Do nového roku jako lepší programátoři? Znovu otevíráme večerní školu programování. Nette framework, návrhové vzory, testování nebo vůbec poprvé kurzy ASP.NET dostupné odkudkoli v republice.

3. díl - Proměnné a typový systém v Céčku

C++ Základní konstrukce C Proměnné a typový systém v Céčku

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Z minulého tutoriálu o Céčku již umíme pracovat s NetBeans IDE a vytvořit konzolovou aplikaci. Dnes se podíváme na tzv. typový systém, ukážeme si základní datové typy a práci s proměnnými. Výsledkem budou 4 jednoduché programy včetně kalkulačky.

Proměnné

Než začneme řešit datové typy, pojďme se shodnout na tom, co je to proměnná (programátoři mi teď jistě odpustí zbytečné vysvětlování). Určitě znáte z matematiky proměnnou (např. x), do které jsme si mohli uložit nějakou hodnotu, nejčastěji číslo. Proměnná je v informatice naprosto to samé, je to místo v paměti počítače, kam si můžeme uložit nějaká data (jméno uživatele, aktuální čas nebo databázi článků). Toto místo má podle typu proměnné také vyhrazenou určitou velikost, kterou proměnná nesmí přesáhnout (např. číslo nesmí být větší než 32.000).

Proměnná má vždy nějaký datový typ, může to být číslo, znak, text a podobně. Záleží na tom, k čemu ji chceme používat. Většinou musíme před prací s proměnnou tuto proměnnou nejdříve tzv. deklarovat, čili říci jazyku jak se bude jmenovat a jakého datového typu bude (jaký v ní bude obsah). Jazyk ji v paměti založí a teprve potom s ní můžeme pracovat. Podle datového typu proměnné si ji jazyk dokáže z paměti načíst, modifikovat, případně ji v paměti založit. O každém datovém typu jazyk ví, kolik v paměti zabírá místa a jak s tímto kusem paměti pracovat.

Typový systém

Existují dva základní typové systémy: statický a dynamický.

Dynamický typový systém nás plně odstiňuje od toho, že proměnná má vůbec nějaký datový typ. Ona ho samozřejmě vnitřně má, ale jazyk to nedává najevo. Dynamické typování jde mnohdy tak daleko, že proměnné nemusíme ani deklarovat. Jakmile do nějaké proměnné něco uložíme a jazyk zjistí, že nebyla nikdy deklarována, sám ji založí. Do té samé proměnné můžeme ukládat text, potom strukturu uživatele a potom desetinné číslo. Jazyk se s tím sám popere a vnitřně automaticky mění datový typ. V těchto jazycích jde vývoj rychleji díky menšímu množství kódu. Zástupci jsou např. PHP nebo Ruby.

Statický typový systém naopak striktně vyžaduje definovat typ proměnné a tento typ je dále neměnný. Jakmile proměnnou jednou deklarujeme, není možné její datový typ změnit. Jakmile se do čísla pokusíme uložit strukturu uživatel, dostaneme vynadáno.

Céčko je staticky typovaný jazyk, všechny proměnné musíme nejprve deklarovat s jejich datovým typem. Nevýhodou je, že díky deklaracím je zdrojový kód poněkud objemnější a vývoj pomalejší. Obrovskou výhodou však je, že nám kompilátor před spuštěním zkontroluje, zda všechny datové typy sedí. Dynamické typování sice vypadá jako výhodné, ale zdrojový kód není možné automaticky kontrolovat a když někde očekáváme objekt uživatel a přijde nám tam místo toho desetinné číslo, odhalí se chyba až za běhu a interpret program shodí. Naopak céčko nám nedovolí program ani zkompilovat a na chybu nás upozorní (to je další výhoda kompilace).

Pojďme si nyní něco naprogramovat, ať si nabyté znalosti trochu osvojíme, s teorií budeme pokračovat až příště. Řekněme si nyní tři základní datové typy:

  • Celá čísla: int
  • Desetinná čísla: float
  • Znak (písmeno, text se naučíme později): char

Program vypisující proměnnou

Zkusíme si nadeklarovat celočíselnou proměnnou a, dosadit do ní číslo 56 a její obsah vypsat do konzole. Založte si nový projekt a pojmenujte ho Vypis (i ke všem dalším příkladům si vždy založte nový projekt). Kód samozřejmě píšeme do těla funkce main (jako minule), čili ji zde již nebudu opisovat.

int a;
a = 8;
printf("%d", a);

První příkaz nám nadeklaruje novou proměnnou a datového typu int, proměnná tedy bude sloužit pro ukládání celých čísel. Druhý příkaz provádí přiřazení do proměnné, slouží k tomu operátor "rovná se". Poslední příkaz je nám známý, vypíše do konzole obsah proměnné a. Všimněte si %d v uvozovkách, tím definujeme jaký typ proměnné to má vypsat, %d znamená int.

