IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Ruby

RubyRuby (česky znamená rubín) je poměrně novým programovacím jazykem, který již na první pohled vyniká svou zajímavou syntaxí a silným objektovým založením. Programy zapsané v Ruby zaberou třetinu řádků z toho, kolik by zabral céčkový program se stejnou funkčností. Není problém zde v jednom řádku nadeklarovat pole, seřadit ho a ještě s ním něco provést. S touto syntaxí mají většinu problém lidé odkojení céčkem (včetně mně), ale dá si na ní zvyknout. Ruby je také velmi objektově založený a téměř vše v jazyce je objektem. Dokonce i operátory (+ a -) jsou metodami objektu číslo.

Autor odůvodnil vznik jazyka takto: "Chtěl jsem skriptovací jazyk výkonnější, než Perl, ale objektovější, než Python, proto jsem se rozhodl vytvořit svůj vlastní."

Zajímavý jazyk vznikl na univerzitě v Japonsku a tam také dlouho zůstal nejen kvůli jazykovým bariérám. Nakonec si ho však přeci jen všimli anglicky mluvící lidé a za jeho velký rozmach může zejména framework Ruby on Rails.

Ruby se nekompiluje (podobně jako Java nebo C#), ale je překládán za běhu. Hodí téměř na vše, kde je třeba efektivnost a přehlednost, ale ne extrémní rychlost. Aplikace v Ruby lze také spolu s vyžadovanými knihovnami vtěsnat do spustitelného exe souboru.

V Ruby se většinou programuje v Net Beans IDE, které lze stáhnout přesně předpřipravené pro tento jazyk.

Materiály

Ukázkové programy včetně zdrojového kódu

Instalace Ruby

Ruby a všechny potřebné vývojové nástroje jsou zadarmo a volně ke stažení. Jejich instalace je poněkud zdlouhavější, ale není nijak složitá. Začněte stažením Ruby z http://www.ruby-lang.org (Downloads -> na stránce je sekce Ruby on Windows -> vyberte Ruby Installer s nejvyšším číslem stable verze). Na stažený soubor klikněte pravým myšítkem a zvolte "Spustit jako administrátor" a Ruby nainstalujte.

Další věc, kterou budete potřebovat, je IDE, ve kterém budete v Ruby pracovat. Použijeme IDE Netbeans. Jelikož vyžaduje Javu, nejdříve stáhneme a nainstalujeme Java Platform (JDK) z adresy http://www.oracle.com/…s/index.html (samozřejmě zvolte download pro Windows). Kdyby se adresa nějak změnila, vygooglete "Java JDK download", jistě to bude hned první odkaz. Na adrese http://www.netbeans.org/ stáhněte a nainstalujte Netbeans IDE (libovolnou verzi, třeba hned tu první pro Javu).

Nyní je do IDE potřeba nainstaloval plugin, umožňující programovat v Ruby. Netbeans spusťte a v menu vyberte Tools -> Plugins -> záložka Available Plugins. Do vyhledávacího pole vpravo nahoře Napište Ruby a odenterujte. Najde to plugin Ruby and Rails, zaškrtněte ho a klikněte na Install. Po restartu Netbeans vyberte Tools -> Ruby platforms -> tlačítko Add platform -> Vyberte soubor Ruby.exe ve složce Bin, která se nalézá tam, kam jste Ruby nainstalovali (standardně C:\RubyXXX). Nyní vytvořte nový projekt (File -> New project), zvolte Ruby application a potvrďte. Měl by se vám vygenerovat program Hello world, program spustíte pomocí Shift + F6, do konzole se vypíše Hello world. A nyní již můžete tvořit :)

Odkazy

www.ruby-doc.org - Dokumentace Ruby (otevřete si CORE API, potom například seznam a vysvětlení všech metod na řetězci naleznete v druhém horním okně pod třídou String)


 

Aktivity