„Mluvící knihy“ pro podporu zemí třetího světa

Na pětadvacáté výročí od uzákonění úmluvy práv dětí (Convention on the right of child) humanitární společnost zabývající se technologickou podporou potřebným, známa jako Literacy Bridge, oznámila několikaleté partnerství s UNICEF (celosvětová organizace pomáhající dětem v nouzi) a společností ARM (snad největší výrobce mikrokontrolérů a procesorů na trhu). Tímto chtějí poskytnout technickou podporu 40 000 potřebným v africké Ghaně.
Jedná se o poměrně jednoduchá zařízení opatřené slotem na SD kartu, reproduktorem a mikrofonem. Přiložené SD karty by měly obsahovat nahrávky s informacemi např. Prevence a ochrana před Ebolou a Cholerou, správné kojení nebo třeba také jak vyrábět organické hnojivo následně sázet, pěstovat a ošetřovat obilí a to vše v rodném jazyce a dialektu tak, aby se pomoc dostala i do těch nejchudších komunit postižených negramotností. Mikrofon poté může zachytávat zpětnou vazbu posluchačů pro případ, že by některým pasážím nerozuměli nebo naopak chtěli pasáže rozšířit o nějaké poznatky, čímž by mohli znatelně rozšířit a urychlit vývoj nahrávek i pro další komunity. Zařízení také bude opatřeno tlačítky, aby si mohli posluchači měnit rychlost přehrávání, přeskakovat jednotlivé pasáže a popřípadě přeskočit do vestavěného slovníku vysvětlujícího některá neznámá slova.
Celé zařízení by měly zatím pohánět levné zinko-uhlíkové baterie, dostupné v místních obchodech, schopné až patnácti hodin napájení. Nicméně Michiganská univerzita již pracuje na vývoji jednoduchého čipu, který by měl výdrž několikanásobně zvýšit. První řada těchto přístrojů by se měla do zhruba 50 nejvíce potřebných komunit.


Přední strana(1) a zadní strana(2) mluvící knihy s pohledem na baterie
Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura a (1): gadgets.ndtv.com
logo : literacybridge.org/
(2): hudin.com