September discount week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Crack vs. Freeware

Ač většina z vás jistě používá crackované verze programů namísto její koupě, protože si říkáte proč platit? Dyť je warez stáhnu si to! Ano je to tak, ale zamyslete se, nebylo by lepší používat freeware programy který jsou až na drobnosti (které většinou ani nepoužijete) namísto těch placených? Já to takhle dělám, a jelikož se mě hodně lidí ptá co místo toho a toho použít tak jsem se rozhodl sem napsat, co osobně používám.

Nechce se mi psát dlouhý text protože já sám nerad čtu, ale vy nejspíše ne neboť tuto pasáž jste nepřeskočili :), ale určitě některé z vás trápí otázka k čemu freeware když to můžu mít cracklý?

Crack – ona věc o které většina z vás ani neví, jak funguje hlavně že tím něco přepíšu a nikdo nic nepozná a program nemusím platit a funguje... Na první pohled ano, ale na ten druhý pohled to funguje zcela jinak. Nemusíte se ani tak bát toho že by se na vás přišlo ono se to zase tak neřeší některý programy, když na to přijdou tak přestanou fungovat a je konec (ale stačí nestahovat aktualizace a je klid) jenže ono to není jen tak nejen že v cracku může být virus (říkáte si antivir ne? Někteří ale používají taky cracknutej a to jim moc nepomůže ale i cracknutej antivir dokáže odhalit virus jenže to může být virus co třeba roky nic nedělá a pak najednou se projeví třeba jenom čeká až si ho hacker všimne a aktivuje ho a pak si třeba stahuje data atd.. ale nejde tu jenom o to ale crack hlavně vynechává určité knihovny které jsou důležité pro běh programu a které kontrolují jeho legálnost nebo zadávání sériového čísla nebo tak prostě že si ten program myslí, že jste ho zaregistrovali a můžete si vesele užívat že jste neplatili ani korunu. Oni ale ty knihovny můžou později dělat problémy ve windowsu např. že to ten program začne zpomalovat a později s rostoucím číslem cracknutých programů, her třeba i windows a čekat 10 minut na načtení windowsů a pak ještě sekavě dělat práci je o ničem.

Nejdříve pokud jste student/ka pak se podívejte na tyto stránky, kde si můžete za zvýhodněnou cenu pořídit OS Windows nebo MS Office: http://licenceprostudenty.cz/

No tolik s nad ke 'krátkému' úvodu a teď již konečně k těm programům.

Obsah: Antivir | Firewall | Čistič | Defragmentace

Internetový prohlížeč | Program na zipování | IM klient | Textový editor

Kancelářský balík | Média | Převody formátů | Diskový manager

Hrátky s hudbou | Rippování hudby z cd | Grafika | Internetové album

Vzdálená správa pc | Vypalování | Virtuální mechanika | Správa disku | Ostatní

První, co většinou instaluji, je bezpečnost. Antivir :

Osobně používám tedy Kaspersky Internet Security 2011 avšak to sem nepatří. Antivity, které mohu doporučit jsou tyto:

Microsoft Essentials Security (taky sem řikal a jé Mrkvosoft to bude na nic) ale zkusil jsem to a je to dobrý já jsem s tím spokojen windows to nevytěžuje a zatím mi to našlo všechny viry které jsem na tom úmyslně zkoušel a i v testu si nevede moc špatně je na tom stejně jako Avast oba dva jsou v české lokalizaci.

Firewall : Pokud máte win 7 tak bych to zase tak moc neřešil stačí mít zaplý firewall od Microsoftu.

Ale přece jenom někteří mají XP nebo prostě chtějí jistotu. Takže naprostou jedničkou je Comodo to asi mnozí z vás tušili,
PCTools jednoduché rozhraní a je k němu i
čeština , ještě je těch firewallů spousta, ale mezi poslední osvědčený bych zařadil
Outpost firewall. Toť k firewallům asi vše.

Čistič : Na tohle používám CCleaner je to tutovka vyčístí disk, můžete odinstalovávat programy i je popř. natvrdo smazat když neexistuje uninstaller, upravovat programy po spuštění, čistit registry a ještě další věci.

