ITnetwork summer 2020
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Rozhovor se sdracem

Rozhovor se sdracem, zakladatelem islandsoftu, tedy devbooku, stvořitelem Student doga a stvořitelem hry Bermen. Věřte nebo ne, jde o jednu osobu :)

Ahoj sdraco, asi všichni čtenáři vědí, že jsi společně se sczdavosem duchovním otcem a hlavním adminem Devbooku, dříve Islandsoftu. Jak tě vůbec vytvoření napadlo?

Ahoj Vojto. No, to je právě ono, mě vytvoření devbooku vlastně nikdy nenapadlo. Vše, co tu je, vzniklo přirozenou cestou, nabalováním lidí a informací. Programování mě vždy bavilo a tak jsem si vedl osobní blog, který rostl a rostl. Když jsem nastoupil na VŠ, začal jsem mít málo času a proto jsme se dohodli s Davidem, který měl také podobný blog, že naše blogy spojíme. Tím vznikl Islandsoft. Jak přibývalo lidí, přidávali jsme další a další funkčnosti, prvně registrace a fórum, dále možnost publikace vlastních článků našimi návštěvníky. Osudový zlom přišel ve chvíli, kdy mě z Islandsoftu napadlo udělat sociální síť. Vzpomínám si, že mě to napadlo někdy v noci a pak jsem nemohl usnout :D Dlouhou dobu jsem vymýšlel název nové domény pro novou podobu webu, vše co mě napadlo bylo již obsazené, až mě asi po 4 měsících napadl devbook :) A tak se to stalo.

Islandsoft.cz

Očekával jsi tak rychlý přísun nových uživatelů? Kolik jich je zaregistrovaných?

Určitě neočekával, překvapilo mě to a motivuje mě to dále síť rozvíjet a psát další výukové materiály. Počet registrovaných uživatelů je v řádu tisíců (duben 2013) a rychle se zvyšuje, když přidáme i neregistrované, jsou to desetitisíce.

Kdo všechno tě v projektu podporoval? Objevovali se lidé, kteří ti cestu za úspěchem kazili? Měl si někdy chuť to vzdát?

V začátcích to byl jen projekt bez vyšších cílů, takže nebyla ani vysoká očekávání, tedy ani důvod, proč bych to měl vzdávat. Dělal jsem to jen proto, že mě to bavilo. No, lidé tomu v začátcích příliš nevěřili, jediný, kdo mě přímo podporoval byl asi jen David :D Samozřejmě projekt podporovala spousta pravidelných návštěvníků, kteří postupem času začali i přispívat po obsahové stránce. Nemohu zde všechny vyjmenovat, bylo by jich hodně, ale oni vědí, o kom mluvím :) Díky patří i mé přítelkyni, jelikož toleruje můj workoholismus. Dále našim sponzorům, zejména škole Unicorn College, na které jsem studoval a která nás jako první začala podporovat. Existuje několik lidí, kteří nám úspěch závidí, ale nejsou důvodem k tomu, abych to tu rozváděl :)

Myslíš, že by tě v budoucnu mohl devbook uživit ? Kolik hodin týdně mu věnuješ?

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Vzhledem k tomu, kolik času projekt zkonzumuje, je nutné, aby generoval nějaký zisk. Mohu tomu věnovat kolem 24 hodin týdně? Velkou část času bohužel zabere to, co nikdo nevidí ani neocení - programování redakčního systému. Co mne baví je psaní článků, učím se tím nové věci a udržuji se ve formě. Počítám s tím, že k devbooku budu vždy dělat ještě jinou práci, už jen z toho důvodu, že bych z toho jinak zblbnul :D

Leták devbooku

Plánujete nějakou velkou změnu?

Myslím, že se devbook pomalu blíží nějaké mé představě, jak by měl asi vypadat. Zásadnější změny v plánu nejsou, ale člověk nikdy neví.

Mohl by jsi nechat devbook na měsíc bez dozoru?

Vzhledem k existenci moderátorů zřejmě ano, ale sám bych to nevydržel. Chodím tam velmi často, jen tak se podívat co je nového a zadiskutovat.

O devbooku už toho tedy víme dost, tak se budu ptát spíš na Tebe. Kdy jsi se seznámil s počítačem?

Když jsem byl malý, měli jsme doma nějakou 486ku, na které jsem hrál hry. Vždy jsem chtěl vlastní notebook, jako malý jsem si ho vyrobil z papíru :D Dnes to zní úsměvně, ale tenkrát byly i použité notebooky příliš drahé a nové nedostupné. Vlastní počítač jsem dostal na základní škole, asi od 12ti jsem začal programovat.

