Ultra rychlý laser desetinásobně zrychlí internet
Němečtí a Britští vědci z Friedrich-Schiller-Universität Jena a Imperial College v Londýně učinili objev, který by mohl rozšířit současné možnosti internetu. Vytvořili totiž zatím nejrychlejší laser na světě. Z principu by se mělo jednat o přenos podobný optickému přenosu dat, tedy přepínání stavu on\off. Přenos by měl probíhat na polovodičovém nanovlákně (nanowire), vytvořeném z oxidu zinečnatého, položeném na vrstvě stříbra namísto běžného skla. Tím docílili toho, že byli schopni takto laser zúžit až na neuvěřitelných 120 nanometrů v průměru, což je prakticky tisícina tloušťky vlasu (60- 120 micrometrů). Právě s touto kombinací bylo možné v laseru soustředit paprsek světla v daleko menším bodě, což by neuvěřitelně zúžilo spotřebu na prostor a tak zvýšilo desetkrát rychlost přepínání stavů, než tomu bylo v prostředí skleněném. Další výhodou je, že laser je nejenom ultra rychlý, ale také i skvěle stabilní v pokojové teplotě.
*doba odpovědi ultra rychlého laseru(1 * 10^-12s), délka vyzařovaného paprsku(+ * 10^-3mm) *
Dr. Rupert Outlon z Oddělení fyziky na Imperial College prohlásil:
Prvotním cílem bylo dosáhnout rychlosti přenosu v pikosekundách, avšak podařilo se nám jít ještě daleko > dál, až na samotný rychlostní limit, na kterém je možné s laserem operovat.
Nakonec možná taková perlička. Přepínání „nul“ a „jedniček“ za použití nového laseru je tak rychlé, že běžné konvenční měření přenosu dat nebylo dostačující. Proto si museli vědci vytvořit vlastní metody pro měření dat.
Zdroje obrázků v článku: www3.imperial.ac.uk