IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Použití Clipping masky a Isolation módu v AI

Vítejte u tutoriálu věnovanému pokročilé tvorbě v Adobe Illustrator, který navazuje na Základní kurz.

V této první lekci se blíže podíváme na jeden šikovný nástroj, který nám pomůže s rychlým ořezáváním obrázků a symbolů podle vhodně zvolené šablony. Jeho využití je poměrně rozsáhlé, a ne každý ví, kde a jak tento nástroj použít. Jedná se o Clipping masku, neboli ořezovou masku (v české verzi Adobe Illustrator). V druhé části lekce se pak budeme zabývat Isolation módem, který nám usnadní práci s již seskupenými vrstvami.

Clipping maska

Pokud se tento nástroj naučíme používat, bude vděčným společníkem při tvorbě ilustrací a grafiky. Nástroje na řez v Illustratoru určitě dost využíváte, proto bych vám chtěl v některých ohledech ulehčit vaší práci. Ořezová maska je totiž velice jednoduchá na používání.

Obraz před úpravou - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator
Obrázek po úpravě - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Při čem clipping masku využijeme

Tento nástroj použijeme tehdy, pokud máme vytvořenou a promyšlenou šablonu, podle které budeme chtít výsledný obrázek, nebo symbol, oříznout. Ať je to např. kruh, čtverec, obdélník, ale i třeba nějaký nepravidelný tvar. Pomocí Clipping masky dosáhneme dokonalého řezu, který by se nám ručně dělal hůře, případně bychom ho museli dělat déle.

Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator
Výběr šablony - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Jak clipping masku použít

Než začneme tento šikovný nástroj používat, musíme se přesvědčit, že máme vytvořeny 2 vrstvy, se kterými budeme pracovat. Vhodné je druhou vrstvu nazvat jako šablonu, nebo alespoň mně to vždy pomáhá a nemůžu se tím pádem splést. Do vrstvy 1, (nebo jak jí máme nazvanou), vložíme požadovaný obrázek. Na názorné ukázce můžete vidět turistu s baťohem, který se prochází při západu slunce. Víme, jaký výřez z tohoto obrazu chceme udělat. Chceme ho např. vložit do jiného obrázku s tím, že chceme zachovat turistu. K tomu nám poslouží druhá vrstva, kterou si nazveme šablonou.

Pozor! Musíme se ujistit, že šablonu máme vždy nad obrázkem, který chceme oříznout! V opačném případě by nám obrázek ořezával šablonu, což nechceme!

Pokud máme již připravenou šablonu (kruh, obdélník, nebo nějaký nepravidelný rám), potom jsme již připravení použít Clipping masku. Postup je velice jednoduchý:

Označíme si obě vrstvy (pokud budeme mít označenou pouze jednu, clipping maska nám nepůjde použít) a pravým tlačítkem myši cca v půlce klikneme na Vytvořit ořezovou masku. Obrázek se nám krásně ořízne dle vytvořené šablony, viz:

Výsledek ořezu fotografie - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Další způsoby, jak clipping masku použít

Existují ještě 2 způsoby, kde můžeme tento šikovný nástroj najít. Postup je však vždy stejný. Musíme mít vytvořenou šablonu nad obrázkem. Poté si musíme obě vrstvy označit, nahoře kliknout na záložku Objekt, cca 5. od spodu Ořezová maska (nebo Clipping maska) a vybrat Vytvořit.

Případně můžeme použít i klávesovou zkratku pro urychlení této činnosti - Ctrl + 7.

Vždy nám to udělá stejný výtvor, jako v prvním případě, kdy jsme ořezovou masku použili, viz:

Před aplikováním clipping masky - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator
Po aplikaci Clipping masky - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Isolation mód

Tento nástroj je velice důležitý pro práci v Illustratoru. Já sám si bez něj práci v AI nedokážu představit. Pomocí tohoto módu totiž dokážeme přistoupit k samostatným částem našich ilustrací, obrázků.

