Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Moje první práce v IT - jak na pohovor?

Pokud studujete programování, líbí se vám a baví vás, tak je více než pravděpodobné, že se programováním jednou budete chtít živit. To ovšem znamená, že se budete muset poohlédnout po nějaké společnosti, kde svoji vysněnou práci získáte, a na kratší nebo delší čas se tam usadíte.

Než však svůj post profesionálního programátora získáte, čeká vás vstupní pohovor. Tam budete podrobně prozkoumáni, ohledáni a otestováni, zda jste právě vy tím vhodným kandidátem.

Že to zní strašidelně? Napoprvé asi ano, ale nemusíte mít strach, protože právě z toho důvodu pro vás máme tento článek. Navedl mě k tomu sdraco, protože jsem také programátor, pracuji jako senior konzultant a analytik, ale hlavně sedím na druhé straně „barikády“ – testuji nadějné kandidáty a uchazeče na místo programátora.

Část první - Curriculum Vitae

Ještě předtím, než se vůbec dostanete na pohovor, bude se po vás chtít vlastní životopis. Co to je, to určitě víte ze školy, takže by jeden řekl, „nic převratného.“ Jenže CV je váš první kontakt s lidmi, se kterými budete pracovat a vaše vůbec první šance udělat dobrý nebo špatný dojem!

Co by mělo být ve vašem životopise?

  • Vaše znalosti
  • Vaše zkušenosti
  • Vaše reference
  • Trochu z vaší osobnosti

Co v něm naopak být nesmí?

  • Vymýšlení si nebo lhaní
  • Hrubky a nespisovná čeština

V životopise chcete uvést věci, které umíte, ve kterých vynikáte. Chcete se pochlubit tím, co jste už dokázali – a právem! Zatímco jiní koukají na televizi, programujete po večerech ve svém volném čase prográmky, učíte se a tvrdě dřete. Máte právo být na sebe hrdí a nebojte se pochlubit.

Také se nebojte dát najevo, po čem vaše srdce touží. Chcete pracovat v silném týmu, s chytrými lidmi a stále učit se nové věci? Nemohli byste bez toho být? Napište to tam.

Na druhou stranu ovšem nepřehánějte. Jestliže jste si na ITnetwork pročetli jeden článek o Open GL, není dobré to do svého CV dávat. Lidé, kteří se vás budou ptát, mají zkušenosti a snadnou přijdou na to, kdy si vymýšlíte.

A ti samí lidé umí česky. Pokud tohle není vaše silná stránka, pište ve Wordu a používejte jazykové korekce. Nezapomeňte, že do CV vkládáte svoji energii a tím dáváte najevo, kolik jste ochotni investovat. Nic nevypadá hůř než „odfláknutá“ práce, kdy jasně říkáte, že vám na tom zase tolik nezáleží.

Část druhá - vstupní pohovor

Konečně přišel ten den, kdy se chystáte na svůj pohovor. Ale jak takový pohovor vlastně vypadá a co váš čeká?

Možností je celá řada. V některých firmách se může jednat o několik kol s různou tématikou, v jiných zase o jediné sezení. Budeme se spolu bavit o formě jednoho sezení, které v sobě zpravidla shrnuje všechno.

Na takových pohovorech proti vám budou obvykle sedět tři lidé – manažer, šéf týmu a senior programátor. Někdy těch lidí bude více, někdy méně, ale ti tři jsou klíčoví. Budeme jim říkat svatá trojice.

Manažer je tam kvůli administrativním procesům a zastupuje firmu. Šéf týmu je váš (budoucí) nadřízený, takže vás chce minimálně vidět. Senior programátor je hnidopich a rýpal, ten se vám bude vrtat v mozku, aby zjistil, co umíte.

O tom, co se bude dít, až za chvilku, protože nejprve musíte vědět…

Část třetí - proč bůh vymyslel pohovory?

Sedíte tedy proti svaté trojici a čekáte, co bude. A v tu chvíli si musíte uvědomit důležitou věc – proč tu vlastně jste?

