2. díl - První databázová tabulka a MySQL ovladače v PHP

PHP Databáze pro začátečníky První databázová tabulka a MySQL ovladače v PHP American English version English version

V minulém dílu seriálu tutoriálů o databázích v PHP pro úplné začátečníky jsme si udělali krátký úvod do databází a vytvořili si databázi pro náš web. V dnešním dílu si vytvoříme tabulku uzivatele a vložíme do ni nějaká data.

Tabulka

Databázi si v levém sloupci otevřete. phpMyAdmin nám nabízí vytvoření tabulky. Vzpomeneme si na příklad tabulky uživatelů, co jsme si ukázali v minulém dílu. Měla sloupce jméno, příjmení, datum narození a počet článků. Již jsme nakousli, že by každá tabulka měla mít sloupec, jehož hodnota je pro každý řádek unikátní. Sloupců bude tedy dohromady 5, tabulka se bude jmenovat uzivatele. Hodnoty zadejme do phpMyAdmina:

Vytvoření tabulky v phpMyAdmin

Pozn.: Tabulky se někdy pojmenovávají i v jednotném čísle, tedy v našem případě uzivatel. Obě konvence používají velké firmy a obě mají svá pro a proti. Plurál je pro začátek příjemnější, v praxi se preferuje spíše jednotné číslo.

Otevře se nám opravdu hodně polí, ale těch se vůbec nelekejte. První sloupec jsou jména sloupců tabulky. Vyplníme pod sebe tedy názvy našich sloupců, což jsou: uzivatele_id, jmeno, prijmeni, datum_narozeni, a pocet_clanku. Id se mi osvědčilo pojmenovávat s prefixem tabulky, aby se předešlo následným kolizím názvů, ale není to nutné.

Přesuňme se k 2. sloupci, kde jsou datové typy jednotlivých sloupců tabulku. Přednastavený máme INT, což jsou celá čísla. Typů je opravdu mnoho, ale my si dlouho (asi až do konce seriálu) vystačíme jen s několika. uzivatele_id ponecháme na INT, jmeno a prijmeni nastavíme na VARCHAR, to je krátký text. Datum narození na DATE. Poslední, pocet_clanku, bude typu INT. Časem si popíšeme i další datové typy, ale teď vám s nimi nebudu motat hlavu :)

3. sloupec Délka/množina má smysl jen u VARCHARU a udává maximální počet jeho znaků, jméno i příjmení nastavíme na 60 znaků.

Dále máme další sloupce, které pro nás však nejsou tak důležité a nebudeme je vyplňovat. Poslední, co vyplníme, je sloupec Klíč u sloupce s uzivatele_id. Klíč zde nastavíme na PRIMARY a zaškrtneme pole vedle, které je nadepsáno A_I (jako Auto Increment). Tímto jsme sloupec uzivatele_id nastavili jako tzv. primární klíč tabulky. Klíče (někdy indexy) nám umožňují identifikovat položku v tabulce. Takový primární klíč by měla mít každá tabulka (i když teoreticky nemusí). Když budeme chtít uživatele např. vymazat, vymažeme ho podle tohoto klíče (tedy podle uzivatele_id). Kdybychom ho mazali podle jména, smazali bychom několik položek, protože třeba Janů Nováků tam může být více. Podle uzivatele_id vymažeme vždy jen toho jednoho. Zaškrtnutí Auto Increment způsobilo, že se bude hodnota uzivatele_id automaticky navyšovat a uživatelé se budou postupně číslovat.

Mimochodem, všimněte si možnosti Přidat pole, to je pokud jich na začátku zadáme málo a při návrhu tabulky zjistíme, že potřebujeme další. Tabulku uložíme.

Vytvoření tabulky v phpMyAdmin

Tabulka se nám objeví v levém sloupci, můžeme ji rozkliknout, ale zatím je prázdná. PhpMyAdmin nám opět vygeneroval SQL dotaz, který vypadá asi takto:

CREATE TABLE uzivatele (
 uzivatele_id int AUTO_INCREMENT,
 jmeno varchar(60),
 prijmeni varchar(60),
 datum_narozeni date,
 pocet_clanku int,
 PRIMARY KEY (uzivatele_id)
);

Opět si ho nemusíme pamatovat.

MySQL ovladač v PHP

K databázi se nyní připojíme z PHP a vložíme do ní nějaké uživatele. Abychom tak mohli učinit, potřebujeme databázový ovladač. To je v PHP překvapivě trochu problém a právě na tomto bodě ztroskotá většina začátečníků a od databází zbytečně odejde. Databázové ovladače jsou v PHP hned 3:

mysql

S databází ovladač mysql komunikoval pomocí funkce mysql_query(). Jelikož tento ovladač používal staré přístupy, které jsou poměrně nebezpečné (např. bylo nutné ručně ošetřovat parametry dotazů), byl od PHP 5.5 označen jako zastaralý a jeho použití vyvolá chybovou hlášku. Další verze PHP ho již nebudou obsahovat. Tento ovladač se bohužel stále učí v některých knihách a na některých školách, na což si dejte pozor. Používat byste ho rozhodně neměli.

mysqli

mysqli označuje MySQL Improved. Jedná se o hybridní ovladač, který šlo používat jak objektově, tak procedurálně (funkcemi). Procedurální funkce však z PHP manuálu nějak vymizely a používá se výhradně objektově. Parametry se do dotazů předávají velmi nepohodlně.

PDO

PDO je zkratka PHP Database Objects. Jedná se o nejnovější a velmi kvalitní objektový ovladač, který se jednoduše používá a podporuje kromě MySQL ještě několik databází. Funkcím, které začínají mysql, je již v PHP lepší se úplně vyhnout.

Wrapper

Jak je vidět, tak v PHP s databází neobjektově pracovat v podstatě nelze. Co však lze je použít tzv. wrapper. Wrapper by se dal přeložit jako obal. Někdo pro vás obalí objektové funkce ovladače PDO tak, abyste jim rozuměli a mohli je používat bez toho, aniž byste vůbec tušili co to objekt je. Právě tento přístup zvolíme v našem seriálu.

První příklad - vložení uživatele do databáze

Vytvořte si nějaký PHP projekt a pojmenujte ho například TestDatabaze. Stáhněte si přílohu dnešního článku a vytáhněte si z ní soubor s wrapperem (Db.php) a vložte ho do složky s projektem (aby byl ve stejné složce jako index.php). Svůj index.php nyní upravte do následující podoby:

// Načtení wrapperu
require_once('Db.php');
Db::connect('127.0.0.1', 'databaze_pro_web', 'root', '');
Db::query('
    INSERT INTO uzivatele (jmeno, prijmeni, datum_narozeni, pocet_clanku)
    VALUES ("Jan", "Novák", "1984-11-03", 17)
');
echo('OK');

Příklad načte databázový wrapper ze souboru Db.php. Všechny funkce wrapperu nám jsou nyní přístupné pod třídou Db a voláme je jako Db::nazevFunkce().

Jako první se k databázi připojíme pomocí funkce Db::connect(). Zde zadáme název hostitele, název databáze, uživatelské jméno a heslo. Na localhostu jsou většinou údaje jako v příkladu výše, na produkci vám tyto údaje sdělí webhosting.

Další funkcí wrapperu je Db::query(), která na databázi spustí dotaz v jazyce SQL. SQL dotaz se zadává jako textový řetězec a pro přehlednost jsem ho napsal na 2 řádky, obvykle se to tak dělá. Když dotaz přeložíme do češtiny, říkáme databázi: "Vlož do uživatelů do sloupců jmeno, prijmeni, datum_narozeni_po­cet_clanku hodnoty Jan Novák 1987-11-13 17". Anglicky (v jazyce SQL) to vypadá jak je uvedeno výše. Všimněte si, že textové řetězce píšeme do uvozovek (stejně jako v PHP) a datum zadáváme v americkém tvaru rok-mesic-den. Čísla píšeme jak jsou. Pozor! Nikdy nevkládejte PHP proměnné do textu dotazu! Vystavili byste se tak velkému bezpečnostnímu riziku, které si vysvětlíme příště.

Skript si spusťte a to klidně několikrát s různými daty. Nyní přejdeme do PHPMyAdmin, rozklikneme tabulku uzivatele a zobrazíme si je (tlačítko Projít nahoře). Vidíme, že jsou v databázi opravdu vložení:

Uživatelé v MySQL tabulce

Zatím to bylo jednoduché, že? Příště budeme pokračovat.


 

Stáhnout

Staženo 4175x (2.76 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce PHP

 

  Aktivity (2)

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.

Jak se ti líbí článek?
Celkem (26 hlasů) :
4.692314.692314.692314.692314.69231


  

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (95)

Avatar
Matěj Bělohoubek:

Jojo, už jsem to vyřešil před několika týdny, ale i tak děkuji za pomoc :-)

 
Odpovědět  +1 28. dubna 13:42
Avatar
Jiří Fabšic:

Dobrý den,

mám také problém se připojit k databázi na produkci. Vše podle rad výše, ale vyhazuje mi to chybu:

Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[HY000] [1044] Access denied for user @'localhost' to database 'mgco3cz1 in C:\xampp\htdoc­s\TestDatabaze\Db­.php:30 Stack trace: #0 C:\xampp\htdoc­s\TestDatabaze\Db­.php(30): PDO->__construct('mys­ql:host=127..­..', 'mgco3.cz', '', Array) #1 C:\xampp\htdoc­s\TestDatabaze\in­dex.php(16): Db::connect('127­.0.0.1', 'mgco3cz1', 'mgco3.cz', '') #2 {main} thrown in C:\xampp\htdoc­s\TestDatabaze\Db­.php on line 30

Další otázkou je, co se musí nastavit v XAMPP, když se přechází z lokálního zobrazování databáze na produkci.

Pro úplnost, přecházím na produkci u onebit.

Děkuji za jakoukoliv radu

 
Odpovědět 15. června 17:34
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jiří Fabšic
mkub:

zadal si presne prihlasovacie udaje k databaze?

ked sa prechadza na produkciu, treba zadat tam adresu databazy, uzivatela databazy a heslo daneho uzivatela databazy na produkciu

vsetko potrebne ti povie prevadzkovatel DB systemu, resp. webhostingu

 
Odpovědět 16. června 22:40
Avatar
Šimon Rataj
Člen
Avatar
Šimon Rataj:

Já jsem vytvořil ovladač Simon's MySQL.

 
Odpovědět  +1 1. července 11:30
Avatar
MrKuck
Člen
Avatar
MrKuck:

Můžu se zeptat jestli má nějaký důvod že soubor v příloze "Db.php" nemá ukončení "?>" ?

 
Odpovědět 9. srpna 22:24
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na MrKuck
mkub:

dovod je taky, ze ak je tam to ukoncenie, tak sa posle prazdny riadok a tym padom sa automaticky posiela HTTP hlavicka, co moze generovat chybovu hlasku ak potrebujeme specifikovat HTTP hlavicku
cize je lepsie neukoncovat PHP subory, pokial nic nevypisuju a sluzia iba ako akesi kniznice funkcii

 
Odpovědět  +1 9. srpna 23:22
Avatar
Miro Orinčák:

Ahojte, mne nefunguje vkladanie dát do databázy. Po odoslaní formulára sa do databázy nič nezapíše. Ak však cez PhpMyAdmin vložím do DB riadok s užívateľom a pri registrácii zadám to isté meno, tak mi vráti upozornenie, že užívateľ sa už v DB nachádza. Čiže akoby čítanie z DB šlo v poriadku, ale zápis nie. Zaujímavé je, že mi to fungovalo na WAMP 32-bit bez problémov. Keď som nainštaloval WAMP 64-bit, tak mi nefunguje ani mnou napísaný kód, ani kód stiahnutý z tejto lekcie. Skúšal som to aj na hostingu Websupport a rovnako to nefunguje ani tam.
Neviete, v čom by to mohlo byť?

 
Odpovědět 10. srpna 21:34
Avatar
arnost99
Člen
Avatar
arnost99:

Zdarec,

potrebuju v tabulce vytvorit nový záznam - mám metodu vloz... je obalena try - catch viz nize:

try{
        Db::vloz('kategorie', $kategorie);
      }
      catch(PDOException $chyba)
      {
        throw new ChybaUzivatele('Kategorie již existuje');
      }

Pokud vlozim novy zaznam, je vse ok vytvoreno ale pokud dam zaznam, ktery je duplicitni, hodi to error jako uncaught exception - pro jiny metody to funguje ok, i tato fungovala, ale ani za nic nemuzu najit duvod, proc nefunguje, muzete me prosim nekdo poradit - na co se zamerit, co zkontrolovat atp? Dekuju

 
Odpovědět 13. září 7:33
Avatar
arnost99
Člen
Avatar
arnost99:

Ještě update - zjistil jsem, že $chyba obsahuje chybovou hlášku, pouze "throw new ChybaUzivatele() nevypíše ten error - vůbec mě nenapadá co s tím - dík za rady:)

 
Odpovědět 13. září 22:43
Avatar
jakubho
Člen
Avatar
jakubho:

Ahoj. Já jsem asi úplný hlupák (minimálně si tak připadám), ale furt mi to hází chybu 500: Internal server error. Myslím si, že prostě špatně vyplňuji DB::connect(), ale vůbec netuším, co dělám špatně.

V příloze je screenshot databáze, tady je, jak jsem vyplnil DB::connect():

Db::connect('sql.endora.cz:3309', 'databazeproweb', 'heslo', '');
Editováno 6. října 19:57
Odpovědět 6. října 19:56
Chyba-Jediná jistota v životě programátora.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 105. Zobrazit vše