Předvánoční slevová akce PHP týden
Pouze tento týden sleva až 80 % na PHP e-learning!
Využij předvánočních slev a získej od nás 20 % bodů zdarma! Více zde

Diskuze: LOGO! Jednoduché řízení, krokového motoru

Aktivity (1)
Avatar
David Hynek
Redaktor
Avatar
David Hynek:19. června 23:16

Mám dotaz na znalé programu LOGO! od Siemense. Pořídil jsem si jejich programovací relé a chtěl bych jím řídit krokový motor. Jde vlastně jen o to, aby po stisknutí tlačítka vykonal motor 1 otáčku. Nic víc, tedy vlastně ano, v případě potřeby, aby dokázal místo cca 1600 kroků na otáčku udělat jen 1599 a pod. Bohužel jsem teď nad tím strávil dlouhou dobu a nemohu nikde najít nějaký příklad, od kterého bych se odpíchl.

Zkusil jsem: Na obrázku je to, co se mi zatím podařilo vytvořit, ale je to děsně pomalé, protože to používá časovač, který přepíná mezi dvěma fázemi v 0,01 sekund. Což by při 1600 krocích dělalo jednu otáčku 16 sekund. Tedy jsem dospěl k názoru, že jdu špatnou cestou a někde jsem prostě zabloudil.

Chci docílit: Neměl by někdo zkušenost s něčím podobným a nemohl mě postrčit? Bohužel jsem opravdu nenalezl nic co by mi nějak pomohlo a v zoufalství jsem oslovil i nějaké firmy, vyrábějící programy v PLC. Ale asi je to tak "snadné", že mi zatím nikdo neodpověděl. Jsem celkem naštvaný, protože na youtube, nebo různě na internetu jsou návody jak tím řídit šílený nesmysly, ale jak řídit obyčejný krokový motor jsem nikde nenašel.

Do tohoto pacholka to potřebuji. PLC Siemens LOGO!
A krokový motor je dvoufázový NEMA34 samozřejmě zdroj i driver mám k tomu taky.

Budu rád za každou radu a postrčení.

Editováno 19. června 23:18
Odpovědět
19. června 23:16
Čím víc vím, tím víc věcí nevím.
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:20. června 10:28

Mozna, to, co hledas, je podobne hodinam.
google = hodiny schema logicke obvody sedmisegmentovka
Bohuzel si uz nevybavim, jak se vsechny ty obvody jmenuji :) Je tam obvod, ktery pocita impulzy. Tomu na vstupu rikas do kolika ma pocitat (binarni cislo). Nas ucili o obvodu od 0 do 15, ale jiste jsou i pro vetsi cisla. Nevidim problem tam na tlacitko/prepinac rici, ze ma pocitat do 159 nebo 160.
S jednou otackou netusim, asi stejny obvod, prepnout na 1.
A kdyz ten obvod dopocita, na jednom vystupu se objevi signal, tak jim muzes vsechno zastavit, pak, jako signal z generatoru pulzu.

google = krorovy motor otacky
http://www.stomisi.cz/…okove-motory

 
Nahoru Odpovědět
20. června 10:28
Avatar
David Hynek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Peter Mlich
David Hynek:20. června 10:40

Tak v tom smyslu dělá ten prográmek co jsem sem dal (a i "vymyslel"). Dva výstupy vytváří pulsy, které se vzájemně střídají. A je tam i počítadlo, které po dosažení požadovaného počtu, zastaví vytváření další pulsů. Zatím to mám na dva výstupy, šlo by to rozšířit i na 4 a pod. ale nevím jak to zrychlit. Tedy určitě tam používám nějaký blbý generátor pulsů...

Nahoru Odpovědět
20. června 10:40
Čím víc vím, tím víc věcí nevím.
Avatar
Petr Langer
Člen
Avatar
Odpovídá na David Hynek
Petr Langer:20. června 12:21

Jaké konkrétní relé jsi koupil? Běžně mají tyhle relátka maximální přepínací frekvenci výstupů 10 Hz, takže ikdyby ti program vygeneroval 1600 pulsů během pár vteřin, tak se to relátko fyzicky tolikrát přepnout nestihne.

