Bylo vynalezeno ultra rychlé nabíjení baterií
Asi nejslabší stránkou moderních mobilních technologií, např. vašich smartphonů, wearables nebo automobilů na elektrický pohon, je, že jsou zoufale závislé na zdroji el. energie. Ta bývá uskladňována v bateriích, které již v současné době jednoduše nestíhají splňovat požadavky naší elektroniky tak, jak bychom si představovali. A ačkoliv se výdrž a kapacita Lithium-iontových baterií pomalu zlepšuje a vyvíjí, od prvního patentování Lithium-iontových baterií společností SONY v roce 1991 jsme se moc nepohnuli. Až do teď.
Vědci z Nangyangské technologické univerzity v Singaporu vynalezli nové lithium-iontové baterie, které znamenají obrovský skok vpřed ve vývoji. Nové baterie mohou být nabity za dvě minuty až do sedmdesáti procent jejich celkové kapacity, navíc vydrží až deset tisíc opakovaných vybití a nabití, což má být dvacetkrát více než výdrž současných lithium-iontových baterií. Ačkoliv je projekt stále ve vývoji, již byl patentován a přitahuje pozornost mnoha sponzorů. První generace rychle nabíjejících se baterií by mohla být dostupná pro veřejnost do dvou let.


Vědci z Nangyacké technologické univerzity (1), podoba uměle vytvořeného TiO2
Na rozdíl od běžných LI baterií je grafitová anoda nahrazena gelem z nanotrubiček oxidu titaničitého (TiO2). Jedná se o látku, která se hojně vyskytuje i v přírodě, ale nejvíce se používá její uměle vytvořená forma, známá jako titanová běloba. Naleznete ji například v nátěrových hmotách, potravinářství, opalovacích krémech nebo třeba také v solárních panelech. V našem případě je použita pro její výbornou vlastnost v získávání a zadržování Lithiových Iontů a tak i elektrického náboje.
Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura: dailymail.co.uk
(1): phys.org
(2): hiwtc.com