Body zdarma Java týden
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!

Caltech a 3D focení trochu jinak...

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Výzkumníci z kalifornského technologického institutu, zkráceně CALTECH, přišli s vynálezem, který by mohl dost významně ovlivnit mnoho technologických odvětví. Přišli totiž na způsob, jak jednoduše získat 3D objekt nafocením. K tomuto úkonu už nebude potřeba žádných, jak na prostor, tak na obsluhu poměrně náročných a ne pro každého cenově dostupných ultrazvukových nebo laserových scannerů, ale vystačíte si pouze se svým smartphonem. Což ve spojení např. s novými 3D tiskárnami může být nedocenitelnou revolucí jak pro velké společnosti, tak také pro domácnosti.

profesor profesor

profesor Ali Hajimiri (1), ukázka nafocení objektu (2)

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Jednotlivé pixely v běžných fotoaparátech prakticky vypovídají o jaké vlnové délce (barva) a v jaké intenzitě (jas) na ně dopadlo světlo, ale už neprozradí z jaké vzdálenosti fotony putovaly až k čočce fotoaparátu. To samozřejmě neplatí pro tento vynález pojmenovaný jako Nanophotonic Coherent Imager (NCI), v překladu něco jako souvislý snímač světla v nanospektru. A na rozdíl od výše zmiňovaných prostorných 3D scannerů má být obsažen v relativně levném chipu, menším než milimetr čtvereční. Tento "kus" vynálezu pak propojený s fotoaparátem by měl každému pixelu nezávisle propůjčit schopnost měření a to i s větší přesností, než je tomu u jiných současně používaných skenovacích zařízení. Podle profesora Ali Hajimiri, který vynález se svým týmem na Caltechu vyvíjí, chip využívá vylepšenou verzi technologie známé jako LIDAR (Light Detection and Ranging), technologie vypočítává vzdálenost objektů podle odrazu laserových paprsků. A podle studie se v tomto vynálezu skrývá díky jeho velikosti, nákladům na výrobu a široké škále využití, veliký potenciál. Technologie se dá využít v např. při vysoce precizním skenování 3D objektů, v prevenci kolizí u autonomních vozidel, pro snímání animací v lékařství a v pozdějších fázích určitě i v soukromém sektoru.

profesor

ukázka rozložení v chipu (3)

Zdroje obrázků použitých v článku:
mini: its.caltech.edu
ostatní: 3Dprint.com
redaktor čerpal z: http://goo.gl/Cfmyir


 

 

Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!