Úsvit kyborgů
Když vlivem přírodních rozmarů nebo jen nedbalostí člověka nastane krizová situace, v záchraně lidských životů pak hraje roli každá vteřina. Toho si jsme vědomi a po celém světě se zakládají organizace, které se snaží na tyto situace připravit, například vývojem robotických pomocníků určených pro všechny možné záchranné operace. Příkladem může být třeba na tomto portálu již zmiňovaná Americká DARPA. Ale výzkumníci z Texaské univerzity A&M to vzali za trochu opačný konec, docela obstojně se jim totiž podařilo uvést v realitu implementaci elektronických součástí do živého organismu, tedy tzv Kyborga.
K uskutečnění svého plánu si vybrali švába, kterého vybavili baťůžkem s potřebným zařízením, umožňujícím na velké vzdálenosti ovládat švábův pohyb. Poprvé se o něco takového pokoušeli vědci z univerzity v severní Karolíně, jejich snažení ale spočívalo v ovládání švábů pomocí akustiky.

Budoucí šváb záchranář (1)
Nyní se ale přešlo na daleko úspěšnější řešení, stimulaci švábova nervového systému pomocí elektrických impulsů dopravovaných do švábovy hlavy dvojicí elektrod. Používání této technologie by mohla v budoucnu mít významné postavení v těžko dostupných nebo životu nebezpečných prostředí (krásným příkladem může být prostředí postižené jaderným výbuchem). Další výhodou je, že operátor nemusí nutně řídit veškerý pohyb svého kyborga, objeví-li se překážka nebo hrozba, šváb pak podle svých instinktů rozhodne jakým směrem se vydat. V současné době se podařilo dosáhnout 60% úspěšnosti uposlechnutí příkazu, ale vzhledem k tomu, že příkaz můžete zopakovat kolikrát chcete, je ovladatelnost švába uspokojivá. Menší potíž je, že operátor musí být zatím ve vizuálním kontaktu se švábem, ale je to jen otázka času, kdy bude šváb vybaven svou osobní kamerkou a mikrofonem, tomu však zatím brání velké rozměry vybavení a omezená nosnost švába.
Demonstrace ovládání švába pomocí akustiky
Zdroje obrázků použité v článku:
miniatura a (1): iflscience.com