IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Hodnocení VUT FIT

Na VUT FIT studuji bakalářský studijní program a to od roku 2014 (tedy v současné době za sebou mám již 4 semestry). V tomto článku bych chtěl FIT krátce představit a zhodnotit jeho klady a zápory...

Na FITu studují téměř tři tisíce studentů (z toho asi dvě třetiny Bc.) a pracuje okolo stovky akademických pracovníků (do toho se nepočítají cvičící, kteří jsou PhD studenty). Je rozdělen do čtyř ústavů (počítačových systémů, informačních systémů, inteligentních systémů a počítačové grafiky a multimédií). Kromě toho zde najdeme i centrum IT4Innovations (v rámci stejného projektu byly vybudovány například superpočítače Salomon a Anselm v Ostravě), kde probíhá výzkum ve spolupráci s několika firmami a sídlí spin-offy (firmy založené studenty FITu). FIT je také jedním ze čtyř OpenPOWER hubů na světě (ve spolupráci s IBM a Red Hat; probíhá zde vývoj pro architekturu POWER8). Tento hub zahrnuje čtyři servery (hodně velké skříně) a je využíván vývojáři z celé Evropy. Pokud tě něco z toho láká, tak dobrá zpráva je, že není problém se výzkumu účastnit a k POWER nebo i superpočítači se dostat - a to i jako Bc. student. O tom ale až na konci článku. :)

Články nejen o programování

Prostory a vybavení

FIT je vlastně rekonstruovaný kartuziánský klášter (moc pěkné a příjemné) doplněný o několik úplně nových budov. Je poměrně rozsáhlý a nízký - tedy žádná hromada schodů nebo nutnost výtahů (ty tu ale i tak na několika místech jsou). Hlavní částí jsou dvě přednáškové místnosti (málokdo používá termín "aula") pro cca 300 a 200 lidí. Ty jsou doplněny několika menšími, kde probíhá streaming z hlavní místnosti (dobré místo pro ty, co se chtějí během přednášky bavit nebo si třeba udělat palačinky ;) - i takoví už tu byli). V prvním ročníku Bc. studia se přijímá cca 700 lidí, kteří jsou rozděleni na dvě skupiny (takže i při plné účasti není problém se na přednášku vlézt). Přednášky jsou většinou nahrávány a streamovány (můžeš sledovat z kolejí) a účast ke konci semestru často dost klesá (proto někteří vyučující záznamy nepovolují).

Články nejen o programování

Další významnou částí je CVT (Centrum výpočetní techniky) - v zásadě jsou to tři budovy plné počítačů. Zde probíhá většina cvičení (některé ale probíhají i v jiných, specializovaných laboratořích), ale také je tu šatna (zákaz vstupu v botech) a velká místnost čistě pro studenty (neprobíhají zde žádná cvičení). Vybavení je aktuální (i3/i5, 8 GiB RAM) s Windows 7/CentOS v dual bootu (teoreticky je možné projít studium bez použití Linuxu, pokud je někdo zásadně proti :)). Hned kousek vedle je menza (bývalý starý pivovar) a pod ní v současné době vzniká "studentský klub", kde bude možnost trávit čas, řešit projekty a dát si pivo (detaily doplním, až se tam po otevření půjdu podívat). V menze vaří poměrně dobře a studentské ceny jsou OK (kousek od FITu je ale i několik restaurací, hospod, pekárna, cukrárna, bistro a Albert) a má otevřeno od 11:00 do 14:30. Přímo součástí FITu je i non-stop kavárna (hned vedle vrátnice) a hned vedle přednáškové místnosti i automaty se vším možným.

