Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 3 - Visual Studio - Nastavení a formátování

Vítám vás u pokračování kurzu, kde si představujeme integrované vývojové prostředí od Microsoftu - Visual Studio. V minulé lekci, Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie, jsme se věnovali práci s okny a projekty.

Dnešní lekce bude o nastavení a formátování zdrojového kódu.

Otevírání řešení

Na úvod si otevřeme řešení z minulé lekce. Pro otevírání máme několik možností:

  • Průzkumník Windows - Možná nejjednodušší je zajít si do průzkumníka Windows tam, kam jsme řešení uložili, a soubor řešení otevřít (ten s příponou .sln).
  • Úvodní okno - Druhou možností je zapnout Visual Studio a hned v úvodním okně kliknout na "Open a project or solution". Otevře se vám dialog pro výběr souboru, ve kterém vyberete buďto soubor projektu (MyFirstProjectInVisualStudio.csproj nebo MySecondProjectInVisualStudio.vbproj), nebo celé řešení MyFirstProjectInVisualStudio.sln.
  • Aplikační menu - Dále je možné otevírat soubory rovnou ze samotného Visual Studia a to skrze nabídku File -> Open -> Project/Solution.

Pak si také určitě všimněte, že v levé části úvodního okna v sekci "Open recent" jsou zobrazeny všechny nedávno otevřené soubory ve Visual Studiu:

Visual Studio - Pokročilá práce

Nastavování formátování zdrojového kódu

V minulé lekci jsme si vytvořili dva projekty a viděli dva zdrojové kódy. Visual Studio nám zdrojový kód nějakým způsobem zformátovalo. Pro demonstraci, proč je toto nastavení důležité, připomenu jeden programátorský vtip, který se objevil ve zdejší sekci vtipů :

Visual Studio - Pokročilá práce

Někteří programátoři píší první složenou závorku na nový řádek a někteří na předchozí. V diskuzi programátoři začali psát jaký jsou typ, jestli pravý nebo levý. Skóre na konci bylo 100% vyrovnané, 8 z "dotázaných" odpovědělo, že raději píší závorku na nový řádek a přesně 8 odpovědělo, že závorku dělají ještě na předchozím řádku. Proto je dobré nastavit si jaká možnost vyhovuje vám a kterou preferujete. Získáte navíc tu vlastnost, že v okamžiku, kdy cokoliv začnete psát, Visual Studio to správně odsadí přesně podle toho, jak jste si to nastavili. Pokud to budete mít nastavené špatně, zpravila se budete s Visual Studiem dohadovat a výsledný zdrojový kód bude na úrovni začínajícího středoškoláka.

Nastavení formátování

Samotné nastavení formátování se nachází v nabídce Tools -> Options -> Text Editor. Tam si zvolíte podskupinu podle jazyka nebo platformy, které formátování chcete nastavit. Z této vlastnosti vychází, že si to pro každý jazyk můžeme nastavit jinak. Velmi lehké základy lze nastavit i všem jazykům stejné a to v kategorii All Languages, kde jsou tři skupiny položek:

  • General - Zde se nachází obecné věci jako je zalamování slov, zobrazení čísel řádků, povolení zvýraznění odkazů v kódu a podobné.
  • Scroll bars - Zde si můžete vypnout zobrazovaní posuvníku (horizontálního a vertikálního). Visual Studio vám ve výchozím nastavení na posuvníku ukazuje i kde a na jakém místě se nachází změny (žlutá a zelená), chyba (červená) a pozice kurzoru (modrá). Kromě toho si lze ještě povolit interaktivnější scroll bar, který při najetí myši i ukazuje náhled zdrojového kódu na daném místě. U delších zdrojových kódů je to užitečné. K tomuto nastavení se dá rychleji dostat pravým kliknutím na scroll bar -> Scroll Bar Options ...:
Visual Studio - Pokročilá práce
  • Tabs - zde si můžete nastavit šířku tabulátoru, zdali se mají místo tabulátoru používat mezery a jak se bude chovat odsazování.

