Diskuze: Programování ve škole.

Ostatní jazyky Delphi Delphi (Pascal) Programování ve škole.

Aktivity (1)
Avatar
Matěj Machotka:23.11.2015 19:19

Zdravím, často poslouchám že Delphi je zastaralé vývojové prostředí a i já osobně si myslím to samé. Jde o to že na našem gymplu je programování naprosto přehlíženo plus první rok semináře programování je o Excelu. Druhý rok je o Delphi a já bych to chtěl změnit. Možnost mám, ale jelikož náš řiditel je líny prase, s prominutím, tak potřebuju udělat jeho práci za něj. Takže bych potřeboval návrhy o čem má smysl učit na gymnáziu. Osobně bych se přikláněl k FreePascal, nebo úplně změnit jazyk na C#, či Javu vzhledem k jejich jednoduchosti. Ale kvůli mým zkušenostem se ptám vás, co nějakou mají, co má smysl se ve škole učit? Stále Delphi, nebo je na čase to změnit?

Odpovědět 23.11.2015 19:19
Hranice mezi šíleností a genialitou je malá, ale každý nápad se zdá být zezačátku šíleností.
Avatar
mv
Člen
Avatar
mv:23.11.2015 19:44

Přikláním se k C#. PHP nebo JavaScript jsou podle mě až moc volné jazyky, přechod na něco na nižší úrovní může být potom nepříjemný a třeba v tom JavaScriptu je OOP řešeno trošku odlišněji než normálně. C++ je už zase moc nízkoúrovňové, mohlo by to leckoho odradit a tak na gymplu je asi blbost se ho učit.

 
Nahoru Odpovědět  +1 23.11.2015 19:44
Avatar
Odpovídá na Matěj Machotka
Michal Haňáček:23.11.2015 20:43

Osobně v Delphi (object pascal) nevidím problém. Na pochopení základů programování je v podstatě jedno jaký jazyk se budete učit (kor na gymplu). Pokud se ve třídě najde někdo talentovanější, tak je stejně od zbytku třídy napřed a o to spíše je jedno co se tam učí ...

Spíš mě zaujalo to že že je řediteli jedno v čem se bude učit a výběr jazyka nechává na "žákovi" (pokud jsem zle pochopil že jsi žákem, tak omluva) a ne na učiteli, který bude danou problematiku vyučovat :) ...

Nahoru Odpovědět  +2 23.11.2015 20:43
Každé rozhodnutí a každý krok v životě nás někam posune. Bohužel jen některé nás posouvají dopředu.
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Matěj Machotka
Martin Dráb:23.11.2015 21:02

To hodně záleží, jakým směrem bys chtěl své učení vést. Pokud bys chtěl spíše učit algoritmizaci, tak si vystačís s Free/Turbo Pascalem (samozřejmě, i C#/Java lze použít, jenom tam může být problémem OOP, dokud ho nevysvětlíš) a konzolovkama.

Delphi je podle mě na GUI aplikace pořád fajn věc. Problém tady je spíše v tom, že se jen tak nedostaneš k novjěším verzím, které do jazyka implementovaly prostředky známé z moderních jazyků (přetěžování operátorů, generika, myslím, že i anonymní třídy a metody, ale bude toho určitě víc). Počítám, že ve škole budete mít asi Delphi 7, které právě těmito věcmi disponovat nebude. Na druhou stranu, na učení programování to stačí, pokud zrovna nechceš učit ty věci, které v tom jazyku nejsou :-).

Nahoru Odpovědět  +1 23.11.2015 21:02
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Matěj Machotka:23.11.2015 21:02

Žákem jsem, ale vzhledem k tomu že na naší škole není žádný učitel programování, krom profesora na IVT, který Object Pascal nemá ani vystudovaný, natož aby uměl dobře pracovat v Delphi, tak si myslím že je potřeba změna. V IT se pohybuje čím dál více lidí a technika jde rychle dopředu, tak si myslím že školy by měli taky své učební plány měnit. Přijde mi prostě zbytečný učit se v programu který je již zastaralý a nepoužívá se. A programování není už jen záležitostí VŠ IT, ale i jiných technických VŠ. A i přesto že jsem "jen žák" tak si myslím že jsem toho přes studentský parlament změnil hodně a doufám že pár důležitých věcí změním, protože bych chtěl vystudovat IT.
Díky moc za názory a rady.