Defragmentace :

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Používám Defraggler další soft od piriformu. Je jednoduchý a svoji práci plní skvěle.

Další skvělý program tentokrát pro náročnější: O&O Defrag

Potom bych asi začal řešit internet.

Prohlížeč :

U mě vede: Chrome ikdyž teda občas se mi zasekne, ale asi sem moc náročnej;

Pak tu jsou také: Opera a
Firefox

Program na zipování: Nejvíce jsem se oblíbil 7zip dle mne snad nejlepší freeware komprimer co znám umí spousty formátů můžete přidávat soubory přímo do komprese nebo je z ní vytahovat. Rozhodně je lepší než winrar který většina z vás používá akorát tam vyskakují reklamy, abyste si to koupili ve free verzi. On sice winrar v některých ohledech (komprese) lepší je, ale běžný uživatel toho nevyužije.

IM klient : Jasně že ISIM :P

Používal jsem Pidgin - skvělí IM klient pro nenáročné uživatele s množstvím pluginů, množstvím protokolů mezi které samozřejmě patří facebook a co je hlavní v žádném případě nezatěžuje systém, je bez reklam a je fríí.
Jinak je také dobrá
Miranda či Trillian Astra. Pro ty co to nechtějí řešit mohou použít online IM Meebo

Editor pro tvorbu www  jsem používal
PSPad (PS: Dělaný v Delphi a Delphi no řekněme, že víme sví :D)

Nyní používám Notepad++ oproti PSPadu má lepší zvýrazňování syntaxí. Jó kdyby jen to, má toho takovou kupu, že do teď jsem nevyužil ani 1/5 jeho všech funkcí.

Kancelářský balík  Požívám MS Office 2007 avšak fríí verzí s několika málo nedostatky je velice dobrý balík LibreOffice. Znáte asi OpenOffice ale jelikož Oracle udělal takovou nemilou věc tak parta vývojářů si vzala vývoj do vlastních rukou a nadále je tento produkt šířen jako LibreOffice.

Média:  Bezkodekový král
VLC media player. Zapomeňte na codecky sice nevypadá nic moc , ale přehraje všechno. Pokud ale chcete přece jen zůstat u svého, který codecky potřebuje, použijte
K-Lite Codeck Pack.

Skvělé přehrávače bez kodeků jsou také
KMPlayer či
GOMPlayer.

Převody formátů : Používám
Any Video Converter Free. Pro mě dostačující množství formátů a nastavení.

Diskový manager  : Nejlepší z free co jsem používal, jsou
Unreal Commander a
Free Commander. Oba mají mnoho funkcí a běžnému uživateli naprosto postačí. 2 okna, rozsáhlé nastavení, FTP připojení..., tam toho spousta většinu funkcí ani nepoužijete.

Hrátky s hudbou  :
Audacity. Dle mě normálnímu i pokročilejšímu uživateli postačí. Doporučuji stáhnout verzi final, beta verze občas zlobí. Zde je odkaz na
Lame ( slouží k exportu v mp3). Nakopírujte to třeba do složky s programem a až budete dotázáni na určení místa kde se tento soubor nachází tak ho najděte a potvrďte pak už se to ptát nebude.

Rippování hudby z cd :
DeepRipper tento program je jednoduchý a svoji práci plní skvěle.

Grafika : Bitmapová :
PhotoFiltre vše co potřebuji dělám v něm pro grafika který neumí s Adobe Photoshopem nebo něčím profesionálním je tohle naprosto skvělý program.

3D grafika je to samozřejmě
Blender. Abych pravdu řekl v té nové verzi se vůbec nevyznám a vůbec se mi nelíbí.

Vektorová : 
Inkscape je podobný calistu ale přece jenom není to ono avšak mě na web stačí. Česká lokalizace včetně návodu jest přiložena takže stačí mít pevný nervy a zkoušet.

Internetové album : Na toto používám
Jalbum. Můžete si k němu stáhnout dalších x schémat nebo si vytvořit vlastní. Je to dle mě lepší než si dělat vlastní album v kódu – za chvíli se nahromadí obrázky a pak je to problém.

