Návrh SW Návrh SW
Spouštíme individuální výuku programování! Zaváděcí slevy 799 Kč 599 Kč/60 minut se zkušeným lektorem! Výuka osobně Praha a okolí nebo po Skype celá ČR. O termíny a slevu si pište na [email protected].
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Ultra rychlý laser desetinásobně zrychlí internet

Zpravodajství Hardware Ultra rychlý laser desetinásobně zrychlí internet

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Němečtí a Britští vědci z Friedrich-Schiller-Universität Jena a Imperial College v Londýně učinili objev, který by mohl rozšířit současné možnosti internetu. Vytvořili totiž zatím nejrychlejší laser na světě. Z principu by se mělo jednat o přenos podobný optickému přenosu dat, tedy přepínání stavu on\off. Přenos by měl probíhat na polovodičovém nanovlákně (nanowire), vytvořeném z oxidu zinečnatého, položeném na vrstvě stříbra namísto běžného skla. Tím docílili toho, že byli schopni takto laser zúžit až na neuvěřitelných 120 nanometrů v průměru, což je prakticky tisícina tloušťky vlasu (60- 120 micrometrů). Právě s touto kombinací bylo možné v laseru soustředit paprsek světla v daleko menším bodě, což by neuvěřitelně zúžilo spotřebu na prostor a tak zvýšilo desetkrát rychlost přepínání stavů, než tomu bylo v prostředí skleněném. Další výhodou je, že laser je nejenom ultra rychlý, ale také i skvěle stabilní v pokojové teplotě.

response emitting

*doba odpovědi ultra rychlého laseru(1 * 10^-12s), délka vyzařovaného paprsku(+ * 10^-3mm) *

Dr. Rupert Outlon z Oddělení fyziky na Imperial College prohlásil:

Prvotním cílem bylo dosáhnout rychlosti přenosu v pikosekundách, avšak podařilo se nám jít ještě daleko > dál, až na samotný rychlostní limit, na kterém je možné s laserem operovat.

Nakonec možná taková perlička. Přepínání „nul“ a „jedniček“ za použití nového laseru je tak rychlé, že běžné konvenční měření přenosu dat nebylo dostačující. Proto si museli vědci vytvořit vlastní metody pro měření dat.

Zdroje obrázků v článku: www3.imperial.ac.uk


 

 

Zprávu pro vás napsal Gabriel Mastný 7.10.2014 15:12
Avatar
Miniatura
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!