Nahoru Odpovědět 23.11.2015 21:02
Hranice mezi šíleností a genialitou je malá, ale každý nápad se zdá být zezačátku šíleností.
Avatar
Odpovídá na Matěj Machotka
Michal Haňáček:23.11.2015 21:13

A "profesor na IVT, který Object Pascal nemá ani vystudovaný" má "vystudovaný" C#? Nebo kdo vám tam to programování bude učit?

Jak už jsem několikrát říkal, hlásat tady že je něco zastaralé bez toho abych se o to zajímal mi příjde hloupé tak že k tomu se moc vyjadřovat nebudu. Ale jak už Martin Dráb naznačil i Delphi se vyvýjí a to poměrně intenzivně ... zkus se mrknout i na to. Jsem si téměř jistý že budeš překvapený co všechno se dá v moderních Delphi dělat ...

Nahoru Odpovědět 23.11.2015 21:13
Každé rozhodnutí a každý krok v životě nás někam posune. Bohužel jen některé nás posouvají dopředu.
Avatar
Ondřej Krsička
Redaktor
Avatar
Ondřej Krsička:23.11.2015 21:21

My ve škole programujem hry ve Scratch. Rozhodně doporučuju. ;) :D

 
Nahoru Odpovědět 23.11.2015 21:21
Avatar
Matěj Machotka:23.11.2015 21:27

Díky, cením si pomoci a názorů na věc, podívám se líp na Delphi a na jeho nové verze, zda-li by nešly pouze změnit Delphi 7.
Jinak chápu že na neodborné SŠ se nedá naučit pořádně programovat, ale chtěl bych aby studenti měli přehled o tom co programování je, jen mi šlo o to, jestli Delphi (Object Pascal) je to správný, proto jsem se ptal vás, těch co o tom něco vědí, jestli není něco lepšího.

Nahoru Odpovědět 23.11.2015 21:27
Hranice mezi šíleností a genialitou je malá, ale každý nápad se zdá být zezačátku šíleností.
Avatar
Odpovídá na Matěj Machotka
Michal Haňáček:23.11.2015 21:36

Aby jsi mě nepochopil zle, nesnažím se ti vymluvit výměnu programovacího jazyka, pouze se snažím poukázat na to že je to dost možná zbytečné ... špatně naučený/nenaučený object pascal je stejně na prd jako spatně naučený/nenaučený C#, nebo java.

Pokud bych byl v tvé kůži a měl bych přijít s jiným jazykem který by k něčemu byl, volil bych co nejjednoduší jazyk u kterého jsou co nejdříve vidět výsledky a "běžný" žák, který do programování není až tak zapálený se u něho zabaví a třeba ho programování i nadchne. Klidně začít s jazyky jako je Scratch, nebo jemu dost podobná alice (tam jde pokud se dobře pamatuju i psát v javě, nebo do ní alespoň exportovat - tak že učitel může vysvětlovat problematiku nad něčím co si žáci přímo napsali sami - o to víc si z toho něco vezmou) a na tyhle "primitivní" základy případně navazovat, nebo u nich zůstat podle třídy a kontextu ve kterém výuka probíhá ...

Nahoru Odpovědět 23.11.2015 21:36
Každé rozhodnutí a každý krok v životě nás někam posune. Bohužel jen některé nás posouvají dopředu.
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:23.11.2015 23:09

Aktuální verze Delphi (RAD Studio) jsou podle mě poměrně fajn.. ;)

Velice rychle máš vytvořenou pěknou okenní aplikaci a je to striktně typované, takže ti to moc nedovolí se střílet do nohy.. Nesnaž se změnit jazyk, ale sehnat dobrého učitele.. Ovšem těžko říct, jestli najdeš.. kdo by chtěl učit spratky, co o to stejně, až na výjimky, nemají zájem? ;) A ještě k tomu za chudý plat :D

Nahoru Odpovědět  +4 23.11.2015 23:09
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.