Články nejen o programování

Obě budovy jsou spojeny mostem přes silnici a všechny prostory jsou pokryty Wifi sítí. Ta funguje poměrně dobře (problém je, když je plná přednáška a připojeno 150 lidí v jedné místnosti) a je na ní nastaven limit na množství stažených dat, po jehož překročení se zpomalí. Pokud chcete něco velkého stahovat (například záznamy přednášek nebo instalačky linuxových distribucí, že? ;)), tak je ideální připojit se přímo patch kabelem v CVT nebo knihovně. Knihovna je příjemná a klidná s poměrně velkým výběrem aktuální literatury (najdou se ale i zastaralé kousky, které snad v dohledné době vyřadí). Kromě IT literatury je zde i malý koutek beletrie pro relax. Významnou částí je kopírka (barevná), druhá tiskárna (černobílá) a širokoformátový plotter (když by někdo potřeboval vytisknout několikametrový výkres). Cena za stránku je 1,50 Kč a na placení se používá ISIC (nabít si ji můžeš v menze). Hned za knihovnou jsou dvě konferenční místnosti (tak pro 10 lidí), které si můžou studenti zarezervovat a využít je například na setkání týmu. Je v nich oválný stůl, projektor, bílá tabule a velká televize.

Články nejen o programování

Lidé

Vyučující (několik profesorů, většina doktoři) jsou v naprosté většině případů solidní lidé, s kterými se dá domluvit a opravdu je baví učit a mají zájem o studenty. Samozřejmě existují výjimky a například jeden je velmi arogantní. Několik se také moc nechce přizpůsobit a aktualizovat materiály (ti ale nemají daleko do důchodu). Naopak jsou zde ale legendy jako Smrčka (programování), Vojnar (operační systémy), Peringer (C/C++) nebo Kunovský (elektro), u kterých se na přednášce fakt nevyspíš ;). Většina přednášek a cvičení jsou záživné a přínosné a člověk se i často zasměje - Co udělá rodič, když mu zahyne potomek? Udělá si nového.. (procesy); Zlí jazykové říkali, že C++ je jako prase s křídlama.. No tak teď (od C++11) má navíc ještě proudový motor.; V C++ není tak snadné se střelit do nohy jako v C.. Ale když už se střelíte, tak o tu nohu přijdete.

Vedení fakulty je vstřícné a progresivní a nejvíce se mi líbí kolegiální přistup - ten vztah mezi učitelem a studentem již není jako nadřízený a podřízený, ale spíše jako akademik a akademik (byť jsme mladí kolegové a máme se hodně co učit). Většina lidí si tu nepotrpí na formality a s některými si tykám (například vedoucí mé práce). Na studijním oddělení a v CVT už to taková sláva není a tamnější paní jsou často nepříjemné.. Pokud ale člověk slušně přijde, tak nemá žádný problém. Zato v knihovně jsou velmi příjemné slečny, které se vším rády poradí a pomůžou.

Co se týče studentů, tak je to různé. Většina těch horších naštěstí rychle vypadne, ale i tak se občas najde někdo nepříjemný nebo nějaký namyšlený šprt (ty je ovšem celkem sranda sledovat :D) a v zásadě opět vidím velké zlepšení oproti střední škole a "normální společnosti" - naprostá většina lidí tu jsou milí, tolerantní a rádi spolupracují (takže není problém najít si slušné kolegy do týmových projektů. Co se týče holek, tak jejich podíl je zde trochu nad 10%, což je škoda.. IT není jen pro kluky!

Náročnost

O FITu často kolují zvěsti, že je velmi těžký a že FIŤáci nemají kvůli projektům čas na nic jiného... Je to všechno pravda :D. Tedy alespoň v porovnání se střední školou nebo fakultami typu FSS (sociální studie).

Je pravda, že je to náročná škola a také, že člověk musí udělat hodně netriviálních projektů (což je ale podle mě jedna z velkých výhod oproti konkurenčním fakultám - kromě teorii totiž člověk, ať chce nebo ne, získá i rozsáhlou praxi). Projekty jsou různého rozsahu i obtížnosti. Je zde několik týmových projektů (většinou dvojice, jeden pro pět lidí), ale s trochou píle a snahy to není problém zvládnout. Pokud má ale někdo představu, že se v pátek opije a přes víkend se bude flákat, tak ať na FIT rovnou zapomene.. IT je spíše styl života, než jen obyčejná profese a předpokládá se samostudium. Samozřejmě je možné nějak prolézt s minimem úsilí.. Pokud ale má tohle člověk v plánu, možná by si měl položit otázku, proč chce vlastně studovat VŠ.

