2. díl - Visual Studio a první konzolová aplikace

C# .NET Základní konstrukce Visual Studio a první konzolová aplikace

V minulém tutoriálu jsme si řekli něco o jazyce jako takovém a také jsme pochopili, co je to .NET framework. Dnes se zaměříme hlavně na IDE Visual Studio, ukážeme si, jak se používá a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme.

Začít musíme zamozřejmě tím, že si Visual Studio nainstalujeme, já používám verzi 2010 Ultimate, kterou mám zdarma od své školy díky projektu MSDN. Pokud studujete IT školu, je velmi pravděpodobné, že i vy máte do MSDN přístup. Pokud ne, nezoufejte, protože Visual Studio (dále jen VS) má zjednodušenou edici Express, která je zcela zdarma a to dokonce i pro komerční účely. I ta vám bude dlouho stačit, protože její omezení nejsou nijak velká, konkrétně se týkají hlavně databází a webových aplikací, klasické Windows Form aplikace omezené nejsou a i databáze s ní jdou rozumně spravovat. Zde máte link ke stažení Visual Studio 2012 Express pro Desktop.

Pokud budete v budoucnu dělat aplikace pro web nebo windows 8, budete muset stáhnout jinou verzi express. Od původního systému (express pro <programovací jazyk>), se to malinko liší.

Instalace

Pokud máte alespoň elementární znalosti angličtiny, doporučuji VS nainstalovat v tomto jazyce, až budete pokročilí programátoři, ušetří vám to spoustu nepříjemností. Ideálně by se měl psát anglicky i kód, ale pro názornost budu v celém seriálu a i v některých ukázkových programech používat české identifikátory. Je na vás a vašich znalostech angličtiny jak vaše programy budete psát. Výhodou anglického programu je samozřejmě to, že jako velmi pokročilí můžete diskutovat velmi složité problémy na mezinárodních fórech, kde se vyskytují experti na danou oblast. U pokročilých věcí jako jsou databáze nebo web. aplikace je třeba ve VS nastavit mnoho specifických věcí, manuály v češtině nemusíte najít a pak jen přemýšlíte, jaký je asi překlad tohoto checkboxu. Angličtina je v programování standardem. Čeština samozřejmě teď pro začátek není žádný problém a na vaše programy nemá žádný vliv, myslím to spíše do budoucna.

Instalace se vás zeptá na preferovaný jazyk, pochopitelně zvolíte C#, jinak není třeba nic extra nastavovat, stačí "vynextit". Pokud máte VS Express, je třeba ho zaregistrovat, registrace je zdarma a obdržíte poté sériové číslo, které vám umožňuje program zdarma a legálně používat.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm, i kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, jeho nastavení by ale vydalo na samostatný článek a DropBox pro naše účely bohatě postačuje.

Vytvoření projektu

Spustíme VS a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New -> Project.

Založení nového projektu ve Visual Studio

V okně New project vybereme template Visual C# -> Windows a v nabídce vedle zvolíme Console Application. Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. Target framework nahoře přepneme na .NET Framework 3.5 (to z toho důvodu, aby naše programy bez problému fungovaly na Windows 7 bez nutnosti doinstalování novějšího .NETu, pro Windows 8 použijte .NET 4.5). V Dropboxu si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. CSharp. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jme­no\Dropbox\Cshar­p. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka. Okno by mělo vypadat asi takto:

Vytvoření projektu konzolové aplikace v C#

Formulář potvrdíme.

Ovládání Visual Studia

Okno nyní vypadá asi takto, já jsem ho hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno Visual Studia

Zajímat nás bude zejména prostřední okno, do kterého nám VS vygeneroval kostru zdrojového kódu. Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu a některé části jsou na pochopení poměrně složité, proto nám zatím bude stačit vědět, že tam prostě jsou.

