IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Češi pronikají do stratosféry

Při spolupráci vědců z Mendelovy univerzity v Brně, Hvězdárny Valašské Meziříčí a Slovenské organizace pro vesmírné aktivity vznikl zajímavý projekt, který má za cíl pomoci pochopit fungování života na Zemi, ale i na jiných planetách nebo ostatních vesmírných objektech. Hlavním figurantem je zde sonda zkonstruovaná v laboratořích metalomiky (vědní obor zabývající se spojování kovů s geny proteiny a metabolity) a nanotechnologií z Mendelovy univerzity. Na konstrukci vytvořené jak jinak než 3D tiskem ponese výzbroj unikátních nanobiosenzorů a také několik druhů bakteriálních buněk. Toto všechno pak má být 12. října v 9:00 vyneseno z letiště Spišská Nová Ves (Slovensko) do Stratosféry asi 40 kilometrů nad úroveň mořské hladiny. Zde se bude testovat možné poškození DNA a bakteriálních buněk a také jejich adaptace na extrémní podmínky při teplotách dosahujících až mínus 85°C a tlaku blížícímu se vakuu. A právě tyto podmínky společně s vysokými energetickými nároky a maximální vzletovou hmotností byly pro konstrukční tím nejtvrdším oříškem.

Sonda - Zprávy ze světa hardwaru hvezdarna VM - Zprávy ze světa hardwaru

*Celkový pohled na sondu (1), Hvězdárna ve Valašském Meziříčí (2) *

V konstrukci sondy jsou umístěna teplotní čidla a vyhřívací elementy, aby byla zajištěna co nejstabilnější teplota, a biosenzory, unikátní právě svojí jednoduchou konstrukcí a možností využití při dalších testech. Nanobiosenzory budou ve výškách snímat poškození DNA pomocí takzvaných Karbonových kvantových teček.

„Tento let nám poskytne cenné informace o chování nukleových kyselin v extrémních podmínkách. Ty mohou být využitelné při ochraně posádek letadel při letech přes polární oblasti, pobytech astronautů na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) nebo při dlouhodobých pilotovaných letech k vesmírným tělesům“,

říká prof. René Kizek z Mendelovy univerzity v Brně.

A pokud vše proběhne podle představ, pak si tento test odnese také pár svých NEJ:

  1. Výsledky měření se budou poprvé v životě vysílat v reálném čase.
  2. Bude se jednat o první sondu v stratosféře postavenou pomocí 3D tisku.

Zdroje obrázku použitých ve článku :
miniatura a (1): osel.cz
(2): valasky.denik.cz


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 13.10.2014 18:12
Avatar
Aktivity