Vzdálená správa počítače :

TeamViewer. Tenhle program jsem si oblíbil nejenom že přes něj můžete ovládat pc vzdálené přes půl republiky nebo dál ale dá se použít i doma a nemusíte zbytečně běhat sem a tam dá se přes to i vysvětlovat pokud nechcete aby se vám do toho dotyčný pletl zakážete mu používat myš nebo mu vypnete obrazovku :) těch funkcí v tomto programu je mnoho.... Hlavně při instalaci dejte pozor abyste vybrali že chcete NON-COMERCIAL verzi čili freeware protože jinak si dáte placenou trial verzi a po skončení doby nastanou potíže mě se stalo že mi pak ten program nefungoval vůbec ani po reinstalaci na free takže pozor na to.

Vypalování:

Používal jsem CDBurner XP podporuje i light scribe. Nenechte se zmást názvem je kontatibilní i s Vistami či Windows 7, dosti podobný soft InfraRecorder. Oba jsou skvělé jen CDBurner mi nechtěl párkrát načíst mechaniku a když jsem ho pustil 3x aby vypaloval tak se to celé seklo proto sem přešel na InfraRecorder.
Velice dobrý je také Ashampoo Burning Studio 6 FREE, který jsem také kdysy používal. Pro nenáročné uživatele je asi nejlepší používat přetahovací metodu :) jenom si otevřete prázdný disk v průzkumníku a přetaháte tam soubory a poté dáte zapsat na disk (nyní užívám jsem líný spouštět kvůli vypalování program :)).

Virtuální mechanika:

Populární je u vás nejspíše
Daemon tools já však používám
Virtual Clone Drive měl sem s Daemonem problémy na win 7 chtěl restart, resetl sem kompl a pak chtěl zase restart takže jsem ho nemohl nainstalovat nějaká chybička nejspíš už ji vyřešili ale mezitím jsem si zvykl na Virtual clone drive.

Správa disku:

I když stačí dát pravé myšítko na počítač pak spravovat a dole je již spravovat disky a tam si můžete hrát. Stejně uvedu program pro náročnější uživatele: EASUS Partition Manager. A tento Mini tools partition magic

Ostatní:

Pro správu odesílání či příjímání paketů jednotlivých programů doporučuji
NetBalancer. Co jsem zkoušel tak to funguje :) když chcete aby o vás někdo nevěděl vypnete si upload a máte klid dobře se s tím cheatuje ve hrách vypnete upload a nikdo vás nevidí se hýbat :-D – při případných problémech se vymluvíte na rychlost vašeho internetu za to vám ban dat nemůžou :-D.

Pokud si chcete spravovat windows loader a nechcete hledat příkazy kterými se to dělá nebo ten texťák ve kterém to je tak doporučuji tento prográmek
VistaBoot.

No a někomu se může hodit i scanner wifi sítí který obsahuje údaje o mac adrese síle signálu gps souřadnicích ap aj.. na to používám
Vistumber.

Pokud můžu dodat něco na závěr pakliže se Vám program líbí, víte, že jej potřebujete, budete využívat, či co já vím... Podpořte jeho autora/ry tím že si placený program koupíte a u freeware programu podpoříte jeho vývoj libovolnou částkou. Mnoho lidí si myslí že když je program freeware tak proč za něj platit? Ano, nikdo Vás nenutí, ale zkuste se zamyslet kolik času musel jeho tvůrce trávit nad jeho vývojem a podpořte jej.

Dotazy a připomínky pište do knihy návštěv. (Jaký program místo tohodle mám použít?,zkoušel jsi?, jaký máš názor na?, nesouhlasím s tebou v, atd..) budu rád jak za kladný názor tak za záporný ale v jisté míře děkuji za pochopení.


 

Všechny články v sekci
Tipy a triky na další software
Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Jak se ti líbí článek?
13 hlasů
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (11)

Avatar
Milan Žmourek(milaz):23.8.2014 16:03

Nedělej si reklamu ;)
A ten článek je 4 roky starý...

