NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Ruby

RubyRuby (česky znamená rubín) je poměrně novým programovacím jazykem, který již na první pohled vyniká svou zajímavou syntaxí a silným objektovým založením. Programy zapsané v Ruby zaberou třetinu řádků z toho, kolik by zabral céčkový program se stejnou funkčností. Není problém zde v jednom řádku nadeklarovat pole, seřadit ho a ještě s ním něco provést. S touto syntaxí mají většinu problém lidé odkojení céčkem (včetně mně), ale dá si na ní zvyknout. Ruby je také velmi objektově založený a téměř vše v jazyce je objektem. Dokonce i operátory (+ a -) jsou metodami objektu číslo.

Autor odůvodnil vznik jazyka takto: "Chtěl jsem skriptovací jazyk výkonnější, než Perl, ale objektovější, než Python, proto jsem se rozhodl vytvořit svůj vlastní."

Zajímavý jazyk vznikl na univerzitě v Japonsku a tam také dlouho zůstal nejen kvůli jazykovým bariérám. Nakonec si ho však přeci jen všimli anglicky mluvící lidé a za jeho velký rozmach může zejména framework Ruby on Rails.

Ruby se nekompiluje (podobně jako Java nebo C#), ale je překládán za běhu. Hodí téměř na vše, kde je třeba efektivnost a přehlednost, ale ne extrémní rychlost. Aplikace v Ruby lze také spolu s vyžadovanými knihovnami vtěsnat do spustitelného exe souboru.

V Ruby se většinou programuje v Net Beans IDE, které lze stáhnout přesně předpřipravené pro tento jazyk.

Materiály

Ukázkové programy včetně zdrojového kódu

Instalace Ruby

Ruby a všechny potřebné vývojové nástroje jsou zadarmo a volně ke stažení. Jejich instalace je poněkud zdlouhavější, ale není nijak složitá. Začněte stažením Ruby z http://www.ruby-lang.org (Downloads -> na stránce je sekce Ruby on Windows -> vyberte Ruby Installer s nejvyšším číslem stable verze). Na stažený soubor klikněte pravým myšítkem a zvolte "Spustit jako administrátor" a Ruby nainstalujte.

Další věc, kterou budete potřebovat, je IDE, ve kterém budete v Ruby pracovat. Použijeme IDE Netbeans. Jelikož vyžaduje Javu, nejdříve stáhneme a nainstalujeme Java Platform (JDK) z adresy http://www.oracle.com/…s/index.html (samozřejmě zvolte download pro Windows). Kdyby se adresa nějak změnila, vygooglete "Java JDK download", jistě to bude hned první odkaz. Na adrese http://www.netbeans.org/ stáhněte a nainstalujte Netbeans IDE (libovolnou verzi, třeba hned tu první pro Javu).

Nyní je do IDE potřeba nainstaloval plugin, umožňující programovat v Ruby. Netbeans spusťte a v menu vyberte Tools -> Plugins -> záložka Available Plugins. Do vyhledávacího pole vpravo nahoře Napište Ruby a odenterujte. Najde to plugin Ruby and Rails, zaškrtněte ho a klikněte na Install. Po restartu Netbeans vyberte Tools -> Ruby platforms -> tlačítko Add platform -> Vyberte soubor Ruby.exe ve složce Bin, která se nalézá tam, kam jste Ruby nainstalovali (standardně C:\RubyXXX). Nyní vytvořte nový projekt (File -> New project), zvolte Ruby application a potvrďte. Měl by se vám vygenerovat program Hello world, program spustíte pomocí Shift + F6, do konzole se vypíše Hello world. A nyní již můžete tvořit :)

Odkazy

www.ruby-doc.org - Dokumentace Ruby (otevřete si CORE API, potom například seznam a vysvětlení všech metod na řetězci naleznete v druhém horním okně pod třídou String)


 

Aktivity