Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
JavaScript týden

Úsvit kyborgů

Když vlivem přírodních rozmarů nebo jen nedbalostí člověka nastane krizová situace, v záchraně lidských životů pak hraje roli každá vteřina. Toho si jsme vědomi a po celém světě se zakládají organizace, které se snaží na tyto situace připravit, například vývojem robotických pomocníků určených pro všechny možné záchranné operace. Příkladem může být třeba na tomto portálu již zmiňovaná Americká DARPA. Ale výzkumníci z Texaské univerzity A&M to vzali za trochu opačný konec, docela obstojně se jim totiž podařilo uvést v realitu implementaci elektronických součástí do živého organismu, tedy tzv Kyborga.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

K uskutečnění svého plánu si vybrali švába, kterého vybavili baťůžkem s potřebným zařízením, umožňujícím na velké vzdálenosti ovládat švábův pohyb. Poprvé se o něco takového pokoušeli vědci z univerzity v severní Karolíně, jejich snažení ale spočívalo v ovládání švábů pomocí akustiky.

Šváb kyborg

Budoucí šváb záchranář (1)

Nyní se ale přešlo na daleko úspěšnější řešení, stimulaci švábova nervového systému pomocí elektrických impulsů dopravovaných do švábovy hlavy dvojicí elektrod. Používání této technologie by mohla v budoucnu mít významné postavení v těžko dostupných nebo životu nebezpečných prostředí (krásným příkladem může být prostředí postižené jaderným výbuchem). Další výhodou je, že operátor nemusí nutně řídit veškerý pohyb svého kyborga, objeví-li se překážka nebo hrozba, šváb pak podle svých instinktů rozhodne jakým směrem se vydat. V současné době se podařilo dosáhnout 60% úspěšnosti uposlechnutí příkazu, ale vzhledem k tomu, že příkaz můžete zopakovat kolikrát chcete, je ovladatelnost švába uspokojivá. Menší potíž je, že operátor musí být zatím ve vizuálním kontaktu se švábem, ale je to jen otázka času, kdy bude šváb vybaven svou osobní kamerkou a mikrofonem, tomu však zatím brání velké rozměry vybavení a omezená nosnost švába.

Demonstrace ovládání švába pomocí akustiky

Zdroje obrázků použité v článku:
miniatura a (1): iflscience.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 6.3.2015 12:51
Avatar
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:6.3.2015 12:55

Nice..

Do budoucna to určitě půjde krásně využít na výrobu perfektně poslušných vojáků.. A ajťáci budou vládnout světu! :D

Odpovědět
6.3.2015 12:55
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Creevek
Člen
Avatar
Odpovídá na David Novák
Creevek:6.3.2015 15:03

Když to nasadíš všem tak ani vojáci potřeba nebudou a budeš moci soustředit síly lidsva na mezihvězdné cestování :D

Odpovědět
6.3.2015 15:03
Lenost matka pokroku.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.