Kromě projektů jsou v některých předmětech i "domácí úkoly" - přesněji v prvních dvou matematikách. Tyto úkoly jsou týmové a na procvičení látky. A není to nic těžkého. Většina předmětů má zápočet - student musí během semestru získat určitý počet bodů, aby byl připuštěn ke zkoušce. Kromě projektů je tyto body možné získat v půlsemestrálkách (test cca v polovině semestru, v průběhu přednášky) a někde dokonce za aktivitu na přednáškách (například upozornění na chybu, zodpovězení otázky nebo bonusové úkoly) - to ale záleží na vyučujícím.

Většina předmětů je zakončena písemnou zkouškou (u některých je jen zápočet), na kterou jsou tři pokusy a většinou bývá nějaké minimum (okolo poloviny bodů). V případě neúspěchu si student musí ten předmět (povinný) zapsat znovu příští rok a udělat ho (další tři pokusy), jinak končí. Předměty jsou hodnoceny podle ECTS - A-F (A - 90 a více bodů, F méně než 50 bodů). Předměty jsou různě těžké, ale obecně platí, že každý semestr je náročnější, než ten předchozí (doporučuji vzít si maximum volitelných předmětů v prvním roce).

Jinak statisticky dokončí studium přibližně třetina studentů (míněno Bc. studium). Náročnost je tedy celkem vysoká. Na druhou stranu většina studentů zároveň pracuje nebo jsou ve výzkumu, takže to zas tak hrozné není.. :)

Výzkum

Myslím, že výzkum je jedna z hlavních předností FITu. Je možné se zapojit již od 2. semestru (můj případ) a teď nově (od minulého roku) probíhá tzv. projektová praxe, kde je možnost si vybrat některé z vypsaných témat (všechny velmi zajímavé) a pracovat na něm pod vedením zkušenějších lidí. Za projektovou praxi dostane student kredity a pokud bude dobrý, tak může pokračovat i další semestry a dostane výjimečné stipendium.

Na FITu je možné pracovat prakticky na čemkoli - od bezpečnosti přes vývoj HW a verifikaci až po evoluční algoritmy. Podrobnosti najdeš na stránkách FITu. Já osobně jsem členem ANT (Accelerated Network Technologies) a ještě s jedním spolužákem pracujeme na MAC (Media Access Controller) pro využití v FPGA čipech (nic jednoduchého, ale získávám obrovské množství zkušeností z reálného projektu). A tento náš výtvor bude využit v několika reálných projektech (například sonda pro monitorování síťového provozu), což je pro mě velkou motivací - tvorba reálných věcí, které se používají.

Kromě toho bych "vypíchl" například ty evoluční algoritmy. Další dva spolužáci na tom minulý semestr pracovali a jejich kód běžel (a spálil procesorový čas za 300 000 Kč) na superpočítači Anselm. Zajímavá je taky spolupráce s Red Hatem, kde několik reálných projektů vytvořili právě studenti FIT. Kromě samotné účasti v takovém výzkumu je také možnost pak v jeho rámci psát bakalářku/diplomku (což si účastníci projektové praxe trochu vyzkouší na psaní technických zpráv a dokumentace). Dále se zde pracuje s roboty, rozpoznávání řeči, automatická analýza dopravy a mnoho dalšího. Komu tedy nestačí jen běžné studium nebo běžná práce, může tvořit úplně něco nového.

Předměty

Zde bych chtěl popsat krátce jednotlivé předměty (detaily si můžeš přečíst ve studijním plánu). V bakalářském studiu je poměrně pevně daný plán a absolvent tak rozumí alespoň základně (s důrazem na něco konkrétního) všem částem IT a umí dobře programovat (tomu se vyhnout vůbec nedá). Kromě povinných předmětů si ale můžeš (musíš získat dostatek kreditů) vybrat několik volitelných a to i z jiných fakult (takže pokud někoho láká management nebo třeba historie, má možnost). Někomu se to možná nelíbí, ale já myslím, že to stojí za to a je to pozitivum. Protože i ty předměty, které nebyly tak úplně můj šálek kávy, mi toho dost daly a já se teď v té problematice orientuji a když bych potřeboval, vím co a kde hledat.