Kromě těchto základů, které lze nastavit ke každému jazyku, nabízí Visual Studio pro některé další jazyky další možnosti. Většina z nich dokonce ukazuje náhledy, takže vidíte jak je/bude kód formátovaný před změnou a po změně:

Visual Studio - Pokročilá práce

S nastavením si vyhrajte. Hodně vám to při psaní kódu pomůže.

Export a import nastavení

Nyní si naše nové nastavení vyexportujeme, abyste nemuseli všechno nastavovat znovu, když si něco pokazíte nebo budete Visual Studio instalovat na jiný počítač.

V nabídce Tools zvolte Import And Export Settings... Otevře se vám nové dialogové okno, v něm vyberte, zda chcete nastavení exportovat nebo zpětně importovat:

Visual Studio - Pokročilá práce

Protentokrát zvolte Export a pokračujte tlačítkem "Next". V další části zvolte, která nastavení chcete exportovat. Nejlepší je asi výchozí nastavení a není na něm potřeba nic moc měnit:

Visual Studio - Pokročilá práce

Pokračujte tlačítkem "Next". V posledním kroku je třeba vybrat, kam se má vyexportované nastavení uložit a jak se má jmenovat:

Visual Studio - Pokročilá práce

Export dokončete tlačítkem "Finish".

Import je podobný. V prvním kroku se vás ptá, zda chcete před importem nového nastavení uložit to stávající. Obecně je lepší si ho uložit - pro jistotu:

Visual Studio - Pokročilá práce

Pokračujte tlačítkem "Next". V dalším kroku si vyberte, jaké nastavení chcete importovat. Na výběr jsou i výchozí nastavení, předpřipravená pro vývoj pro určitou technologii. Vaše vyexportované nastavení (pokud jste ho neexportovali do jiné složky) uvidíte v "My Settings". Pokud jste ho exportovali jinam, vyberte ho tlačítkem "Browse":

Visual Studio - Pokročilá práce

Pokračujte tlačítkem "Next". Zde vyberte, jaká nastavení chcete importovat. Opět je nejlepší nechat zaškrtnuté výchozí hodnoty, tak jak jsou a rovnou import dokončit tlačítkem "Finish":

Visual Studio - Pokročilá práce

Otevírání zdrojových kódů bez projektu a řešení

Pro další příklad budeme potřebovat nějaký zdrojový kód. Stáhněte si proto přiložený soubor a rozbalte jej. Bude v něm soubor humus.cs, což je velmi špatně naformátovaný zdrojový kód v jazyce C#.

Jednotlivý soubor lze ve Visual Studiu otevřít přes nabídku File -> Open -> File... Následně vyberte stažený soubor humus.cs. Zdrojový kód je špatně odsazený, špatně odřádkovaný a podobné ošklivosti jsou v něm záměrně udělány.

Zformátování existujícího kódu

Existující zdrojový kód lze formátovat přes nabídku Edit -> Advanced -> Format Document. Následně bude zdrojový kód správně odsazený podle vašeho nastavení pro daný jazyk (v tomto případě C#). Krom funkce Format Document, se v stejné nabídce nachází ještě funkce Format Selection, která zformátuje vybraný text. Klávesová zkratka pro automatické zformátování je Ctrl + ED.

Toto je pro dnešek vše.

Příště, v lekci Visual Studio - Vyhledávání a nahrazovaní v textu, se naučíme v textu nebo zdrojovém kódu vyhledávat a nahrazovat. Rozhodně je na co se těšit.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 1489x (1.2 kB)

 

Předchozí článek
Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie
Všechny články v sekci
Visual Studio - Pokročilá práce
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Visual Studio - Vyhledávání a nahrazovaní v textu
Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Uživatelské hodnocení:
135 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity