Instalace systému na Raspberry Pi, programů a záloha
V dnešním článku pro majitele Raspberry Pi, počítače o velikosti kreditní karty, ukáži jaký systém je pro Raspberry Pi vhodný a jak ho nainstalovat. Na konec si ukážeme i jak celou kartu zálohovat.*
Raspbian vs. Rasdroid
Raspbian a Rasdroid jsou operační systémy optimalizované pro hardware Raspberry Pi. Jak Raspbian, tak Rasdroid je jednou z distribucí Linuxu. Tedy, o Rasdroidu to nemůžeme úplně říct, jelikož Rasdroid, jak tomu název napovídá, je distribucí Androidu. Raspbian je odvozený z Debianu. Proč zrovna Linux? Je nenáročný na hardware, tedy alespoň méně, než Windows. To však neznamená, že Windows na RasPi nefunguje. Je to však složitější a nevýhodné. Pokud Windows není nezbytnou podmínkou, je nesmysl ho používat. Komu by se chtělo čekat na načítání 30 minut? Proto v tomto článku popíši pouze instalaci Raspbianu a Rasdroidu.
Chcete se vyhnout instalaci?
Pokud se chcete instalaci vyhnout, ať už se ji bojíte či z nějakého jiného důvodu, máte dvě možnosti. První možnost je požádat známého, ta druhá je koupit SD kartu s předinstalovaným systémem. Taková karta se dá sehnat v eshopech specializovaných na Raspberry Pi. Stojí sice o něco víc, ale nejen pro laika je to lepší. Například pokud nevlastníte PC, nebudete mít jinou možnost.
Je jich mnohem více
Raspbian a Rasdroid nejsou jediná možnost systému pro Raspberry Pi. Například instalátor Noobs, který je obsahem předinstalované karty, nabízí hned čtyři systémy upravené pro Raspberry Pi. Bohužel v Noobs uvedený Rasdroid nenajdete . V nabídce je i Archlinux, který není přímo určený pro Raspberry Pi. Noobs nabízí celkem šest instalovatelných systémů. Konkrétně Archlinux, OpenELEC, Pidora, RaspBMC, Raspbian a RiscOS. To ale neznamená, že jiný systém nenainstalujete. Osobně jsem zkoušel Lubuntu. Nyní si ukážeme, jak Noobs vypadá.
Ruční instalace systému
K ruční instalaci budeme potřebovat počítač se systémem Windows či Mac OS s čtečkou SD karty. Připojíme tedy kartu k počítači a zde stáhneme váš vybraný operační systém. Nyní se cesty rozdělí.
Windows
Stáhneme si Win32 Disk Imager. Program se nemusí instalovat, stačí ho rozbalit. Spustíme tedy Win32DiskImager.exe. Objeví se nám toto okno.
Do Image File patří cesta k souboru .img systému. Pak již jen stačí v Device označit písmeno karty a stisknout Write. Systém se nyní nahrál na kartu.
Mac OS
Pro instalaci na Macu využijeme program ApplePi-Baker, který stáhneme zde. Tento program je naprogramovaný konkrétně pro Raspberry Pi. Zprovozníme ApplePi-Baker. Objeví se nám toto okno.
Nejdříve vlevo vybereme SD kartu. Vpravo napíšeme / vybereme cestu. Klikneme na IMG to SD-card. Systém je nyní připraven k použití.
A co instalace?
Možná si říkáte, instalační data jsou nyní na SD kartě a nyní budeme instalovat samotný systém. Omyl. Systém je již nainstalovaný a je připraven k použití. Vyjmeme kartu z počítače a vložíme ji do našeho Raspberry Pi. Spustíme Raspberry a nyní vidíme načítací obrazovku vybraného operačního systému. Zde se jen nastaví pár údajů a můžete začít pracovat.
Záloha
Pokud vám nestačí zálohování jednotlivých souborů, je možnost zálohovat celou kartu. Zálohujete tak i veškerá nastavení. Zálohování funguje na opačném principu instalování systému. To znamená, že místo rozbalování .img souboru na SD kartu zabalujeme soubory z SD karty do .img souboru. K záloze nebudeme muset využívat žádné další programy, oba zmíněné, jak pro Windows tak pro Mac OS, zálohu umí.
Windows
Opět spustíme Win32 Disk Imager. Do Image File zadáme cestu, kam se má záloha uložit. Vybereme jednotku karty a místo "Write" stiskneme "Read". Tím je záloha hotová. Jednoduché, že ?
Mac OS
Opět spustíme ApplePi-Baker. Označíme SD kartu a klikneme na Backup SD-Card. Tím je záloha hotová. Jednoduché, že ?
Instalace programů
Programy na distribuce pro Raspberry se instalují úplně stejně jako na běžný Linux. I přes to popíši průběh instalace programů, jelikož dost lidí používající Raspberry Pi nikdy Linux nepoužívali. Desktop a ovládání je velmi podobné, ale s nastavením a instalováním programů je těžší. Programy instalujeme přes terminál, můžeme však instalovat přes Synaptic - software pro instalaci programů.
Programy instalujeme pomocí příkazu sudo apt-get install (program). Nyní nainstalujeme program se jménem Synaptic.
sudo apt-get install synaptic
Jsme připraveni instalovat programy podobně jako ve Windows. Stačí stáhnout balík programu a otevřít ho. Spustí se Synaptic.
Čas od času je vhodné nainstalované programy aktualizovat. Toho docílíme příkazem sudo apt-get update.
sudo apt-get update sudo apt-get upgrade
Je čas nainstalovat základní software. Vyhledejte si v menu terminál a spusťte ho. Přes terminál budeme instalovat všechny programy. Po zadání příkazu sudo může terminál vyžadovat heslo od roota.
Grafický program - Gimp
sudo apt-get install gimp
Kancelářský balík - LibreOffice
sudo apt-get install libreoffice
Internetový prohlížeč - Mozzila Firefox
sudo get-apt install firefox
To je pro dnešek vše. Další články budou vycházet podle zájmu. Napište prosím svůj názor do komentářů, případně do PM.