1. semestr

Diskrétní matematika

První matematika. Učí se zde výroková logika, množiny, grafy apod. Matematice moc neholduji, ale je to velká změna oproti střední - konečně se vysvětluje, proč to tak je a není to jen výčet postupů. Rozhodně je to zaměřeno spíše prakticky pro ajťáky. Jinak doporučuji docentku Hliněnou - vtipná, vstřícná a schopná učitelka.

Elektronika pro informační technologie

Základy elektrotechniky (pro studenty průmyslovek spíše opakování). Nebýt Kunovského (připravte se na kouzelnický trik nebo Vánoční překvapení), tak by mě předmět nejspíš moc nebavil - dává ale potřebné základy, aby člověk mohl rozumět složitějším obvodům a proč platí některá omezení.

Úvod do SW inženýrství

Na tento předmět mnoho studentů nadává, ale mě bavil - je tu dáván pohled na průběh vývoje SW - různé metodiky, jaké nás potkají problémy, jak jim čelit apod. Projekt je analýza zadání (různé - knihovna, upíří banka...) a tvorba ERD modelu databáze (na tento projekt navazují databázové systémy, kde probíhá implementace návrhu).

Základy programování

První síto. Předmět je úvodem (vhodné i pro naprosté začátečníky) do programování (konkrétně se používá C). Jede se velmi rychle (takže nezkušení musí zabrat) a člověk často zjistí, že spoustu věcí dělal špatně (a hlavně proč jsou špatně). Na přednášky jednoznačně doporučuji Smrčku. Kromě přednášek jsou i cvičení, kde se prakticky zkouší probrané učivo a také probíhají obhajoby (pár minutek - jen ukázat kód) všech tří projektů. Já měl: Jednoduchý tabulkový procesor, výpočet sinu pomocí Taylorova polynomu (a následné využití v praxi) a hledání cesty bludištěm.

Matematický seminář

Volitelný předmět (kredity zdarma) s opakováním středoškolské matematiky. Všem, kdo v matice plavou, vřele doporučuji.

Počítačový seminář

Nový volitelný předmět (neměl jsem) pro lidi s žádnou nebo malou zkušeností s PC.

2. semestr

Programování na strojové úrovni

Asembler. Rozhodně zajímavý předmět - vysvětlení architektury x86 a jednotlivých instrukcí. Přednášky mi připadaly trochu únavné, ale je k dispozici kvalitní opora, ze které je možné dostudovat sám. Zajímavá cvičení (bodovaná) - stojí za to chodit.

Matematická analýza

Hlavně integrace a derivace. Doporučuji dávat pozor, protože bez toho se inženýr neobejde ;).

Návrh číslicových systémů

HW předmět - jak fungují logická hradla, kombinační a sekvenční obvody, stavové automaty. Učí se zde základy VHDL a vypracovává projekt "přístupový terminál" - obvod, který ověřuje správnost zadaného kódu a vypíše přístup povolen/odepřen. Pro projekt se využívá FITKit, což je zajímavá hračka s FPGA v sobě (programovatelné pole hradel). V praxi navrhnete obvod ve VHDL (jazyk pro popis HW) a v tomto ho můžete realizovat.

Operační systémy

Druhé síto. Zde se probírá dost detailně princip operačních systémů (tj. jak je organizovaná pamět, stránkování, souborové systémy, správa procesů). Kromě toho se ze začátku studenti seznámí s Linuxem a Bashem (terminál). První projekt je právě na bash (nedělal jsem), druhý na správu procesu a semafory. Jeden z nejlepších a nejzajímavějších předmětů zatím.

Angličtina

Jsou 4 angličtiny (podle úrovně). Já šel rovnou do té poslední (tu musíte během studia absolvovat). Chodilo se na FEKT (15 minut cesty), protože FIT nemá vlastní ústav jazyků.

Seminář VHDL

Povinně volitelný (VHDL, C++ nebo Java). Z této skupiny musíte jeden absolvovat (můžete klidně všechny už jako volitelné). Zajímavé, pokud vás zajímá a baví návrh HW. Právě v tomto jazyku pracuji při tvorbě MACu.