Výpis proměnné v céčku

Pro desetinnou proměnnou by kód vypadal takto:

float a;
a = 56.6;
printf("%g", a);

Je to téměř stejné jako s celočíselnou. Jako desetinný oddělovač používáme tečku a změníme %d na %g, abychom řekli počítači, že chceme vypisovat desetinné číslo.

Program Papoušek

Minulý program byl poněkud nudný, zkusme nějak reagovat na vstup od uživatele. Napíšeme program papoušek, který bude dvakrát opakovat to, co uživatel zadal. Protože zatím neznáme datový typ pro text, budeme se muset spokojit s tím, že papoušek zopakuje jen jeden znak.

Z konzole jsme ještě nezkoušeli nic načítat. Slouží k tomu funkce scanf(), která uživateli umožní zadat do konzole řádku textu a nám do naší proměnné uloží zadaný textový řetězec. Abychom mohli z konzole načítat, založíme si nový projekt s názvem Papousek. Nyní se přesuňme k samotnému kódu programu a do funkce main píšeme:

char a;
printf("Ahoj, jsem virtuální papoušek Lóra, rád opakuji! \n");
printf("napiš něco: \n");
scanf("%c", &a);
printf("%c, %c !\n", a, a);

To už je trochu zábavnější :) První řádek je jasný (deklaruje proměnnou) "a" typu celé číslo. V céčku bychom všechny proměnné měli definovat na začátku.

Dále vypisujeme text, /n slouží jako nová řádka.

Do "a" se přiřadila hodnota z funkce scanf() na konzoli, tedy to, co uživatel zadal. Znak & si vysvětlíme později.

Na poslední řádce vypisujeme dvakrát tu samou proměnnou. K výpisu proměnných použijeme opět zástupné značky s procenty, tentokrát %c jako char (jelikož se jedná o znak).

Papoušek v céčku

Program zdvojnásobovač

Zdvojnásobovač si vyžádá na vstupu číslo a to poté zdvojnásobí a vypíše.

int a;
printf("Zadejte číslo k zdvojnásobení");
scanf("%d", &a);
a = a * 2;
printf("%d", a);

Všimněte si změny z %c na %d kvůli jiným datovým typům. Jazyk C by nám povolil vypsat číslo pomocí %c, ale vypsal by jako jako znak na dané pozici v ASCI tabulce (viz dále v seriálu).

Jednoduchá kalkulačka

Ještě jsme nepracovali s desetinnými čísly, zkusme si napsat slibovanou kalkulačku. Bude velmi jednoduchá, na vstup přijdou dvě čísla, program poté vypíše výsledky pro sčítání, odčítání, násobení a dělení.

float a = 12;
float b = 5;
float soucet;
float rozdil;
float soucin;
float podil;
printf("Vítejte v kalkulačce \n");
printf("Zadejte první číslo: \n");
scanf("%g", &a);
printf("Zadejte druhé číslo: \n");
scanf("%g", &b);
soucet = a + b;
rozdil = a - b;
soucin = a * b;
podil = a / b;
printf("Součet: %g \n", soucet);
printf("Rozdíl: %g \n", rozdil);
printf("Součin: %g \n", soucin);
printf("Podíl: %g \n", podil);
KalkulackaVystup

Vidíme, že v C můžeme použít nám známé aritmetické operace (+-*/). C navíc definuje další operaci (%), která značí zbytek po celočíselným dělení. Všimněte si, že místo %c nebo %d používáme %g. To značí, že chceme použít float neboli desetinná čísla. Pokud by vás zajímaly všechny znaky, které můžete použít, najdete vysvětlení v dokumentaci.

Všechny programy máte samozřejmě opět v příloze, zkoušejte si vytvářet nějaké podobné, znalosti již k tomu máte :)


 

Stáhnout

Staženo 1039x (105.2 kB)

 

  Aktivity (4)

Článek pro vás napsal Monarezio
Avatar
Autor se věnuje Javě, PHP, C, HTML ale furt se tyto jazyky učí. Zajímá ho spíše game design a píše svůj vlastní 2d engine v JavěFX.

Jak se ti líbí článek?
Celkem (5 hlasů) :
55555


 


Miniatura
Všechny články v sekci
Programování v jazyce C - Základy
Miniatura
Následující článek
Cvičení k 1.-3. lekci Céčka

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (31)

Avatar
Lukáš Hypša:

A v kapitole "Program Zdvojnasobovač" máš 2x "jako".

Odpovědět 24.4.2016 20:33
I když se programování učím jenom z interetu, velmi mě baví a doufám, že se tím jednou budu i živit.
Avatar
Veronika L
Člen
Avatar
Veronika L:

Ahoj, s programováním úplně začínám, takže je to možná hloupý dotaz, ale chtěla bych se zeptat proč u kalkulačky dáváme že je a 12 a b 5?
Díky za odpověď :)

 
Odpovědět 12.7.2016 19:05
Avatar
patrik.valkovic
Šéfredaktor
Avatar
Odpovídá na Veronika L
patrik.valkovic:

To jsou defaultní hodnoty. scanf může selhat (například když uživatel zadá "asdf" namísto čísla) a potom by program sečetl dvě náhodné čísla, které byly zrovna v paměti. Takto máme alespoň jistotu, že se bude vždy jednat o čísla 12 a 5, ale být to tam nemusí.

