IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Dominik Baričák:25.9.2019 21:36

Ahoj,
nyní jsem v maturitním ročníku na SŠ a plánuju zkusit vysokou školu technického zaměření. Ať už si ale vyberu jakékoliv zaměření, například strojařinu nebo elektrotechniku, chci se dále učit programovat. Řekl bych, že mám už celkem dobrý přehled o tom, na co se každý jazyk, framework atd používá, základní odlišnosti od ostatních jazyků atd. Naopak v čem nemám přehled téměr žádný je POPTÁVKA po jednotlivých jazycích a také co bych měl jako začínající programátor žádající o práci umět. NEČEKÁM, že jako junior budu mít víc jak 23 000 kč. Jsem ještě student, plánuju VŠ a tudíž není v mých silách se jako správný programátor naučit více věcí najednou. Navíc ještě ani nevím, jestli bych vůbec chtěl jako programátor pracovat. Kdo ví, třeba mě po VŠ chytne trošku jiné zaměření. Co se ale 100% budu aspoň okrajově učit je C/C++... snad každý by z něj měl znát alespoň pointery, naprogramovat nějaký jednoduchý spojový seznam v C. S tím snad každý souhlasí. Moje hlavní otázka na vás... doporučili byste mi spíše z hlediska poptávky a platu něco v Javě (Android, JavaFX) a nebo je pro začátečníka lepší se vrhnout na základy frontendu a věnovat se webu (PHP, Java EE, Databáze)? Jak je na tom v česku Java EE oproti PHP? Zmínil jsem vám tedy cca 4 technologie a já po vás chci z hlediska poptávky vybrat jen JEDNU nejvýhodnější.

Editováno 25.9.2019 21:37
 
Odpovědět
25.9.2019 21:36
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:26.9.2019 9:13

Zhlediska praxe a klidnejsiho zivota frci CNC stroje, 3d tiskarny, strojarina, autocad, rezani.

Programovani, jako takove je proti tomu narocna vec. Na penize Java, c/c++, asp. Php se resi okrajove, spis kvuli neznalosti moznosti a ze je podobne asp.
Hlavni problem je, ze zakaznik nevi. Jemu je jedno, jaky jazyk. On potrebuje eshop napojeny na ucetnictvi a exporty do xml pro zbozi.cz. Nebo potrebuje individualni system, treba evidence studenta, pristupy, rozvrhy, obedy, elearning... Vetsinou zakaznik nema nic nebo ma nejake systemy, na ktere je zvykly a potrebuje je propojit. Neni to vubec sranda a chce to trpeliveho, ochotneho, oddaneho cloveka, ktery bude pracovat po nocich a budou mu volat neustale na mobil.

 
Nahoru Odpovědět
26.9.2019 9:13
Avatar
Martin Petrovaj
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Dominik Baričák
Martin Petrovaj:26.9.2019 14:27

Od Javy EE sa drž bokom. Na nové projekty to nikto nepoužíva a (vďakabohu) sme už vo fáze, kedy sa s EE takmer nestretneš ani na existujúcich. To sa radšej nauč Spring.

doporučili byste mi spíše z hlediska poptávky a platu něco v Javě (Android, JavaFX) a nebo je pro začátečníka lepší se vrhnout na základy frontendu a věnovat se webu (PHP, Java EE, Databáze)?

Databázy sa hodí poznať nech už robíš takmer čokoľvek, nie len web.

PHP ako svoj hlavný jazyk si vyber asi len vtedy, ak vidíš svoju budúcnosť lovením pochybných a rôzne platených zákaziek na webtrhu a pod. Oproti C#, Jave, Node.js a Pythonu ho využíva už o dosť menej "poriadnych" firiem.

Ak chceš job vo veľkom, zavedenom korporáte a brať za to slušné peniaze, tak skús tú Javu. Keďže sa používa naozaj vo veľkom, tak po nej je stále dopyt. Počítaj ale s tým, že to je starší jazyk - ťahá si so sebou väčší historický dlh a má bližšie k retirementu než iné jazyky (aj keď to je stále niekoľko desaťročí do budúcnosti, v modernej Jave a frameworkoch sa stále robí aj dosť nových projektov)

Ak chceš job kdekoľvek za priemerné alebo slušné peniaze a chceš pri tom používať schopný a vcelku moderný jazyk, tak sa nauč C# a [ASP].NET. Pre maximálny zisk a dopyt si pozri nejaké online kurzy aj na Azure a NoSQL, zisti si ako funguje HTTP a REST API, nauč sa software design a základy [micro]servicovej architektúry.

Ak chceš job hneď a chceš zarábať veľa, nauč sa webový frontend. Šialené peniaze zarábajú dobrí Angularisti, prípadne sa môžeš naučiť React alebo Vue, ktoré sú oproti Angularu jednoduchšie. Určite nie je odveci vedieť písať aj backend v Node.js, ak sa chceš vydať čisto JS cestou.

Sú aj rôzne nové alebo niche jazyky (napr. Go, Scala, R), ale po tých v Česku ešte nie je taký silný dopyt.

já po vás chci z hlediska poptávky vybrat jen JEDNU nejvýhodnější.

#sorryjako, ale to ti nevyberie nikto. Nezvykaj si na mentalitu "voďte ma za ručičku" alebo "je mi jedno čo, len my vy niečo vyberte". Či už si spravíš vlastný research, alebo ti niekto stručne popíše situáciu zo svojho pohľadu, rozhodnutie je stále na tebe. Si už dospelák, nežiješ vo feudalizme ani za socíku, takže sa rozhoduješ sám za seba a za správnosť tohto rozhodnutia si zodpovedný tiež len ty. Určite to nechceš hodiť na niekoho iného, kto nebude znášať následky.

A rečnícka otázka na koniec - ak je jedna technológia jednoznačne lepšia než ostatné, prečo v nej asi tak nevyvíjajú všetci?

Nahoru Odpovědět
26.9.2019 14:27
if (this.motto == "") { throw new NotImplementedException(); }
Avatar
Jaroslav Smrž
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Dominik Baričák
Jaroslav Smrž:26.9.2019 14:55

Naprosto souhlasím s Martinem Petrovajem. Jinak za mně - C# a .NET nic nazkazíš. Je to moderní programovací jazyk a můžeš v něm dělat prakticky cokoliv - desktop, hry, mobil, web. Navíc má výbornou dokumentaci oproti open source jazykům a dobře placenou práci seženeš vždy. Když bys pak chtěl přesedlat jinam, se znalostí c# nebudeš mít problém naučit se další c-like jazyk. Ještě tu nikdo nezmínil c++. Tam jsou také královské platy, ale naučit se dobře c++ je běh na dlouhou trať a není to zrovna nejjednodušší.

Nahoru Odpovědět
26.9.2019 14:55
/* Life runs on code */
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.