Prvních několik řádků nám říká, jaké knihovny z .NET budeme využívat, asi zásadní je pro nás ta System, bez ní bychom asi těžko něco naprogramovali, protože obsahuje např. základní metody pro práci s konzolí. Namespace a class zatím nebudeme řešit, spokojíme se s tím, že je to určitý způsob, jak se aplikace v C# strukturují. Klíčová pro nás bude metoda Main, mezi ty složené závorky pod ní (tedy do jejího těla) budeme psát náš kód. Main je vyhrazené slovo a C# ví, že má po spuštění aplikace vykonat právě tuto metodu (může jich tam být totiž více, ale o tom opět později). Vlastně můžeme zatím ignorovat úplně všechno až na tělo metody Main.

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Můžete si to zkusit, protože náš program zatím nic nedělá, hned se zase vypne. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F5. Klávesové zkratky má VS velmi dobře řešené a ty pokročilejší připomínají systém akordů, když je budete znát, práce vám půjde rychleji od ruky. Vedle ikony šipky máme vybráno Debug. To znamená, že se program bude kompilovat v Debug módu a bude obsahovat určité rutiny k výpisu chyb. Tento mód se používá zejména pro testování programu (když ho vyvíjíme) a běh programu může být kvůli tomu o něco pomalejší. Jakmile si budeme jisti, že je program hotový, přepneme na Release a spustíme. Výsledkem bude vytvoření s spuštění programu tak, jak je ho možné šířit mezi lidi.

Adresářová struktura konzolové aplikace

Podíváme se, jak vypadá naše aplikace na disku. Otevřeme si složku s aplikací, tedy C:\Users\vase_jme­no\Dropbox\Cshar­p\PrvniAplika­ce. Nalezneme v ní soubor PrvniAplikace.sln, který zastupuje tzv. solution Visual Studia. Solution (řešení) je soubor projektů a může tedy obsahovat více aplikací, v praxi se toho využívá např. ve vícevrstvých aplikacích nebo při testování, pro nás je zajímavé jen to, že právě přes tento soubor budeme naše aplikace potom otevírat. Nalézá se zde také složka PrvniAplikace, ve které již sídlí náš projekt. Otevřeme si ji.

Soubor PrvniAplikace­.csproj obsahuje soubor našeho projektu, i přes něj lze naši aplikaci otevřít. Program.cs obsahuje samotný zdrojový kód. Zajímat nás bude ještě složka bin, jejíž název napovídá, že obsahuje binární (strojový) kód naší aplikace. Otevřeme ji.

Vidíme, že obsahuje podsložky Debug a Release. V nich jsou poté samotné exe soubory naší aplikace (pokud jsme ji samozřejmě alespoň jednou spustili v této konfiguraci). Pokud se budete chtít se svými aplikacemi někomu pochlubit, exe soubor ve složce Release je právě to, co mu pošlete. Dalších souborů si nemusíte všímat.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Opět zopakuji, že příkazy budeme psát do těla metody main. Budeme potřebovat dva příkazy (pozn. výraz příkazy používám k zjednodušení), jeden k zobrazení textu a další k vyčkání na stisk libovolné klávesy, aby program hned neskončil.

K výpisu textu složí:

Console.WriteLine("Text");

A k vyčkání na klávesu:

Console.ReadKey();

Console je tzv. třída. Pojmem třída budeme zatím chápat soubor nějakých příkazů, příkazům se v C# říká metody. Console tedy obsahuje metody k obsluze konzole. Voláme na ni metodu WriteLine, která vypíše text. Vidíme, že metodu na třídě voláme pomocí operátoru tečka. Každá metoda může obsahovat nějaké vstupní parametry, které se zadávají do závorky a jsou oddělené čárkou. V případě metody WriteLine je parametrem text k vypsání. Textu budeme říkat textový řetězec nebo jen řetězec (anglicky string) a budeme ho psát do uvozovek, aby tomu C# rozuměl a nezaměňoval ho s jinými příkazy. Metoda ReadKey nemá žádné parametry, přesto však za její název musíme napsat závorku, ta je v C# povinná. Příkazy píšeme na samostatné řádky a za každý píšeme středník. Naše metoda Main tedy bude nyní vypadat nějak takto:

static void Main(string[] args)
{
        Console.WriteLine("Hello devbook!");
        Console.ReadKey();
}

Program spustíme pomocí klávesy F5.