Pohovory se dějí ze dvou důležitých důvodů:

  1. Firma chce zjistit, jestli jste vhodným kandidátem
  2. Vy chcete zjistit, jestli je firma vhodnou příležitostí

Právě vzájemná vhodnost je nejdůležitějším prvkem. Věřte mi, že se nechcete dostat do firmy za každou cenu. Můžete ostatní přesvědčit o tom, že na to máte, ale jestliže nejste pro něco vhodní a něco není vhodné pro vás, nebudete tam šťastní.

Nechte proto věcem volný průběh. Vydejte ze sebe to nejlepší a nechte je, aby vydali to nejlepší ze sebe. Pokud si vás vyberou, vědí proč, pokud ne, také vědí proč. Dokonce vám mohou nabídnout jinou a lepší pozici, než o jakou se ucházíte! Šéfové se vzájemně znají a dávají si doporučení, aniž byste to věděli.

Na druhou stranu máte i vy možnost se rozhodnout, jestli zrovna zde chcete pracovat. A pokud ne, tak se nepřemáhejte. Jde přece o vaši vysněnou práci!

Proto buďte upřímní, buďte sami sebou a užijte si celý pohovor.

Část čtvrtá - co vás čeká?

Takže opět sedíte proti svaté trojici a dotyční se vás ptají na všechno možné. Vlastně je to hodně podobné prvnímu rande – trocha nervozity, neznáte se, a tak se vzájemně snažíte poznat a témata budou točit okolo toho, co jste napsali do životopisu.

Zcela jistě se vás budou ptát na minulé zkušenosti. Tady vás možná zklamu, ale jako zkušenost se hodnotí „práce v pětičlenném týmu na půlročním projektu.“ Do zkušeností vám nezapočítají „vlastní budík, abyste nezaspávali.“ Dobrou zprávou ovšem je, že stále ještě nedodělaná diplomová práce na téma „Amortizovaná vytíženost webové farmy“ do zkušeností patří, zvlášť pokud firma pracuje s J2EE.

Na řadě pohovorů dostanete písemný nebo ústní test, který ohodnotí vaše znalosti. Tady přijde na řadu senior programátor, který bude bedlivě sledovat vaše myšlenkové pochody.

K tomu patří rada nad zlato – přemýšlejte nahlas! Na svých pohovorech dávám obvykle jednoduchý kus kódu, o kterém si povídáme. Sleduji, jaké má dotyčný analytické schopnosti a jestli bez svého IDE není ztracený. Bohužel, neumím číst myšlenky, a pokud jste pět minut zticha, nic si z toho neodnesu. Když přemýšlíte nahlas, vidím, kam směřujete a můžu i pomoci

Také vás čeká řada otázek z oboru a znovu opakuji - buďte upřímní! Nebudete tomu věřit, ale obvykle trvá tak minutu nebo dvě, než zjistím, jak moc si uchazeč vymýšlel ve svém CV. Jedna minuta?! Ta trojice, která proti vám sedí, má zkušenosti a pozná, když něco nesedí. Navíc senior programátor má obvykle přehled v řadě oblastí, jazyků i platforem – denně s nimi pracuje.

Otázky mohou být jak obecné, tak velice detailní, zkusme si jich několik položit skrze obory:

  • V jaké verzi Javy byly zavedeny generiky?
  • Co je to Applet sandbox a jak funguje?
  • Jaké jsou výhody a nevýhody techniky přetěžování operátorů?
  • Co jsou to extension metody?
  • Jaký je rozdíl mezi statickou a instanční metodou?
  • Jaký je ve Visual Studiu rozdíl mezi kompilačním módem debug a release?
  • Jaký je rozdíl mezi procesem a vláknem?
  • K čemu slouží thread pool a jak funguje?
  • Jaký je rozdíl mezi pointerem a referencí?
  • Co znamená: application stack, memory heap, desktop heap?
  • Co je to memory leak a jak k němu může dojít v Javě?
  • K čemu slouží výjimky?
  • Jaké znáte návrhové vzory a kde jste je používali?

Proč by někoho zajímala stará verze Javy bez generik? Jednoduše proto, že stále ještě existují aplikace běžící na starých systémech a podobné znalosti patří k všeobecnému přehledu. A jaký je rozdíl mezi statickou a instanční metodou? Odpověď, že jedna z nich má přístup k instančním proměnným, je chybná.

