Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - PyCharm - Úvod do vývojového prostředí

Vítejte v kurzu, který nás naučí detailně využívat různých funkcí vývojového prostředí pro Python a pracovat tak efektivněji. Pro jazyk Python existuje více využívaných vývojových prostředí (PyCharm, Pydev, Sublime Text, Visual Studio Code,...). V tomto kurzu se zaměříme na PyCharm.

PyCharm

PyCharm je integrované vývojové prostředí (IDE - Integrated Development Environment) pro Python, vyvíjené českou softwarovou společností JetBrains. Samotné prostředí je napsané v kombinaci Javy a Pythonu a je multiplatformní (vydávané pro Linux, Microsoft Windows a macOS). Co se zde naučíme, můžeme použít také v IDE pro další jazyky, např. IntelliJ IDEA, PhpStorm, WebStorm či CLion.

Licence a cena PyCharm

PyCharm se distribuuje ve dvou produkčních verzích:

  • PyCharm Professional Edition - Představuje plnohodnotné IDE s přístupem ke všem funkcím a pluginům. Cena osobní proprietární licence se pohybuje v řádu pár tisíc Kč/rok. Je na výběr mezi předplacením čistě PyCharm, nebo všech IDE, které firma JetBrains vyvíjí. Cena se první tři roky placení snižuje.
  • PyCharm Community Edition - Verze Community je ořezanou verzí Pofessional Edtion (absence Scientific tools, Web development, Python web frameworks, Python profiler, Remote development capabilities, Database & SQL support). Community Edition se vydává pod licencí Apache a se zdrojovým kódem dostupným na GitHubu.

Než se posuneme dále, musíme zmínit tzv. EAP (Early Access Program) pro PyCharm. Pomocí EAP si může uživatel zdarma vyzkoušet veškeré připravované funkce, které budou součástí následující stabilní verze (stable release). Licence pro EAP je obvykle platná 45 dní pro jednu verzi. S každou novou verzí se licence musí obnovit.

EAP programy na sebe nenavazují. To znamená, že nemůžeme využívat EAP program celý rok a získat tak přístup ke všem funkcím z Profossional verze.

Verze PyCharm

První verze byla vydána v roce 2010. Číslování verzí vychází z roku, kdy byla verze vydána. Během roku se typicky vydají 2-3 velké patche, které přidávají další menší funkce. Samozřejmostí jsou opravy chyb. Typická verze tedy bude vypadat například takto: 2022.1.3. Informaci o nové verzi se vždy dozvíme po spuštění IDE v pravém dolním rohu pomocí notifikace (nejedná se o systémovou notifikaci).

Instalace PyCharm

Instalace PyCharm je velmi jednoduchá a zabere pár minut. Stačí si stáhnout instalátor pro náš operační systém a instalaci spustit. PyCharm si stáhneme z oficiálních stránek.

Založení konzolové aplikace

Po spuštění PyCharm se zobrazí úvodní okno. Z nabídky tlačítek můžeme vybrat nový projekt, importovat existující projekt z disku nebo projekt importovat z version control systému (VCS, kterým je např. Git). Pro naše účely zvolíme první možnost, a to New Project:

new_project - PyCharm - Pokročilá práce

V následujícím okně zvolíme název projektu a lokaci. Všimněme si, že název projektu se automaticky doplňuje do cesty umístění projektu. Cestu si pak samozřejmě můžeme upravit dle potřeby v detailu (Python Interpreter). Tlačítkem Create dokončíme průvodce tvorby projektu:

name&location - PyCharm - Pokročilá práce

Popis okna

Hlavní plochu zabírá vlastní editor kódu (1). Vpravo nahoře je umístěna nástrojová lišta (2), která obsahuje důležitá funkční tlačítka, jako jsou otevřít, uložit, spustit, debugovat, spustit s pokrytím kódu (zejména pro spouštění testů) a nastavení projektu. Na levé straně okna je (ve výchozím nastavení) k dispozici stromová struktura souborů projektu (3):

window - PyCharm - Pokročilá práce

Nastavení projektu a vývojového prostředí

PyCharm je možné díky nastavení přizpůsobit podle vlastních potřeb. Nastavení projektu a vývojového prostředí jako takového je možné přes klávesovou zkratku Ctrl + Alt + S, přes ikonu nastavení v horní liště, nebo cestou File > Settings:

settings1 - PyCharm - Pokročilá práce

V nastavení vývojového prostředí lze upravovat chování samotného IDE, a to od vzhledu (Appearance) přes editor (Editor), klávesové zkratky (System Settings > Quick Lists), až po správce pluginů (Plugins).

PyCharm není jediné IDE, které společnost JetBrains vyvíjí. Dále jsou to např. již zmíněná IntelliJ IDEA, WebStorm, PHPStorm aj. Všechna tato IDE mohou mezi sebou sdílet nastavení, což je velká výhoda, pokud musíme používat více IDE pro různé jazyky:

settings2 - PyCharm - Pokročilá práce

Pokud máme vytvořený účet, můžeme nechat synchronizovat nastavení napříč všemi IDE, ve kterých jsme přihlášeni (File > Manage IDE Settings). Tím odpadá potřeba ručního importu a exportu nastavení, a může se hodit, pokud chceme nastavení sdílet mezi přáteli.

Poznámka na závěr: veškeré klávesové zkratky, které budou v kurzu uvedeny, se budou vztahovat k výchozímu nastavení.

V příští lekci, PyCharm - Pokročilé vyhledávání a multikurzor, se naučíme efektivně používat pokročilé vyhledávací nástroje a multikurzor ve vývojovém prostředí PyCharm.


 

Všechny články v sekci
PyCharm - Pokročilá práce
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
PyCharm - Pokročilé vyhledávání a multikurzor
Článek pro vás napsala Aneta Siobos
Avatar
Uživatelské hodnocení:
82 hlasů
Autor se věnuje datové analýze.
Aktivity