Jazyk C

Volitelný předmět (ale jeden z nejtěžších). Velmi dopodrobna prochází C a vysvětluje principy a úskalkí programování. Vynikající přednášky (Petr Peringer - PePe), náročné projekty (Eratosthenovo síto a jeho využití ve steganografii, tail a nějaká šílenost, na kterou jsem neměl čas :D) a ještě náročnější zkouška. Rozhodně to ale stojí za to. Pokud se chce někdo naučit dobře programovat, doporučuji.

Tvorba webových stránek

Volitelný - neměl jsem zapsáno, ale byl jsem se podívat + reference spolužáků. Poměrně jednoduchý předmět (HTML, CSS) zaměřený hodně technicky (design do IT opravdu nepatří) - tj. probírá se, jak fugnuje technologie webu, ne jak udělat pěkné webové stránky-

Skriptovací jazyky

Volitelný - opět jsem neměl zapsáno. Procházejí se Python a Perl. Celkem zajímavé učivo, ale celkem hrozný přednášející.

3. semestr

Algoritmy

Vysvětlují se principy různých datových struktur (seznam, zásobník, hashovací tabulka, fronta, stromy) a algoritmů (vyhledávací, řadící, atd). Celkem zajímavý. Za přednášející pozor na Honzíka (rád strhává na testech body za chybné odpovědi) a doporučuji Burgetovou - mladá a sympatická. Honzík plánuje brzo důchod, takže je možné, že už ho nepotkáte ;)

Formální jazyky a překladače

Brutální předmět. Teoretičtí informatici budou jistě chrochtat blahem, ale my ostatní ne :D. Velké množství teorie (ale i praxe) a projekt pro 5 lidí - tvorba vlastního interpretu. Doporučuji za první rok proklepnout lidi a sehnat si dobrý a spolehlivý tým.. Spousta lidí nedostala zápočet. Jinak ale vynikající (a světoznámý) přednášející (Meduna) a celkově zajímavý předmět.

Numerická matematika a pravděpodobnost

Poslední matematika v bakalářském studiu. Je to úplně jiné, než dosavadní matematika - hojně se používá aproximace. Taková reálná, inženýrská matematika. Velmi zajímavé a v praxi použitelné. Pozor na cvičení s Novákem (drsné testy), Fuchs je v pohodě (ale zase to nedonutí se to naučit..)

Návrh počítačových systémů

Pokračování číslicových systémů. Tentokrát na vyšší úrovni - jak udělat sčítačku, násobičku, děličku, samoopravné kódy apod. Dále architektura pamětí a princip CPU. Jsou dva projekty na FITKitu - vypsání svých iniciálů na maticovém displeji a vlastní CPU s instrukční sadou Brainfucku. Zajímavý a zábavný předmět.

Signály a systémy

Těžký předmět, hodně teorie. Přednášející je ale výborný a snaží se to maximálně podat prakticky a znásilňovat matematiku. Probírají se různé filtry a možnosti zpracování zvuku a obrazu (konečně člověk aspoň trochu ví, jak ten Photoshop funguje).

Pokročilé asemblery

Volitelný předmět. Prochází se 64bit režim, WinAPI (pěkně hnusné) a MMX a SSE (velmi zajímavé) instrukce, které umožňují zpracovávat více čísel souběžně. Zajímavá látka, ale nepříliš záživné podání a hlavně velmi zastaralé materiály. Projekt je vytvořit vlastní grafickou aplikaci v ASM nebo optimalizovat nějaký algoritmus pomocí SSE (rekord je 4000x zrychlení). Pro zájemce se garant snaží dát dohromady tým pro tvorbu operačního systému čistě v asembleru (s důrazem na jednoduchost a výkon).

Programovací seminář

Nový volitelný předmět (neměl jsem) se Smrčkou. Vypadá velmi zajímavě a příští semestr se půjdu rozhodně podívat.

