Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Geocaching aneb ITák může také do přírody

Tento článek bude trochu z jiného soudku, než jsme zvyklí - doufám ale, že vám ukážu činnost, která by vás mohla, alespoň na chvíli, dostat z domu. :)

Určitě mi dáte za pravdu, že každý ITák by měl nějakým způsobem sportovat a pohybovat se. Ono to sezení za PC totiž prý není moc zdravé. No jo, ale ono je pro většinu z nás téměř nadlidský úkol chodit někam do posilovny, nebo jen bezduše běhat. Potřebujeme něco intelektuálnějšího - něco, co má nějaký smysl a bavilo by nás to. A samozřejmě čím více techniky, tím lépe.

Dobrým způsobem jak skloubit naše požadavky je například Geocaching, o kterém je tento článek.

Co je to Geocaching?

Geocaching je hra, která spojuje sport, turistiku a techniku. Jejím smyslem je za použití GPS zařízení (jupí - technika) najít skrytý poklad - ten se nazývá cache, resp. keš. Ke keši znáte pouze souřadnice a u některých keší je musíte nejdříve vyluštit. Jsou také keše, kde musíte projít několik "zastávek", abyste následně zjistili konečný bod s keší - tzv. finálka.

Při hledání keší se můžete dostat (záleží samozřejmě na tom, kde keš je) na opravdu nádherná místa, výhledy, jezírka atd. Sám jsem už našel super místa se skvělými výhledy, nebo hezkou krajinou. Bohužel jsem ale našel také místa, které bych raději nenašel. To je tak, když vás keš zavede k nějaké stoce... :`

Každá keš je zapsaná na webových stránkách, kde najdete všechny keše.

Úvodní stránka geocaching.com - Zábava

Úvodní stránka geocaching.com

Každá keš má listing - což je popis keše a obsahuje seznam logů - to jsou zápisy lidí, kteří keš navštívili. Každou keš musíte navštívit a fyzicky se do ní zapsat do tzv. logbooku - nějaký notýsek či papír určený k zápisu.

Moje mystery cache se šifrou. - Zábava

Moje mystery cache se šifrou.

Kdo keše vytváří?

Keše může vytvořit úplně každý. Nezáleží na věku či na zkušenostech, ale každá keš musí být schválena a musí být v souladu s pravidly. Ty můžete najít v průvodci např. na této stránce

Obecně se doporučuje udělat keš nějakým způsobem zajímavou, ať už místem, nebo jejím zpracováním.

Všechny keše máte také dostupné na mapě, kde klasicky můžete vyhledávat polohu.

Kešky na mapě. - Zábava

Kešky na mapě.

Co mohu najít?

V keších může být ukryto úplně cokoli. Jsou také různě veliké, a tedy můžete najít jak centimetrovou krabičku, tak i ohromné truhly. Většinou převažují menší typy keší, jako například nenafouklá PET lahev - kam se věci dávat nemohou, jelikož se tam vejde jen logbook a tužka. Našel jsem ale i pár opravdu velkých keší, ve velikosti krabice od bot, kde bylo opravdu dost věcí. :)

Do keší se mohou dávat libovolné věci, které se nemohou zkazit a nejsou nebezpečné - běžně tedy blbůstky z kinder vajíček, plyšáci atd. Platí zde pravidlo, že si věc mohu vzít, pokud jí nahradím věcí o stejné, nebo vyšší hodnotě.

Do keší se ale dávají také speciální věci.

CWG

CWG jsou malá dřevěná kolečka, která symbolizují "odznáček" kačera - jo, a člověku, který keše hledá se říká kačer. Ty si každý může udělat sám - dají se koupit ve specializovaných obchodech a většinou stojí do 5kč za kus.

Trasovatelné předměty

Občas v keši můžete najít tzv. trasovatelné předměty, které mají za úkol cestovat mezi keškami. Tyto předměty také často mají nějaký speciální úkol, jako např. do zimy 2015 se dostat do USA a podobně. Dá se u nich také sledovat jejich pohyb, který se dá zobrazit na mapě a jde vidět délka trasy. Trasovatelné předměty na sobě mají unikátní tajný kód, kterým se ověří aktuální vlastník.

Kačer by měl z pravidla měl do cca. 2 týdnů předat předmět dále - nesmí si předmět ponechat. Kačer tedy nosí předmět po nějakou dobu sebou a při logování na webových stránkách zaškrtne, že měl předmět s sebou.

Představitelem trasovatelných předmětů jsou například travel bug (TB) - což je psí známka, která se připne k libovolnému předmětu - a Geocoin (GC), což je speciální mince, která cestuje sama, tedy bez připnuté věci.

Já mám například v současné době travel bug - psí známku připnutou k Taťkovi Šmoulovi, který už má trasu 9673km. :)

Mapa travel bugu v mém současném držení. - Zábava

Mapa travel bugu v mém současném držení.

Typy keší

Každý má rád trochu jiné věci, a proto je i v geocachingu na výběr z několika typů keší. Nejběžnější jsou ty tradiční - kde máte k dispozici souřadnice, kde na vás bude čekat keška.

Existují také mystery cache, které se liší od tradičních tím, že musíte souřadnice získat z nějaké hádanky, šifry či podobně. Ty se docela hodí k našemu oboru, jelikož můžete zakládat perfektní mysterky s IT šiframi. :)

Oblíbenými jsou také multi cache, které obsahují více než jedno stanoviště. Na stanovišti můžete mít pokyn, jak se dostat dál, nebo jednu část souřadnice. Také se vytvářejí speciální noční multi kešky, které vás provedou ke keši např. pomocí odrazek.

Existuje ještě pár dalších druhů keší, které si však můžete najít sami. :)

Komunita

Geocaching má jednu z nejpřátelštějších komunit. Kačeři dělají eventy (události), chodí na srazy, pořádají výlety atd. A navíc - pokud nebudete něco vědět, všichni vám rádi pomohou. :) Je tedy dobré připojit se k nějaké místní geocaching komunitě na sociálních sítích.

Smartphony

Geocaching můžete provozovat i na smartphonech, které mají systém GPS, GLONASS, nebo prostě něco, co umí navigovat. Pro Android si můžete koupit oficiální aplikaci, nebo doporučuji aplikaci c:geo, která je zdarma a podporuje offline mapy. Pro uživatele iPhonu a Windows Phone bohužel nemám co nabídnout, jelikož ani jedno zařízení nevlastním.

Offline mapy

Offline mapy, což se může hodit pro uživatele bez internetu v mobilu, si můžete stáhnout například zde. Danou mapu si stáhněte, přetáhněte na vaší SD kartu a ve vaší mobilní aplikaci mapu importujte. Pak už můžete v pohodě šlapkat po lesíku. :)

Závěr

Doufám tedy, že jsem vás navnadil. Zaregistrujte se a vyrazte na lov!


 

Všechny články v sekci
Zábava
Článek pro vás napsal Honza Bittner
Avatar
Uživatelské hodnocení:
13 hlasů
FIT ČVUT alumnus :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Aktivity