Diskuze: Raspberry pi ako webserver
Člen
Zobrazeno 16 zpráv z 16.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Nainstaluješ Apache, PHP a vše co potřebuješ. Potom jen musíš nastavit statickou IP adresu, nebýt za NATem a nastavit Port Forwarding na routeru.
Zkus si najít nějaký návod, jak nastavit webserver a další komponenty na virtuálním privátním serveru (VPS), popř. obecně na Linuxu. Návodů tohoto druhu je velké množství. Třeba moje jadro-windows.cz bylo spuštěno na VPS podle jednoho takového (pro nginx) a neměl jsem žádné problémy, které by stály za řeč.
Možná bude větší problém s veřejnou IP adresou.
V prvom rade sa obhliadni za verejnou IP... +- 15 Eur na rok...
Nedalo by sa to poriesit tou IP, ktoru mam od ISP na modeme ?
Ta bývá obvykle dynamická. Takže i kdyby ti to fungovalo (po nastavení port forwardingu na modemu), tak ti najednou ISP tu IP adresu změní a tvůj server rázem přesídlí někam trochu jinam a budeš se divit, že ti to nefunguje.
Navíc klidně ten modem od ISP může být ještě za nějakým NATem, takže ti při neveřejné IP ten port forwarding nemusí pomoci. Ani kdybys měl svůj modem. Tak to má třeba lokální ISP tady u mě – zákazníci, co si neplatí veřejnou IP adresu sdílejí navenek jednu dynamickou (mění se asi po týdnu, možná častěji), ti více platící mají veřejné a statické.
Možná naivní otázka - a nedá se zjistit aktuální IP podle MAC?
neda, mac je konkretni idcko hardwaru, IP je jen jakejsi virtualni identifikator, kterej jeste navic nese v ruznych hloubkach ruzne dulezitou informaci
suma sumarum nijak spolu nesouvisi, nijak se navzajem neovlivni
Nejde o to, že by zjistit nešla (mojeip.cz, traceroute). Jde o to, že ti její znalost pravděpodobně nepomůže.
Já to myslel trochu jinak. Neznám teda mechanismus, jak ISP adresu
přiděluje a jak ví kam má data směrovat - měl jsem za to, že podle MAC
koncového hw.
A to zjištění jsem měl na mysli odjinud, s tím, že znám MAC.
MAC se používá na úrovni linkové vrstvy v rámci jednoho segmentu sítě. Tvůj domácí síťový segment bude končit na hranici modemu, za něj se asi nedostaneš.
Na fyzické vrstvě opravdu musíš specifikovat MAC adresu cílového uzlu, pokud mu chceš poslat zprávu (na linkové vrstvě se jí obvykle říká rámec), takže ji musíš znát. Za tebe to ale řeší operační systém, který si uchovává překladovou tabulku z IP adres na MAC adresy (takže když pošleš zprávu (paket) nějakému stroji ve své domácí síti a specifikuješ ho IP adresou, OS si dohledá příslušnou MAC adresu a té tu zprávu (ze které vytvoří rámec) pošle).
Může se stát, že OS požádáš odeslat zprávu na IP adresu, kterou nemá ve své překladové tabulce. V takovém případě je po celém síťovém segmentu odeslán dotaz "Kdo má IP adresu x.y.z.w?" a na ní odpoví právě její vlastník (čímž odhalí svoji MAC adresu). Alespoň v ideálním světě.
Tak jsem jen tak ze zajímavosti zjišťoval tu svoji IP a "som z toho
voláky zmatený"
Jeden mi ukáže veřejnou ipv6 no, to jsem fakt netušil
2a00:1028:9196:4876:b1e9:cd57:4a3d:xxxx
a druhý ipv4
88.101.146.xx
tak teda nevím - určitě si nic nepřiplácím
Sice jsem to neřekl, ale mluvil jsem o IPv4 adresách. S IPv6 nemám žádné reálné zkušenosti.
Nejsem si jistý ale, mám pocit, že někteří ISP provozují už ipv6 a pro jistotu ještě tam kde to nejde taky čtyřku... To by mohlo být ono, ne ?
Jak říká Taskkill - někteří ISP už konečně začali provozovat i IPv6, kterých je fakt hodně a tak se většinou rozdávají zdarma, klidně by ti jich mohl dát i 128 a pořád budou stačit. Krom toho ale musí pořád provozovat IPv4 pro fallback - někteří webhosteři a provozovatelé serverů ještě na IPv6 nepřešli, nebo ho prostě nemají nastaveno v DNS (je třeba přidat AAAA záznam). Pokud tedy máš veřejnou IP:
Snad jsem nic nevynechal, kdyžtak mě napomeňte, naposled jsem to nastavoval před pár lety.
Jen takový dodatek: Na stránkách spojených s Linuxem je podrobný návod jak to nastavit konkrétně na RPi, stačí hledat Pro vzdálenou správu je tam používán PuTTy
Zobrazeno 16 zpráv z 16.