4. semestr

Databázové systémy

V předmětu se probírají databáze (flavor - Oracle) od úplných základů (co to je, jak navrhnout DB, ERD, SQL) až po pokročilejší věci jako transakce nebo optimalizace. Přednášky jsou OK, specifikum jsou tzv. hromadné konzultace, kdy si dva-tři studenti připraví řešení nějakého zadání (po domluvě s přednášejícím; např. vytvořit ERD) a v poslední třetině přednášky jej pro všechny prezentují. Samozřejmě jsou za to uděleny bonusové body plus si člověk ověří, že tomu opravdu rozumí. V předmětu je projekt pro dvoučlenný tým, kde postupně vytvoříte DB podle zadání (možné využít již hotový projekt z IUS) a na konci probíhá obhajoba.

Počítačové komunikace a sítě

Zajímavý a z mého pohledu velice jednoduchý předmět (sítě jsem měl poměrně důkladně na střední + mám zkušenosti z práce) vysvětlující princip sítí od úplných začátku a poměrně detailně. Přednášky jsou poměrně zajímavé (především ty od Veselého). Během semestru se tvoří dva jednoduché projekty (HTTP klient a vlastní client/server protokol pro přenos souborů) a zajímavostí je absence minima na zkoušce. Za semestr můžete získat až 48 bodů a pak stačí získat 2 body do E. :D

Principy programovacích jazyků a OOP

Teoretický předmět obecně považován za jeden z nejtěžších. Nejsou záznamy a z prezentací to člověk nemá moc šanci pochopit, takže doporučuji chodit na přednášky. Já nevynechal ani jednu a dělal si poznámky a i půlsemestrálku (18/20) i semestrálku jsem udělal docela bez problému (45/60) bez učení. Celý předmět je de facto povídání o tom, jak fungují a jak se vyvíjely programovací jazyky, jaké jsou výhody/nevýhody a pak poměrně detailní rozbor a vysvětlení OOP. Jsou zde dva netriviální projekty (PHP a Python 3).

Základy počítačové grafiky

Jednoduchý předmět uvádějící do 2D/3D grafiky především prakticky. Na cvičeních má člověk dobrou šanci vyzkoušet si všechnu teorii v praxi a projekt je de facto jednoduchý 3D engine (studenti jen dodělají). Přednášky jsou zajímavé a záživné (konečně vím, jak funguje antialising :D). Novinkou je, že je možné si tento předmět zapsat už v prváku (začátečníkům ale nedoporučuji - předpokládá se solidní znalost C).

Základy umělé inteligence

Předmět o všemožných algoritmech, které se používají k řešení problémů nebo prohledávání stavového prostoru. Probírají se jazyky LISP a PROLOG. Půlsemestrálka a cvičení jednoduché, zkouška už tolik ne. :)

Seminář C++

Navazuje na předmět Jazyk C a Peringer se nezapřel. Vynikající přednášky pro "skalní příznivce jazyka C++". Předmět nemá žádnou zkoušku, pouze dvoučlenný projekt. Letos bylo zadání naprogramovat s využitím návrhových vzorů a OOP hru Othello a to s GUI v Qt a CLI (herní logika oddělena od UI).

Kromě předmětů, které jsem vypsal (s těmi mám zkušenost/něco o nich vím) jsou i další - například série předmětů zaměřená na Windows (desktop/server administrace, C#) a CCNA (sítě, Cisco certifikát) a také mě jich ještě dost čeká - budu průběžně doplňovat.

Závěr

Kdybych měl zhodnotit VUT FIT jako celek, tak řeknu, že je to jednoznačně nejlepší fakulta informačních technologií. Není dokonalá a někomu nebude vyhovovat.. Ale pokud má někdo zájem o kvalitní školu, která bude i trochu výzva a která mu hodně nabídne, nešáhne s VUT vedle..

Snad bude někomu tento vyčerpávající článek k užitku. Jakékoliv další otázky pište do komentářů - rád odpovím a případně doplním do článku. :)


 

Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Článek pro vás napsal David Novák
Avatar
Uživatelské hodnocení:
27 hlasů
Autor se zajímá především o nízkoúrovňové programování (C/C++, ASM) a návrh hardwaru (VHDL).
Aktivity