Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Ultra rychlý laser desetinásobně zrychlí internet

Němečtí a Britští vědci z Friedrich-Schiller-Universität Jena a Imperial College v Londýně učinili objev, který by mohl rozšířit současné možnosti internetu. Vytvořili totiž zatím nejrychlejší laser na světě. Z principu by se mělo jednat o přenos podobný optickému přenosu dat, tedy přepínání stavu on\off. Přenos by měl probíhat na polovodičovém nanovlákně (nanowire), vytvořeném z oxidu zinečnatého, položeném na vrstvě stříbra namísto běžného skla. Tím docílili toho, že byli schopni takto laser zúžit až na neuvěřitelných 120 nanometrů v průměru, což je prakticky tisícina tloušťky vlasu (60- 120 micrometrů). Právě s touto kombinací bylo možné v laseru soustředit paprsek světla v daleko menším bodě, což by neuvěřitelně zúžilo spotřebu na prostor a tak zvýšilo desetkrát rychlost přepínání stavů, než tomu bylo v prostředí skleněném. Další výhodou je, že laser je nejenom ultra rychlý, ale také i skvěle stabilní v pokojové teplotě.

response emitting

*doba odpovědi ultra rychlého laseru(1 * 10^-12s), délka vyzařovaného paprsku(+ * 10^-3mm) *

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Dr. Rupert Outlon z Oddělení fyziky na Imperial College prohlásil:

Prvotním cílem bylo dosáhnout rychlosti přenosu v pikosekundách, avšak podařilo se nám jít ještě daleko > dál, až na samotný rychlostní limit, na kterém je možné s laserem operovat.

Nakonec možná taková perlička. Přepínání „nul“ a „jedniček“ za použití nového laseru je tak rychlé, že běžné konvenční měření přenosu dat nebylo dostačující. Proto si museli vědci vytvořit vlastní metody pro měření dat.

Zdroje obrázků v článku: www3.imperial.ac.uk


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 7.10.2014 15:12
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!