Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

První semestr na ČVUT FIT

V poslední době se na fóru množí dotazy ohledně výběru vysoké školy. Výsledek je ale vždy stejný – nikdo prostě nestudoval více škol se stejným zaměřením (jaké fantastické zjištění). Nikdo nemůže říct, která ze škol je lepší, která má lepší předměty nebo učitele. Den otevřených dveří zpravidla také moc nápomocný není, protože se dozvíme jen pár veřejných informací (které stejně najdeme na stránkách školy) nebo propagačních řečí, které nám jsou užitečné asi jako rybě deštník. Jestli je škola nová nebo stará – k čemu něco takového potřebujeme vědět? Když to porovnáme se stavem středních, eventuálně základních škol, bude vysoká škola zpravidla modernější. Ale prostředí nemá žádný vliv na kvalitu výuky na škole. Jak tedy vybrat vysokou školu? Nezbývá nám než si „tipnout“ a doufat, že jsme si vybrali dobře.

Já mám za sebou první semestr na Českém vysokém učením technickém v Praze na Fakultě informačních technologií. Rozhodl jsem se napsat krátký článek o jednotlivých předmětech v prvním semestru (které jsou povinné pro všechny) a alespoň trochu pomoci budoucím vysokoškolákům s výběrem. Je ale důležité si uvědomit, že hodnocení je vždy subjektivní. Co přišlo lehké mně, nemusí přijít lehké někomu jinému a ne každý se mnou může souhlasit. Proto berte článek s rezervou.

Místo na učení a odpočinek

Začnu trochu netradičně, a to „relaxačním“ prostředním. Na vysoké škole na sebe hodiny výuky nenavazují. Stane se, že máte mezi dvěma přednáškami třeba 3 hodiny čas. Zároveň má málo lidí to štěstí, že by bydleli kousek od školy. Pro mě trvá cesta ze školy na koleje téměř hodinu. Strávit dvě hodiny na cestě a jednu na kolejích se nevyplatí. A tak je potřeba se někde „zašít“ a strávit čas učením, popřípadě spaním (skutečně, na vysoké škole to není zas tak neobvyklé). Přímo v budově školy je na každém patře respirium, kde se dá spát nebo dělat praktické úkoly (každé respirium je vybaveno jinak, v jednom jsou stoly pro praktickou práci, v jiném gauče na spaní). Ve vedlejší budově (Thákurova – ta vysoká 14-ti patrová budova) je na každém patře učebna, která slouží výhradně k učení. A samozřejmě nesmíme zapomenout na Národní knihovnu, která je hned před budovou školy. Slouží pro většinu studentů k odpočinku (ale samozřejmě jsou tam i místa, kde se dá učit). Problém knihovny je, že je často plná, ale při troše trpělivosti tam jde vždy nějaké místo najít.

Předměty

Dále se pokusím stručně popsat jednotlivé předměty a jejich náplň. Znovu upozorňuji, abyste brali informace s rezervou. Může se změnit studijní plán, můžete mít jiného vyučujícího a výsledek bude úplně odlišný.

BI-PA1

Jedná se o předmět programování a algoritmizace, který je v prvním semestru stěžejní (jaké překvapení). Co se obsahu týče, jsou probrány všechny aspekty C. To zahrnuje proměnné, funkce, ukazatele, ale také složitost a struktury jako spojové seznamy (více) nebo stromy (méně). Vyučujícími jsou Vagner, Balík a Vogel. Vogel má zpravidla přednášky, které jsou ztráta času. Ten člověk by dokázal uspat lépe než chloroform. Vagner je na FIT legenda, ale rozepisovat se zde nemá cenu. To je potřeba poznat osobně :).

Při popisování PA1 by byl hřích nezmínit ProgTest. Jedná se o systém pro zadávání domácích úkolů a jejich následné testování. Každý týden je jedna ze dvou úloh (podle vašeho výběru), na kterou máte 14 dní. Jedná se o programátorské úkoly k aktuálně probranému tématu. Ale nenechte se zmást, úlohy nepatří mezi jednoduché. Z části také proto, že ProgTest kontroluje i správné ošetření vstupních parametrů (co program udělá, když data na vstupu nebudou v požadovaném formátu) a mezní hodnoty (hodnoty blízké maximálním hodnotám samotných typů). Naštěstí nejsou kritéria moc přísné a předmět jde při pravidelném učení udělat.

