Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

Bylo vynalezeno ultra rychlé nabíjení baterií

Zpravodajství Hardware Bylo vynalezeno ultra rychlé nabíjení baterií

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Asi nejslabší stránkou moderních mobilních technologií, např. vašich smartphonů, wearables nebo automobilů na elektrický pohon, je, že jsou zoufale závislé na zdroji el. energie. Ta bývá uskladňována v bateriích, které již v současné době jednoduše nestíhají splňovat požadavky naší elektroniky tak, jak bychom si představovali. A ačkoliv se výdrž a kapacita Lithium-iontových baterií pomalu zlepšuje a vyvíjí, od prvního patentování Lithium-iontových baterií společností SONY v roce 1991 jsme se moc nepohnuli. Až do teď.

Vědci z Nangyangské technologické univerzity v Singaporu vynalezli nové lithium-iontové baterie, které znamenají obrovský skok vpřed ve vývoji. Nové baterie mohou být nabity za dvě minuty až do sedmdesáti procent jejich celkové kapacity, navíc vydrží až deset tisíc opakovaných vybití a nabití, což má být dvacetkrát více než výdrž současných lithium-iontových baterií. Ačkoliv je projekt stále ve vývoji, již byl patentován a přitahuje pozornost mnoha sponzorů. První generace rychle nabíjejících se baterií by mohla být dostupná pro veřejnost do dvou let.

Vědci z Nangyacké technologické univerzity Podoba uměle vytvořeného TiO2

Vědci z Nangyacké technologické univerzity (1), podoba uměle vytvořeného TiO2

Na rozdíl od běžných LI baterií je grafitová anoda nahrazena gelem z nanotrubiček oxidu titaničitého (TiO2). Jedná se o látku, která se hojně vyskytuje i v přírodě, ale nejvíce se používá její uměle vytvořená forma, známá jako titanová běloba. Naleznete ji například v nátěrových hmotách, potravinářství, opalovacích krémech nebo třeba také v solárních panelech. V našem případě je použita pro její výbornou vlastnost v získávání a zadržování Lithiových Iontů a tak i elektrického náboje.

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura: dailymail.co.uk
(1): phys.org
(2): hiwtc.com


 

 

Zprávu pro vás napsal Gabriel Mastný 17.10.2014 16:43
Avatar
Miniatura
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Richard
Člen
Avatar
Richard:17.10.2014 17:20

To už tu bylo x krát, předpokládané nasazení do několika let, ale najednou ta technologie zmizí..

.. a objeví se ve správnou chvíli, počítám tak rok 2020.

Odpovědět  +2 17.10.2014 17:20
$action = $_GET['Life']; | Když dáš mínus, napiš proč!
Avatar
Samuel Illo
Redaktor
Avatar
Samuel Illo :17.10.2014 19:31

Bohužiaľ, zatiaľ máme len superrýchle vybíjanie...

Odpovědět  +5 17.10.2014 19:31
www.samuelillo.com | www.github.com/lamka02sk
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.