Objekt, který máme seskupený, může mít další podskupiny. Další objekty, se kterými můžeme pracovat. My se však leckdy potřebujeme dostat ke konkrétní části, kterou budeme následně upravovat, rotovat, přemisťovat, zarovnávat apod.

Před použitím Isolation módu - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Příklady použití

Kdybychom si měli ukázat konkrétní příklad na obrázku s postavou, Isolation mód použijeme např. tehdy, pokud potřebujeme pohnout s rukou, nebo budeme potřebovat zarovnat uši do stejné roviny. Případně budeme potřebovat umístit předmět na jiné místo, rotovat s ním, upravit ho dle naší představy atd.

Příprava před zarovnáním - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Práce v Isolation módu

Před samotnou prací je vždy důležité si uvědomit, co je naším cílem a jak by nám Isolation mód mohl pomoci. Pokud už dopředu víme, že budeme nějaký objekt zarovnávat podle druhého objektu, vytvoříme si v předstihu druhou vrstvu, kterou si nazveme např. pomocná vodítka a přes pravítko a zobrazená vodítka si nakreslíme pomocné čáry, které nám pomohou si daný objekt zarovnat. Poté již dvojklikem vstoupíme přímo do izolačního módu.

Pozor! Občas jsou objekty uzpůsobeny ještě do menších podskupin, proto dalším dvojklikem, případně i dalším, se ujistíme, že máme označený opravdu jen jeden objekt, se kterým chceme hýbat!

Pokud máme označenou celou skupinu, hýbeme s objekty, které jsou obsaženy v této skupině. Tzn. pokud máme v obrázek jako podskupinu hlavu, hýbeme s celou hlavou a ne jen ušima! Proto musíme opravdu klikat až do úrovně, kdy máme označený jen objekt, se kterým chceme hýbat!

Potom již výběrem (klávesová zkratka V, případně v nástrojích nevyplněná šipka nahoře) hýbeme s objektem do požadovaného místa. Až budeme mít objekt tam, kde jsme potřebovali, stačí dvojklikem odejít z izolačního módu. Je to mnohem lehčí postup, než si původní obrázek vymazat gumou a pomocí Pentoolu nakreslit nový.

Ne vždy nám však Isolation mód pomůže, proto se Pentoolu nevyhýbejte a procvičte si ho rovněž i s tímto nástrojem (módem).

Pohyb s rukou - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Vybrané ilustrace nebo objekty můžeme upravovat ještě složitějším způsobem, než bylo vidět na prvních dvou obrázcích (obrázek s pohybem ruky). Na obrázku výše můžete vidět, že lze vybraný objekt upravovat i pomocí přímého výběru (nástroj plná šipka). I toto lze dost šikovně použít, protože můžeme již s upravenými objekty pomocí kotev hýbat, prodlužovat je, měnit jejich tvar apod. Chceme např. postavě dát do ruky helmu, kterou má při původní ilustraci na hlavě bez složitého kreslení a použití pentoolu.

Pokud by však postava neměla vlasy, museli bychom je pomocí pentoolu samozřejmě dokreslit. Na to nezapomínejte!

Výsledek helma v ruce - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

To bude pro dnešní lekci vše. Doufám, že se Vám jak Clipping maska, tak i Isolation mód hodí při Vaší práci s Illustratorem a usnadní Vaší práci. Ne každý tyto nástroje (módy) zná a umí je používat.

V příští lekci, Efektivní zarovnání a použití puppet warpu v AI, se podíváme na to, jak můžeme jednotlivé objekty rychle a efektivně zarovnat a zároveň co je tzv. puppet warp na objektu a jak ho lze využít k naší práci.


 

Všechny články v sekci
Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Efektivní zarovnání a použití puppet warpu v AI
Článek pro vás napsal Filip Kraic
Avatar
Uživatelské hodnocení:
3 hlasů
Filip Kraic
Aktivity