Na jaký svůj výtvor jsi nejvíc pyšný ? A který program/hru si udělal jako první? Máš je ještě? Tvoje první stránky? Máš je na disku?

Můj první program byla samozřejmě textová kalkulačka :D Postupem času jsem udělal stovky dalších, ale byly to spíše jen takové pokusy. Pamatuji se třeba, jak mě poprvé napadlo, že když něco nakreslím, chvíli počkám a pak konzoli smažu a nakreslím to trochu jinak, tak se to bude animovat. Byl jsem z toho hotový, hned jsem udělal obličej vlka a pak ho nabarvil na zeleno a byl z něj krokodýl :D Když vynechám utopickou tvorbu textovky s infantilním příběhem, tak první hratelná hra byla Želvička Karetka, je někde na devbooku i se zdrojákem. Vlastně vše, co mělo nějaký smysl, mám zde, ve svém portfoliu. A ano, někde mám i své první stránky. Nejvíce jsem pyšný samozřejmě na devbook, hodně úsilí stála i hra Bermen, bohužel jsem to napsal špatně, takže je ten engine již dále nepoužitelný, nicméně to byla velká výzva a v 18ti letech jsem v dané soutěži porazil starší a zkušenější, což bylo příjemné.

Hra Želvička Karetka

A jaký je tvůj nejoblíbenější programovací jazyk? Co plánuješ do budoucna?

Mám v zásadě 2 oblíbené jazyky. Webové aplikace dělám v PHPčku a na desktopu programuji v C# .NET. Do budoucna bych rád dělal to, co dělám teď :)

Co pro tebe byla největší výzva? Co je tvůj sen?

Výzvu jsem již zmiňoval :) Můj sen je dělat co mě baví a být spokojený.

Hra bermen

Co bys popřál čtenářům devbooku ?

Ať si věří a nebojí se tvořit vlastní projekty. Vím, že je zde spoustu inteligentních lidí a jsem vděčný za diskuze a srazy, které se pořádají. Jsem si jistý, že to dotáhnou daleko a jsem moc rád, že chodí zrovna sem.

Moc děkuji za rozhovor a přeji, aby se devbook dostal co nejdál, nejlépe i za hranice!


 

Všechny články v sekci
Rozhovory s českými a slovenskými vývojáři
Článek pro vás napsal Vojta Pšenák
Avatar
Jak se ti líbí článek?
28 hlasů
...
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (11)

Avatar
Neaktivní uživatel:19.1.2014 10:11

Teď jsi mě a pár dalších rádoby grafiků nesmírně urazil :D

Odpovědět
19.1.2014 10:11
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:19.1.2014 11:06

Až budeš starší, tak pochopíš, že software se dělá kvůli přidané hodnotě, ne kvůli designu a cool fíčurám.

Odpovědět
19.1.2014 11:06
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
:19.1.2014 11:08

Nemyslel jsem to "něco extra" tak, že to bude vypadat naprosto příšerně, ale tak, že to bude jen malá změna.

 
Odpovědět
19.1.2014 11:08
Avatar
Honza Bittner
Šupák
Avatar
Odpovědět
19.1.2014 11:10
Student FIT ČVUT. In love with Flutter. :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://g...
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na
David Čápka:19.1.2014 11:31

Samozřejmě, že to bude jen malá změna, tohle nejsou omalovánky.

Odpovědět
19.1.2014 11:31
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
:19.1.2014 11:32

Těma omalovákama narážíš na můj věk?

 
Odpovědět
19.1.2014 11:32
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na
David Čápka:19.1.2014 11:33

Ne, naráží na to, že kromě pár marginů a rámečků tu není co vymýšlet.

Odpovědět
19.1.2014 11:33
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
:19.1.2014 11:36

Dobře :-)

 
Odpovědět
19.1.2014 11:36
Avatar
Honza Bittner
Šupák
Avatar
Honza Bittner:17.4.2014 21:24

Koukám, že jsou obrázky ze článku asi smazány... :P

Odpovědět
17.4.2014 21:24
Student FIT ČVUT. In love with Flutter. :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://g...
Avatar
Jan Lupčík
Super redaktor
Avatar
Jan Lupčík:18.10.2014 17:49

Pěkný rozhovor, hlavně ta poslední otázka :)
Jinak abych řekl pravdu - nejvíce se mi asi líbilo uskupení věcí u islandsoft.cz i s tím designem...

Odpovědět
18.10.2014 17:49
TruckersMP vývojář
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 21. Zobrazit vše