O každé z otázek, které jsem uvedl, se dá bavit minimálně 15 minut a o většině z nich byla napsána nejedna kniha, takže jednoslovné odpovědi nebudou ty správné. Ale nenechte se vystrašit, když něco nebudete vědět. Dobrého zkoušejícího nezajímá to, co neumíte, ale to, co umíte. Obvykle se dotyčného ptám do té doby, dokud zná odpovědi. Jakmile něco neví, snažím se najít hranici jeho znalostí, protože ta udává jejich množství. Když něco neví? Od toho máme Google. Denně na něm hledám tak 100x, tak proč by uchazeč musel znát vše-vědění světa?

Proto nemějte špatný pocit, když si s něčím nebudete vědět rady, dobrý zkoušející dává takové otázky jenom proto, aby vám dal co největší šanci se předvést.

Část pátá - příprava

Existuje skupina otázek, které dostanete prakticky vždy. Obvykle v různém pořadí, ale je dobré se na ně připravit:

  • Jaký si představujete plat?
  • Proč jste odešel z firmy X nebo Y?
  • Proč chcete pracovat právě v naší firmě?
  • Co víte o technologii Z, kterou naše firma vyvíjí?
  • V jakém největším týmu jste pracoval?
  • Jaká byla struktura týmu – vývojáři, designéři, analytici, testeři?
  • Na jakém největším projektu jste pracoval?
  • Jaké týmové nástroje jste používali – TFS, Git, CVS?
  • Jaké další nástroje jste používali – wiki, CRM, CP?

Před pohovorem si nastudujte webové stránky společnosti a seznamte se s ní - její webová prezentace je ekvivalentem vašeho CV, tak do toho. Také se nebojte zeptat na to, co vás zajímá nebo zaujalo.

Část šestá - facebook, linked-in, etc.

Upřímně, chvíli jsem přemýšlel, zda sem dávat tuto část, ale protože neustále zdůrazňuji, abyste byli upřímní (a zejména sami k sobě), dám sem tohle varování.

Vůbec první, s kým budete ve firmě komunikovat telefonem nebo mailem, bude HR (human resources) manažer(ka). A ten/ta má facebook profil! A současně s vaším CV si otevře váš profil a podívá se, co jste zač.

Jak asi vypadá vaše zeď se zprávou „Tak jsem dneska poslal CV do firmy Z. Vůbec netuším, co po mně chtějí, ale za pokus nic nedám a časem si najdu něco lepšího?“

Chcete se stát profesionálem? Je načase se jako profesionál chovat. Když už musíte něco psát, buďte pozitivní, nikdy nevíte, kdy se vám to vrátí.

Část sedmá - reference

Vůbec nejlepší způsob, jak získat práci, jsou osobní reference. Váš kamarád už ve firmě pracuje a vy jdete na pohovor? Nechte ho, ať vás doporučí! Je to výhodné z obou stran.

Firma ví, že se za vás zaručil člověk, na kterého se už spoléhá. A vy jdete na pohovor s tím, že za sebou máte dobré slovo a doporučení.

Druhou stranou mince jsou takzvaní head-hunters. Jsou to lidé a společnosti, kteří sledují trh práce a snaží se zprostředkovávat pracovní místa. Vy jim pošlete životopis a oni vám domluví pohovor. Občas ani nebudete vědět, do jaké firmy nebo jakou pozici, což vás v procesu degraduje na pouhé zboží. Buďte opatrní a než do toho půjdete, ujistěte se, že se svěřujete do správných rukou.

Hodně štěstí na závěr

V tuhle chvíli byste měli mít představu, jak probíhá velká část pohovorů. A já doufám, že jsem vám alespoň trochu s tím dalším pomohl. A nezapomeňte, že všechna energie, kterou do své vlastní prezentace vložíte, se vám mnohonásobně vrátí. Držím palce!

Všechny články v sekci
Práce v IT
Článek pro vás napsal coells
Avatar
Uživatelské hodnocení:
129 hlasů
Aktivity