Avatar
Martin Svoboda:28.10.2016 14:08

Ahoj lidi, jsem studentem prvního ročníku FIT ČVUT a zaroven jsem absolvent gymplu, čili o programování vím zatím velký kulový a že nám na dnu otevřených dveří řekli, že se programování nemáme přes prázniny věnovat, že bychom se to ještě mohli naučit špatně, tak jsem tak (ne)učinil a ted toho docela lituju, protoze kdybych se tomu venoval uz o prazdninach, ted bych v tom tolik neplaval... ale k veci :)
Toto téma zakládám, protože doufám, že mi zdejsi lidi trochu pomuzou se základama co a jak. Samozrejme jsem se snazil zeptat spoluzaku co a jak, ale moc jich jeste neznam a oni nevi o nic vic nebo min nez ja. Dival jsem se i na nejake videa na YT, ale presto mi spustu veci dost uniká.
Myslim, ze toto téma muze v budoucnu pomoct i jiným břídilům jako jsem já, tak prosí i administrátory, bay tot téma neuzavírali nebo neházeli do koše, díky :)
Jinak používám Linx Mint

  1. Toto jsem probírali na první cvičení, ale byl jsem z toho tak vedle, že me nenapadlo si ani vést nějaké poznámky nebo tak :D Takže moje otázka je: Jak se připojím na fray1 či fray3? Je jedno na který z nich? Když něco nahraju na fray1 bude to i na fray3? Vim jak vytvořit ten soubor Hotovo.txt, mozna i ty složky bych zvládl. Jak uvidím co v tom frayi mám a nemám?
  2. Jak vypsat datum bych i věděl :D Ale jak na chybový vystup pozdravit ShellTest? A taky.. Jak pak ten soubor uložím? Nikde v terminalu jsem nenašel nahoře v panelch něco jako Save As...?!
  3. Jaký je ozdíl mezi Shellem a Solarisem? Ja to vidim tak, ze jsem v Linuxu s GUI Mint, neco programuju v prikazové řádce, která se nazýva v linuxu Shell nebo Bash (myslim ze Shell je pod Bashem - kdyžtam me opravte) a Solaris nevim vbc co je -_- cvicici nam treba rekne otevrete si Solaris a lidi vedle me si otevrou dalsi okno s terminalem, tak jsem z toho trochu zmatený..
 
Odpovědět 28.10.2016 14:08
Avatar
gcx11
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Svoboda
gcx11:28.10.2016 17:26

Ahoj, nejsem z FITu, ale čekám, že to máte podobné.

Heslo:
https://ict.fit.cvut.cz/…telske-ucty/

Ano, mělo by to být jedno, na který fray se připojíš. Nejspíše se tam připojíš přes SSH s Putty. http://www.chiark.greenend.org.uk/…ownload.html

Když děláš věci přes terminál, tak žádná tlačítka nenajdeš. Všechno se dělá přes příkazy:
ls - vypsání souboru
cd - změna adresáře
pwd - vypíše pracovní adresář = zjistíš, ve kterém adresáři zrovna jsi
echo - vypíše text

Přesměrování vstupu do souboru se dělá přes ">"

prikaz_pro_shell nejake_argumenty > soubor

Solaris je operační systém na bázi UNIXu. V něm pak otevřeš terminál, ve kterém skriptuješ za pomoci shellu. Shell je program, ve kterém pak skriptuješ příkazy pro OS. Například: "Zapiš do souboru nějaký text, pak ho přesuň do jiného adresáře ...". Jak se UNIX vyvíjel, tak vzniklo různé množství shellů. A vy používáte Shell s názvem "Bourne-Again shell", zkráceně "bash". Vzhledem k tomu, že je takové množství shellů, tak každý může mít ty příkazy jinak vylepšené. Proto existuje stanovená norma, zvaná POSIX, která určuje, jaké příkazy můžeš používat v bashi a mělo by to fungovat i na jiné odnoži UNIXu. Například mezi Mintem a Solarisem nějaké rozdíly jsou, jelikož Mint běžím narozdíl od Solarisu na Linuxovém jádře. Ale ty základní příkazy by se moc lišit neměly, takže bys IMHO mohl Mint používat na zkoušení příkazů pro domácí úlohy.

Určitě má tvůj vyučující nějaké stránky, kde máte popsané odkud se to učit a další informace.

 
Nahoru Odpovědět 28.10.2016 17:26
Avatar
Odpovídá na gcx11
Martin Svoboda:28.10.2016 19:32

Dík za super odpovedi, uz mám v tom všem trochu víc jasno :D

 
Nahoru Odpovědět  +1 28.10.2016 19:32
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.