Hello world konzolová aplikace v C#

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :) To bude pro dnešek vše, příště se podívame na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších tutoriálů budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)


 

Stáhnout

Staženo 2485x (36.76 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

  Aktivity (1)

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor je C# a PHP programátor, dále se věnuje webovým technologiím a redaktorské činnosti na ITnetwork. Rád své znalosti sdílí s komunitou a tak je rozšiřuje, věří, že smysl života je v poznání.
Unicorn College Autor se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.

Jak se ti líbí článek?
Celkem (62 hlasů) :
4.935494.935494.935494.935494.93549


 


Miniatura
Předchozí článek
Úvod do C# a .NET frameworku
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka C#

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (76)

Avatar
j.behrik213
Člen
Avatar
j.behrik213:

Zostavit som to už skúšal, ale nepomohlo aj po viacerých pokusoch.
Ale dakujem za odpoved. :)

 
Odpovědět 1.2.2015 16:21
Avatar
Odpovídá na j.behrik213
Michal Štěpánek:

A když se do toho adresáře s aplikací koukneš, máš tam vůbec adresář bin, atd.?

Odpovědět 1.2.2015 20:58
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
DJ
Člen
Avatar
DJ:

Nefachá to!!

 
Odpovědět  -1 23.2.2015 13:53
Avatar
Xsarar
Člen
Avatar
Xsarar:

Super tutorial. Těším se, až se kouknu na další díly, moc díky :)

 
Odpovědět 21.4.2015 22:29
Avatar
Pericolosisimo:

Teším se, že zde je takhle rozsáhlý projekt , Prozatím co jsem četl velice dobře napsaný k rychlému pochopeni.

Dodám jen INFO o opravu chyb v článku :Začít musíme zamozřejmě tím,

 
Odpovědět  +1 8.10.2015 12:08
Avatar
Petr Stastny
Redaktor
Avatar
Petr Stastny:

Ahoj, v C# jsem již programoval a používal jsem Visual Studio, ale natahalo mi do PC strašně věcí a negativně to ovlivnilo výkon, i když bylo VS vypnuto. Teď hledám nějaký program, přes který bych mohl programovat, ale nezaneřádil mi počítač. (něco jako PSPad, ale tam není možnost vytvořit si C# soubor...)

Neznáte někdo nějaký?

Editováno 18.12.2015 18:58
Odpovědět 18.12.2015 18:58
90 100 114 97 118 105 32 118 97 115 32 83 111 112 116 105 107 33
Avatar
Odpovídá na Petr Stastny
Antonín Tonini:

No, já mám v počítači už v počítači dlouho a za danou verzi, kterou jsem používal (téměř neustále), jsem nezpozoroval žádný úbytek výkonu, tak nevím, cos tam prováděl. Každopádně můžeš zkusit MonoDevelop (běží i pod Linuxem).

 
Odpovědět 18.12.2015 19:04
Avatar
Petr Stastny
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Antonín Tonini
Petr Stastny:

Ok, dík :-)

To bude tím, že mám HODNĚ starý a pomalý počítač... :-) Taky se mi to asi půl minuty pouštělo :-)

Odpovědět 18.12.2015 19:14
90 100 114 97 118 105 32 118 97 115 32 83 111 112 116 105 107 33
Avatar
Jakub Kratochvíl:

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jak mám někomu poslat vytvořenou práci, když se mi ve složce Release žádný soubor nezobrazuje. Děkuji za odpověď.

 
Odpovědět 18. dubna 17:20
Avatar
Odpovídá na Jakub Kratochvíl
Michal Štěpánek:

Ve VS nahoře v nabídce (ikony) máš možnost volby "Debug/Release". Když zvolíš Release, projekt se ti zkompiluje do složky Release. Při programování se používá Debug a tak máš program ve složce Debug

Odpovědět 18. dubna 22:55
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 86. Zobrazit vše