplácl snad vším, co jsem se ve škole vedené naším mizerným školstvím, s přihlédnutím na lenost mého mozku, naučil. (základy toho, základy tamtoho, AJ na úrovni mizerné).

Základní Příprava: Zopakoval jsem si maturitní otázky a myslel jsem si jak jsem hustej týpek, když jsem si něco zapamatoval. Nezdá se to, ale v tu chvíli v mezičasech je to další důležitá věc, pokud jste stejně jako já střední prospali, nebo proseděli u her a v hospodě.

Měsíc se nic nedělo a mě začaly docházet peníze. I přes to jsem si vybíral kam odpovím na inzerát a kam ne. Odpověděl jsem asi na každý desátý a nelituji toho. Odseparoval jsem všechny možné prodejny elektro, sklady, atp. ale zároveň jsem s mojí neznalostí AJ musel vypustit spousta hezkých nabídek. Za měsíc jsem odpověděl na 7-8 inzerátů v Brně. Pochopitelně jsem měl zadní vrátka v podobě brigády u papínka, ale nějak jsem cítil potřebu být soběstačný.

Po měsíci se začalo něco dít. Bylo to asi v půlce února. Začaly mi volat personalistky, což mě mile překvapilo. Začal jsem být zván na pohovory. Myslím že přípravu na pohovory přeskočím, klasika co je všude na netu... Běžné otázky atp.

Na prvním pohovoru mě potkal vstupní test znalostí, který byl prakticky (mám pocit že úplně) stejný jako ten, co jsme dostávali na SPŠ Jihlava. Tady dost pomohlo opakování maturitních otázek. Postoupil jsem do druhého kola....

Přímá konfrontace s personalistkou a nadřízeným: Tady se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Je důležité se nepo., a mluvit. Prodat se, jak tu bylo psáno. Bude to znít blbě, ale mě pomohlo cítit se namyšleně. Mluvil jsem s personalistkou a mým případným šéfem jako se sobě rovnými. Je ale zas je dobré vycítit, kdy je třeba ubrat. Na pohovory jsem chodil se vztyčenou hlavou, a o tahání optiky bývalou kanalizací jsem mluvil jako svého času Jobs o svých produktech. Nenechat se rozhodit je taky důležité.

První pohovor nevyšel, ale měl následovat další.

Zde jsem nepsal vstupní test a přímo jsem seděl zočivoči s nadřízenými. Tady mě moje dočasně zvýšené sebevědomí zachránilo, a dodnes jsem si jistý, že to bylo to jediné, co mě do mého současného zaměstnání dostalo. Padla totiž velice zákeřná otázka. CO SI MYSLÍTE, ŽE BUDE VAŠÍ NÁPNÍ PRÁCE? Ukázalo se, že jsem vůbec nepochopil inzerát (zpětně si říkám jak jsem mohl být takový trotl.... :D). Po té co mě přísedící vyvevdli z omylu, jsem prostě a jednoduše řekl. No a co? Vylezl jsem ze školy, mohu se ještě lecos naučit, a co jsem nezkusil, rád poznám.

Byl jsem si takřka jistý, že už se neozvou. Hned druhý den mi volala personalistka, že mě berou, a kdy mohu nastoupit. Od 1. března jsem tak nastoupil do práce, kterou jsem si, jakožto lenoch bez ambicí, ani nevysnil.

Aby bylo vidět jako moc jsem se sekl, chtěl jsem dělat kolem serverů a sítí, místo toho spravuju aplikace.

Nelituju mého záseku, práce mě baví, a myslím že se začínají dostavovat i nějaké ambice...
Už mě to nebaví psát, tak se omlouvám že je to ke konci strohý... :)

EDIT

Editováno 16.9.2016 16:33
 
Odpovědět
16.9.2016 16:31
Avatar
Petr
Člen
Avatar
Petr:6.10.2016 21:46

Musím se též přidat k ostatním. Velice zajímavý a poučný článek. V mnoha ohledech pozoruji i své zkušenosti s pohovory s jediným rozdílem - prošel jsem rovnou prvním kolem a nastoupil hned ten den kdy jsem na pohovor dorazil :-) Ve firmě pracuji již přes 4 roky jsem spokojený a programování mě stále baví :-)

 
Odpovědět
6.10.2016 21:46
Avatar
Tom S.
Člen
Avatar
Tom S.:1.8.2017 14:58

Skvělý článek, doufám, že ho v budoucnu potřebovat.

 
Odpovědět
1.8.2017 14:58
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Rico ThreeDmax:7.8.2017 22:51

díky za článek. Tento server je většinou o programování ale všiml jsem si i pár článků o 3d studiu. Mě baví grafika i programování problem je v tom ,že někdy více jedno a jindy zase druhé což asi není ideální do zaměstnání.Takže spíš to vidím na nějaký osobní projekty(podnikání) a podle potřeby se zaběhu zdokonalit v jednom nebo druhém.

Editováno 7.8.2017 22:54
 
Odpovědět
7.8.2017 22:51
Avatar
Jaroslav Dubánek:9.8.2017 13:02

Článek má být o první práci v IT.

Moc mi nesedí tyto otázky, uvedené jako běžné:

 • V jakém největším týmu jste pracoval?
 • Jaká byla struktura týmu – vývojáři, designéři, analytici, testeři?
 • Na jakém největším projektu jste pracoval?
 • Jaké týmové nástroje jste používali – TFS, Git, CVS?
 • Jaké další nástroje jste používali – wiki, CRM, CP?
Odpovědět
9.8.2017 13:02
Život je ve skutečnosti strašně jednoduchej.
Avatar
Odpovídá na Jaroslav Dubánek
Michal Štěpánek:9.8.2017 14:03

Je to sice trošku zavádějící, ale pokud se hlásím na podobnou činnost, tak bez nějakých zkušeností a znalostí to asi nepůjde. A znalosti a zkušenosti získám jedině tak, že "to" budu někde dělat a učit se...

Odpovědět
9.8.2017 14:03
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
Jaroslav Dubánek:9.8.2017 15:23

Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...

https://media3.giphy.com/…e0/giphy.gif

:P
Editováno 9.8.2017 15:23
Odpovědět
9.8.2017 15:23
Život je ve skutečnosti strašně jednoduchej.
Avatar
Jan Hodic
Redaktor
Avatar
Jan Hodic:5.4.2020 1:45

Dodávám další svoji zkušenost: mimo IT znalostí je dobrá i jazyková vybavenost mimo angličtinu. Tedy v českých podmínkách němčina, a nejen ta. Angličtina se bere mnohdy jako minimum a standard a očekává se automaticky.

K mojí první programátorské pracovní zkušenosti jsem přišel tak, že do mě firma pracující v odvětví automotive investovala půl roku (moje nasazení při studiu bylo cca půlúvazek) abych se naučil C++ na základě roury z předtím dokončeného Bc na matfyzu a solidní znalosti němčiny. Automobilismus živí v ČR značnou část firem a německy umí bohužel stále méně lidí.

A má to ještě jednu výhodu: chcete jako programátoři fungovat někde, kde budete dobře ocenění, kde funguje veřejný sektor tak jak má a podívat se jak to funguje venku? Nemusíte do Silicon Valley, něco podobného totiž leží kousek za Plzní a jmenuje se Německo.

 
Odpovědět
5.4.2020 1:45
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 35. Zobrazit vše