Odpovědět
23.8.2014 16:03
Miluji {}, proto dělám v C#.
Avatar
Člen
Člen
Avatar
Člen:23.8.2014 16:04

Este dobry program na ripovanie hudby z CD je CDEx (http://sourceforge.net/…ects/cdexos/)

Odpovědět
23.8.2014 16:04
...
Avatar
x10102
Člen
Avatar
x10102:18.1.2015 8:06

stahnul jsem si comodo firewall a potom audacity ale firewall to blokuje co mám dělat?

Odpovědět
18.1.2015 8:06
We use pointers because it's easier to give someone an address to your home than to give a copy of your home to ...
Avatar
Neaktivní uživatel:18.1.2015 9:24

Já si musím rýpnout do PhotoFiltre. Je pravda, že je to hezký nástroj na uživatelskou úpravu fotek nebo kreslení obrázků alá Malování, na to, aby nahradil placený Photoshop ale určitě nestačí. Asi nejdůležitější prvek, který PhotoFiltre nemá, jsou totiž vrstvy. :) Jako alternativu bych viděl spíše Gimp.

Odpovědět
18.1.2015 9:24
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
vesel.fil
Člen
Avatar
vesel.fil:22.7.2015 10:12

Vím, že je to trochu neaktuální, ale MSE jsou asi nejhorší antivir na světě... Kdysi (to jsi asi psal tento článek) si vedl dobře, ale teď je v AV-TEST na posledním místě z hlediska ochrany (0,5 z 5 bodů). Nemyslíš, že by to chtělo aktualizovat, a dát tam třeba Aviru?

Odpovědět
22.7.2015 10:12
I don't necessarily agree with everything I say.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
homestead
Člen
Avatar
homestead:31.8.2016 16:09

Vidím, že je to už starý príspevok, ale nedá mi, aby som nereagoval. A to z tej druhej stránky , teda "crackerskej".
Dovolím si tvrdiť, že keby nebolo crackerov a teda aj crackov, tak by bolo na svete oveľa, ale oveľa menej počítačov. A možno by sme nemali pc ani my, lebo, keby ho nemali naši známy, tak s kým by sme chatovali? Softvér by bol veľmi drahý a všetci by si ho nemohli dovoliť. Tiež by to malo vplyv aj na cenu pc a internetu, ktorý by nebol tak rozšírený.
O cracking sa zaujímam aj ho robím, ja hovorím že nech platia firmy za softvér, bežný uživatelia nech ho majú zadarmo! Na svoje si každý príde, aj programátory si zarobia.
A ako píšeš že crack je rizikový, tak to nie je celkom tak. Myslíš "patch", ktorý upravuje súbor na niekoľkých miestach, ale dávať vírus do cracku to bývalo voľakedy a na zlý crack sa hneď príde. Keby som chcel dať niekomu do pc vírus, alebo skôr spyware, lebo z vírusu nemám nič, tak to urobím celkom ináč. Je na to veľa možností, a nakoľko opravujem pc svojim známym, tak ich aj odstraňujem...

Odpovědět
31.8.2016 16:09
Žiť a nechať žiť...
Avatar
Šimon Rataj
Člen
Avatar
Šimon Rataj:21.4.2018 12:03

skvělí IM klient

 
Odpovědět
21.4.2018 12:03
Avatar
Reaktivní uživatel:3.7.2018 13:28

Nechceš ten článek občas obnovit? Asi tak jednou za 2 až 5 let?

Odpovědět
3.7.2018 13:28
Kdo je připraven, toho zaskočí něco jiného
Avatar
Zdeněk Gyapjaš:23.11.2019 23:48

Díky tomuto článku, udělám menší čistku v programech a pár věcí předělám v počítači, aby lépe pracoval, ještě jednou díky za tipy

 
Odpovědět
23.11.2019 23:48
Avatar
Pavel
Člen
Avatar
Pavel:20. února 20:30

grafické a typografické rozvržení, jazyk, stylistika

 
Odpovědět
20. února 20:30
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 21. Zobrazit vše