BI-PS1

Předmět programování v Shellu patří současně s PA1 k "čistícím" předmětům. Přibližně polovina lidí předmět nedá. Ale stejně jako PA1, pokud na učení nebudete kašlat, není problém předmět splnit. Jsou probírány základy, jako princip bashe a zpracování příkazové řádky. Dále skriptovací funkce (proměnné, podmínky, cykly) a jednotlivé příkazy pro práci s textem (sort, cat, cut, grep, sed, awk). V neposlední řadě také příkazy pro práci se systémem – je vysvětlen princip přístupových práv v Unixových systémech, práce s adresářovým stromem a procesy. Z mého pohledu je předmět bohužel více zaměřen na bash jakožto skriptovací jazyk, než jako plnohodnotný nástroj k administraci systému.

Zajímavá je i otázka ohledně Linuxů. Od většiny vyučujících se dozvíte až nenávistné názory na Windows a vše okolo, ale nenechte se. Není důvod, proč by nešel první semestr projít s Windows. Nicméně Linux má mnohem lepší podporu C (valgrind), která se minimálně začínajícím programátorům hodí (a pokročilým koneckonců taky). Pokud jste ještě nikdy s Linuxem nepracovali, bude lepší si jej trochu „osahat“, protože se s ním na vysoké školy budete setkávat často. Jak jsem ale psal, není důvod, proč by nešel celý FIT absolvovat s Windowsem.

BI-CAO

"Číslicové a analogové obvody" je spíše hardwarově zaměřený předmět. Řadí se mezi lehčí předměty a dozvíte se, jak funguje procesor na tranzistorové úrovni, něco o modulaci signálu a naučíte se počítat jednoduché obvody se základními součástkami (odpor, cívka, kondenzátor). Pokud napíšete dobře písemky během semestru, dokonce vám i odpadá zkouška. Vyučující jsou tradičně Kyncl a Novotný, kteří jsou zatím nejlepší vyučující, jaké jsem potkal. I kdybyste si z přednášek nic neodnesli, kde jinde se dozvíte, proč slepice při pohybu trhá hlavou (a to včetně názorné ukázky)? :D

BI-ZMA

Celým názvem "Základy matematické analýzy" je předmět, kde se postupně proberou posloupnosti, řady, limita, derivace a integrály. Zdá se vám to povědomé ze střední školy? To skutečně je, ale na rozdíl od střední školy jsou témata probrána do mnohem větší hloubky. A dříve než začnete vykřikovat, že to k ničemu není.. Jak spočítáte složitost algoritmu (limita), spojíte plynule několik bodů (derivace) nebo vypočtete délku nerovné trajektorie (integrály)? I když se s takovými problémy nesetkáváme běžně, dle mého to patří ke znalostem, které patří k obecnému vysokoškolskému rozhledu (samozřejmě nepočítám práva, pedagogiku a podobné odbory studované pouze pro papír).

BI-MLO

Matematická logika patří mezi lehčí předměty a není těžké splnit kritéria pro známku. Osobně jsem ovšem preferoval domácí přípravu, protože přednášky jsem nedával :(. Po půl hodině jsem nevěděl, jak se jmenuji. Navíc naše vyučující (Trlifajová) byla občas hodně zmatená a ztrácel jsem se. Tím nechci říct, že by mluvila nesmysly, ale mně tento styl výuky nesedl. Naštěstí má škola připravené k logice skripta a i materiály z přednášek jsou při současném použití se skripty použitelné. V logice nejvíce záleží na zkouškovém testu, který je z velké části o tom, naučit se definice zpaměti, ale není toho moc.

BI-PAI

Tentokrát se nejedná o programování, ale o „právo a informatika“. Než si řeknete „proboha co dělá na IT právo“, zkuste dočíst odstavec. Témata jsou úzce zaměřená na IT obor. Pro ty, které to nezajímá, mám dobrou zprávu. Je pouze jedna přednáška za týden a není povinná. Pro zbytek řeknu, že se probírají témata jako hacking, oblíbené téma „stahování pro vlastní potřebu“, ale i například postup pro založení firmy nebo práva a povinnosti eshopů. A takové informace nejsou k zahození.

Závěr

Tím jsem probral všechny povinné předměty, které jsou v prvním semestru. Snad jsem alespoň trochu pomohl s rozhodováním a neváhejte psát komentáře, budete-li mít ještě další otázky. Pokud mám mluvit z vlastní zkušenosti, rozhodně byl první semestr těžší než střední škola (ne nadarmo se ČVUT FIT řadí mezi nejtěžší školy v ČR), ale nepřijde mi, že bych se učil věci, které by byly k ničemu (jak k tomu často bylo na střední). Mně se na škole skutečně líbí a vybral jsem si správně. Teď je řada na vás. :)


 

Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Článek pro vás napsal Patrik Valkovič
Avatar
Uživatelské hodnocení:
26 hlasů
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity