Body zdarma Java týden
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!

Lekce 7 - Student IT na střední - Jsme ve druháku!

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Tak vás zase zdravím u dalšího dílu Studenta IT na střední, tentokrát už z druhého ročníku! A co se změnilo? Hodně. Méně lidí, více hodin, noví učitelé, nový předměty a tak dále a tak dále. Ale tak vezmeme to všechno hezky popořadě. Ale hnedka na začátek se vás chci zeptat, zda je nějaká věc, co by jste chtěli vědět? Abych byl upřímný, tak trochu mi dochází nápady a napsat další a další článek se stává těžším a těžším. Proto, pokud vás něco zajímá (dám příklad: pokud vás zajímá jak to funguje u nás v jídelně, tak napište a v příštím díle se o tom minimálně zmíním, nebo tomu rovnou věnuju celý článek, pokud to bude hodně zajímavé téma. I když jídelna není zrovna záživné téma. A u nás ani výživné).

Prázdniny

Tak o prázdninách jsem se nenudil. Práce bylo až až, a díky tomu jsem bohužel nestihl udělat ten web, co jsem vám slíbil. Tím se vám omlouvám a pokusím se vám to nahradit aspoň něčím jiným, zřejmě jednodušším. Pokusím se ze svých starých zdrojáků něco vyhrabat, trošku to předělat a snad vám to stihnu do příště dodat.

Začátek školy

Nevím jak u vás, ale u nás je začátek školy jeden velký chaos. Noví študáci, pomalu se ani neví kolik nás bude a tudíž se ani neví, jestli budeme např. půleni na některé hodiny. Prostě zmatek nad zmatky. Rozvrh není pevně daný, takže pomalu nevíte co vás zítra čeká (teď už samozřejmě je). Spousta věcí není hotová z prázdnin, takže např. nefungovala síť nebo spoustu jiných věcí. K tomu také zjistíte, kdo ten prvák nedal. Je milé vidět spolužáka znova v prváku, když víte, že nebyl schopen po roce studia udělat HTML formulář a myslel si, že projde do druháku… ach ta naivita (pro ty co nejsou v obraze, už od asi od ledna jedem PHP, takže asi tušíte, jaký to je problém neumět HTML).

Nové předměty a noví učitelé

Abychom se nenudili, bylo nám přidáno spoustu nových předmětů jako operační systémy, ekonomika nebo třeba ekologie a nic nám neubrali (až na hodinovou dotaci předmětu. No a jeden předmět nám přejmenovali, aby se neřeklo). Takže 9 hodin ve škole se stává více než zvykem. No a noví učitelé? Co bych vám povídal, však to znáte. Někteří v pohodě, někteří si mě pamatují po dvou hodinách (fakt netuším proč :D) a někteří si myslí, že se po večerech nudíme a nemáme nic lepšího na práci, než se učit nějaký věci (nechci to přesně upřesňovat, ale s IT to souvisí dost okrajově). Jídelna vaří stále špatně, vrátné jsou stále znuděné a když sháníte učitele, nikdy není k sehnání. Některé věci se prostě nezmění.

Co se za měsíc stalo?

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Tak znáte to… spoustu věcí na začátku roku. Hlavně výdaje. Peníze ze mě lítaly jak moudra z TV Novy. Člověk koupí jen ty základní věci a 400 vás opustí. Pak další nákup a dalších 400 vám řekne pápá… prostě začátky jsou vždy nákladné. No a co jsem se stihl naučit za ten jeden měsíc? Pokud čekáte odpověď nic, tak vás překvapím. Tento měsíc byl zas plodný na tolik věcí…

Technická dokumentace

Jen taková kontrolní otázka: výkres všichni znáte (třeba manuál z IKEY je tak trochu výkres. Tuhle součástku dejte tam, sem bouchněte a běžte to koupit znova. Tak to bývá nejčastěji kreslené. To je ten výkres). Asi vám došlo, že v dnešní době se to nekreslí ručně. K tomu slouží program typu CAD. My pracujeme s Autodesk AutoCAD 2014 a je to ten nejčastější zástupce na tyto výkresy. Program stojí třeba takových 190 000,- a my dostaneme studentskou verzi tohohle prográmku. Neberte to :D. Tak v tom si děláte různé výkresy součástek. Tady máte ukázku úplně primitivní součástky.

Součástka v Autocadu

Tahle součástka z dvou pohledů je moje práce. Tím nechci říct, že se tím chlubím, byla to práce z hodiny takže to má každý. Plus je to primitivní.

Ale dají se v tom dělat větší šílenosti. Dokonce i 3D modely, ale než byste v tomhle udělali nějaký 3D model, tak by ta součástka pomalu zrezivěla. Pokud vás ten program zaujal a chtěli by jste ho koupit, tak vám znova připomenu jeho cenu. 190 000,- (tady máte odkaz na přesvědčenou http://shop.cadstudio.cz/…_details.asp?… )…

Web

Nový učitel znamená nové postupy a také nové úkoly. Mezi ně třeba patří i skupinová práce ve trojicích, kdy jsme dostali půlroční práci na projekt, který si sami zvolíme (samozřejmě po schválení, aby někdo neudělal Hello world). K tomu ještě jedeme samostatně ankety (prostě uděláte ankety se vším všudy. Hlasování, registrace, administrace, tvorba anket, vzhledy anket,…). Takže zase se nenudíme. Jo a mimochodem, k tomu projektu máme udělat prezentaci a technickou dokumentaci. No a hádejte co jsem dostal já… (tímto chci poděkovat šéfovi v mém týmu a chci mu říct, že se na tu dokumentaci strašně těším :P )

Praxe

V druháku už máme praxe a to 2 druhy: programování mikroprocesoru a hardware a počítačové sítě. S mikroprocesorama je dost velká sranda, dokonce přemýšlím, že bych si i nějaký koupil…

Tak tohohle prcka programujeme

Tak tohohle prcka programujeme

Máme tam desku, na které je: mikrofon, 2 nějaký ladící "tlačítka" (jako máte u sporáku :D), fotobuňku, teploměr, 4-místný digitální displej, led displej s 10 čárkami (něco šikovného na loading), asi 7 tlačítek vedle sebe a ovládání, led diodu, reset tlačítko, bzučák (dobré na sestavení "piana"). A tyhle věci spojujeme a dáváme dohromady. Malá ukázka

#picaxe40x2
#COM 4
REM ..................................symboly
symbol tl0 = pind.0
symbol led = b.3

REM ..................................program

start: ;začátek programu

if tl0 = 1 then start
l1:
if tl0 = 0 then
high led
goto l1
endif
l2:
if tl0 = 1 then l2
l3:
if tl0 = 0 then
low led
goto l3
endif
goto start

Tak tenhle skromný program vám udělá to, že na jedno tlačítko rozsvítíte a zhasnete led diodu… jak jednoduché že? :D No a pak teda praxe hardware a sítě. Zatím jsme ji měli jen jednou a zatím jsme si sestavili jen klasik stolní počítač, kam jsme do caseky dali desku, zdroj, procesor, na to chladič, RAMku, harddisk, grafickou kartu a to všechno pospojovali a zapnuli (a zapínat to tlačítkem je pro lamy, my to zapínali šroubovákem :P). Pokud to nezačalo pípat, měli jste vyhráno.

To je tak asi všechno co jsem vám chtěl říct. Co příště bude netuším, zkuste mi dát nějaký nápad ;). Tak se mějte a těším se na vaše případné komentáře.


 

 

Článek pro vás napsal Snorlax
Avatar
Jak se ti líbí článek?
9 hlasů
Studuji jednu nejmenovanou pražskou střední školu - obor IT a rozhodl jsem se vám sdělit co to obnáší. Mladí se mohou rozhodnout zda je to dobrá cesta a ti co to už mají za sebou si mohou zavzpomínat popř. zjistit co se změnilo
Předchozí článek
Student IT na střední - Prázdniny
Všechny články v sekci
Student IT na střední škole
Miniatura
Následující článek
Student IT na střední - Čtvrtletí
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:3.10.2013 11:01

PIC se dá naprogramovat tak, aby se dal ovládat z C#, dokonce se dá koupit i předprogramovaný, když člověk nemá tu desku. Z davosem jsme tím z PC pouštěli motorek, je to docela sranda :)

Přemýšlel jsem, na co bychom se tě mohli zeptat. Mně by asi nejvíc zajímalo, jestli někdo ze studentů něco programuje mimo školu, jestli mají nějaké projekty, případně jaké.

Odpovědět 3.10.2013 11:01
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Petr Nymsa
Redaktor
Avatar
Petr Nymsa:3.10.2013 11:19

Přesně jak říká David Čápka lze nakoupit různé mikroprocesory, které lze programovat přes C#. Hledej pod názvem Microframework. Některé desky obsahují i obrazovky, připojitelné další komponenty (čtečka karet, sítovku, wifi, LEDky,...). Já jsem měl v ruce malý s dotykovou obrazovkou, docela sranda, ale budoucnost v tom moc nevidím :)

Odpovědět 3.10.2013 11:19
Pokrok nezastavíš, neusni a jdi s ním vpřed
Avatar
vodacek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Petr Nymsa
vodacek:3.10.2013 11:42

třba tádle home made destička s displayem z nokie 3310 na to jsem stále i po těch letech hrd! https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/…231322_n.jpg

 
Odpovědět  +2 3.10.2013 11:42
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Petr Nymsa
David Čápka:3.10.2013 12:05

Tohle nebyl Microframework, normálně jsi udělal WinForm aplikaci v .NETu a k PC jsi na USB připojil kontroler.

Odpovědět 3.10.2013 12:05
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
KlimiCZ
Člen
Avatar
Odpovídá na Petr Nymsa
KlimiCZ:3.10.2013 12:18

Mohl bys sem dát stránku ?

Odpovědět 3.10.2013 12:18
Nesnaž se zakrýt něco, co jsi provedl úmyslně. Svět je tak malý, že dotyčný se to stejně dozví.
Avatar
Martin Gabriel
Redaktor
Avatar
Martin Gabriel:3.10.2013 13:12

"Asi vám došlo, že v dnešní době se to nekreslí ručně."

Tahle věta mě rozesmála. Vzpomněl jsem si na druhý semestr na VŠ a na předmět Inženýrská Grafika - se spolužákama jsme si představovali Photoshop, Corel a podobné srandy, ale když jsme přišli na první cviko, tak jsme odcházeli v šoku. Musel jsem si nakoupit tužky, kružítko, pravítka, A3 papíry, profi gumu a každý týden jsem u výresů trávil cca 3 - 5 hodin. Některé jsem musel rýsovat několikrát. :D

A tohle není žádná historie - tímto předmětem jsem si prošel letos. :D

Mimochodem Tvoje střední vypadá na parádní školu. :) Škoda, že většina lidí v pubertě nemá tušení, co chce v životě dělat a tak takovéto příležitosti vymění za non-stop paření her (ps. nebyl jsem jiný). :-/

Odpovědět  +2 3.10.2013 13:12
"Be the change you want to see in the world" - Michael Scofield
Avatar
radek.hanek
Člen
Avatar
radek.hanek:3.10.2013 13:39

Docela koukám, co všechno se už učíte v druháku, nejspíš to bude nějaká lepší škola, než ta, na které jsem byl já... Mě tam nic nenaučili, akorát mě utvrdili v tom, že co se nenaučím sám, tak to nebudu umět... :D

 
Odpovědět  +6 3.10.2013 13:39
Avatar
Snorlax
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Čápka
Snorlax:3.10.2013 17:37

ok máš to mít :) s tim procesorem je fakt sranda, ovšem když s tim člověk umí...

Odpovědět 3.10.2013 17:37
Kdo chce pochopit, pochopí. Kdo dělá že chce pochopit, může pouze dělat, že pochopil...
Avatar
Snorlax
Redaktor
Avatar
Odpovídá na radek.hanek
Snorlax:3.10.2013 17:41

ano je pravda že se nenudíme. do hlavy nám toho perou tolik že mám pocit že mi za chvíli ta hlava bouchne. jestli jsme nejlepší škola na IT to nevim, ale když jsem slyšel kde jsou na tom jinde tak jsem rád že jsem si zvolil tuhle. i když jsem zvědav jak to bude vypadat ve čtvrťáku :D

Odpovědět 3.10.2013 17:41
Kdo chce pochopit, pochopí. Kdo dělá že chce pochopit, může pouze dělat, že pochopil...
Avatar
Snorlax
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Gabriel
Snorlax:3.10.2013 17:42

a co to bylo za obor?

Odpovědět 3.10.2013 17:42
Kdo chce pochopit, pochopí. Kdo dělá že chce pochopit, může pouze dělat, že pochopil...
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Snorlax
Jan Vargovský:3.10.2013 17:43

Jako že by to bylo od nejhoršího po největší zewl ? U nás to je, že rok od roku je toho víc a více (resp. více technických předmětů a nebo více hodin, když už nějaké byly rok z5) Teď třeba máme 7 hodin maturitního předmětu týdně :D (jsou 2 spojené v jeden a z toho maturujem)

 
Odpovědět 3.10.2013 17:43
Avatar
Martin Gabriel
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Snorlax
Martin Gabriel:3.10.2013 18:49

Normálka IT. =) Konkrétně Informační a řídící technologie, které zřizuje Fakulta Aplikované Informatiky UTB ve Zlíně. ;)

Odůvodnění bylo, že technické kreslení je řeč techniků... tak jsme si dělali prdel, že až vylezem ze školy, tak můžeme navrhovat serverovny - narýsujeme nárys, půdorys, bororys na A2 tuží a zaměstnavatelé nám utrhnou ruce, jak moc nás budou chtít.. :D

Odpovědět  +1 3.10.2013 18:49
"Be the change you want to see in the world" - Michael Scofield
Avatar
Odpovídá na Martin Gabriel
Vojtěch Jelínek (Slepice1):4.10.2013 9:29

Jo my máme v prváku na střední taky technickou dokumentaci, taky jsem si představoval jak budeme dělat v CAD studiu, ale ono ne papír, tužky, technické pera a jedem, už jsem se dvakrát pohádal s učitelem.

 
Odpovědět 4.10.2013 9:29
Avatar
Odpovídá na Vojtěch Jelínek (Slepice1)
Martin Konečný (pavelco1998):4.10.2013 10:09

Ze začátku je nutné umět kreslit ručně. CAD se obvykle učí až ve druhých ročnících.

Odpovědět 4.10.2013 10:09
Aktuálně připravuji browser RPG, FB stránka - https://www.facebook.com/AlteiraCZ
Avatar
Snorlax
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Konečný (pavelco1998)
Snorlax:4.10.2013 17:02

tak to my jsme ručně nekreslili, brali jsme teorii - normy, druhy dokumentací, druhy CAx...

Odpovědět 4.10.2013 17:02
Kdo chce pochopit, pochopí. Kdo dělá že chce pochopit, může pouze dělat, že pochopil...
Avatar
Odpovídá na Snorlax
Martin Konečný (pavelco1998):4.10.2013 17:29

Já vím, chodím na stejnou školu. Ale to nebyla technická dokumentace, kterou se učí třeba strojaři, elektrotechnici apod.

Odpovědět 4.10.2013 17:29
Aktuálně připravuji browser RPG, FB stránka - https://www.facebook.com/AlteiraCZ
Avatar
Snorlax
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Konečný (pavelco1998)
Snorlax:4.10.2013 17:36

jo sorry já už nekoukám na nicky ale jen na komentář (případně se orientuju podle avataru)

Odpovědět 4.10.2013 17:36
Kdo chce pochopit, pochopí. Kdo dělá že chce pochopit, může pouze dělat, že pochopil...
Avatar
Odpovídá na Martin Konečný (pavelco1998)
Vojtěch Jelínek (Slepice1):5.10.2013 9:23

Proč? Chápu umět teorii, ale učit se to ručně mi přijde zbytečné.

 
Odpovědět  +1 5.10.2013 9:23
Avatar
Kdosi
Neregistrovaný
Avatar
Kdosi:29.10.2013 18:19

Mohu se zeptat na jakou školu to autor chodí? :D Nebo alespoň v jaké Praze ta škola je?

 
Odpovědět 29.10.2013 18:19
Avatar
Juraj Mlich
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Kdosi
Juraj Mlich:29.10.2013 18:20

Citujem autora : "A ohledně otázek, někteří se mě ptali na jakou střední přesně chodím. Tak to radši neřešte, nechci to nějak vytahovat na veřejnost, kdyžtak za 4 roky ;)"

 
Odpovědět  +2 29.10.2013 18:20
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 20 zpráv z 20.