Diskuze: co je to přesně torrent
Člen
Zobrazeno 14 zpráv z 14.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Ahoj, když máš někde na internetu uložená data a potřebuješ dostat je
dostat do nějakého počítače (client), tak jsou dvě možnosti, odkud je
můžeš dostat.
Buď jsou data uložená na jednom místě centrálně (server) a každý client
pak stahuje přímo ze serveru (Client <-> Server architektura) nebo máš
Peer to Peer architekturu, kde client je zároveň server a může stahovat data
z jiného clienta a celé to má necentralizovanou síť. A torrenty fungují
právě na P2P architektuře. Client zjistí, kteří ostatní clienti mají
data která on chce a stahuje od každého kolik zrovna může, aby ta data
kompletně celá získal.
U torrentů je problém v tom, že pokud už máš nějaká data (klidně i nekompletní) tak už je můžeš poskytovat někomu dalšímu a tím pádem nelegálně šířit nějaký obsah dalším uživatelům.
Torrenty samozřejmě nepoužíváme na nic jiného, než na sdílení fotek
z dovolené, stahování instalaček linuxu a jiného freeware, tudíž nechápu
tvoji zmínku o problému s ilegálním sídlením
https://cs.wikipedia.org/wiki/BitTorrent#…
Ještě bych poznamenal jedno: V České republice je legální cokoli z netu stahovat, ilegální je NABÍZET nějaký nelegálně získaný software či data. (Podobně jako je to s tabákovými výrobky či cigaretami - najdeš-li v parku cigaretu, můžeš si ji dát, ač ti není 18, jen je zakázano je nabízet).
Jinými slovy - stažením nelegálního obsahu z torrentu tento okamžitě nabízíš dalším uživatelům, což je ten problém. Když se přijde na server s takovým obsahem, je snadné jej z internetu dostat pryč a potrestán je majitel serveru. U torrentů je prakticky nemožné vymítit daný soubor, ale dájí se vytrasovat konkrétní uživatelé, takže dost často rozdávají pokuty lidem, co pirátili přes torrent.
Samozřejmě pozor - zkopírováním nelegálních dat už vytváříš kopii, kterou jsi sám nabídl. A pozor - instalačky obvykle obsahují smlouvu o používání, kterou když porušíš, dopouštíš se trochu jiného zločinu.
Ano, záleží co se přes to sdílí, ale podle dotazu mi nepřišlo, že by to byl Linuxák.
Nemáš uplne pravdu, je např. rozdíl mezi stahováním hudby a filmů oproti SW..
Torrent funguje tak že všichni stahují odevšech, protože si to všichni navzájem poskytují. Dáš si stahovat film.. Ten se rozkousíčkuje třeba na 1000 malých kousíčků a ty stahujete od lidí, kteří už ten film mají u sebe v počítači stažený a hned jak si k sobě program stáhne jeden kousíček, tak ho zase od tebe z počítače stahuje dalších 50 lidí a od nich zase k dalším - tím pádem ten film nejenom stahujes, ale i "nelegálně" už v průběhu stahování poskytujete dalším lidem.. a v tom je veškerý problém..
Ano, v tom je ta pointa. V momentě, kdy film stáhnete z uložto a dalších SERVERŮ, nedopouštíte se v České Republice zločinu
To úplně není pravda. Přecejen, když u vás najedou celou diskografii od nějakého autora, asi se těžko budete vymlouvat: "no, já nevěděl, že to na tom uloz.to někdo nasdílel nelegálně." Tam už přecejen každému dojde, že asi něco není v pořádku.
Sice si můžete udělat kopii díla pro osobní potřebu, ale počítám, že to neplatí pro díla, ke kterým legálně přístup nemáte.
Tak znovu - v Čechách můžeš stahovat pro osobní účely cokoli - písničky a videa z YT, filmy z ulož.to... zločinu se dopouštíš v momentě, kdy to sdílíš. S instalačkama jsou přísnější, protože když takto stažený soubor kopíruješ, už je to zločin. Hlavně instalačky jsou ošetřené smlouvou s koncovým uživatelem, takže nainstalováním neoriginální kopie se dopouštíš závažnějšího zločinu, který už řeší jiný orgán, softwarová policie. Pokuta je obvykle (cena SW * počet naistalovaných kopiií * koeficient), kde koeficient odvíjejí od toho, jak dlouho to používáte a jestli jste s tím vytořili něco komerčního. Každopádně za nějaký střihací software to není žádná pokuta za parkování, ale pokuta, kvůli které obvykle přijde exekutor...
Pokud vím, tak ono "stahování pro osobní potřebu" je tam míněno pro případy, kdy sis legálně obstaral nějaký autorsky chráněný obsah a uděláš si z něho kopii. Důvod, proč se toto aplikuje i na stahování ze serverů typu uloz.to, spočívá ve faktu, že ty nedokážeš rozhodnout (stejně jako provozovatel úložiště), zda-li je tam to dílo umístěno legálně (a legálně dostupné pro všechny, kdo si to stáhnou) či nikoliv. Což ochrání většinu "stahování pro osobní potřebu", ale pokud budeš vyloženě sběratel, tak ti to nepomůže (bylo mi vyprávěno o takovém případu z důvěryhodného zdroje).
U SW je to samozřejmě jasné.
Zobrazeno 14 zpráv z 14.