Odpovědět 12.7.2016 19:13
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Veronika L
Člen
Avatar
 
Odpovědět 12.7.2016 19:27
Avatar
majky1997
Člen
Avatar
majky1997:

Ahoj, prosimtě, jak je to s inicializací proměnné? Je tam automaticky nastavena nula? A kdy jo a kde ne? Žil jsem v tom, že to tak není.

 
Odpovědět 14.9.2016 16:51
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na majky1997
Zdeněk Pavlátka:

V C proměnné výchozí hodnoty nemají. Když je vytvoříš obsahují to co bylo na jejich místě uloženo předtím (tzn. naprosto náhodnou hodnotu).

Odpovědět 14.9.2016 17:12
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
Ivanna Novotna:

Dobry den, jsem tady zacatecnik, zkousim Papousek, a nejde mi to. Je tam porad run

 
Odpovědět 5.10.2016 13:49
Avatar
DarkCoder
Člen
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
DarkCoder:

To co tvrdíte není pravda. Je třeba odlišit globální proměnné od lokálních. Globální proměnné, které nejsou explicitně inicializovány, jsou automaticky nastaveny na nulu. Lokální proměnné, které nejsou inicializovány, mohou obsahovat libovolnou neznámou hodnotu. Některé překladače jazyka C mohou nastavovat neinicializované proměnné na nulu, ale na to bych se rozhodně nespoléhal.

 
Odpovědět 5.10.2016 14:31
Avatar
Odpovídá na Ivanna Novotna
Ivanna Novotna:

Pardon, mam to vyreseny, udelala jsem chybu

 
Odpovědět 5.10.2016 15:28
Avatar
DarkCoder
Člen
Avatar
DarkCoder:

Více méně první díl výkladu jazyka C a hned v něm spousta nepřesností, neúplných informací a učení špatným návykům! Některé už zde padly v diskuzi, přesto nebyly opraveny. Nováček tak už na začátku pobírá informace, které ho učí nesprávným postupům a zvykům, což by se stávat nemělo.

Takže pojďme na to:

Proměnné
To co zpracovává informace ohledně datových typů není jazyk C ale překladač jazyka C. Jazyk C a obecně programovací jazyk je pouze soubor pravidel a prostředek pro zápis algoritmů.

Program vypisující proměnnou
Už to zde v diskuzi padlo a za více než dva roky to nebylo opraveno. Zadání programu by se nemělo lišit od toho, co se skutečně v programu vypisuje (viz hodnota 8 a 56).
Pokud pracujeme s konstantami, je třeba hlídat si datové typy. Hodnota 56.6 sama o sobě není hodnotou float ale double, která je ovšem konvertována v přiřazovacím příkaze na typ float. Pokud chci zadat konstantu jako float, je třeba ji zapsat jako 56.6F. Program se však chová správně neboť typ pravé strany se převádí na typ levé strany.
Pro výpis proměnné typu float se užívá %f nikoli %g. %g popřípadě %G se používá pro výpis normálního nebo semilogaritmického tvaru, podle toho, který je kratší.

program papoušek
Zde je toho opravdu dost špatně. Funkce scanf() se nepoužívá pro načítání znaků! Důvodem je, že načítání se provádí dokud nestiskneme klávesu Enter. Na obrazovce se vypíše první znak ale ostatní znaky zůstávají ve vstupním buferu, což může být a dost často je, nežádoucí pro další vstupní operace. Pro načítání znaků se užívají funkce getchar(), getche(), getch(). Dále proměnná a je definována jako znaková proměnná, ne jako pole znaků!!! Jak do této proměnné, kam se vejde pouze jeden znak, chcete uložit řetězec znaků?! Dále nepřesnosti v popise, celé číslo místo znakové proměnné a /n místo \n pro výpis nového řádku.

Program zdvojnásobovač
Existuje pouze ASCII (American Standard Code for Information Interchange) ne ASCI.

Jednoduchá kalkulačka
Pokud inicializujeme proměnnou s desetinnou čárkou typu float, nelze psát

float a = 12; // spatne

ale

float a = 12.0F;

je třeba udávat číslo s desetinnou tečkou a případným sufixem. Ve vašem případě dochází v příkazu k implicitnímu přetypování z typu int na float! O použití escape sekvence %g a %f viz výše v odstavci - Program vypisující proměnnou.

Při výkladu je třeba být důsledný, vyvarovat se chybných informací a špatným návykům.

 
Odpovědět  ±0 5.10.2016 20:55
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 41. Zobrazit vše