Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Češi pronikají do stratosféry

Při spolupráci vědců z Mendelovy univerzity v Brně, Hvězdárny Valašské Meziříčí a Slovenské organizace pro vesmírné aktivity vznikl zajímavý projekt, který má za cíl pomoci pochopit fungování života na Zemi, ale i na jiných planetách nebo ostatních vesmírných objektech. Hlavním figurantem je zde sonda zkonstruovaná v laboratořích metalomiky (vědní obor zabývající se spojování kovů s geny proteiny a metabolity) a nanotechnologií z Mendelovy univerzity. Na konstrukci vytvořené jak jinak než 3D tiskem ponese výzbroj unikátních nanobiosenzorů a také několik druhů bakteriálních buněk. Toto všechno pak má být 12. října v 9:00 vyneseno z letiště Spišská Nová Ves (Slovensko) do Stratosféry asi 40 kilometrů nad úroveň mořské hladiny. Zde se bude testovat možné poškození DNA a bakteriálních buněk a také jejich adaptace na extrémní podmínky při teplotách dosahujících až mínus 85°C a tlaku blížícímu se vakuu. A právě tyto podmínky společně s vysokými energetickými nároky a maximální vzletovou hmotností byly pro konstrukční tím nejtvrdším oříškem.

Sonda hvezdarna VM

*Celkový pohled na sondu (1), Hvězdárna ve Valašském Meziříčí (2) *

V konstrukci sondy jsou umístěna teplotní čidla a vyhřívací elementy, aby byla zajištěna co nejstabilnější teplota, a biosenzory, unikátní právě svojí jednoduchou konstrukcí a možností využití při dalších testech. Nanobiosenzory budou ve výškách snímat poškození DNA pomocí takzvaných Karbonových kvantových teček.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

„Tento let nám poskytne cenné informace o chování nukleových kyselin v extrémních podmínkách. Ty mohou být využitelné při ochraně posádek letadel při letech přes polární oblasti, pobytech astronautů na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) nebo při dlouhodobých pilotovaných letech k vesmírným tělesům“,

říká prof. René Kizek z Mendelovy univerzity v Brně.

A pokud vše proběhne podle představ, pak si tento test odnese také pár svých NEJ:

  1. Výsledky měření se budou poprvé v životě vysílat v reálném čase.
  2. Bude se jednat o první sondu v stratosféře postavenou pomocí 3D tisku.

Zdroje obrázku použitých ve článku :
miniatura a (1): osel.cz
(2): valasky.denik.cz


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 13.10.2014 18:12
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Tomáš Bitter
Redaktor
Avatar
Tomáš Bitter:13.10.2014 19:00

4O kilometrů ...

FormatException

 
Odpovědět
13.10.2014 19:00
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.