 
Nahoru Odpovědět
20. června 12:21
Avatar
David Hynek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Petr Langer
David Hynek:20. června 12:44

PLC řídící modul Siemens LOGO!
Bylo mi doporučeno... Na tom co píšeš může něco být, ale ono to má i digitální spínače... ale ani jsem použil analogový a tam může být omezení. Oč snadnější by bylo, kdyby se k tomu výrobci nebáli dávat víc podkladových materiálů... chudák kutil, chudák já :)

Nahoru Odpovědět
20. června 12:44
Čím víc vím, tím víc věcí nevím.
Avatar
Petr Langer
Člen
Avatar
Odpovídá na David Hynek
Petr Langer:20. června 13:26

Jsou dva typy digitáních výstupů, tranzistorové (rychlejší, pro malou zátěž) a reléové (pomalejší, pro vyšší zátěž. Při spínání je dokonce slyšet cvakání relátka). Ten tvůj modul má reléové digitální výstupy a podle datasheetu je jejich spínací frevkence 10 Hz. Datasheety jsou poměrně obsáhlé, jenom na tom e-shopu nejsou uvedené. Datasheet na straně 305 je ten tvůj modul.
Zkoušel jsi ten tvůj program nahrát do relátka? Nebo jsi těch 16 vteřin zatím jenom teoreticky odhadnul?

 
Nahoru Odpovědět
20. června 13:26
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:20. června 14:06

http://www.stomisi.cz/…okove-motory
Dole v tom navodu maji v tabulce Doba trvání 1 kroku [ms] = 1,95 pro nejake nastaveni (nadpis Řídící obvod s mikroprocesorem). Ze je tam nejaka finta, jak ho donutit delat vic kroku za stejny cas (nadpis Mikrokrokování).

Urcite souhlas s Petr Langer, ze pomoci tranzistoru to jde jiste ridit citliveji.

Editováno 20. června 14:07
 
Nahoru Odpovědět
20. června 14:06
Avatar
ostrozan
Redaktor
Avatar
ostrozan:20. června 18:40

Asi jsi na to měl jít jinak :
Kdyby ses totiž nejdřív zeptal čím se dá řídit krokový motor, tak by ti určitě mnoho lidí poradilo ať si koupíš třeba "Arduino ":https://laskarduino.cz/…sb-klon.html?…
A ušetřil bys 3000, protože to co chceš určitě tvým LOGEM nedosáhneš.

 
Nahoru Odpovědět
20. června 18:40
Avatar
David Hynek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na ostrozan
David Hynek:20. června 18:46

No... já se zeptal prodejce... a tam byl asi kámen úrazu... Taky už jsem na to Arduino pokukoval... Navíc, tam už bych si to v tom C dokázal i naprogramovat... Ze Siemensu mi poslali nějaký plánek, kde to umí přes nějaké můstky až 1kHz kmitů, takže kdybych snížil přesnost (kroky) na otáčku, dostal bych se s otáčkou pod 1 vteřinu. Takže zkusím ještě to a pak rezignuji a půjdu do toho Arduina (nebo podobného klonu). Od toho Siemensu to ale vypadá fakt profi, ale je to asi fakt spíš na nějaké spínače a koncáky, než na krokové motory... no uvidím a dám sem vědět, jak se mi to nakonec podařilo.

Děkuji moc za rady a pošťouchnutí.

Nahoru Odpovědět
20. června 18:46
Čím víc vím, tím víc věcí nevím.
Avatar
JerryM
Člen
Avatar
Odpovídá na David Hynek
JerryM:25. června 11:38

sem se koukal na internet a příkladů je tady spousta stačí zadat do GOOGLu heslo:

program LOGO! siemens stepper motor example

a máš tam aj video ... třeba tohle:
https://www.youtube.com/watch?…

 
Nahoru Odpovědět
25. června 11:38
Avatar
David Hynek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na JerryM
David Hynek:26. června 21:39

Tak nakonec to skutečně používám s Arduinem NANO V3.0 a funguje to skvěle! Dokonce díky tomu, že zvládne mikrosekundy, tak mohu mnohem víc zpřesnit podání, protože si mohu dovolit víc mikrokroků a přitom se to točí tak jak potřebuji. U toho Siemensu mi nakonec doporučili mnohem dražší modul. Ale zatím si vystačím s tím Arduinem, uvidím jak to bude fungovat v reálném provozu. Přikládám obrázek hotového řešení. Díky za nasměrování. Kdyby někoho zajímalo zapojení, rád se podělím o podrobnosti.

Nahoru Odpovědět
26. června 21:39
Čím víc vím, tím víc věcí nevím.
Avatar
David Hynek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na JerryM
David Hynek:26. června 21:46

Já toho zkoušel opravdu dost a těch videí jsem taky viděl spoustu. Ale zajímala mne osobní zkušenost. Dost jsem se bál toho driveru a silného motoru, ale nakonec to bylo mnohem jednodušší než jsem si na začátku myslel. A upřímně, mít první zkušenost zrovna s motorem na 48V a 7,8 A, byla ode mne neskutečná drzost. Proto i ta patřičná opatrnost. Nakonec to bylo jen jeden puls na Dir+ a pak 1600 pulsů na Pulse+.

Nahoru Odpovědět
26. června 21:46
Čím víc vím, tím víc věcí nevím.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 12 zpráv z 12.